Co je to hormon estrogen a jak ovlivňuje ženské tělo?

Co je to hormon estrogen a jak ovlivňuje ženské tělo?
Zdroj fotografie: Getty images

Estrogenu se přezdívá "ženský hormon", protože má významný vliv na ženské tělo po celý život. Je hlavním pohlavním hormonem žen, ale v malé míře se vyskytuje i u mužů. Jaká je jeho úloha a význam?

Estrogeny jsou hormony zařazené do skupiny steroidů.

Název je odvozen od estrálního cyklu (ženského období), v němž hrají významnou roli.

Estrogeny se tvoří převážně ve vaječnících a během těhotenství v placentě. V menší míře jsou tvořeny játry a nadledvinovými žlázami. Jsou známy tři základní typy estrogenů – estradiol, estron a estriol.

Estradiol

Estradiol je jedním z nejsilněji působících estrogenů od první menstruace až do konce menopauzy. K produkci estradiolu dochází ve vaječnících.

Jeho hladina se začíná zvyšovat během menstruace, což napomáhá dozrávání vajíčka a podporuje ovulaci. Je produkován ve žlutém tělísku vajíčka, nadledvinách, játrech a během těhotenství se tvoří v placentě.

Jeho hlavní úlohou je fyziologický vývoj ženských pohlavních orgánů a také vývoj sekundárních pohlavních znaků. Důležitou funkcí je také podpora a udržení gestace – těhotenství.

Hladina estradiolu se sleduje v případě neplodnosti a poruch menstruačního cyklu. V těhotenství jeho hladina stoupá a dosahuje vrcholu těsně před termínem porodu.

Estriol

Estriol je typ estrogenu produkovaný ve vaječnících a během těhotenství v placentě. Je důležitým hormonem těhotenství. U žen, které nejsou těhotné, se vyskytuje ve stejné míře jako u mužů nebo jako u žen po menopauze.

Hladina estriolu se zvyšuje hlavně od osmého týdne těhotenství až do doby porodu. Estriol také normalizuje poševní epitel a pomáhá tak obnovit fyziologickou mikroflóru a pH v pochvě.

Má také příznivý vliv na hypofýzu v mozku, což se projevuje regulací a odstraněním klimakterického syndromu v ženské menopauze.

Estron

Je hormon produkovaný v podkožním mazivu, vaječnících, nadledvinách a játrech. Z trojice estrogenů je estron považován za nejslabší hormon.

Je důležitý zejména v období menopauzy a klimakteria, kdy vaječníky již nejsou aktivní.

Funkce estrogenu

Hlavní funkcí estrogenu je příznivý vliv na vývoj, funkci a činnost pohlavních orgánů.

Podílí se na vývoji ženských pohlavních znaků a regulaci sexuálního chování. Ovlivňuje růst a obnovu děložní sliznice i dozrávání vajíčka během menstruačního cyklu.

Další funkcí je příznivý vliv na růst kostí a růstový hormon. Má pozitivní vliv na podporu hustoty kostí a pružnosti cévního systému.

Estrogeny významně ovlivňují energetický metabolismus, který se s nástupem menopauzy a úbytkem estrogenů zpomaluje. Snižují a regulují množství svalové hmoty a naopak zvyšují zadržování vody v těle.

Dalším účinkem je podpora paměti, učení a kognitivních funkcí.

Funkce estrogenu v ženském těle:

 • Funkce a činnost pohlavních orgánů
 • Podpora obnovy děložní sliznice
 • Dozrávání vajíček
 • Růst prsou a ženských proporcí
 • Vyšší tón hlasu
 • Méně ochlupení na těle
 • Regulace a podpora průběhu těhotenství
 • Snížení řídnutí kostí
 • Podpora mozkové činnosti
 • Podpora imunitního systému
 • Regulace metabolismu a tělesné hmotnosti

Hladina estrogenu v těle

Hladina estrogenu v těle ženy závisí na věku, fázi menstruačního cyklu, anamnéze, farmakoterapii, stravě a životním stylu.

Hladiny estrogenu u žen pravidelně kolísají v závislosti na menstruačním cyklu. Hladiny estrogenu jsou nejvyšší přibližně uprostřed menstruačního cyklu v době ovulace a plodného okna ženy.

