Buší vám srdce v klidu či po jídle? Co to může znamenat?

Buší vám srdce v klidu či po jídle? Co to může znamenat?
Zdroj fotografie: Getty images

Když se nám rozbuší srdce při námaze nebo psychickém rozrušení, většinou tomu nepřipisujeme žádný význam. V klidu to už ale úplně běžné není.

Srdce je tím nejdůležitějším svalem v našem těle. Jeho činnost většinou nevnímáme. Práci, kterou vykonává, pociťujeme až při zvýšené aktivitě nebo psychické zátěži.

To je jeho normální reakce na větší nároky organismu, v dané situaci. Pokud však v úplném klidu začneme pociťovat jakýkoli diskomfort, včetně nepřirozené činnosti srdce, vyvolá totéž znepokojení.

Závažnost se odvíjí od skutečné příčiny takové reakce. Může jít o samotnou poruchu srdce, jiného orgánu, ale také o vliv jiných faktorů.

Pokud vám tedy i v klidu buší srdce, je třeba pátrat po příčině. Často poukazuje na vážnou poruchu i nemoc.

Pocit bušení srdce bývá často nepříjemný, nepravidelný nebo spojený s točením hlavy, chvěním a slabostí.

Nepříjemné, rychlé bušení srdce se odborně nazývá palpitace. Rychlá činnost srdce zase tachykardie. Více o poruchách rytmu se dočtete i v článku: Poruchy srdečního rytmu.

Zajímavost:

Trénované srdce u sportovců je odolnější a stahy srdce efektivnější. Puls se u aktivně sportujících lidí může v klidu pohybovat i pod 60 za minutu.

Láká vás myšlenka přijmout pohyb do vašeho života? Přečtěte si náš magazínový článek: Vytvořte si vlastní tréninkový plán.

V další části článku naleznete: 
Možné příčiny bušení srdce. 
Vliv životního tempa.
Hormonální změny.
Buší srdce po jídle?
Kdy jít za lékařem a léčbu bušení.

Možné příčiny bušení srdce v tabulce

příčiny mimo srdce – nekardiální    fyzická zátěž běh, rychlá chůze, plavání
psychická zátěž stres, únava, strach, bolest
stimulační látky drogy, alkohol, nikotin, léky
onemocnění chudokrevnost, porucha štítné žlázy, cukrovka
poruchy v organismu náhlá ztráta krve, dehydratace
srdeční příčiny – kardiální arytmie - poruchy rytmu

Mezi drogy, které způsobují bušení srdce, patří pervitin, kokain či extáze. Z léků jsou to například tricyklická antidepresiva, digoxin a katecholaminy.

Tempo života a naše srdce

Rychlá doba často vyžaduje vysoké pracovní nasazení. Důsledkem je únava, vyčerpání a stres. Mnozí sahají po povzbuzujících látkách, jako je například kofein, který je obsažen v kávě.

Ten působí na organismus povzbuzující. Na srdce má stimulační účinek, a tudíž podporuje jeho činnost.

Podobné účinky na srdečně cévní systém mají i energetické nápoje. Po požití stoupá tlak i puls. Opatrnost je na místě, zejména u lidí trpících vysokým tlakem. Ti by se těmto produktům měli zcela vyhýbat.

Energetické nápoje mají vliv téměř na každou orgánovou soustavu v těle. O tom, ale i o jiných zajímavých informacích si přečtěte v našem magazínovém článku: Energetické nápoje a jejich vliv na zdraví. Který z nich je nejlepší?

Stimulační účinek mohou mít i některé bylinkové čaje, které obsahují tein. Tato látka je složením chemicky stejná jako kofein. Jsou to vlastně totožné látky.

Rozdíl spočívá v nástupu účinku. V kávě se kofein při kontaktu se žaludeční kyselinou uvolňuje rychle. Tak i nástup účinku je výraznější i rychlejší.

V čaji je tein vázaný na jiné látky. Proto je jeho vliv mírnější a zpožděný.

Při nepřiměřeném užívání takových látek mohou nastat obtíže jako: pocení, neklid, neklid a samozřejmě nepříjemné bušení srdce.

Rychlou činnost srdce vyvolává i alkohol, či nikotin obsažený v cigaretách.

Srdce a život pod srdcem

Bušení srdce se v těhotenství vyskytuje často. I u vitálních a fyzicky zdatných žen se může i při malé námaze objevit rychlá činnost srdce, spojená s jeho bušením.

Patří mezi první příznaky těhotenství. Důvodem jsou zvýšené nároky organismu, které se tělo snaží kompenzovat zvýšenou činností srdce.

Je množství změn, které budoucí maminka musí překonat. Nejen o nich se dočtete v článku: V těhotenství si dejte pozor na chudokrevnost.

Porucha štítné žlázy

Štítná žláza je orgán – žláza, nacházející se na přední straně krku. Produkuje hormony, které ovlivňují množství procesů v těle.

Její porucha, kdy vzniká zvýšená tvorba hormonů, se často projeví právě rychlým bušením srdce a jinými poruchami rytmu.

Při nedostatečné funkci štítné žlázy a snížené tvorbě hormonů může vznikat pomalejší činnost srdce.

Více o štítné žláze se dozvíte v článku: Štítná žláza a příznaky problémové činnosti.

Nízká hladina cukru v krvi

Snížená koncentrace cukru v krvi se odborně nazývá hypoglykémie. Postihuje zejména diabetiky (cukrovkáře). Jedná se zejména o pacienty s léčbou inzulínem. Vyskytnout se však může i u lidí, kteří na cukrovku netrpí.

Prvními projevy nízkého cukru patří pocit hladu, nervozita, podráždění, pocení a bušení srdce.

