Jmelí: Vánoční dekorace, nebo pomocník při rakovině? Jaké jsou jeho účinky a přínosy pro lidské zdraví?

Jmelí: Vánoční dekorace, nebo pomocník při rakovině? Jaké jsou jeho účinky a přínosy pro lidské zdraví?
Zdroj foto: Canva

Většina z nás si jmelí pravděpodobně spojuje především s vánočním obdobím a jeho dekorativním využitím. Mezi tradiční vánoční zvyky patří například polibek pod jmelím, který prý posiluje vztah a přináší páru štěstí po celý rok.

Vlastnosti

Jmelí (latinsky Viscum album) je poloparazitická rostlina, která roste na různých druzích listnatých nebo jehličnatých stromů. Jmelí čerpá vodu a živiny z hostitelského stromu. Pokud je strom napaden velkým množstvím jmelí, může dokonce zcela uschnout.

Jmelí patří mezi takzvané stálezelené rostliny. To je patrné zejména v zimních měsících. Listnaté stromy nemají listy, ale listy jmelí zůstávají. Listy jsou podlouhlé, vejčitého tvaru. Jmelí roste v typickém kulovitém tvaru.

Jmelí kvete drobnými žlutými květy během března až dubna. Jeho plody jsou bílé nebo žluté lepkavé bobule.

Jmelí a jeho složky

Jmelí patří díky svým složkám mezi léčivé rostliny.

Mezi tyto látky patří např:

  • lektiny - na základě své struktury mají několik účinků (ne všechny se ve jmelí nacházejí):
    • aglutinace (shlukování) buněk
    • imunosuprese - potlačení schopnosti organismu tvořit protilátky
    • pozastavení růstu a zničení nádorových buněk - ricin, viskumin
    • inzulinu podobný účinek na buňky tukové tkáně
    • ochrana T-buněk (typ bílých krvinek) před infekcí HIV
    • podpora imunitního systému
  • viskotoxiny - mají protirakovinné účinky
  • aminokyseliny
  • flavonoidy
  • oligosacharidy a polysacharidy
  • membránové lipidy
  • alkaloidy a další

Extrakt jmelí, ve kterém jsou přítomny všechny jeho obsahové látky, je podle výzkumů účinnější než samotné lektiny nebo visotoxin. To znamená, že všechny obsahové látky přispívají k celkovému účinku.

Extrakt ze jmelí ovlivňuje náš imunitní systém několika způsoby. To může být výhodné při léčbě rakoviny, ale také při snižování vedlejších účinků konvenční onkologické terapie.

Jmelí se používá jako vánoční dekorace, ale má také zdravotní účinky, je důležité ho správně používat. Větvička jmelí s vánoční dekorací
Jmelí se používá jako vánoční dekorace, ale má také zdravotní účinky. Je důležité ho správně používat. zdroj fotografií: Canva

Vnitřní použití

Jmelí a jeho využití v tradiční medicíně

Jmelí se používá již od starověku.

Keltští kněží (druidové) kosili jmelí stříbrnými nebo zlatými srpy a chytali je do bílých pláten, aby neztratilo svou "magickou moc". Věřili, že pokud se jmelí dotkne země, ztratí své účinky.

Tradičně se vnitřně užíval výluh nebo tinktura ze jmelí:

Jmelí se také používá při křečových žilách nebo bércových vředech, zejména ve formě koupelí.

U jmelí byly potvrzeny také protizánětlivé účinky.

Jmelí a léčba rakoviny

V posledním století byl zaznamenán nárůst počtu případů rakoviny. Tento nárůst je způsoben především zhoršujícím se životním stylem, stravou a životním prostředím. Vlivem nejrůznějších faktorů se rozvíjejí nejen různé civilizační choroby, ale i samotná rakovina.

Kromě konvenční léčby se mnoho lidí snaží najít alternativní a přírodní způsoby léčby rakoviny. Bohužel většina volně prodejných doplňků stravy nemá dostatečné klinické studie a potvrzené protirakovinné účinky.

Studie navíc prokázaly, že extrakt ze jmelí zvyšuje počet NK buněk (přirozených zabíječů). NK buňky jsou imunitní buňky a pomáhají v boji proti rakovině.

Některé studie naznačují, že má jmelí antiangiogenetický účinek. To znamená, že zastavuje růst nových cév směrem k nádoru. Tento účinek zabraňuje přívodu krve a živin k rakovinným buňkám. Pomáhá zpomalit jejich růst a dělení a podporuje jejich odumírání.

O protinádorových účincích jmelí bylo provedeno více než 50 klinických studií.

Některé z těchto studií naznačují, že výtažky získané ze jmelí:

  • mohou být prospěšné pro zlepšení kvality života pacientů s rakovinou
  • mohou snížit některé vedlejší účinky protinádorové léčby (radioterapie a chemoterapie)
  • mohou přispět k prodloužení života pacientů s rakovinou
  • může zlepšit některé příznaky u lidí s určitými typy rakoviny (například bylo prokázáno, že jmelí snižuje bolest nebo nevolnost)

Zlepšení příznaků však nebylo pozorováno u osob s diagnózou rakoviny plic, tlustého střeva nebo prsu.