Uvádí se, že optimální hladina estrogenu v krvi ženy je 43–180 pg/ml.

Kolísání hladiny estrogenu není dobré pro zdraví, hormonální systém a správnou funkci organismu. Vyčerpání nebo nadbytek hladiny estrogenů je třeba vyšetřit, konzultovat s lékařem a poté určit vhodnou formu léčby.

Hladiny estrogenu v závislosti na věku
Hladina estrogenu v závislosti na věku. Zdroj: Getty Images

Vyčerpání estrogenu

Hladina estrogenu přirozeně klesá, a to především v důsledku poklesu funkce vaječníků spojeného s vyšším věkem a obdobím menopauzy ženy.

Dochází ke snížení hustoty kostí, tvorby kolagenu, pružnosti kůže, snížení libida. Naopak se zvyšuje riziko úzkosti, deprese, riziko kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy.

Proces menopauzy je přirozenou časově omezenou hormonální nerovnováhou. Pomocí farmakoterapie a přírodní léčby je však možné příznaky menopauzy odstranit.

Dalšími nefyziologickými příčinami poklesu hladiny estrogenů mohou být nesprávné stravovací a pohybové návyky, stres, nedostatek spánku, porucha štítné žlázy, porucha hypofýzy, hormonální terapie, farmakoterapie, rakovina prsu a další gynekologické organické poruchy.

Ženy, které dlouhodobě cvičí s vysokou intenzitou a nadměrnou fyzickou námahou, mohou přestat produkovat dostatečné množství estrogenu.

Při podvýživě, anorexii a nízké tělesné hmotnosti, kdy tělo nedostává dostatek potřebných živin, nemůže ženské tělo produkovat dostatečné množství estrogenu.

Jak se může nedostatek estrogenu projevit?

 • nepravidelný menstruační cyklus
 • ztráta menstruace
 • vaginální suchost
 • snížené libido
 • časté infekce močových cest
 • náladovost, úzkost
 • nadměrné neobvyklé ochlupení
 • zhoršení stavu kůže a vlasů
 • zmenšení prsou
 • nedostatek energie
 • problém s otěhotněním

Jak doplnit estrogen?

Hormonální léčba

Nejprve je nutné zjistit a správně diagnostikovat příčinu vyčerpání estrogenu a poté určit vhodnou léčbu.

V současné době je k dispozici hormonální substituční léčba, kterou indikuje lékař. Nejběžnější lékový komplex estrogenové suplementace je v perorální formě (tablety) a injekční formě.

Existuje také lokální léčba ve formě vaginálních krémů obsahujících estrogeny a progesterony.

Léky a přípravky na předpis jsou indikovány po vyšetření a zjištění příčiny snížené hladiny estrogenů.

Hormonální léčba se častokrát volí pro rizika kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy, poruch hormonální rovnováhy, hypofýzy, štítné žlázy a dalších organických gynekologických diagnóz.

Přírodní léčba

Přírodní léčba zvýšené hladiny estrogenů je založena na úpravě pohybových návyků, kompletní vyvážené stravě obsahující fytoestrogeny a s pomocí působení bylin.

Fytoestrogen je přírodní látka podobná svými vlastnostmi estrogenu.

Do skupiny léčivých bylin obsahujících přírodní estrogen patří například byliny zvané ploštičník hroznatý, drmek obecný, šalvěj lékařská, jetel červený a len.

Fytoestrogeny se nacházejí především v potravinách rostlinného původu, jako je sója, sójové mléčné výrobky, tofu, fazole a hrách. Mezi ovoce s obsahem fytoestrogenů patří jahody, fíky, švestky a meruňky. Mezi zeleninu s obsahem fytoestrogenů patří brokolice a hlávkový salát. Vhodné jsou i různé ořechy a semena.

V současné době je k dispozici mnoho doplňků stravy ve formě tablet a krémů, které svým přírodním složením pomáhají zvyšovat hladinu estrogenu v ženském těle.

Volně prodejné estrogenní krémy využívají sílu přírodních estrogenů při vnějším použití.

Primárním účinkem je zvlhčení pochvy a podpora fyziologického stavu poševní sliznice. K dispozici jsou ve formě krémů nebo speciálních estrogenových kapslí.

