Balantidióza: Jaké má příčiny a příznaky toto střevní onemocnění?

Balantidióza: Jaké má příčiny a příznaky toto střevní onemocnění?
Zdroj fotografie: Getty images

Balantidióza je vzácné infekční onemocnění tlustého střeva a trávicího traktu člověka. Co balantidiózu způsobuje, jaké jsou její první příznaky a možnosti léčby?

Vlastnosti

Balantidióza je název onemocnění pocházející od původce nákazy – parazita Balantidium coli. Jedná se o vzácné onemocnění s celosvětovým výskytem, ​​které napadá zejména tlusté střevo člověka.

Charakteristika onemocnění, projevy, diagnostika, aktuální možnosti léčby a mnohé jiné zajímavé informace se dozvíte v tomto článku.

Vzácné infekční onemocnění způsobené parazitem, speciálním prvokem zvaným vakovka střevní (nálevník) - Balantidium coli. Jedná se o střevní infekci, která postihuje tlusté střevo, způsobuje zánětlivý proces a tvorbu specifických hlubokých vředů.

Při neléčení balantidiózy hrozí riziko krvácení trávicího traktu, prasknutí (perforace) střeva a zánětu blány pobřišnice (peritonitida).

Balantidium coli má dvě základní formy – neinfekční pohyblivou formu a silně infekční nepohyblivou formu napadající tlusté střevo.

Neinfekční forma zvaná trofozoit je pohyblivé stadium prvoka oválného až vejčitého tvaru. Naopak nebezpečnější infekční forma nálevníku je nepohyblivá, charakteristického kulatého tvaru, nazývaná také jako forma cysty (cystická forma).

Když se vakovka střevní dostane do lidského organismu, usídlí se v tlustém střevě v trávicím traktu. Produkuje pro tělo toxické látky, což má vliv na rozvoj zdravotních potíží – zejména těch trávicích a vylučovacích.

Prvok napadne u člověka tlusté střevo a vzniklé cysty způsobí zánětlivý proces tlustého střeva, krvácení a v pozdějším stadiu postupnou tvorbu hlubokých vředů dané oblasti.

Dochází k odebírání důležitých látek z trávicího traktu jedince, jako jsou například cukry, tuky, bílkoviny i důležité vitamíny a minerály.

Balantidium coli může zapříčiňovat vylučování toxinů, které dráždí střevní trakt a vnitřní střevní stěnu. Důsledkem toho je snížená absorpční (vstřebávací) schopnost trávení – a tedy snížená funkce absorpce potřebných živin do celého těla.

Typickým příznakem je průjem a stolice s příměsí krve i hlenu.

Těžký průběh balantidiózy je zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem (například jedinci postižení HIV či AIDS).

Běžným příznakem je nevolnost, nechutenství, bolest břicha či průjmy a krvavá stolice. Jsou nicméně i případy, kdy onemocnění probíhá většinou asymptomaticky (bezpříznakově) bez zjevných vnějších projevů.

Příčiny

Jak již bylo zmíněno výše, původcem infekce je prvok nálevník Balantidium coli. Tento parazit napadá zejména prasata, ale může nakazit i člověka prostřednictvím nemocných zvířat či kontaminací masa či vody.

Zdrojem nákazy je tedy zejména prase domácí. Parazit byl poprvé objeven v roce 1857.

Balantidium coli je běžným parazitem prasete divokého a domácího, skotu či opic v tropických zemích. Ve zvířecím tlustém střevě žije prvok Balantidium coli jako komenzál (neškodný parazit, živící se zbytkovou potravou svého hostitele).

Toto onemocnění se častěji vyskytuje v subtropických až tropických oblastech. Mimo tyto oblasti jsou nejvíce rizikovou skupinou lidé pracující s vepřovým a hovězím dobytkem i potravinami.

Onemocnění je na člověka přenášeno prostřednictvím přímého nebo nepřímého kontaktu s prasečími výkaly.

Člověk se infikuje parazitem zejména prostřednictvím kontaminovaných rukou, vody či potravin.

Onemocnění se tedy přenáší i nedostatečnou hygienou a nedodržením bezpečnostních hygienických opatření při práci.

Balantidium coli – parazit napadající tlusté střevo trávicího traktu člověka
Balantidium coli – parazit napadající tlusté střevo trávicího traktu člověka. Zdroj: Getty Images

Příznaky

Charakteristickým příznakem těžšího stadia onemocnění je krvavá stolice a průjem (vodnatá/řídká stolice). Běžným příznakem je však průjem, bolest břicha, nevolnost, nechutenství k jídlu a zvracení.

U zdravých lidí je průběh onemocnění mnohdy lehčí až bezpříznakový.

Přidruženým příznakem onemocnění je bolest hlavy, zvýšená únava, celkové vyčerpání, malátnost, zvýšená teplota a úbytek tělesné hmotnosti.

Rizikem je dehydratace organismu v důsledku průjmu a zvracení.

Možné příznaky a projevy balantidiózy:

  • Průjem (řídká/vodová stolice)
  • Trávicí potíže
  • Krev ve stolici
  • Hlen ve stolici
  • Nevolnost a zvracení
  • Nechutenství
  • Zvýšená únava a celková slabost
  • Malátnost a vyčerpání
  • Bolest břicha
  • Bolest hlavy
  • Pokles tělesné hmotnosti
  • Dehydratace (ztráta vody)
  • Zvýšená tělesná teplota
  • Nespavost

Diagnostika

Diagnostický postup spočívá v odebrání komplexní anamnézy pacienta a zjišťování subjektivních i objektivních klinických příznaků. Důležitá je i pracovní anamnéza a případné zjištění potencionálního kontaktu s kontaminovaným výrobkem nebo zvířetem.

Pacientovi je odebrán vzorek čerstvé stolice, který je laboratorně vyšetřen a vyhodnocen. Cílem je prokázání konkrétního původce onemocnění a klinických příznaků.

V některých případech je indikována biopsie, kdy se lokálně odebere malý vzorek tkáně přímo z tlustého střeva ze střevní sliznice (speciální seškrábání).

Možná jsou doplňující vyšetření gastrointestinologem (palpační vyšetření, kolonoskopie či jiné fyzikální zobrazovací metody).

Vhodná je mezioborová spolupráce vyšetřujícího lékaře (gastrointestinologa) s mikrobiologem a infektologem.

Cílem vyšetření je prokázání přítomnosti parazita Balantidium coli ve stolici či střevní sliznici, a diferenciační diagnostikou je možné tak potvrdit nebo vyloučit dané onemocnění balantidiózy.

Po vyléčení a zlepšení klinických příznaků je vhodné biologickým vyšetřením stolice opětovně zkontrolovat a vyloučit přítomnost zbytkové infekce balantidiózy v organismu pacienta.

Jak se léčí: Balantidióza

Možnosti léčby balantidiózy: Léky, antibiotika, dieta a pitný režim

Zobrazit více
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • MARTÍNEK, Jan a Pavel TRUNEČKA. Gastroenterologie a hepatologie v algoritmech. Praha: Maxdorf, [2021]. Jessenius. ISBN 978-80-7345-684-9
  • news-medical.net - What is Balantidiasis? News Medical Life Sciences. Emily Henderson B.Sc.
  • sciencedirect.com - Balantidiasis. Sciencedirect online
  • emedicine.medscape.com - Balantidiasis. Emedicine - Medscape online