Nejčastější zánětlivá onemocnění střev. Známe jejich příznaky?

Nejčastější zánětlivá onemocnění střev. Známe jejich příznaky?
Zdroj fotografie: Getty images

Zánětlivá onemocnění střevního systému mohou být krátkodobého charakteru, ale mohou mít i přívlastek dlouhodobé a doživotní léčby. Přibližme si nejčastější zánětlivá onemocnění střev a jejich příznaky.

Zánětlivá onemocnění střevního systému představují velmi různorodou skupinu nemocí. Proto prevence i léčba se opírá o vyvolávající příčinu.

Zánět je přirozená obrana organismu. Spouští se při ní imunitní systém. Pokud však tato zánětlivá reakce překročí určitou hranici, přestane plnit svoji funkci.

Možné vyvolávající činitele zánětu střev

 • působení bakterií
 • virové působení
 • přítomnost parazitů
 • působení antibiotik
 • nevhodná potrava nebo její kombinace
 • porucha imunitního systému
 • idiopatická – nespecifická zánětlivá onemocnění

Infekční zánětlivá onemocnění střev

Mezi nejčastější onemocnění střev patří zejména infekční záněty. Mohou být vyvolány různými viry, bakteriemi, chlamydiemi či parazity.

Taková onemocnění se nejčastěji projevují průjmy a zvýšenou teplotou, nevolnostízvracením. Postihuje lidi každého věku, bez rozdílu na pohlaví.

Průjmy mohou být poměrně časté a mít vodnatý charakter.

Zejména u dětí a starších lidí, dochází při průjmu snadno k dehydrataci. Ta může být nebezpečná.

Přečtěte si naše články:

Gastroenteritida

Tomuto zánětlivému onemocnění trávicího traktu se také říká břišní chřipka či střevní viróza. Jedná se o podráždění spojené se zánětem žaludku a střev.

Příčinou mohou být bakterie, viry, plísně nebo parazitární infekce.

Přenáší se takzvanou fekálně-orální cestou nebo kapénkovou infekcí. Jde tedy o přenos prostřednictvím špinavých rukou, nedostatečnou hygienou, kontaminovanou vodou, potravou, ale i kýcháním a kašláním.

Nepříjemné střevní potíže číhají i v některých oblíbených dovolenkových destinacích. Více si přečtěte v našem magazínovém článku: Rekreanti pozor! Faraonova pomsta není výmyslem

Vznik gastroenteritidy dává o sobě vědět relativně rychle. Má většinou těžší, ale krátký průběh. První příznaky se mohou objevit již po prvním dni od nakažení.

Projevuje se slabostí, nevolností, zvýšenou teplotou, často také bolestí celého těla. Následně se přidají křečovité bolesti břicha, zvracení a průjmy. Potíže trvají většinou 5 až 7 dní.

Důležité je zabránit zejména dehydrataci, která při průjmu a zvracení hrozí zejména dětem a starším lidem.

Za normálních okolností by měl dospělý člověk vypít zhruba 2 až 3 litry vody denně. Při průjmu a zvracení je to ještě víc. Ztrátu tekutin při takovém stavu je tedy nutno přiměřeně doplnit.

Pokud vaše dítě během nemoci odmítá přijmout tekutiny, je malátné či ospalé, neváhejte kontaktovat vašeho lékaře. V případě potřeby nařídí hospitalizaci a infuzní doplnění tekutin.

Dyzenterie, červenka, úplavice

Jedná se o vysoce nakažlivé, infekční onemocnění. Způsobuje ho bakterie z rodu Shigella a rozšířená je zejména v podmínkách s nízkou hygienickou úrovní. Proto se jí říká také shigelóza či nemoc špinavých rukou.

Asi druhý až třetí den od nákazy se projeví únavou, malátností, ztrátou chuti, nevolností nebo i zvracením. Později se přidruží i vysoké teploty, zimnice či třesavka.

Po několika hodinách se objevují bolesti břicha a průjem. Ten může být poměrně častý s příměsí hlenu i krve.

O tom, jak se této nákazy vyvarovat a jak ji léčit, se dočtete v článku: Dyzenterie, červenka, úplavice nebo prostě nemoc špinavých rukou

Divertikulitida – zánět vydutiny střevní stěny

Vydutina na tlustém střevě se označuje jako divertikulóza. Vytvoření takových váčků nebo vychlípenin se nachází nejčastěji v koncové oblasti tlustého střeva. Objevuje se zejména u lidí ve věku nad 60 let.

Příčina takového vyklenutí tlustého střeva není zcela známa. Souvisí však se zvýšeným tlakem, který je způsoben častou a namáhavou stolicí nebo zácpou.