K optimální hladině ženských hormonů v těle přispívají také přírodní komplexní tablety, které kromě podpory hormonální rovnováhy pomáhají také při příznacích únavy, oslabené imunity a podporují celkovou vitalitu a energii organismu.

Zdroj fytoestrogenů ve stravě
Zdroj fytoestrogenů ve stravě. Zdroj: Getty Images

Nadbytek estrogenu

Pokud je v ženském těle zvýšená hladina a nadbytek hormonu estrogenu, tělo vysílá varovné signály.

Nadměrně bolestivá menstruace, silné menstruační krvácení, příznaky PMS, nepravidelný menstruační cyklus, snížená chuť k sexu, nadměrné zadržování vody, bolesti prsou, problémy se spánkem, zvýšená tělesná hmotnost, náladovost, přecitlivělost a migrény.

Je možná přítomnost PCS, cyst na vaječnících a endometriózy. Pokud žena tyto příznaky dlouhodobě ignoruje, může nebezpečně zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu.

Zvýšenou hladinu estrogenů lze přirozeně zmírnit změnou životního stylu: vynecháním alkoholu, kofeinu a fytoestrogenů ve stravě, snížením tukových zásob, pravidelným odpočinkem, dostatečnou fyzickou aktivitou a omezením dlouhodobého stresu.

Je vhodné poradit se s lékařem, aby určil příčinu estrogenové dominance a stanovil postup léčby (hormonální léčba, farmakoterapie, přírodní léčba, změna životního stylu).

Estrogen a těhotenství

Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělísko folikulu zaniká a produkce estrogenů funguje jako obvykle.

Jakmile se těhotenství podaří, žluté tělísko produkuje ženské hormony (progesteron a estrogen), které jsou důležité pro udržení a správný průběh těhotenství. Jeho funkci v následujících měsících přebírá placenta.

Estrogeny podporují vývoj a pružnost svalových vláken dělohy a pánve. Umožňují tak zvětšit objem dělohy pro růst dítěte. Podporují tvorbu mateřského mléka, zvyšují krevní oběh a objem krve.

Vysoké hladiny estrogenů mohou způsobit krvácení z nosu nebo dásní. Hormonální rovnováhu ženy v těhotenství by měl lékař průběžně a preventivně hlídat.

Estrogen a hormonální antikoncepce

Kombinovaná dvousložková hormonální antikoncepce obsahuje syntetické formy hormonů estrogen a gestagen. Tento typ antikoncepce je nejčastěji předepisován a je považován za nejúčinnější proti otěhotnění.

Hlavním účinkem kombinované antikoncepce je zastavení ovulace. Děložní sliznice se přestaví, což znemožní uhnízdění vajíčka.

Hlavním rizikem užívání kombinované antikoncepce je vyšší riziko vzniku krevních sraženin, trombózy, embolie, srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.

Dochází ke zvýšené syntéze srážecích faktorů v krvi, čímž se zvyšuje srážecí schopnost samotné krve. Při výběru a indikaci hormonální antikoncepce je nutná pečlivá konzultace s gynekologem.

Hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce. Zdroj: Getty Images

Estrogen u mužů

Estrogen není výhradně ženský hormon. V malém množství se vyskytuje i v mužském těle. Hlavní úlohou estrogenu v mužském těle je jeho role při zrání spermií a regulaci libida.

Jeho úlohou je citlivost a aktivace adenosinového receptoru, regulace lipidového profilu a podpora imunitních a protizánětlivých procesů. Estrogeny u mužů vznikají v játrech, nadledvinách, tukové tkáni a prsou.

Hladiny estrogenů v krvi mužů by se měly pohybovat v rozmezí 10 až 25 pg/ml.

Projevy nadbytku estrogenů a úbytku testosteronu u mužů mohou být gynekomastie (zvětšení prsou), snížené libido, snížené ochlupení, přibývání na váze, náladovost a možné problémy s plodností.

Funkce estrogenu v mužském těle:

 • Vliv na příjem a využití glukózy
 • Vliv na lipidový profil
 • Podpora hustoty kostí
 • Imunitní funkce
 • Vývoj spermií
 • Regulace libida
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.