Onemocnění pohybového aparátu

Pod Onemocnění pohybového aparátu patří

Vyberte podkategorii
Artritida: Jako infekční či neinfekční zánět kloubů, jaké má příznaky?

Artritida

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů. Může být infekční, nebo neinfekční. Má více forem a rozděluje se na revmatoidní artritidu, septickou artritidu nebo onemocnění dna. Každý typ má jiné příčiny. Jejich společných znakem je bolest, otok, omezení funkce, a to kvůli poškození kloubu.

Axiální spondylartritida: Jaké jsou příčiny zánětu, jaké má příznaky?

Axiální spondylartritida

Axiální spondylartritida je revmatickým zánětlivým onemocněním. Postihuje osovou část těla, a to páteř a pánev. Chorobné změny lze však nalézt také v jiných oblastech organismu.

Bechtěrevova nemoc: Jaké má příčiny a příznaky vedoucí k invaliditě?

Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc je revmatické zánětlivé onemocnění kloubů, které je chronické. Postihuje zejména páteř. Častěji postihuje muže než ženy. Nastupuje v mladším věku, a to do 30 let.

Blok SI kloubu: Co je to a proč vzniká blokáda sakroiliakálního kloubu?

Blok SI kloubu – Bolest pánve a kyčlí

Blokáda sakroiliakálního kloubu, který se označuje také jako SI kloub, se vyznačuje nepříjemnými bolestmi v oblasti zad, kříže s přesunem na hýžďové svaly, ale i do třísel. Potíže zhoršuje pohyb.

Botulismus: Jak se projevuje a proč vzniká? Co je to klobásový jed?

Botulismus

Botulismus je onemocnění, které vyvolává botulotoxin. Ten se může nacházet ve špatně zpracovaných potravinách. Otrava těmito toxiny ohrožuje život člověka. Tvoří ho bakterie Clostridium botulinum. Ty se mohou nacházet v půdě, střevech zvířat, ale například i v medu.

Co je artróza kloubů, jaké má příčiny, příznaky a stupně? Jak ji zastavit?

Artróza

Artróza je onemocnění kloubů, které vzniká na základě více faktorů. Označuje se také jako osteoartróza. Významnou roli hraje genetika, věk a přidružená onemocnění. Je nejčastějším onemocněním kloubů a také častou příčinou vyhledání lékařského ošetření.

Co je břišní diastáza: Příčiny, příznaky. Cviky na doma jako prevence i řešení?

Břišní diastáza

Diastáza je funkční problém pohybového aparátu, při kterém dochází k rozestupu a povolení břišního svalstva v důsledku oslabení břišní stěny. Jaké jsou příčiny vzniku břišní diastázy a možnosti její léčby?

Co je hernie disku: Vyklenutí, vysunutí meziobratlové ploténky?

Vyklenutí meziobratlové ploténky – hernie disku

O vyklenutí meziobratlové ploténky či hernii disku mluvíme spíše než o vyhřezlé nebo vysunuté ploténce. Bolesti tohoto původu jsou intenzivní, výrazně zhoršují kvalitu života postižené osoby a jsou důvodem pracovní neschopnosti.

 
Co je příčinou bolesti kostrče? Syndrom kostrče neboli kokcygodynie

Kokcygodynie - syndrom kostrče

Kokcygodynie (bolest kostrče) je nepříjemnou zkušeností. Kromě problémů v oblasti kostrče ji provázejí i jiné potíže. Často ji spojujeme s úrazem či dlouhodobým sezením. Ve větší míře trápí ženy.

Co je rakovina kostí a jaké jsou její příznaky? + Alarmující projevy

Rakovina kostí

Co je to rakovina kostí? Jaké jsou projevy zhoubných nádorů kostí? Které příznaky jsou alarmující? KDY NEPODCEŇOVAT PŘÍZNAKY U DĚTÍ?

Co je spondylolistéza a jak se projeví? Jak se léčí posunutí obratle?

Spondylolistéza

Spondylolistéza je odborný název pro posunutí jednoho obratle páteře vůči druhému. Stává se tak z několika důvodů. Člověka může obtěžovat bolest zad, problémové držení těla, oslabení svalů a další obtíže.

 
 
 
 
 
Co je to překryvný syndrom a smíšená choroba pojiva? + Příčiny, příznaky

Překryvný syndrom a smíšená choroba pojiva

Překryvný syndrom a smíšená choroba pojiva patří mezi revmatická onemocnění, která v sobě spojují minimálně dvě onemocnění pojivové tkáně. Často jde o systémovou sklerózu, polymyozitidu, dermatomiozitidu, systémový lupus, erythematodes či revmatoidní artritidu.

Co je to spinální stenóza? Jaké jsou příznaky zúžení páteřního kanálu?

Spinální stenóza

Spinální stenóza vzniká na základě degenerativních změn, které vedou ke zúžení páteřního kanálu. Tím prochází mícha a míšní nervy. Vyvíjí se dlouhodobě a většinou se projeví po 50. roce života.

Co je to syndrom kaudy Jaké jsou jeho příčiny, příznaky a diagnóza?

Syndrom kaudy

Syndrom kaudy je akutní stav, při kterém dochází k útlaku nervové pleteně vystupující z míchy. Ohrožuje člověka nejen bolestí, ale také neurologickými obtížemi.

Enteropatická artritida a zánět střeva: Jak spolu souvisí? + Příznaky

Enteropatická artritida

Enteropatická artritida spojuje chronické zánětlivé onemocnění střeva se zánětem kloubů. Kromě bolesti břicha a kloubů se vyznačuje přítomností jiných zdravotních potíží.

Facetový syndrom, facetová artróza: příčina chronické bolesti zad?

Facetový syndrom

Facetový syndrom a chronická bolest páteře spolu úzce souvisejí. Uvádí se, že bolest vycházející z kloubního spojení obratlů představuje 15–45 % dlouhodobých potíží. Problematická je především bederní páteř, méně často krční páteř.

Gonartróza: Jaké jsou příznaky a stupně artrózy kolene? + Příčiny a diagnostika

Gonartróza

Gonartróza je artróza kolena, nezánětlivé degenerativní změny kolenního kloubu. Za poškozením nestojí pouze vyšší věk. Bolest kolena má multifaktoriální základ.

Juvenilní idiopatická artritida: Příznaky revma, zánětu kloubů u dětí?

Juvenilní idiopatická artritida

Nejčastější dlouhodobé revmatické onemocnění dětského věku se jmenuje juvenilní idiopatická artritida. Příčina neznámá. Léčba nutná a velmi důležitá.

Kyfóza, hyperkyfóza a kulatá záda: Jaké jsou příčiny a příznaky?

Kyfóza - hyperkyfóza

Kyfóza je označení pro přirozené zakřivení páteře. Nepřesně se tímto termínem označuje také patologické zakřivení neboli nadměrná kyfóza. Odborně se patologické zakřivení označuje hyperkyfóza.

Lordóza u dětí a dospělých: Proč vzniká chorobné zakřivení zad?

Lordóza - hyperlordóza

Lordóza je přirozené zakřivení páteře. Hyperlordóza je nadměrné zakřivení páteře. Může být způsobena vrozenou abnormalitou nebo vadným držením těla. Způsobuje bolesti zad, v horším případě také strukturální změny obratlů nebo plotének.