Jetel luční: Zajímavá fakta o vlivu přírodní síly na zdraví

Jetel luční: Zajímavá fakta o vlivu přírodní síly na zdraví
Zdroj fotografie: Getty images

Také se snažíte při procházce po louce najít štěstí v podobě čtyřlístku? Jetel vám může přinést mnohem víc než jen štěstí. Tuto jednoduchou a nenáročnou rostlinu využívali již naši předkové. Dnes je ceněna v oblasti zdraví především pro svůj vysoký obsah biologicky aktivních fytoestrogenů.

Vlastnosti

Téměř každý zná jetel luční.

Jeho latinský název je Trifolium pratense. Rodové jméno Trifolium je odvozeno z latinských slov tres (tři) a folium (list).

Roste planě a často je považován za plevel. Některé kulturní odrůdy jsou cíleně pěstovány a používány jako krmivo pro hospodářská zvířata. Je to také významná medonosná rostlina.

Je to vytrvalá bylina patřící do čeledi Fabaceae.

Dorůstá výšky 10 až 50 cm. Je to poměrně nenáročná rostlina. Roste jak v nížinách, tak ve vyšších horských oblastech.

Najdeme ji především na loukách a pastvinách, ale také na travnatých plochách, v zahradách a parcích, na okrajích lesů a u cest.

Má ráda půdy s dostatkem živin, dusíku a vápníku. Má také ráda vlhko, ale ani mírně vlhké nebo sušší půdy nejsou překážkou.

Její rozšíření je typické téměř pro celou Evropu, Ameriku, severozápadní Afriku, Malou a Střední Asii, Japonsko a Sibiř. 

Jetel vyrůstá z dlouhého kulovitého a rozvětveného kořene. Lodyha je hranatá a přímá. Je jednoduchá nebo jen mírně rozvětvená. Roste vzpřímeně nebo je mírně plazivá o délce několika desítek centimetrů. Na povrchu je hladká nebo může mít bílé chloupky. Lodyha je někdy zbarvena do červena.

Listy jsou na stonku uspořádány střídavě a jsou trojlaločné (trojlístky). Vzácně se vyskytují i listy čtyřlaločné (zmíněné trojlístky), které jsou však považovány spíše za abnormalitu.

Čtyřlístek je stále považován za talisman pro štěstí.

Listy jsou u báze rostliny řapíkaté. Délka řapíků se směrem k vrcholu rostliny zkracuje. Nejvyšší listy mohou být přisedlé. Mohou se vyskytovat i palisty. Tvar listů je různý, od podlouhle kopinatých, přes vejčité až po okrouhlé. Listy jsou na okraji celokrajné.

Horní strana listů je hladká a má světle nebo červenohnědou půlměsícovitou nebo šípovitou skvrnu (ne vždy). Spodní strana listů je chlupatá.

Vonné květy jsou na koncích stonků a tvoří hlavatá květenství podepřená palisty. 1 až 3 hlavatá květenství vyrůstají na jednom stonku.

Květy mají v průměru asi 2 až 4 cm a jsou kulovité nebo vejčité. Skládají se z malých, dlouhých kvítků (asi 13 až 20 mm). Květy jsou zbarvené od bílé přes růžovou až po červenofialovou barvu. Jsou oboupohlavné a mají medovou chuť a vůni.

Jetel kvete od května do října.

Plody jetele jsou nepukavé tobolky obsahující jedno nebo dvě semena. Semena jsou nepoměrně srdčitá, zploštělá, hladká a lesklá. Mají žlutou až pískově hnědou barvu.

Obsah a účinky jetele

Jetel luční má poměrně širokou škálu látek. Nejhojněji zastoupené jsou:

  • flavonoidy a isoflavonoidy
  • třísloviny
  • saponiny a kumariny
  • různá barviva
  • salicyláty
  • bílkoviny a cukry
  • organické kyseliny (zejména kyselina šťavelová, salicylová a hroznová)
  • vitamíny (A, C a komplex vitamínů B)
  • minerály (hořčík a vápník)
  • stopové prvky (železo)
  • éterické oleje

Z hlediska příznivých účinků na lidské zdraví jsou jednoznačně nejdůležitější flavonoidy a isoflavonoidy. Ty se nacházejí především v kořenech, stoncích a listech této rostliny, v menší míře pak v květech.

