- solen.cz - Neobvyklá příčina chronického zvracení. Solen. MUDr. Patrik Konopásek, MUDr. Lucie Holubová, doc. MUDr. Jakub Zieg, Ph.D.
- solen.cz - Zvracející dítě. Solen. MUDr. Katarína Mitrová, PhD.
- healthline.com - Causes of Vomiting and How to Treat in Adults, Babies, and When Pregnant. Healthline. Jacquelyn Cafasso
- medicalnewstoday.com - Causes and treatment of nausea and vomiting. Medical News Today. Yvette Brazier
Zvracení a nevolnost po jídle: Možné příčiny a léčba
Zvracení je obranný reflex organismu, kterým se tělo zbavuje obsahu trávicího traktu. Příčinou vzniku může být dietní chyba, psychický faktor či klinický příznak určitého onemocnění. Jaké jsou všechny možné příčiny nevolnosti a zvracení po jídle?
Jaké jsou nejčastější příčiny zvracení po jídle? Jaké ostatní zdravotní potíže ho mohou doprovázet? A co diagnostika či léčba?
Zvracení je nežádoucí jev, při kterém dochází ke zpětnému chodu potravy ze žaludku směrem ven přes dutinu ústní. Je doprovázeno nepříjemnými pocity, břišními křečemi a nevolností.
Důvodů, proč lidský organismus reaguje zvracením, je několik. Mechanismus zvracení, příčiny vzniku, doprovodné projevy, možnosti léčby a mnohé jiné zajímavé informace se dočtete v tomto článku.
Jak a proč vzniká zvracení?
Zvracení (odborně nazývané vomitus) je obranný reflex trávicí soustavy, kterým se tělo zbavuje nevhodného obsahu žaludku. Nevhodným může být nadměrné množství potravy, chemicky a mikrobiologicky poškozující/dráždící potrava.
Zvracení je možné díky opačné peristaltice trávicí trubice směrem nahoru. Současně se jedná o akutní a prudké stažení břišního svalstva. Stažení svaloviny s sebou přináší nepříjemné či bolestivé křeče v oblasti břicha.
K pokynu ke zvracení dochází po podráždění centra pro zvracení, které se nachází v prodloužené míše nervové soustavy. Centrum řídí stah bránice, břišních svalů, obrácenou peristaltiku trávicí trubice a uvolnění svalového svěrače jícnu.
Při zvracení dochází k uzavření hlasivek. Tím tělo předchází zatečení zvratek do dýchacích cest.
Zvracení zpravidla předchází nepříjemný pocit nevolnosti (odborně nazývaný nausea).
Existují 4 hlavní mechanismy, které stimulují proces zvracení:
- Podráždění mechanických/chemických receptorů v traktu
- Působení toxinů v krevním řečišti
- Emoční reakce
- Podráždění vestibulárního aparátu
10x etiologie vzniku a možné příčiny zvracení
Etiologie vzniku zvracení po jídle je multifaktoriální. Může se jednat o centrální či periferní nervové příčiny, otravy, intoxikace, úrazy, akutní i chronická onemocnění trávicí soustavy, hormonální nerovnováhu, psychogenní faktor či lokální podráždění žaludku.
Dlouhodobé opakující se zvracení či akutní nespecifické zvracení je třeba neprodleně konzultovat s lékařem.
Níže jsou rozepsány příklady možných příčin zvracení a nevolnosti po jídle:
1. Dietní chyba a nevhodná strava
Nadměrné roztažení (distenze) trávicího traktu může podráždit mechanické receptory. Rychlé jedení (hltání), přejídání a současná neprůchodnost traktu způsobí roztažení žaludku a následné nervové impulsy k mechanismu zvracení.
Dietní chybou je i konzumace nevhodné potraviny, např. po datu spotřeby či kontaminované potraviny, která obsahuje určité patogeny iritující chemoreceptory trávicího traktu.
Mezi nejčastější vady patří nedostatečně tepelně upravená strava a nedostatečně umytá kontaminovaná potravina.
Průvodním jevem dietní vady je bolest břicha, křeče a pocit nevolnosti.
2. Potravinová intolerance a alergie
Trpíte-li určitou potravinovou intolerancí (laktóza, mléčná bílkovina, lepek...) či potravinovou alergií (gluten, druh ořechů/ovoce...), je možným projevem zvracení poměrně krátce po konzumaci nevhodné potraviny či složky stravy.
