Granátové jablko a zdravotní účinky chutné vitaminové bomby?

Granátové jablko a zdravotní účinky chutné vitaminové bomby?
Zdroj fotografie: Getty images

Granátové jablko je plné vitamínů, minerálů a živin. Má sytě červenou barvu a osvěžující chuť. Jaké jsou výhody jeho konzumace pro člověka?

Vlastnosti

Granátové jablko je ovoce plné vitamínů, minerálů a živin. Je známé svou sytě červenou barvou, osvěžující chutí a pozitivními účinky na lidské zdraví. Jaké jsou všechny zdravotní účinky tohoto exotického ovoce?

Granátové jablko obsahuje drobná zrníčka se sladkokyselou chutí. Patří mezi nejzdravější ovoce na světě. Granátové jablko ve stravě podporuje imunitu a obranyschopnost organismu díky silnému obsahu antioxidantů.

Granátové jablko - Punica grantum.

Obsah živin, účinky, využití, pěstování a mnoho dalších zajímavých informací najdete v tomto článku.

Co je to granátové jablko?

Název granátové jablko je odvozen z latinského slova pōmum (jablko) a grānātum (zrnité).

Granátové jablko je rubínově červené ovoce obsahující specifická šťavnatá zrníčka a má vysoký obsah vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny.

Granátové jablko je plodem stromu granátovníku. Jedná se o keř nebo strom, který může dorůst výšky až 6 metrů a v určitých podmínkách se dožívá až 200 let. Ve většině případů je však strom granátovníku vysoký méně než 200 cm.

Počet jader se pohybuje od 200 do 1 400 v jednom kusu granátového jablka.

Granátovník obecný (Punica grantum) pochází z Asie od dnešního Íránu až po úpatí hor v Indii. V minulosti putoval přes Afghánistán a Pákistán do Indie.

Dnes se pěstuje hlavně na Blízkém východě, v Africe, jižní Asii a Středomoří. Roste především v tropických oblastech.

V Řecku je granátové jablko symbolem plodnosti a lásky. Díky své mytologii a účinkům je ovoce známé jako afrodiziakum.

Z granátovníku lze jíst granátová jablka, ale také listy a slupky plodů. Ty se používají k výrobě čaje, barviv a kosmetických přípravků.

Granátová jablka se konzumují především čerstvá, ale lze je použít na různé způsoby při pečení, do nápojů, smoothies a zeleninových a ovocných salátů.

Složení a obsah živin

Čerstvé granátové jablko obsahuje důležité živiny, hodně vody a vlákniny.

Středně velký kousek obsahuje přibližně 15 mg vitaminu C, což je asi 20 % celkové doporučené denní dávky. Má silný obsah vitaminu K a obsahuje také vitaminy skupiny B a E. 

Chutná semínka granátového jablka obsahují minerální látky draslík, železo, mangan, měď, zinek, vápník aželezo.

Plody obsahují značné množství bílkovin a jsou zdrojem mnoha esenciálních i neesenciálních aminokyselin.

Je také dobrou volbou při hubnutí, protože neobsahuje mnoho kalorií a zároveň je silným zdrojem živin.

V následující tabulce jsou uvedeny nutriční hodnoty na 100 g čerstvého granátového jablka

Energetická hodnota 78 kcal
Sacharidy 18,7 g
Vláknina 4 g
Tuk 1,17 g
Bílkoviny 1,67 g

Tabulka uvádí hodnoty vitamínů a minerálních látek na 100 g čerstvého granátového jablka

Vitamin B1 0,067 mg Draslík 236 mg
Vitamin B2 0,053 mg Hořčík 12 mg
Vitamin B3 0,293 mg Vápník 10 mg
Vitamin B5 0,377 mg Sodík 3 mg
Vitamin B6 0,075 mg Železo 0,3 mg
Vitamin B9 38 mcg Zinek 0,35 mg
Vitamin C 10,2 mg Fosfor 36 mg
Vitamin E 0,6 mg Měď 0,158 mg
Vitamin K 16,4 mcg Mangan 0,119 mg
Selen 0,5 mcg
Granátové jablko a jeho vnitřní červená a šťavnatá jedlá zrnka. Průřez plodem
Granátové jablko a jeho vnitřní jedlá zrníčka. Zdroj: Getty Images

Vnitřní použití

Jaké jsou zdravotní účinky?

Granátové jablko je řazeno mezi superpotraviny. Obsahuje mnoho prospěšných antioxidantů a je součástí mnoha kultur.