Ze skupiny isoflavonoidů se v jeteli nacházejí 4 nejdůležitější - genistein, daidzein, biochanin A a formononetin.

Genistein a daidzein jsou již přímo aktivní formy isoflavonoidů. Biochanin A a formononetin musí být po příjmu metabolizovány ve střevě na aktivní molekuly genisteinu a daidzeinu.

Isoflavonoidy jsou svou strukturou podobné molekule 17β-estradiolu, který je jednou z nejúčinnějších forem ženských pohlavních hormonů, estrogenů.

Izoflavonoidy se proto také nazývají fytoestrogeny. Jedná se o kombinaci předpony "phyto" (rostlina) a slova "estrogens" (hormony).

Kromě isoflavonoidů patří mezi fytoestrogeny také lignany, stilbeny nebo kumestrany.

Díky své strukturní podobnosti s estrogeny jsou izoflavonoidy schopny působit na receptory v těle, kde přirozeně působí hormony. Mohou tak vyvolat estrogenní účinek různé intenzity. Působí nejen na receptory estrogenů, ale také na receptory progesteronu a mužských pohlavních hormonů.

Estrogenové receptory se nacházejí například ve tkáních prsu a dělohy (receptory typu α) nebo v kostech, cévách, prostatě a centrálním nervovém systému (receptory typu β).

Fytoestrogeny mají o něco vyšší afinitu k receptorům typu β. Proto se předpokládá, že mají také příznivý vliv na funkci cév a srdce a že zabraňují osteoporóze a kardiovaskulárním onemocněním.

Fytoestrogeny mají také inhibiční účinek na některé enzymy, což může snížit výskyt hormonálně závislých nádorových onemocnění.

Například enzym aromatáza se nachází v tukových tkáních prsu a podílí se na tvorbě 17 β-estradiolu. Tvorba a přítomnost 17 β-estradiolu je nezbytná pro růst některých nádorů. Inhibicí působení enzymu aromatázy se snižuje tvorba 17 β-estradiolu, což v konečném důsledku vede k protinádorovému účinku.

Stejným způsobem fytoestrogeny inhibují i další enzym, 5-α-reduktázu. Snižují tak množství derivátu testosteronu v mužské prostatě. To má příznivý účinek u pacientů s rakovinou prostaty.

Mimo jiné se jeteli díky jeho složkám připisuje antioxidační a protizánětlivá aktivita. Působí také jako dezinfekční prostředek, adstringent (stahující účinek) a expektorans (pomáhá odstraňovat hleny z dýchacích cest).

Čtyřlístek je považován za talisman pro štěstí.
Čtyřlístek je považován za talisman pro štěstí. Zdroj fotografií: Getty Images

Vnitřní použití

Účinkům jetele byla a je věnována značná pozornost, o čemž svědčí řada provedených klinických studií. Tyto studie však z řady důvodů poskytují více či méně rozporuplný obraz o celkové klinické účinnosti jetele.

Mezi hlavní důvody nepřesvědčivých výsledků patří menší počet relevantních studií splňujících přísná kritéria, různorodost složení zkoumaných jetelových přípravků a také rozdíly ve způsobu metabolismu účinných látek z jetele u pacientů účastnících se studií.

Zdravotní využití jetele lze snadno odvodit z výše uvedených účinků jeho složek.

Zmírnění příznaků menopauzy

V naprosté většině literatury je jetel luční spojován se zmírněním příznaků vyskytujících se v období menopauzy.

Menopauza představuje konec menstruačního cyklu ženy a také konec jejího období plodnosti. Tehdy dochází k výraznému snížení nebo zastavení funkce vaječníků a poklesu produkce ženských hormonů - estrogenů a gestagenů.