Pozitivní účinky výtažků ze jmelí byly prokázány u pacientů s rakovinou děložního čípku a také u pacientů s rakovinou slinivky břišní. U pacientů s rakovinou slinivky břišní došlo ke snížení bolesti, nevolnosti nebo průjmu a také ke snížení úzkosti a únavy.

Pozitivní účinky byly prokázány také u žen s rakovinou prsu, které užívaly výtažky ze jmelí jako doplněk standardní léčby. Jednalo se především o snížení únavy, nespavosti nebo celkové fyzické zlepšení.

Přesný účinek jmelí není zcela objasněn. Je tedy zapotřebí dalšího výzkumu. Pokud trpíte rakovinou, určitě nezavrhujte běžnou léčbu. Pokud vás zajímají způsoby, jak podpořit vaši léčbu, obraťte se na svého onkologa a poraďte se s ním o možnostech podpůrné léčby.

Jmelí na stromě - je vidět pohled na více kusů na větvích stromu s opadaným listím a druhý záběr v koláži ukazuje pohled na jeden kus jmelí.
Jmelí na stromě. Zdroj fotografií: Canva

Vnější použití

Každé použití přípravků ze jmelí je třeba konzultovat s odborníkem. Při nadměrné konzumaci je rostlina pro člověka jedovatá.

Čaj se obvykle užívá ve formě odvaru nebo nálevu. Odvar se připravuje tak, že se na šálek vody použije 1 čajová lžička jmelí. Nálev se připravuje tak, že se 1 vrchovatá čajová lžička jmelí louhuje v šálku studené vody po dobu 8 až 12 hodin. Nálev se pak zahřívá.

Odvar nikdy nevařte, protože teplo znehodnocuje účinné látky jmelí.

Nálev se užívá podle návodu výrobce.

Sběr a skladování

Jmelí se doporučuje sklízet od prosince do února. Sklízí se mladé konce větviček spolu s listy. Zvláště důležité je důkladně odstranit všechny plody (bobule), které jsou nejjedovatější.

Bobule jsou jedovaté!

Jmelí patří do kategorie mírně jedovatých rostlin. Nejjedovatější jsou jeho plody, ale při nadměrném používání je jedovatá i celá rostlina. Nejméně jedovatých látek se nachází v listech. Proto se nejčastěji sbírají a používají listy.

Detailní záběr plodů - bobulí jmelí
Ovoce - nejjedovatější jsou bobule. Zdroj fotografií: Canva

Záleží také na tom, na jakém stromě jmelí vyrostlo. Nejjedovatější je jmelí, které vyrostlo na topolech. Toto jmelí se proto pro léčebné účely nesbírá. Nejvhodnější je jmelí z hlohu nebo jabloně.

Nejjedovatější jmelí je to, které vyrostlo na topolech.

Sbírají se mladé listy spolu s koncovými stonky. Po sběru by se jmelí mělo nakrájet na menší kousky a usušit. Jmelí by se mělo sušit na tmavém místě. Nevystavujte ho přímému slunečnímu záření a teplota sušení by neměla být vyšší než 45 °C. Pokud se jmelí suší špatně, po nějaké době zčerná.

Jmelí a jeho nežádoucí účinky

Jmelí jako rostlina

Jmelí patří mezi mírně jedovaté rostliny.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky užívání přípravků ze jmelí patří:

  • bolesti břicha
  • průjmové stavy

Mohou se však vyskytnout i následující:

  • zvýšená teplota
  • pokles krevního tlaku
  • poruchy srdečního rytmu
  • halucinace

Pokud zaznamenáte některý z těchto nežádoucích účinků, snižte dávku nebo zcela přestaňte přípravek užívat.

Užívání přípravků obsahujících jmelí se nedoporučuje během těhotenství a kojení.

Co je intoxikace (otrava)? Jedy, léky, houby, chemické látky a další

Výtažek ze jmelí používaný jako léčba

V některých evropských zemích jsou přípravky obsahující výtažek ze jmelí předepisovány při léčbě rakoviny. Obecně platí, že tento lék ze jmelí nemá závažné nežádoucí účinky.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří:

  • bolest hlavy
  • horečka
  • zimnice
  • zánět nebo bolestivost v místě vpichu - pokud jsou přípravky ze jmelí aplikovány jako roztoky pod kůži
  • zvýšení počtu bílých krvinek

Někteří lidé však mohou trpět alergií na přípravky ze jmelí. V nejtěžších případech se alergie může projevit dokonce anafylaktickým šokem.

Je třeba si také uvědomit, že je rozdíl mezi přípravky na lékařský předpis obsahujícími výtažek ze jmelí a potravinovými doplňky obsahujícími jmelí. To platí i pro čajové směsi. Při nadměrné konzumaci může dojít k závažným nežádoucím účinkům, které mohou být smrtelné.

Jmelí patří mezi rostliny, které se již od starověku používaly při léčbě různých onemocnění. V posledních letech se do popředí zájmu dostává extrakt získaný ze jmelí a jeho využití při léčbě rakoviny.

Neměli bychom však zapomínat, že jmelí je při nadměrné konzumaci pro organismus jedovaté. Proto se v případě jakýchkoli otázek ohledně jeho užívání poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Jmelí je zázračná "vánoční" bylina, která nachází uplatnění při léčbě mnoha onemocnění.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.