Posiluje imunitní systém a obranyschopnost

Granátové jablko je plné živin a antioxidantů, které pomáhají eliminovat volné radikály v těle. Bojují proti oxidačnímu poškození, chrání buňky a mají protizánětlivé účinky (akutní a chronické záněty, artritida...).

Díky silnému obsahu vitaminu C působí příznivě na obranyschopnost organismu a zabraňuje vzniku onemocnění. Kromě antioxidantů je toto ovoce plné aminokyselin, které jsou stavebními kameny tělesných buněk.

Je tedy vhodnou součástí jídelníčku i pro vegetariány a vegany.

Podpora trávicích procesů

Granátové jablko podporuje zdravé trávení a předchází zácpě. Díky obsahu tříslovin a polyfenolů podporuje trávicí procesy. Díky obsahu vlákniny podporuje zdraví střevní mikroflóry.

Podporují pravidelné vyprazdňování a navíc urychlují energetický metabolismus. Některé výzkumy prokázaly, že granátové jablko snižuje chuť k jídlu a snižuje hladinu glukózy (cukru) v krvi.

Podpora kardiovaskulárního zdraví

Granátové jablko obsahuje poměrně vysoký podíl draslíku, minerálu účinného v boji proti vysokému krevnímu tlaku (hypertenzi). Jeho pravidelná konzumace pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.

Toto červené ovoce podporuje zdraví krevních cév a je prevencí proti ateroskleróze. Pomáhá snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu, redukuje usazeniny v cévách, podporuje krvetvorbu a tím čistí cévní systém.

Podporuje hormonální rovnováhu a libido

Granátové jablko má pozitivní vliv na mužský i ženský hormonální systém. Podporuje zvýšení libida a sexuality u obou pohlaví.

Pravidelná konzumace plodů granátového jablka je spojována s bojem proti problémům s potencí díky zlepšení průtoku krve. Podporuje také kvalitu spermií.

Má také pozitivní vliv na premenstruační syndrom a bolesti spojené s menstruací během menstruačního cyklu ženy.

Podporuje zdraví očí a zraku

Toto červené ovoce obsahuje vitamin A i antokyanin. Díky tomu má příznivé účinky na oční tkáně a pomáhá zlepšovat zdraví očí a zrak.

Je vhodné k pravidelné konzumaci jako prevence šedého zákalu, šerosleposti a dalších očních poruch.

Pomáhá regulovat hladinu glykémie

Granátové jablko se ve východních zemích tradičně používá jako přírodní pomocník při léčbě cukrovky. Ovoce pomáhá snižovat odolnost vůči hormonu inzulínu a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.

Glykemický index granátového jablka je 35, což je poměrně dobrý ukazatel. Při konzumaci granátového jablka by tedy měla být hladina cukru v krvi stabilní.

Vnější použití

Podporuje zdraví a stav pokožky...

Granátová jablka se používají také pro vnější použití a v kosmetických přípravcích. Zpozornět by měli zejména jedinci s problematickou pletí.

Obsah kyseliny citronové, kyseliny jablečné a dalších organických kyselin pomáhá odstraňovat pigmentové skvrny a akné. Pleť by měla být po aplikaci masky z granátového jablka hladší a hydratovanější.

U lidí s citlivou pletí se doporučuje domácí i v obchodě zakoupené masky nejprve aplikovat na malou a neviditelnou oblast pleti (kvůli riziku kožní reakce/podráždění).

Sběr a skladování

Jak probíhá pěstování? Kdy se sklízí a jaké je vhodné skladování?

V mírných klimatických podmínkách se granátová jablka pěstují spíše pro okrasné účely než pro samotnou bohatou úrodu. Díky klimatickému oteplení lze však granátová jablka v mírném podnebí pěstovat i volně na zahradě.

Vhodným způsobem pěstování granátových jablek bez rizika úhynu je pořízení předpěstovaného keře, který je již odolnější vůči vnějším podmínkám. Rostlinu je však možné pěstovat i ze semen.

Granátovník se pěstuje jako přenosná rostlina s letním vegetačním obdobím a chladným obdobím přezimování. Ideální je keř v zimě přesadit do skleníku nebo zimní zahrady, případně lze menší formy pěstovat v domácnosti.

Na jaře se granátovník přenese ven, kde zůstane po celou sezónu. Řez granátovníku se obvykle provádí v předjaří a je důležité odstranit zahuštěné a nemocné výhony a větve.

Pro pěstování je vhodný lehčí substrát a během vegetace je třeba přidávat živiny. Keř preferuje slunné, suché a teplé prostředí.