Průvodním jevem potravinových nesnášenlivostí je bolest břicha, křeče, problémy s vyprazdňováním, nevolnost i pocit na zvracení. Při alergii lze zpozorovat i imunitní alergickou reakci jako svědění, otok dutin či kožní vyrážku a ekzém.
3. Psychogenní faktor
Jedním ze základních spouštěcích mechanismů zvracení je emoční faktor. Nadměrný stres, akutní stres, úzkost/deprese, silné emoční napětí, cestování a jiné.
Jsou sem částečně řazeny i poruchy příjmu potravy, jako je bulimie. Při bulimii jedinec vyvolává zvracení po jídle záměrně, aby vyprázdnil obsah žaludku.
4. Infekční a akutní onemocnění trávicí soustavy
Bakteriální či virová infekce napadající trávicí soustavy vyvolává zvracení, bolesti břicha, nevolnost, celkovou slabost, bolest hlavy, problémy s vyprazdňováním stolice a ve většině případů i zvýšení tělesné teploty (horečka).
Akutní zánět způsobený patogenem v některé části trávicího ústrojí (akutní gastritida, střevní chřipka...) přetrvávají většinou jen krátkodobě – v průměru 3 až 5 dní.
Rizikem je nadměrná ztráta tekutin a dehydratace organismu.
Pozor na silné náhlé bolesti, zvracení bez jasné příčiny či jiné nespecifické klinické příznaky. Může se jednat o zánět slepého střeva a jiná akutní onemocnění vedoucí k potřebě náhlé odborné léčby.
Nutná je diagnostika přesného patogenu v organismu a stanovení odborné léčby antibiotiky či jinou podpůrnou farmakoterapií.
5. Chronické onemocnění trávicí soustavy
I dlouhodobá chronická onemocnění trávicí soustavy mohou způsobovat nevolnost či zvracení. Tento stav často přichází i s jinými klinickými příznaky, jako je bolest žaludku, průjem/zácpa či křeče.
Chronická zánětlivá onemocnění střev, jako je například ulcerózní kolitida a Crohnova choroba, mohou při zhoršení průběhu onemocnění či podráždění traktu způsobit zažívací potíže i ve formě nevolnosti a zvracení.
Příkladem je i syndrom dráždivého tračníku a dráždivého žaludku, jehož nadměrného aktivita a nervová citlivost trávicího traktu způsobuje po jídle nadýmání, břišní křeče, nevolnost, zvracení či pálení žáhy.
6. Podráždění chemickou látkou (alkohol, droga...)
Konzumace nadměrného množství alkoholu může způsobit poškození a podráždění chemických receptorů trávicí soustavy. Alkohol přímo ovlivňuje nervové centrum zvracení. Alkohol také může nevhodně reagovat s kyselinou žaludku.
Ať už konzumací, nebo podrážděním čichového centra chemickými látkami (aplikací nebezpečné látky, jako je toxin, droga a určitá farmakoterapie), může dojít k mechanismu zvracení.
7. Podráždění rovnovážného ústrojí
Vestibulární aparát je smyslový orgán pro rovnováhu hlavy a těla v prostoru. Dráždění a stimulace rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu může vyvolat mechanismus zvracení.
Nepředvídatelné pohyby, výšky, specifické nezvyklé aktivity, cestování v dopravním prostředku či onemocnění rovnovážného ústrojí může vést k nevolnosti, kinetóze a zvracení.
8. Neurologické onemocnění
Některá onemocnění nervové soustavy mohou přímo dráždit centra zvracení. Jedná se zejména o meningitidu, encefalitidu, otok mozku, migrénu, otřes mozku, krvácení do mozku, mozkové nádory či nitrolebeční hypertenzi (zvýšený tlak a pnutí).
Jedná se však o nemoci a zdravotní stavy vyžadující odbornou diagnostiku a léčbu lékaře.
9. Průvodní příznak jiného onemocnění
Jelikož je zvracení poměrně rozšířený klinický příznak, může se týkat i onemocnění mimo nervovou a trávicí soustavu.
Příkladem je zánět a onemocnění ledvin, cholecystitida, onkologické onemocnění, důsledek určité farmakoterapie, chemoterapie či radioterapie. Je proto nutná odborná diagnostika lékaře.
