15. týden tehotenství. Jak to je s pohlavím a prvními pohyby dítete?

15. týden tehotenství. Jak to je s pohlavím a prvními pohyby dítete?
Zdroj fotografie: Getty images

Druhý trimestr je v plném proudu. Dá se s jistotou predvídat pohlaví? Prozradíme, jaké probíhají zmeny, ale i jiné zajímavosti.

Velikost bríška v 15. týdnu tehotenství (TT) – nabíráte ty správné tehotenské tvary. Pribírání pretrvává. Velikost plodu je skoro jako hruška a pomalu zaplnuje prostor delohy.

Presto ješte necítíte pohyby dítete. Avšak stále se mohou objevovat bolesti v podbrišku, které jsou zaprícineny rustem delohy.

Možná vás zaujme i clánek: Jste tehotná a trápí vás bolest v podbrišku? Na toto si dejte pozor.

Vaše telo vypadá konecne jako tehotné. Bríško roste a hezky vyniká v tehotenském oblecení. Pokud cekáte dvojcata, tak je vaše bríško už opravdu zretelne videt.

Jak se mení miminko v 15. týdnu?

Tak jako telo ženy postupne získává typické tehotenské krivky, tak i díte v bríšku dostává stále krásnejší podobu miminka. Jeho ouška se již nacházejí na správném míste. Pred casem byla totiž spíše v oblasti krku. Ocka má zavrená, ale i tak jsou již citlivá na svetlo.

Miminko má nyní zhruba 10–14 cm a váží asi 60–80 g. Dolní koncetiny jsou delší než horní a telo se pomalu vzprimuje.

Stále se zdokonaluje ve vyvíjení všech potrebných reflexu. Poctive tedy trénuje dýchací pohyby, sání i polykání.

Krome toho se venuje i jiným pohybovým aktivitám. Kopání, otácení i natahování je na denním porádku. Trénuje se už i ohýbání rukou, nohou a prstu. Ovšem budoucí maminka to ješte necítí.

Slyší už opravdu dobre. Poslouchá nejen váš hlas, ale i všechny ty zvuky vašeho tela, jako je tlukot srdce i žaludecní zvuky.

Pokožka je ješte tenká a pokrytá jemnými chloupky – lanugem. Vedle toho se pomalu objevují i první vlásky a jemné obocí.

Kosti se stávají pevnejšími a vyvíjejí se i svaly. Nadále se dotvárí nervová soustava a imunitní systém.

V tabulce jsou znázorneny približné míry plodu v 15. týdnu, zamerené pomocí sonografu

Celková délka CRL Vzdálenost od temene po kostrc Hmotnost HC Obvod hlavicky BPD Prícný prumer hlavicky AC Obvod bricha FL Délka stehenní kosti
14 cm 105 mm 70 g 110,4 mm 32,6 mm 91,9 mm 16,3 mm

Více o velikosti plodu se doctete v clánku: 
Ultrazvuk v tehotenství: Velikost plodu, co je fetální biometrie?

Jak je to s urcením pohlaví?

Lékar by vám už mel umet ríct, jestli budete mít holcicku, nebo chlapecka. Záleží to však na poloze detátka v deloze i kvalite ultrazvuku. Ultrazvuková vyšetrení se však standardne provádejí pouze trikrát a prednostne za úcelem kontroly dítete.

V nekterých prípadech se pohlaví dítete ani neurcí. Nejcastejším duvodem je, že díte je práve pri vyšetrení otoceno tak, že to není videt. Drobecek si muže své intimní partie skrývat a chytre znejistit vyšetrujícího.

3D a 4D ultrazvuk

V dnešní dobe lze absolvovat oblíbený 3D nebo 4D ultrazvuk. Výsledkem je krásnejší a presnejší obraz. Tedy i jistejší urcení pohlaví.

Takové vyšetrení však nespadá do standardní péce o matku a díte. Nedockaví rodice si tak musí za takové vyšetrení priplatit i najít lékare, který 3D nebo 4D ultrazvuk provádí.

Vyšetrení, pri kterém se bezpecne urcí pohlaví, je odber plodové vody. Takové vyšetrení se provádí pouze v nutných prípadech za úcelem vyloucení vrozených vývojových vad.

Urcení pohlaví z krve

V posledním období se zacíná do popredí dostávat i analýza fetální DNA z krve tehotné ženy. Pri tomto postupu zdaleka nejsou taková rizika ohrožení matky nebo plodu jako pri odberu plodové vody.

Pri této metode je možné urcit pohlaví již v 10. týdnu tehotenství. Krome bezpecnosti se pyšní i 99,5% úspešností. Opet však musíte pocítat s príplatkem i s tím, že si lékare, který provede takové vyšetrení, musíte vyhledat.

Test na zjištení pohlaví

Existuje i test na zjištení pohlaví prostrednictvím moci. Takový test funguje na principu toho tehotenského. Také se muže provádet již od 10. týdne tehotenství.

Pri nem však nepocítáte cárky, které se objeví, ale výsledek hodnotíte podle vzniklé barvy. Ta se objeví v kontrolním okénku po chemické reakci moci.