V důsledku těchto změn se u žen objevuje řada typických příznaků, jako jsou návaly horka, pocení (i v noci), zvýšená srdeční frekvence, poruchy spánku, únava, podrážděnost, deprese, přibývání na váze, vaginální suchost atd.

Lékařsky závažnějšími příznaky menopauzy jsou osteoporóza, zvýšený krevní tlak a zvýšená hladina cholesterolu.

Menopauza ovlivňuje celkovou kvalitu života. Má vliv nejen na fyzické a duševní zdraví ženy, ale také na její rodinné vztahy a společenský život.

Zmírnění příznaků menopauzy lze dosáhnout pomocí léků, které nahrazují chybějící hormony v těle. Hovoříme o hormonální substituční terapii.

Stále častěji se však ženy vedle konvenčních estrogenů zajímají i o alternativní léčbu. Je to zejména kvůli riziku poměrně závažných vedlejších účinků při dlouhodobém užívání syntetických estrogenů, jako jsou tromboembolické příhody, mozková mrtvice a rakovina prsu.

Alternativou jsou fytoestrogeny, které jsou obsaženy také v jeteli. Fytoestrogeny zmírňují příznaky menopauzy, zejména návaly horka. Snižují také pocení, vaginální suchost, osteoporózu a zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi.

Ve srovnání s živočišnými nebo syntetickými estrogeny mají fytoestrogeny nesteroidní strukturu, menší spektrum nežádoucích účinků a nezpůsobují například přibývání na váze.

Jsou vhodné pro ženy s příznaky rané menopauzy nebo pro ženy, které nemohou nebo nechtějí užívat hormonální substituční léčbu.

Prevence osteoporózy

Osteoporóza je onemocnění postihující kosti, při kterém dochází k úbytku kostní hmoty. Kosti jsou slabší, křehčí a ztrácejí svou funkci.

Riziko vzniku osteoporózy se přirozeně zvyšuje s věkem. Toto onemocnění je typické i pro ženy v menopauze v důsledku poklesu hladiny estrogenů v těle.

Jetel má díky obsahu fytoestrogenů pozitivní vliv na zdraví kostí, protože ovlivňuje jejich metabolismus. Podporuje tvorbu nových kostních buněk, vstřebávání vápníku do kostí a také zvyšuje produkci vitaminu D (vitamin D také napomáhá vstřebávání vápníku do kostí).

Snížení hladiny cholesterolu v krvi

Vysoká hladina cholesterolu v krvi je rizikovým faktorem pro vznik onemocnění cév, zejména aterosklerózy, a s tím souvisejícího onemocnění srdce nebo mrtvice.

Účinek fytoestrogenů obsažených v jeteli spočívá v tom, že zvyšují rychlost vylučování žlučových kyselin do střev a stolice.

Protože se žlučové kyseliny vylučují ve větším množství, musí si tělo vytvářet nové zásoby žlučových kyselin. Na tvorbě žlučových kyselin se podílí cholesterol. Tělo vychytává sérový-LDL cholesterol, což snižuje jeho hladinu v krvi.

Prevence rakoviny

Protinádorové účinky fytoestrogenů jsou založeny především na jejich antioxidačním působení. Jsou schopny v těle vychytávat volné kyslíkové radikály, které poškozují buňky a jejich DNA.

Určitý význam se přikládá také inhibičnímu účinku fytoestrogenů na některé enzymy v těle. To může snížit výskyt hormonálně závislých nádorů (např. nádorů prsu nebo prostaty).

Další využití jetele

Kromě výše uvedených účinků lze jeteli a jeho obsahu přisoudit i další využití:

  • Působí na kardiovaskulární systém. Snižuje srážlivost krve a má rozšiřující účinek na cévy, čímž snižuje krevní tlak.
  • Zlepšuje kvalitu poševní sliznice, její hydrataci a výživu.
  • Podporuje zdraví mužské prostaty.
  • Blahodárně působí na pokožku. Zlepšuje její stav a má anti-agingový účinek.
  • Má příznivý účinek na nervový systém. Zlepšuje náladu a zabraňuje vzniku demence.
  • Používá se také jako podpůrný prostředek při cukrovce.

