Strie v těhotenství nejen na břiše? Víte, kdy vznikají?

Strie v těhotenství nejen na břiše? Víte, kdy vznikají?
Zdroj fotografie: Getty images

Strie vznikají během těhotenství u mnoha žen. Jak vznikají a jak jim lze zabránit, se dočtete v našem článku.

Během těhotenství se u budoucí maminky objevují větší i menší potíže. Těhotenské strie představují spíše estetický než zdravotní problém. Mnoho žen se kvůli nim cítí frustrovaně a méněcenně.

Dá se však s nimi do určité míry bojovat. Existují nejen preventivní opatření, ale také krémy, oleje i různé masti. Co opravdu pomáhá a co na ně platí?

Co jsou strie?

Naše kůže nás chrání před škodlivými vlivy vnějšího prostředí. Skládá se ze tří základních vrstev. Je to pokožka, škára a podkožní vazivo.

Strie vznikají při nadměrném a rychlém natažení kůže. Tedy například při přibrání v krátkém časovém rozmezí, rychlém růstu svalové hmoty při posilování, ale i v těhotenství.

V souvislosti s posilováním a přibíráním svalové hmoty si můžete přečíst zajímavý článek: Cvičení a doplňky výživy. Jsou suplementy pro každého?

Po překročení určité hranice pružnosti a elasticity vznikají na kůži trhlinky. Následně se mění v drobné proužkovité jizvy. Děje se tak ve střední vrstvě kůže zvané škára.

Více o striích, rizikových faktorech i o tom, zda mohou značit i jiné onemocnění, se dočtete v článku: Co jsou strie (bílé, červené), jak vznikají? Jak je odstranit?

Těhotenské strie

V těhotenství prochází tělo ženy mnoha změnami. Platí to i pro kůži a sliznice. Ty se vlivem nárůstu hmotnosti ženy protahují.

Na kůži ženy se během těhotenství vyskytují různé změny. Strie bohužel patří mezi ty, které se po ukončení těhotenství ne zcela ztrácejí.

Těhotenské strie se odborně nazývají striae gravidarum. Mohou být růžové až bordó červené barvy, později začnou zblednout. Přestože jsou tyto změny na kůži přirozené a nepředstavují zdravotní problém, ovlivňují psychiku žen.

Již ve starém Egyptě se těhotné ženy snažily vyhnout vzniku strií. Pokožku si proto natíraly různými oleji.

Nejtypičtějším místem vzniku těchto trhlin kůže v těhotenství je bříško budoucí maminky. Objevit se však mohou i v oblasti boků, stehen i na prsou.

Ke vzniku těchto jizvovitých trhlin přispívá i vliv hormonů v těhotenství. Postihují až 90 % těhotných žen.

Ptáte se: Mohou být strie bolestivé?

Během těhotenství může žena pociťovat mnoho nepříjemných pocitů na své pokožce. Nejen napínání kůže, ale i vliv hormonů způsobují často svědění, štípání či nepříjemný pocit napnutí.

Pokud pociťujete podobné nepříjemnosti, poraďte se o tom se svým lékařem. Ten vám může doporučit i návštěvu dermatologa.

Přečtěte si také náš článek: Svědění pokožky v těhotenství? Co způsobuje pálení kůže a co pomáhá?

Kdy vznikají strie v těhotenství?

Těhotenské strie se většinou objeví někdy v průběhu třetího trimestru těhotenství. Častěji postihují prvorodičky.

Na jejich vznik má vliv několik faktorů, jako je dědičnost, nadváha, výživa či věk.

Vznik těchto jizvovitých trhlin souvisí zejména s pružností kůže a množstvím kolagenu. Proto mladší ženy se správnou výživou a životosprávou jsou na ně méně náchylné.

Strie v těhotenství negativně ovlivňuje:

 • výskyt strií v rodinné anamnéze
 • nadváha a obezita
 • dehydratace
 • nedostatečná výživa
 • nedostatek odpočinku, stres

V těhotenství nezapomínejte na vyváženou stravu a dostatek vitamínů i minerálů. Možná vás zaujme i článek: S kyselinou listovou k vytouženému miminku i zdravým cévám?

Co pomáhá proti striím?

Přestože se strie začínají objevovat až někdy v průběhu třetího trimestru těhotenství, bojovat proti nim se rozhodně vyplatí už od prvních dnů těhotenství.

Jste na konci těhotenství a strie se vám vyhnuly?

Tyto trhlinky, jizvy i jiné změny na pokožce se bohužel mohou objevit i během samotného porodu či po něm. Časté jsou i strie vzniklé v době laktace a nárůstu objemu prsou při kojení.

Možná vás zaujme článek o možné komplikaci během kojení: Zánět prsní žlázy

Krémy, masti a oleje

Žádný přípravek vám nezaručí stoprocentní záruku, že se vám tyto chybičky krásy vyhnou. Přesto má prevence velký význam.