Mezi rizikové faktory patří také oslabení střevní stěny, věk nad 40 let.

Možná vás zaujme i článek: Stolice – co bychom o ní měli vědět?

Komplikací tohoto onemocnění, kdy dochází k zánětu, je divertikulitida.

Divertikulitida se projevuje:

 • bolestí a křečemi v břiše
 • potížemi při vyprazdňování
 • zvýšenou teplotou
 • nevolností
 • zvracením

Ve vážnějších případech může dojít až k prasknutí zaníceného divertiklů. Proto při dlouhotrvajících příznacích divertikulitidy neváhejte kontaktovat svého lékaře.

Míváte potíže se stolicí? Možná vás zaujmou i články:

Zánět červovitého výběžku slepého střeva

Zánět této části tlustého střeva je spíše znám pod pojmem zánět slepého střeva.

Příčiny vzniku zánětu jsou různé. Většinou jde o ucpání rizikového místa, a to příliš tuhou stolicí či cizím tělesem. Zánět mohou mít také na svědomí i různé parazity.

Na jeho vznik má vliv i poloha červovitého přívěsku či přítomnost srůstů – tedy abnormálních spojení mezi tkáněmi a orgány.

Příznaky zánětu červovitého výběžku se mohou projevovat typicky, ale často bývají projevy netypické. Uložení výběžku v břišní dutině je do určité míry u každého jedince individuální, a proto i příznaky bývají variabilní.

Mezi typické příznaky zánětu červovitého výběžku patří:

 • bolest břicha
 • nechutenství
 • nevolnost
 • zvracení
 • teplota až horečka

Přidružit se mohou i různé trávicí potíže jako například nadýmání, průjem, zácpa, bledost, pocení, zrychlený dech i tep.

Z důvodu častých atypických příznaků zánětu červovitého výběžku slepého střeva je důležité na něj myslet při jakýchkoli bolestech břicha. Přečtěte si více v článku: Jak rozeznat zánět slepého střeva

V souvislosti s bolestmi v břiše si můžete přečíst i náš článek: 10 nejčastějších důvodů bolestí v podbřišku

Záněty neznámé příčiny

Takové záněty se označují jako idiopatické záněty. Jejich příčina není známa a takové onemocnění bývá chronické, tedy dlouhodobé až nevyléčitelné.

Nejznámějším idiopatickým onemocněním je Crohnova nemoculcerózní kolitida.

Tato zánětlivá onemocnění střevního systému se mohou projevit:

 • bolestí břicha – celková, ohraničená, stálá, křečovitá
 • nepravidelností při vyprazdňování
 • příměsí krve nebo hlenu ve stolici
 • průjmy
 • nevolností až zvracením
 • celkovou únavou a slabostí
 • chudokrevnost
 • úbytkem na hmotnosti

Příznaky závisí především na místě postižení. Při ulcerózní kolitidě i Crohnově chorobě se mohou střídat období vzplanutí s obdobími klidu, kdy pacient nepociťuje žádné potíže.

První příznaky idiopatických zánětů střeva je často obtížné odlišit od jiných infekčních zánětů.

Crohnova nemoc

Při Crohnově chorobě zasahuje zánět do všech vrstev střevní stěny a postižena může být kterákoli část trávicího ústrojí.

Příznaky se odvíjejí od lokalizace zánětu. Onemocnění bývá často odhaleno až v pozdějším stadiu.

Crohnova choroba se může projevovat:

 • bolestí v oblasti pravé části břicha pod žaludkem
 • průjmovou stolicí
 • asi u 40 % pacientů krví ve stolici

Později se přidávají celkové příznaky jako slabost, únava, nechutenství či hubnutí.

Nejčastěji se projeví u lidí ve věku 20–40 let.

Ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitida postihuje zejména sliznici tlustého střeva. Zánět se vyskytuje v oblasti slizniční a podslizniční vrstvy.

Poměrně často se objevuje i přítomnost krve ve stolici. V některých případech i hlenu.

Vylučování stolice často doprovází křečovité bolesti břicha. Průjmy se vyskytují i v nočních hodinách. Ve vážnějších případech je přítomna i zvýšená teplota, pacient je bledý a malátný. Snadno také dochází a k úbytku hmotnosti a dehydrataci.

Typický věk je 30–40 let.

Při včasném podchycení těchto chorob lze projevy udržet pod určitou kontrolou.

Pacienti by měli být mimo jiné poučeni zejména o možných faktorech, které tato onemocnění negativně ovlivňují.

Patří sem například kouření, strava bohatá na cukry, hormonální antikoncepce či zvýšená psychická zátěž.

Opatření, která minimalizují vyvolávající faktory, spolu s dietními opatřeními značně přispívají ke zvládnutí projevů těchto chorob.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.