Tradiční použití jetele

Využití jetele v oblasti zdraví sahá až do minulosti a spektrum jeho použití bylo poměrně široké.

Tradičně se používal při onemocněních dýchacích cest, jako je bronchitida, kašel, astma a černý kašel.

Používal se také k léčbě infekcí trávicího traktu, při průjmech nebo ke zlepšení trávení. Lidé jetel používali také k čištění krve nebo při dně.

Vnější použití

Jetel luční vykazuje rozmanité účinky i při vnějším použití.

Jako součást tekutých extraktů nebo mastí se používá lokálně při ekzémech, lupénce, akné nebo vyrážkách. Ve formě obkladů nebo koupelí se používá při kožních onemocněních a svědění kůže.

Má dezinfekční a protizánětlivé účinky a dokonce podporuje růst vlasů.

Tradičně se dezinfekční účinky jetele využívají také při zánětech v dutině ústní nebo při léčbě hnisavých ran.

V minulosti byl jetel považován za magickou rostlinu. Chránil lidi před zlými duchy a kouzly.

Sběr a skladování

Jetel se obvykle sklízí za slunečného počasí v době květu, tj. od května do přibližně září. Sklízí se ručně.

Sbírají se především květy, ale lze použít i listy. Květy jsou převážně růžové nebo červenofialové barvy bez podpůrných listů, bílé květy méně.

Květní hlávky by měly být v počátečním stádiu kvetení a neměly by být zplanělé. Méně cenné jsou květy, které již odkvetly.

Druhy jetelů cíleně pěstované na polích a určené jako krmivo pro zvířata nejsou vhodné ke sklizni. Jedná se o přešlechtěné a uměle hnojené rostliny.

Květy lze konzumovat čerstvé nebo sušené. Sušení květů by mělo proběhnout ihned po sklizni.

Jetel se suší ve stínu na vzdušném místě, rozložený v tenkých vrstvách na papíře nebo sítech. Lze ho také sušit v sušárně nebo krátce na slunci. Dosušení však probíhá ve stínu. Teplota při sušení by neměla být vyšší než 35 °C.

Sušením získávají květy hnědavou barvu. Během sušení je potřeba je častěji kontrolovat, aby se zabránilo jejich spálení.

Sušená droga se skladuje nejlépe v papírových sáčcích. V průběhu času může mírně ztmavnout. Během skladování by měla být chráněna před vlhkostí a světlem a pravidelně kontrolována. Důvodem je skutečnost, že sušená droga je také náchylná ke zkažení.

Pokud jde o sběr listů, sbírají se v dobrém a neporušeném stavu. Obvykle jsou určeny k přímé spotřebě.

Jetel lze konzumovat čerstvý i ve formě doplňků stravy

Jetel je považován za relativně dostupný a levný zdroj fytoestrogenů. Používanými částmi jetele jsou především neporušené květní hlávky a v menší míře listy.

Květy nebo listy lze používat čerstvé nebo sušené. Obojí je jedlé.

Květy a listy v čerstvém stavu jsou určeny k přímé konzumaci. Lze je přidávat do salátů, polévek, šťáv nebo koláčů. Z čerstvých a sušených květů se nejčastěji připravuje čaj, výplachy, nálevy nebo koupele. Lze z nich také vyrábět sirupy, tinktury, extrakty nebo masti.

V současné době je jetel na trhu k dostání také ve formě různých doplňků stravy. Jsou zpracovány do podoby tablet, kapslí nebo prášku. Obvykle se jedná o produkty, které kombinují jetel s jinými rostlinami se stejným nebo podobným účinkem.

Může užívání jetele představovat zdravotní riziko?

Přestože je jetel je rostlina a má přírodní původ, jeho užívání se řídí určitými pravidly. Je důležité dbát na správné dávkování.

