Strie v tehotenství nejen na briše? Víte, kdy vznikají?

Strie v tehotenství nejen na briše? Víte, kdy vznikají?
Zdroj fotografie: Getty images

Strie vznikají behem tehotenství u mnoha žen. Jak vznikají a jak jim lze zabránit, se doctete v našem clánku.

Behem tehotenství se u budoucí maminky objevují vetší i menší potíže. Tehotenské strie predstavují spíše estetický než zdravotní problém. Mnoho žen se kvuli nim cítí frustrovane a ménecenne.

Dá se však s nimi do urcité míry bojovat. Existují nejen preventivní opatrení, ale také krémy, oleje i ruzné masti. Co opravdu pomáhá a co na ne platí?

Co jsou strie?

Naše kuže nás chrání pred škodlivými vlivy vnejšího prostredí. Skládá se ze trí základních vrstev. Je to pokožka, škára a podkožní vazivo.

Strie vznikají pri nadmerném a rychlém natažení kuže. Tedy napríklad pri pribrání v krátkém casovém rozmezí, rychlém rustu svalové hmoty pri posilování, ale i v tehotenství.

V souvislosti s posilováním a pribíráním svalové hmoty si mužete precíst zajímavý clánek: Cvicení a doplnky výživy. Jsou suplementy pro každého?

Po prekrocení urcité hranice pružnosti a elasticity vznikají na kuži trhlinky. Následne se mení v drobné proužkovité jizvy. Deje se tak ve strední vrstve kuže zvané škára.

Více o striích, rizikových faktorech i o tom, zda mohou znacit i jiné onemocnení, se doctete v clánku: Co jsou strie (bílé, cervené), jak vznikají? Jak je odstranit?

Tehotenské strie

V tehotenství prochází telo ženy mnoha zmenami. Platí to i pro kuži a sliznice. Ty se vlivem nárustu hmotnosti ženy protahují.

Na kuži ženy se behem tehotenství vyskytují ruzné zmeny. Strie bohužel patrí mezi ty, které se po ukoncení tehotenství ne zcela ztrácejí.

Tehotenské strie se odborne nazývají striae gravidarum. Mohou být ružové až bordó cervené barvy, pozdeji zacnou zblednout. Prestože jsou tyto zmeny na kuži prirozené a nepredstavují zdravotní problém, ovlivnují psychiku žen.

Již ve starém Egypte se tehotné ženy snažily vyhnout vzniku strií. Pokožku si proto natíraly ruznými oleji.

Nejtypictejším místem vzniku techto trhlin kuže v tehotenství je bríško budoucí maminky. Objevit se však mohou i v oblasti boku, stehen i na prsou.

Ke vzniku techto jizvovitých trhlin prispívá i vliv hormonu v tehotenství. Postihují až 90 % tehotných žen.

Ptáte se: Mohou být strie bolestivé?

Behem tehotenství muže žena pocitovat mnoho nepríjemných pocitu na své pokožce. Nejen napínání kuže, ale i vliv hormonu zpusobují casto svedení, štípání ci nepríjemný pocit napnutí.

Pokud pocitujete podobné nepríjemnosti, poradte se o tom se svým lékarem. Ten vám muže doporucit i návštevu dermatologa.

Prectete si také náš clánek: Svedení pokožky v tehotenství? Co zpusobuje pálení kuže a co pomáhá?

Kdy vznikají strie v tehotenství?

Tehotenské strie se vetšinou objeví nekdy v prubehu tretího trimestru tehotenství. Casteji postihují prvorodicky.

Na jejich vznik má vliv nekolik faktoru, jako je dedicnost, nadváha, výživa ci vek.

Vznik techto jizvovitých trhlin souvisí zejména s pružností kuže a množstvím kolagenu. Proto mladší ženy se správnou výživou a životosprávou jsou na ne méne náchylné.

Strie v tehotenství negativne ovlivnuje:

 • výskyt strií v rodinné anamnéze
 • nadváha a obezita
 • dehydratace
 • nedostatecná výživa
 • nedostatek odpocinku, stres

V tehotenství nezapomínejte na vyváženou stravu a dostatek vitamínu i minerálu. Možná vás zaujme i clánek: S kyselinou listovou k vytouženému miminku i zdravým cévám?

Co pomáhá proti striím?

Prestože se strie zacínají objevovat až nekdy v prubehu tretího trimestru tehotenství, bojovat proti nim se rozhodne vyplatí už od prvních dnu tehotenství.

Jste na konci tehotenství a strie se vám vyhnuly?

Tyto trhlinky, jizvy i jiné zmeny na pokožce se bohužel mohou objevit i behem samotného porodu ci po nem. Casté jsou i strie vzniklé v dobe laktace a nárustu objemu prsou pri kojení.