10. Těhotenství (gravidita)
Charakteristickým zdravotním problémem v těhotenství je tzv. ranní nevolnost (nemusí se však projevovat jen ráno), která může způsobit zvracení. Nevolnost se vyskytuje i po konzumaci jídla.
Tento stav je způsoben vyšší hladinou ženského hormonu progesteronu, který zároveň snižuje tvorbu žaludečních šťáv a motilitu (pohyblivost) žaludeční stěny.
Těhotenská nevolnost se obvykle projevuje hlavně v prvním trimestru těhotenství, poté postupně vymizí. Je však třeba sledování gynekologem/porodníkem.
Souhrn možných příčin pocitu na zvracení a zvracení:
- Konzumace nadměrného množství potravy
- Konzumace nevhodné kontaminované potravy
- Dlouhodobá nevhodná strava a životní styl
- Nedostatečné zpracování potravy v ústech
- Nadměrná konzumace alkoholu
- Otrava a intoxikace nevhodnou látkou
- Potravinová alergie a intolerance
- Poruchy příjmu potravy
- Nežádoucí účinek farmakoterapie
- Psychický faktor (stres, cestování, úzkost...)
- Nízký krevní tlak
- Reakce na silný zápach
- Akutní i chronické onemocnění trávicí soustavy
- Zánětlivé onemocnění střevního traktu
- Syndrom dráždivého tračníku/žaludku
- Migréna a bolesti hlavy
- Porucha rovnovážného ústrojí ve středním uchu
- Průvodní jev jiného onemocnění
- Období těhotenství ženy
- Hormonální změna v rámci PMS
Doprovodné příznaky a projevy zvracení
Zvracení je nežádoucí jev, který s sebou často přináší i jiné projevy a příznaky. Jejich přítomnost a kombinace záleží na etiologii a příčině vzniku zvracení. Kdy je však třeba vyhledat lékařskou pomoc?
Možné doprovodné příznaky:
- Bolest břicha
- Křeče v břiše
- Nevolnost
- Bolest hlavy a migréna
- Závrať
- Pocit suchých úst
- Nepříjemný zápach z úst
- Nadměrné pocení
- Snížená frekvence vyprazdňování
- Zvýšená tělesná teplota
- Celková slabost a nadměrná únava
- Stres a pocit úzkosti
- Dehydratace
Kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc?
- Náhlé akutní záchvaty zvracení trvající déle než 12 hodin
- Dlouhotrvající zvracení a nevolnost
- Jedná-li se o novorozence
- Pocit na omdlení
- Zvratky obsahují krev
- Zvratky obsahují černé sraženiny
- Pokud příčinou mohou být léky, které byste měli užívat
- Konzumace jedovaté potraviny
- Konzumace nezpracované rizikové potraviny
- Konzumace drogy, toxinu či nadměrného množství alkoholu
- Nadměrně zvýšená tělesná teplota (horečka)
- Cestovatelská anamnéza z tropických zemí
Zvracení u malých dětí
Děti a dospělí mají stejný mechanismus zvracení. Pokud centrální nervová soustava dostane vjem pro podráždění žaludku, dochází k vyloučení obsahu žaludku.
Děti však zvracejí o něco častěji než dospělí jedinci. Je to z důvodu citlivějšího imunitního systému.
Zvracení (odříhnutí) po kojení či krmení umělým mlékem je častý a přirozený jev, který vývojem postupně zaniká.
Pokud se však u dítěte projevuje časté zvracení či jiné příznaky onemocnění (kolika, průjem, krev a hlen ve stolici, zvýšená teplota a jiné), je nutná neodkladná návštěva lékaře.
Možné důvody, proč děti nespecificky zvracejí:
- Onemocnění žaludku a střev (gastroenteritida, střevní chřipka...)
- Potravinová alergie
- Jiné infekce (meningitida, zápal plic, infekce středního ucha...)
- Otřes mozku
- Otrava jídlem
Kdy vyhledat s dítětem lékaře?