K přípravě čaje se používá přibližně 1 čajová lžička čerstvé nebo sušené drogy, která se přelije 200 ml vody. Čaj se může pít 2 až 3krát denně a je bezpečný při dlouhodobém pití. U produktů zakoupených v lékárně je nutné dodržovat dávkování doporučené výrobcem.

Jetel je  poměrně dobře snášen v organismu. Výskyt nežádoucích účinků se při správném dávkování neočekává.

V některých případech se při užívání jetele objevuje nevolnost, bolesti břicha a hlavy, prodloužení menstruace a podráždění kůže.

Opatrnosti při užívání jetele je třeba, pokud již užíváte některé druhy léků. Patří mezi ně léky obsahující hormony (estrogeny, progesterony, testosteron atd.), hormonální antikoncepce, léky na ředění krve a přípravky obsahující ginkgo, zázvor, česnek nebo vitamin E.

V takovém případě jetel nekonzumujte nebo se o vhodnosti jeho užívání poraďte s lékařem.

Rizikové skupiny obyvatel, které by neměly jetel užívat, jsou pacientky s rakovinou prsu, vaječníků, dělohy nebo endometriózou.

Jetel se také nedoporučuje užívat v těhotenství a při kojení kvůli obsahu fytoestrogenů.

Jetelové květy
Květy jetele jsou převážně růžové nebo červenofialové barvy bez podpůrných listů. Zdroj fotografií: Getty Images

Další rostliny obsahující fytoestrogeny

Srovnatelné účinky s jetelem a podobné účely má i několik dalších rostlin, které jsou u nás běžně dostupné. Tyto rostliny rovněž obsahují fytoestrogeny a velmi často se kombinují s jetelem v doplňcích stravy nebo čajových směsích.

Vysoké množství fytoestrogenů najdeme například v sóji (Glycine max), lnu setém (Linum usitatissimum), ploštičníku hroznatém (Cimicifuga racemosa), slunečnici, máku, vlašských ořeších, květáku nebo brokolici.

Fytoestrogeny jsou v menším množství přítomny také v hrachu, fazolích, čočce, cizrně, brusinkách, rajčatech, jablkách a jahodách.

Mezi další známé druhy rostlin rodu Trifolium patří jetel plazivý (Trifolium repens), jetel ladní (Trifolium campestre) nebo jetel rolní (Trifolium arvense).

Pouze jetel plazivý má slabší léčivé účinky a i tyto účinky jsou klinicky málo podložené.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • Nancy L Booth, Colleen E Piersen, Suzanne Banuvar, Stacie E Geller, Lee P Shulman, Norman R Farnsworth - Klinické studie doplňků stravy s červeným jetelem (Trifolium pratense) v menopauze: přehled literatury.
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Red clover for treatment of hot flashes and menopausal symptoms: A systematic review and meta-analysis, M. Ghazanfarpour, R. Sadeghi, R. Latifnejad Roudsari, I. Khorsand, T. Khadivzadeh, B. Muoio
  • ncbi.nlm.nih.gov - The effects of red clover on quality of life in post-menopausal women, Soheila Ehsanpour, MSc, Kobra Salehi, MSc, Behzad Zolfaghari, PhD, Soheila Bakhtiari, MSc
  • sciencedirect.com - RED CLOVER. Aviva Romm, Mary L. Hardy, Simon Mills
  • healthline.com - Red Clover: Benefits, Uses, and Side Effects
  • verywellhealth.com - What Is Red Clover?
  • explore.globalhealing.com - Red Clover Benefits for Menopause, Bone Health, & More
  • solen.cz - Fytoestrogeny z jetele, Marie Kašparová
  • solen.sk - Úprava hladiny cholesterolu bylinnými prostředky, PharmDr. Miloš Potužák
  • mojerastliny.sk - Jetel luční
  • botany.cz - TRIFOLIUM PRATENSE L. - Jetel luční / Meadow clover
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.