Balantidióza je název onemocnění pocházející od původce nákazy – parazita Balantidium coli. Jedná se o vzácné onemocnění s celosvětovým výskytem, které napadá zejména tlusté střevo člověka.
Charakteristika onemocnění, projevy, diagnostika, aktuální možnosti léčby a mnohé jiné zajímavé informace se dozvíte v tomto článku.
Vzácné infekční onemocnění způsobené parazitem, speciálním prvokem zvaným vakovka střevní (nálevník) - Balantidium coli. Jedná se o střevní infekci, která postihuje tlusté střevo, způsobuje zánětlivý proces a tvorbu specifických hlubokých vředů.
Při neléčení balantidiózy hrozí riziko krvácení trávicího traktu, prasknutí (perforace) střeva a zánětu blány pobřišnice (peritonitida).
Balantidium coli má dvě základní formy – neinfekční pohyblivou formu a silně infekční nepohyblivou formu napadající tlusté střevo.
Neinfekční forma zvaná trofozoit je pohyblivé stadium prvoka oválného až vejčitého tvaru. Naopak nebezpečnější infekční forma nálevníku je nepohyblivá, charakteristického kulatého tvaru, nazývaná také jako forma cysty (cystická forma).
Když se vakovka střevní dostane do lidského organismu, usídlí se v tlustém střevě v trávicím traktu. Produkuje pro tělo toxické látky, což má vliv na rozvoj zdravotních potíží – zejména těch trávicích a vylučovacích.
Prvok napadne u člověka tlusté střevo a vzniklé cysty způsobí zánětlivý proces tlustého střeva, krvácení a v pozdějším stadiu postupnou tvorbu hlubokých vředů dané oblasti.
Dochází k odebírání důležitých látek z trávicího traktu jedince, jako jsou například cukry, tuky, bílkoviny i důležité vitamíny a minerály.
Balantidium coli může zapříčiňovat vylučování toxinů, které dráždí střevní trakt a vnitřní střevní stěnu. Důsledkem toho je snížená absorpční (vstřebávací) schopnost trávení – a tedy snížená funkce absorpce potřebných živin do celého těla.
Typickým příznakem je průjem a stolice s příměsí krve i hlenu.
Těžký průběh balantidiózy je zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem (například jedinci postižení HIV či AIDS).
Běžným příznakem je nevolnost, nechutenství, bolest břicha či průjmy a krvavá stolice. Jsou nicméně i případy, kdy onemocnění probíhá většinou asymptomaticky (bezpříznakově) bez zjevných vnějších projevů.