Presnost takového testu je však o neco nižší. Porídit si jej mužete v nekterých lékárnách nebo pres internet.

Maminka v 15. týdnu tehotenství

Probíhá období, kdy se už tak výrazne neobjevují nevolnosti ci slabost. Energie se pomalu vrací. Stále se však prudce mení hladiny hormonu.

Výsledkem muže být i to, že žena má vetší chut na sex. Ovšem muže to mít i opacný efekt a budoucí maminka na pohlavní styk ani nepomyslí. Mají na to vliv i výrazné psychické zmeny, zmena hodnot i skutecnost, že do úplného popredí se dostává díte.

Sliznice a zuby

V tehotenství se zvyšuje prokrvení kuže a sliznic. Pokožka obliceje tak vypadá zdraveji ci pružneji.

Ale bohate prokrvená sliznice má na svedomí pocit ucpaného nosu.

I dásne jsou cervenejší než obvykle. Mohou být i nateklé a citlivé. Stávají se bolestivými a náchylnejšími ke krvácení.

Díte od vás potrebuje spoustu živin. To se samozrejme odrazí i na vašem chrupu. Nejen krvácející dásne, ale i tvorba zubního kazu jsou v tehotenství castejší.

Doprejte si proto dostatek vitamínu C, vápníku, ale i kontrolu u zubního lékare a duslednou zubní hygienu.

Anémie v tehotenství

Dostatek železa, zejména v tehotenství, má velký význam. Potreby plodu i placenty vedou k jeho zvýšené spotrebe.

Železo je potrebné pro dostatecnou tvorbu cervených krvinek. Je totiž nezbytne duležitým stavebním prvkem.

V tehotenství je anémie – chudokrevnost – castým jevem. Sideropenická anémie, zaprícinená nedostatkem železa, tvorí 75 až 95 % prípadu tehotných žen.

Prectete si více v clánku: V tehotenství dejte pozor na chudokrevnost. Jaké má príciny, príznaky?

Pribírání a trávicí systém

Jelikož už vetšinou pominuly nevolnosti a zvracení z prvního trimestru, postupne se zlepšuje i chut k jídlu. Avšak nejen to je duvod k tloustnutí. Hlavní prícinou je rychlejší rust miminka. Nyní roste opravdu rychle, což je videt i na vašem bríšku.

Nabírání na váze v tehotenství je však individuální. Rozhodne se tím nenechte stresovat. Každá žena má jinou stavbu tela a u každé se pribírání v tehotenství projevuje jinak.

Prectete si clánek: Kolik pribrat behem tehotenství? Na cem to závisí a na co dát pozor?

Nezanedbejte péci o svoji pokožku. Ta je nyní náchylnejší k vysušování a svedení. Castým krémováním mužete predejít ruzným obtížím i vzniku strií.

Prectete si clánky:

V tomto období mohou nastat i zažívací potíže. Jednou z nich je pálení žáhy. Objevuje se zejména po konzumaci vetšího množství jídla.

Opet k tomu prispívají hormony, které zaprícinují uvolnení hladkého svalstva v tele. Takové svalstvo se nachází i v trávicím systému. Výsledkem toho je, že trávení se zpomaluje, což zpusobuje poruchy trávení a pálení žáhy.

Pozor na závrate v tehotenství

Závrate v tehotenství jsou castým jevem. I v 15. týdnu se stále mohou objevovat.

Prícin je mnoho. Jednou z nich je to, že hormonální zmeny zvyšují prutok krve k díteti. U maminky se to projeví snížením krevního tlaku a prutoku krve do mozku.

Více o závratích a jiných souvislostech si prectete v clánku o nízkém krevním tlaku

K pocitum malátnosti a tocení hlavy prispívá i vyvíjející se tlak plodu na dolní dutou žílu. Touto žilou proudí krev z dolních cástí tela do srdce. Pri jejím útlaku dochází k narušení tohoto proudení.

Následne to zpusobuje problém srdce s tím, aby pumpovalo dostatek okyslicené krve do obehu. To muže mít za dusledek tocení hlavy, závrate i kolaps.

V tehotenství se vyhýbejte zvýšené námaze, dlouhému stání a teplým, nevyvetraným prostorám. Nezapomínejte na dostatek tekutin i odpocinek.

Bolesti hlavy

Bolest hlavy v tehotenství se také objevuje casto. Zpusobovat ji mohou hormonální zmeny, krcní páter, ale i vysoký krevní tlak a obávaná preeklampsie.

Každá bolest v tehotenství právem znepokojuje budoucí maminku. Je proto duležité vyvarovat se faktorum, které bolest spouštejí. Pri jakýchkoliv pochybnostech se neváhejte obrátit na svého lékare.

Prectete si také clánek: Bolest hlavy v tehotenství: Jaké má príciny a co na bolest?

Ctete více o ostatních týdnech tehotenství v souhrnném clánku: Tehotenství po týdnech: Jak probíhá tehotenství a vývoj plodu?

Další zajímavé zdroje

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.