- Jedná-li se o novorozence
- Pokud zvracení a bolest břicha trvá déle než několik hodin
- Pokud je ve zvratkách krev nebo černé usazeniny
- Pokud jsou zvratky jasně zelené barvy
- Pokud si dítě udeřilo nebo poranilo hlavu
- Má-li dítě zvýšenou teplotu či jiné příznaky onemocnění
- Pokud dítě vykazuje nejasné klinické příznaky
- Jedná-li se o rizikové dítě s přidruženými diagnózami
Jaké nebezpečí hrozí při zvracení dítěte? Rizika opakovaného stavu
Diagnostika zvracení
Diagnostika je zprostředkována všeobecným lékařem nebo specialistou (gastrointestinologem).
Základní diagnostika spočívá v odebrání komplexní anamnézy pacienta, vyšetření aspekcí, poslechem, pohmatem a zhodnocení klinických příznaků pacienta.
Vyšetřující lékař se v rámci anamnézy zaměřuje zejména na onemocnění trávicí soustavy, neurologická či autoimunitní onemocnění a rodinnou anamnézu. Častá je přístrojová ultrasonografie břišních orgánů.
V případě podezření na infekční onemocnění je třeba odebrat vzorek krve pacienta a určit původce onemocnění pro antibiotickou léčbu.
Pokud ke zvracení dochází po dietním opatření, farmakoterapii a klidovém režimu v průběhu krátké doby nepřestane, je nutná rozšířená diagnostika.
V případě podezření na chronické zánětlivé onemocnění gastrointestinálního traktu, potravinové intolerance/alergie a jiná onemocnění je prováděno zobrazovací endoskopické vyšetření trávicí soustavy.
Laboratorně může být zkoumán i vzorek moči a stolice.
Při podezření na onemocnění jiné vnitřní soustavy organismu je pacient vyšetřen neurologem či jiným adekvátním specialistou.
Diferenciální diagnostika zvracení je však náročná, a to z důvodu multifaktoriální příčiny vzniku.
Možnosti léčby zvracení
Stanovení způsobu léčby závisí na diagnóze a příčině vzniku zvracení. V rámci stravovací chyby je ve většině případů stanovena konzervativní domácí léčba ve formě krátkodobé diety, změny životosprávy a klidového režimu.
Domácí opatření zahrnují zejména:
- Dostatečný pitný režim (čistá voda, čaj)
- Krátkodobá dieta nezatěžující trávicí trakt
- Farmakoterapie pro kontrolu nevolnosti indikovanou lékařem
- Klidový režim a eliminace fyzické i psychické námahy
Vhodnou stravu při zvracení tvoří potraviny co nejméně zatěžující trávicí trakt. Je třeba vyhýbat se mastným těžkým jídlům, mléčným výrobkům, alkoholu, kávě a pálivým potravinám.
Až se žaludek pomalu uklidní, je vhodné po malých douškách začít pít – ideálně čistou vodu, slazený čaj nebo colu. Potřebný je dostatečný příjem cukru i soli v důsledku velké ztráty tekutin z organismu.
Vhodná domácí strava:
- Banány
- Piškoty/suchary
- Suchý bílý rohlík
- Kukuřičné křupky
- Vařené brambory/rýže
- Suché těstoviny
- Vařená mrkev
- Nemastný kuřecí vývar
- Vařené libové kuřecí maso
Čtěte také:
Jaká je správná dieta při průjmu, zácpě či zvracení? Jak je zastavit?
Pokud je zvracení způsobeno patogenem (bakterií, virem), je pacientovi indikována medikamentózní léčba ve formě antibiotik a jiných léků zmírňujících klinické příznaky onemocnění.
V rámci léčby zvracení může lékař pacientovi předepsat léky, které potlačují nevolnost a pocit na zvracení.
V případě těžké dehydratace je pacient krátkodobě hospitalizován pro intravenózní doplnění tekutin a živin do organismu.
Po prodělání infekce trávicího traktu či nadměrného zvracení je vhodné nasadit probiotika pro podporu trávení a rovnováhy bakteriální střevní mikroflóry.
V případě potvrzení chronického zánětlivého onemocnění gastrointestinálního traktu či potravinových alergií je léčba upřesněna podle konkrétní diagnózy.
Jedná se zejména o změnu životosprávy, dlouhodobá dietní opatření, medikamentózní léčbu a pravidelné sledování gastrointestinologem.
V případě potvrzení neurologické či jiné specifické diagnózy je pacientovi stanovena individuální léčba ošetřujícím specialistou.