Tietzův syndrom je soubor příznaků souvisejících s podrážděním hrudní kosti a žeber (costae). Odborně se nazývá sternokostální podráždění. Hlavním příznakem Tietzova syndromu je bolest na hrudi.
Příčina zánětu žeberních chrupavek je často neznámá. Při tomto onemocnění je pociťována bolest v oblasti hrudní kosti a prvních čtyř žeber. Bolest se objevuje konkrétně v místě, kde se hrudní kost spojuje s žebry.
Zajímavé:
Tento syndrom je pojmenován po německém lékaři Alexandru Tietzem, který jej poprvé popsal v roce 1909.
Tietzův syndrom je charakterizován středně silnou až silnou lokalizovanou bolestí a citlivostí. Nejčastěji jsou postižena druhá a třetí žebra.
Co je to hrudník a žebra?
Tvar hrudníku dospělého člověka je vpředu zploštělý, klenutý a symetrický. Základem hrduníku (thorax) je kostěný hrudní koš. Hrudník je ohraničen kraniálně (směrem k hlavě) krkem a kaudálně (směrem k nohám) břichem.
Hrudník se skládá z:
- 12 párů žeber
- hrudní kosti
- 12 hrudních obratlů
Povrchově je hrudník ohraničen od břicha linií probíhající od mečovitého výběžku (processus xiphoideus sterni) přes kaudální okraje žeber laterálně a posteriorně k rovině trnového výběžku Th12.
Základ hrudní stěny tvoří žebra (costae) a mezižeberní (interkostální) svaly.
Mezižeberní prostory jsou vymezeny žebry a mezižeberními svaly. Průběh je od horního žebra šikmo dolů k dolnímu žebru. Nacházejí se v kostěných částech žeber v oblasti žeberních chrupavek.