Sníženou hladinu cukru u nediabetiků může zapříčinit i:

  • léky a alkohol
  • těhotenství
  • sepse s multiorgánovým selháním
  • kritická kardiální hepatální a ledvinová onemocnění
  • onemocnění jater

Přečtěte si také článek: Hypoglykémie je nízká hodnota cukru v krvi. Jaké má příznaky a komplikace?

Anémie

Anémie, tedy chudokrevnost, je jedním z onemocnění, kdy musí srdce kompenzovat určité nedostatky. Při chudokrevnosti se nedostatek důležitých složek krve projeví snahou srdce o větší výdej.

Proto je jedním z příznaků rychlá činnost srdce, při které pacient může pociťovat bušení. Příznaky se odvíjejí od rychlosti vzniku anémie a od kompenzačních schopností organismu.

Rychlá akce srdce se tedy vyskytuje zejména při náhle vzniklé chudokrevnosti. Více o anémii se dočtete v článku: Jste chudokrevní? Příčinou nemusí být jen strava.

Bušení srdce po jídle

Po jídle se krev přesouvá do těch oblastí těla a orgánů, kde je nutná. Odkrvují se svaly. Trávicí systém je zase prokrvený více než obyčejně.

Krev odvádí natrávené zbytky potravy, jako jsou cukry, tuky a bílkoviny, na místa, kde je jich potřeba.

Potíže mohou nastat zejména po vydatném jídle, kdy se odkrví nejen svaly, ale i samotné srdce. Lidé se srdečně-cévními potížemi nebo vysokým tlakem mohou tento stav pociťovat slabostí, závratěmi a rychlým bušením srdce.

Bušení srdce po jídle může tedy napovědět o možné poruše, začínajícím onemocnění, ale i o slabé kondici, vitalitě či obezitě.

Možná vás zaujme i náš magazínový článek: Jaký je rozdíl mezi nadváhou a obezitou?

Když je příčinou bušení samotné srdce

Původcem nepříjemného pocitu bušení srdce může být i samotné srdce a jeho porucha rytmu. Při takových poruchách hovoříme o takzvaných arytmiích.

Může jít o arytmie, kdy je činnost srdce rychlá, pomalá nebo i naprosto chaotická. Závažnost záleží na tom, jak si srdce při tomto stavu zachová svou funkci pumpovat krev do celého těla.

S některými arytmiemi lidé žijí dlouhodoběji bez větších obtíží, jiné představují bezprostřední ohrožení na životě.

Stručné rozdělení poruch rytmu v tabulce

Bradyarytmie - zpomalená činnost srdce sinusová bradykardie zpomalení normálního sinusového rytmu
syndrom nemocného sinusu přerušování normálního sinusového rytmu
AV blokády poruchy převodu vzruchů mezi síněmi a komorami
Extrasystoly - nadbytečné srdeční stahy síňové vznikají v předsíních
junkční vznikají v oblasti mezi síní/komorou
komorové vznikají v komorách
Tachyarytmie - zrychlená činnost srdce fibrilace a flutter síní chaotické chvění a mihotání síní
předsíňová tachykardie rychlá činnost předsíní
komorová tachykardie rychlá činnost komor
fibrilace komor mihotání, chvění komor

Při komorové tachykardii a komorové fibrilaci není srdce schopno plnohodnotně pumpovat krev. Jedná se tedy o zástavu oběhu, ztrátu vědomí a bezprostřední ohrožení na životě.

Kdy navštívit lékaře

Rychlé či pomalé bušení srdce je nepříjemný pocit, který přirozeně vyvolává obavy. Mnohokrát odezní, jindy potíže přetrvávají delší dobu.

Lékaře byste měli kontaktovat zejména, pokud se současně vyskytnou bolesti na hrudi, závratě, nevolnost či zvracení.

Lékař na základě vyšetření, jako je EKG – elektrický záznam srdeční činnosti -, krevních testů i anamnézy určí vyvolávající příčinu a léčebný postup.

Záznam EKG je nejdůležitějším diagnostickým vyšetřením, na jehož základě se odvíjí další postup.

V některých případech se preferuje i takzvaný EKG – Holter. Díky tomuto zařízení se zaznamenává elektrická činnost srdce 24 hodin v kuse. Může tedy zachytit aktivitu srdce, která se vyskytne jen přechodně během dne a sama ustoupí.

Léčba a řešení bušení srdce

Řešení záleží na příčině vzniku bušení. Tento jev totiž není samotným onemocněním, ale jeho důsledkem či příznakem. V neposlední řadě je třeba si najít i dostatek času na pohyb, sport či relax například v přírodě.

Často je efektivním řešením změna životního stylu. Dostatek odpočinku, spánku a vyhýbání se stresu dopomůže k vyřešení mnoha potíží.

Samozřejmostí je i omezení příjmu alkoholu, cigaret, kofeinu či jiných látek, vyvolávajících zrychlení činnosti srdce.

Chcete, aby z vašich dětí vyrostli zdraví a aktivní lidé? Přečtěte si článek: Jak vést děti ke zdravému životnímu stylu.

Je-li bušení srdce důsledkem onemocnění, je důležité jej řešit. Jak jsme zmiňovali, může jít o chudokrevnost, cukrovku, nízký tlak nebo třeba i onemocnění štítné žlázy.

Při stavech, kdy je příčinou bušení samotné srdce, tedy při různých arytmiích, vás lékař pravděpodobně doporučí do rukou internisty nebo kardiologa.

Přečtěte si také náš magazínový článek: Jaké jsou příčiny bušení srdce?

Další zajímavé zdroje:

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.