Možnosti léčby balantidiózy: Léky, antibiotika, dieta a pitný režim

Prevence a léčebný proces balantidiózy spočívá především v dodržování důsledných hygienických zásad a eliminaci opětovného rizika přenosu infekce do těla jedince.

Primární léčba spočívá ve farmakologické léčbě ve formě antibiotických léčiv, jako je například lék metronidazol, tetracyklin, doxycyklin, ampicilin nebo bacitracin či chinoliny.

Antibiotická léčba slouží k odstranění patologického prvoka ze střeva i trávicího traktu pacienta a zastavení jeho dalšího možného šíření.

Součástí léčby je klidový režim, eliminace nadměrné fyzické i psychické aktivity, eliminace stresového faktoru, dostatečný příjem tekutin (čistá voda, slazený čaj.... Zásadní je také suplementace potřebných vitamínů i minerálů (v důsledku průjmů a zvracení mohlo dojít k dehydrataci a živin v organismu).

Vhodná je i krátkodobá dieta nezatěžující trávicí trakt. Ta se se zlepšujícím se zdravotním stavem plynule eliminuje a pacient přechází na běžný jídelníček. Zvýšená opatrnost je nutná při kontaktu a konzumaci masa nebo vody z neznámých zdrojů.

Prevence balantidiózy spočívá v eliminaci rizika nákazy parazitem. Zejména důsledná osobní hygiena, opatrnost při konzumaci masa a pití vody neznámého původu. U lidí pracujících v blízkém kontaktu s prasaty je třeba přísné dodržování hygienických a bezpečnostních předpisů.

fsdílet na Facebooku