Přípravky používejte dvakrát denně. Nezapomínejte při tom i na jiné rizikové oblasti, jako jsou stehna, boky a prsa.

Pamatujte, že pokožka v těhotenství je obzvláště citlivá. Proto je důležité používat přípravky, které jsou šetrné a vyhovují právě vám.

Pro jakou značku se rozhodnete, je na vás. My přinášíme několik typů a rad, které vám pomohou zorientovat se při jejich výběru.

Obsah vitamínu A, C a E

I pokožka potřebuje vitamíny. Proto kromě dostatečného příjmu vitamínů ve stravě je vhodné doplnit je také prostřednictvím krémů či jiných přípravků.

Vyživená pokožka je pružnější i odolnější. Prospěšné jsou zejména vitamín A, C a E.

Tabulka ukazuje vliv vitamínů na strie i pokožku

vitamín A
 • ochrana pokožky
 • udržuje pleť zdravou a mladou
vitamín C
 • antioxidant
 • podporuje produkci kolagenu
vitamín E
 • antioxidant
 • hydratuje pokožku
 • podporuje sílu a pružnost pokožky

Zpevňování a podpora obnovy pokožky

Stárnutí je nezvratný proces. I naše pokožka stárne. Svůj vliv na to má i působení vnějšího prostředí.

Proto je zapotřebí péče o pleť, pomocí správných kosmetických přípravků. To platí nejen v těhotenství.

Vybírejte krémy, které kromě vitamínů obsahují i látky podporující růst nových buněk.

Mezi složky s pozitivním účinkem patří zejména přírodní oleje, jako je například kokosový, olivový, arganový a slunečnicový olej. Příznivě kůži ovlivňuje například i aloe vera, heřmánek či bambucké máslo.

Víte, jak pečovat o pleť během slunečných dnů? Přečtěte si náš článek: Jak vybrat opalovací krém? Proč u dětí 50 a co je UV, SPF, fototyp?

Hydratace a zvláčňující vlastnosti

Dostatečná hydratace je pro zdraví a pružnost pokožky velmi důležitá. Krémy s hydratačním účinkem pleť změkčují a zvláčňují. Tím ji dělají pružnější a odolnější.

Zlepšení prokrvení pokožky

Prokrvená pokožka je vyživená pokožka. Při slabším prokrvení se do kůže přivádí méně kyslíku i živin. To způsobuje její oslabení a náchylnost k narušení.

Preferujte přírodní složení

Jak už jsme psali, během těhotenství se pleť i celá pokožka stávají citlivějšími. Ne každý přípravek vám může sednout. Proto při podráždění krém raději nepoužívejte a rozhlédněte se po jiném, který vám bude vyhovovat.

S výběrem vhodného produktu vám jistě budou ochotni poradit v každé lékárně.

Přípravky je ideální aplikovat alespoň dvakrát denně. Vhodné je i použití masážních rukavic, kterými ještě více podpoříte prokrvení pokožky.

Vliv životního stylu na vznik strií

Nejen v boji proti vzniku striím je důležitý správný životní styl. Jsou faktory, které výrazně ovlivňují pleť i celou kůži.

Strava a pitný režim

Vyvážená strava a pestrý jídelníček jsou v těhotenství velmi důležité. Dostatek ovoce, zeleniny, antioxidantů i celozrnných potravin příznivě ovlivňují celý organismus.

Nezapomínejte i na dostatečný pitný režim. Zajistíte tak hydrataci pokožky, která bude pevnější, vyživenější i odolnější.

Přečtěte si také náš článek: Důležitost pitného režimu: Co je nedostatečný či nadměrný příjem tekutin? + výpočet

Pohyb

Cvičení působí jako prevence, nejen vůči striím. Každý pohyb musí být samozřejmě vhodný pro období těhotenství. Pravidelná pohybová aktivita zlepšuje nejen celkové zdraví, ale i prokrvení a pružnost pokožky.

Pro lepší prokrvení pokožky se nebojte použít i lehké otužování. Sprcha se střídavě studenou a teplou vodou podpoří prokrvení a celkovou cirkulaci krve v pokožce.

Relax a odpočinek

Je naprosto přirozené, když těhotné ženy pociťují zvýšenou únavu a slabost. Není zcela známo, co to způsobuje. Pravděpodobně je to účinkem hormonů. Je možné, že je to obranný mechanismus, který chrání matku před nepřiměřenou zátěží.

Rozhodně se nesnažte proti tomu bojovat a dopřejte si dostatek odpočinku i spánku. Vyhýbejte se stresu. Nejen pokožka vám za to poděkuje.

Možná vás zaujmou i jiná témata z oblasti těhotenství:

Další zajímavé zdroje

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.