Onemocnění kostí

Pod Onemocnění kostí patří

Vyberte podkategorii
Axiální spondylartritida: Jaké jsou příčiny zánětu, jaké má příznaky?

Axiální spondylartritida

Axiální spondylartritida je revmatickým zánětlivým onemocněním. Postihuje osovou část těla, a to páteř a pánev. Chorobné změny lze však nalézt také v jiných oblastech organismu.

Blok SI kloubu: Co je to a proč vzniká blokáda sakroiliakálního kloubu?

Blok SI kloubu – Bolest pánve a kyčlí

Blokáda sakroiliakálního kloubu, který se označuje také jako SI kloub, se vyznačuje nepříjemnými bolestmi v oblasti zad, kříže s přesunem na hýžďové svaly, ale i do třísel. Potíže zhoršuje pohyb.

Co je hernie disku: Vyklenutí, vysunutí meziobratlové ploténky?

Vyklenutí meziobratlové ploténky – hernie disku

O vyklenutí meziobratlové ploténky či hernii disku mluvíme spíše než o vyhřezlé nebo vysunuté ploténce. Bolesti tohoto původu jsou intenzivní, výrazně zhoršují kvalitu života postižené osoby a jsou důvodem pracovní neschopnosti.

 
Co je příčinou bolesti kostrče? Syndrom kostrče neboli kokcygodynie

Kokcygodynie - syndrom kostrče

Kokcygodynie (bolest kostrče) je nepříjemnou zkušeností. Kromě problémů v oblasti kostrče ji provázejí i jiné potíže. Často ji spojujeme s úrazem či dlouhodobým sezením. Ve větší míře trápí ženy.

Co je rakovina kostí a jaké jsou její příznaky? + Alarmující projevy

Rakovina kostí

Co je to rakovina kostí? Jaké jsou projevy zhoubných nádorů kostí? Které příznaky jsou alarmující? KDY NEPODCEŇOVAT PŘÍZNAKY U DĚTÍ?

Co je spondylolistéza a jak se projeví? Jak se léčí posunutí obratle?

Spondylolistéza

Spondylolistéza je odborný název pro posunutí jednoho obratle páteře vůči druhému. Stává se tak z několika důvodů. Člověka může obtěžovat bolest zad, problémové držení těla, oslabení svalů a další obtíže.

 
 
 
 
 
Co je to spinální stenóza? Jaké jsou příznaky zúžení páteřního kanálu?

Spinální stenóza

Spinální stenóza vzniká na základě degenerativních změn, které vedou ke zúžení páteřního kanálu. Tím prochází mícha a míšní nervy. Vyvíjí se dlouhodobě a většinou se projeví po 50. roce života.

Co je to syndrom kaudy Jaké jsou jeho příčiny, příznaky a diagnóza?

Syndrom kaudy

Syndrom kaudy je akutní stav, při kterém dochází k útlaku nervové pleteně vystupující z míchy. Ohrožuje člověka nejen bolestí, ale také neurologickými obtížemi.

Facetový syndrom, facetová artróza: příčina chronické bolesti zad?

Facetový syndrom

Facetový syndrom a chronická bolest páteře spolu úzce souvisejí. Uvádí se, že bolest vycházející z kloubního spojení obratlů představuje 15–45 % dlouhodobých potíží. Problematická je především bederní páteř, méně často krční páteř.

Kyfóza, hyperkyfóza a kulatá záda: Jaké jsou příčiny a příznaky?

Kyfóza - hyperkyfóza

Kyfóza je označení pro přirozené zakřivení páteře. Nepřesně se tímto termínem označuje také patologické zakřivení neboli nadměrná kyfóza. Odborně se patologické zakřivení označuje hyperkyfóza.

Lordóza u dětí a dospělých: Proč vzniká chorobné zakřivení zad?

Lordóza - hyperlordóza

Lordóza je přirozené zakřivení páteře. Hyperlordóza je nadměrné zakřivení páteře. Může být způsobena vrozenou abnormalitou nebo vadným držením těla. Způsobuje bolesti zad, v horším případě také strukturální změny obratlů nebo plotének.

Lumbago: Akutní i chronická blokáda zad? (Příčiny, příznaky, léčba)

Lumbago

Lumbago je zdrojem nepříjemné bolesti ve spodní části páteře. K bolesti se přidružuje problém s pohybem, který potíže ještě zhoršuje.

 
Nádory páteře a míchy: Zhoubné i nezhoubné. Jak se projevují?

Nádory páteře a míchy

Uvádí se, že nádory páteře tvoří pouze malou část ze všech příčin bolesti zad. Kromě bolesti mohou však vyvolat také jiné potíže.

Osteochondróza: Co je to onemocnění plotének páteře a jaké má příznaky?

Osteochondróza

Osteochondróza je dlouhodobý degenerativní proces. Postihuje páteř a především meziobratlovou ploténku. Následně mají chorobné změny negativní dopad na obratel a celý segment. Výsledkem jsou bolesti zad a další potíže.

Osteoporóza: Když kosti slábnou a léčba je složitá. Jaké jsou příčiny, příznaky a následky + tipy na prevenci?

Osteoporóza

Osteoporóza způsobuje oslabení a křehkost kostí. Jedná se o tiché a postupně se rozvíjející onemocnění. Kdo je ohrožen? Jaké jsou příznaky a léčba?

Poranění páteře: Jaké příznaky má poškození a stlačení míchy?

Poranění páteře

Poranění páteře a míchy se řadí k závažným a nebezpečným stavům. Mechanismus úrazu bývá různý, od dopravní nehody přes pády při sportu či běžné denní aktivitě.

Scheuermannova choroba, juvenilní kyfóza: jaké má příčiny a příznaky?

Scheuermannova choroba

Scheuermannova choroba je onemocnění páteře. Postihuje poměrně vysoké procento dospívající populace. Projevuje se hyperkyfózou neboli nadměrným zakřivením páteře. Zakřivení páteře je doprovázeno bolestmi a dalšími obtížemi.

Skolióza u dětí, v dospělosti: Jaké jsou příčiny, příznaky, stupně?

Skolióza

Skolióza je boční vychýlení páteře do strany. Toto vychýlení páteře je patrné zejména u dětí, ale může postihnout jakoukoli věkovou skupinu. Má nejen zdravotní, ale také sociální či kosmetický dopad.

Spondylartróza: Co je to facetová a unkovertebrální artróza páteře?

Spondylartróza

Spondylartróza je degenerativní onemocnění meziobratlových kloubů. Postihuje dospělou populaci a především muže. Projevuje se bolestí i ztuhlostí páteře.

Spondylodiscitida: Jako příčina dlouhodobé bolesti zad? A její léčba

Spondylodiscitida

Bolest páteře může zapříčinit také méně časté onemocnění, kterým je spondylodiscitida. Odborné pojmenování označuje infekci páteře, meziobratlových plotének a obratlů.