Granátovník kvete po celé vegetační období červenými květy od jara do podzimu.

Granátová jablka se obvykle sklízejí od září do listopadu a jejich zralost se pozná podle červené barvy slupky.

Granátová jablka se poměrně snadno skladují a při pokojové teplotě bez slunečního záření vydrží čerstvá několik týdnů. Lze je také skladovat v chladničce.

Keř granátového jablka a jeho pěstování v zahradě. Koláž pohledů na keř, kvetení, plody.
Keř/strom granátového jablka a jeho pěstování na zahradě. Pohled na kvetoucí granátovník a plody. Zdroj: Getty images

Shrnutí výhod granátového jablka

Konzumace granátových jablek přináší následující výhody:

  • posílení imunity a obranyschopnosti
  • protizánětlivé a antioxidační účinky
  • podpora kardiovaskulárního systému
  • snižování špatného LDL cholesterolu
  • podpora trávicích procesů
  • podpora vyprazdňování a metabolismu
  • podpora zvyšování libida a sexuality
  • podpora hormonální rovnováhy
  • podpora erektilní funkce u mužů
  • pomocný antidiabetický účinek
  • podpora zdraví očí a zraku
  • podpora zdraví a stavu pokožky

Kdo by měl být při konzumaci granátového jablka ostražitý?

Konzumaci granátového jablka byste měli částečně omezit, pokud trpíte příliš nízkým krevním tlakem, akutními zažívacími potížemi nebo jste náchylní k potravinovým či ovocným alergiím.

Pokud trpíte žaludečními vředy, akutní gastritidou nebo zánětem slinivky břišní, měli byste se granátovým jablkům vyhnout. Granátová jablka sice podporují trávicí proces, ale jejich nadměrná konzumace může dráždit trávicí trakt.

Nadměrná konzumace tohoto ovoce u osob se sklonem k alergiím může vyvolat nežádoucí reakce, jako jsou kožní vyrážky, kopřivka nebo otoky horních cest dýchacích a úst.

Pokud nejsou na granátová jablka alergické, mohou ženy v přiměřeném množství konzumovat granátová jablka během těhotenství (gravidity).

Použití granátového jablka v kuchyni

Granátová jablka se konzumují především čerstvá.

Granátová jablka jsou k dostání jak čerstvá, tak lyofilizovaná (mrazem sušená).

Ačkoli se může zdát, že se plody obtížně loupou, není tomu tak.

Vezměte granátové jablko, rozřízněte ho napůl a poté prsty očistěte obě poloviny tak, že oddělíte pecky od tvrdé slupky.

Abyste si to usnadnili, můžete části granátového jablka oddělit v misce s vodou. Semínka granátového jablka pak klesnou ke dnu.

Granátové jablko lze použít jako součást ovocných šťáv, smoothies nebo do koktejlů a drinků. Ve studené kuchyni se používá do různých zeleninových a ovocných salátů nebo k dochucení toastů.

V teplé kuchyni se přidává jako ochucovadlo a zvýrazňovač chuti, zejména ke grilovanému masu a rybám. Granátové jablko lze použít jako přísadu do ovesných vloček, kaší, cereálií, dezertů, ale také jako přísadu do omáček.

Čerstvá šťáva z granátového jablka a semínka granátového jablka jako součást ovocného koktejlu. Granátové jablko - a semínka granátového jablka ve sklenici tekutiny
Čerstvá šťáva a zrníčka z granátového jablka jako součást ovocného koktejlu. Zdroj fotografií: Getty images

Granátové jablko patří díky svému silnému obsahu živin mezi superpotraviny. Podporuje imunitu, kardiovaskulární systém, hormonální rovnováhu a libido u obou pohlaví.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • healthline.com - What are the Health and Nutritional Benefits of Pomegranate? Lauren Panoff, MPH, RD
  • SHARMA, Sangita. Klinická výživa a dietetika: v kostce. Přeložila Hana POSPÍŠILOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2018. Sestra (Grada). ISBN 978-80-271-0228-0.
  • medicalnewstoday.com - 15 health benefits of pomegranate juice. Jared Meacham, Ph.D., RD, PMP, MBA, CSCS.
  • FOUROVÁ, Karolína. Výživová kniha o potravinách. Praha: Euromedia Group, 2022. Esence. ISBN 978-80-242-8229-9.
  • Verywellhealth.com - Can Drinking Pomegranate Juice Benefit Your Health? Jinan Banna, PhD, RD .
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.