Možná vás zaujme clánek o možné komplikaci behem kojení: Zánet prsní žlázy

Krémy, masti a oleje

Žádný prípravek vám nezarucí stoprocentní záruku, že se vám tyto chybicky krásy vyhnou. Presto má prevence velký význam.

Prípravky používejte dvakrát denne. Nezapomínejte pri tom i na jiné rizikové oblasti, jako jsou stehna, boky a prsa.

Pamatujte, že pokožka v tehotenství je obzvlášte citlivá. Proto je duležité používat prípravky, které jsou šetrné a vyhovují práve vám.

Pro jakou znacku se rozhodnete, je na vás. My prinášíme nekolik typu a rad, které vám pomohou zorientovat se pri jejich výberu.

Obsah vitamínu A, C a E

I pokožka potrebuje vitamíny. Proto krome dostatecného príjmu vitamínu ve strave je vhodné doplnit je také prostrednictvím krému ci jiných prípravku.

Vyživená pokožka je pružnejší i odolnejší. Prospešné jsou zejména vitamín A, C a E.

Tabulka ukazuje vliv vitamínu na strie i pokožku

vitamín A
 • ochrana pokožky
 • udržuje plet zdravou a mladou
vitamín C
 • antioxidant
 • podporuje produkci kolagenu
vitamín E
 • antioxidant
 • hydratuje pokožku
 • podporuje sílu a pružnost pokožky

Zpevnování a podpora obnovy pokožky

Stárnutí je nezvratný proces. I naše pokožka stárne. Svuj vliv na to má i pusobení vnejšího prostredí.

Proto je zapotrebí péce o plet, pomocí správných kosmetických prípravku. To platí nejen v tehotenství.

Vybírejte krémy, které krome vitamínu obsahují i látky podporující rust nových bunek.

Mezi složky s pozitivním úcinkem patrí zejména prírodní oleje, jako je napríklad kokosový, olivový, arganový a slunecnicový olej. Príznive kuži ovlivnuje napríklad i aloe vera, hermánek ci bambucké máslo.

Víte, jak pecovat o plet behem slunecných dnu? Prectete si náš clánek: Jak vybrat opalovací krém? Proc u detí 50 a co je UV, SPF, fototyp?

Hydratace a zvlácnující vlastnosti

Dostatecná hydratace je pro zdraví a pružnost pokožky velmi duležitá. Krémy s hydratacním úcinkem plet zmekcují a zvlácnují. Tím ji delají pružnejší a odolnejší.

Zlepšení prokrvení pokožky

Prokrvená pokožka je vyživená pokožka. Pri slabším prokrvení se do kuže privádí méne kyslíku i živin. To zpusobuje její oslabení a náchylnost k narušení.

Preferujte prírodní složení

Jak už jsme psali, behem tehotenství se plet i celá pokožka stávají citlivejšími. Ne každý prípravek vám muže sednout. Proto pri podráždení krém radeji nepoužívejte a rozhlédnete se po jiném, který vám bude vyhovovat.

S výberem vhodného produktu vám jiste budou ochotni poradit v každé lékárne.

Prípravky je ideální aplikovat alespon dvakrát denne. Vhodné je i použití masážních rukavic, kterými ješte více podporíte prokrvení pokožky.

Vliv životního stylu na vznik strií

Nejen v boji proti vzniku striím je duležitý správný životní styl. Jsou faktory, které výrazne ovlivnují plet i celou kuži.

Strava a pitný režim

Vyvážená strava a pestrý jídelnícek jsou v tehotenství velmi duležité. Dostatek ovoce, zeleniny, antioxidantu i celozrnných potravin príznive ovlivnují celý organismus.

Nezapomínejte i na dostatecný pitný režim. Zajistíte tak hydrataci pokožky, která bude pevnejší, vyživenejší i odolnejší.

Prectete si také náš clánek: Duležitost pitného režimu: Co je nedostatecný ci nadmerný príjem tekutin? + výpocet

Pohyb

Cvicení pusobí jako prevence, nejen vuci striím. Každý pohyb musí být samozrejme vhodný pro období tehotenství. Pravidelná pohybová aktivita zlepšuje nejen celkové zdraví, ale i prokrvení a pružnost pokožky.

Pro lepší prokrvení pokožky se nebojte použít i lehké otužování. Sprcha se strídave studenou a teplou vodou podporí prokrvení a celkovou cirkulaci krve v pokožce.

Relax a odpocinek

Je naprosto prirozené, když tehotné ženy pocitují zvýšenou únavu a slabost. Není zcela známo, co to zpusobuje. Pravdepodobne je to úcinkem hormonu. Je možné, že je to obranný mechanismus, který chrání matku pred neprimerenou záteží.

Rozhodne se nesnažte proti tomu bojovat a doprejte si dostatek odpocinku i spánku. Vyhýbejte se stresu. Nejen pokožka vám za to podekuje.

Možná vás zaujmou i jiná témata z oblasti tehotenství:

Další zajímavé zdroje

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.