Suchá kůže: Jaké jsou nejčastější příčiny suché pokožky?

Suchá kůže: Jaké jsou nejčastější příčiny suché pokožky?
Zdroj fotografie: Getty images

Suchou kůži má na svědomí například vliv počasí. Jiný příklad je působení chemických látek a hygienických potřeb. Vysušuje ji přehnaná hygiena. Jinou skupinu tvoří onemocnění – nejen onemocnění kůže, ale i ostatních částí těla.

Suchá kůže může být projevem genetických predispozic. Někteří lidé mají více suchou a jiní lidé zase více mastnou pokožku.

Sebostáza označuje stav snížené tvorby kožního mazu. To způsobí vysoušení pokožky.

Suchá kůže vzniká i při nedostatku minerálů či vitamínů v těle a také při dehydrataci. Vliv na pokožku má také věk. Pokožka stárne a ztrácí svou přirozenou elasticitu a celkovou kondici, vysouší se. Nejlépe je možno tento jev pozorovat na pokožce obličeje, kde se tvoří vrásky.

Nejčastější projevy suché kůže:

  • kůže praská
  • přítomny jsou trhliny
  • šupiny na kůži (například bílé), jejich odlupování
  • ztluštění kůže
  • svědění, štípání, pálení
  • zarudnutí naznačuje zánět
  • při zánětu může mokvat

Vliv prostředí

Kůži vysouší i extrémně teplé, studené, suché vnější prostředí a větrné počasí. Kromě počasí podobně působí také klimatizace. V tomto případě by se měly používat hydratační, zvlhčující krémy.

Nejvíce trpí pokožka, která je vystavena přímému působení vlivů. Suchá kůže bývá hlavně na obličeji, nose, uších, kolem očí. Případně se vysouší pokožka rukou, prstů.

Způsobit ji mohou i dráždivé látky. Negativně působí i časté mytí, koupání v horké vodě, dezinfekční prostředky s obsahem alkoholu, ale také některá mýdla a jiné kosmetické prostředky.

krém na namáhanou pokožku
Důležité je správné ošetření zatížené pokožky. Potřebné jsou vhodné krémy, ale také vazelína. Foto: Thinkstock photos

Pracovníci v povoláních, která vyžadují časté mytí rukou, mají často suchou a popraskanou pokožku na rukou. Někdy se kůže vysouší extrémně a přidruží se nepříjemné pocity, bolest v podobě pálení, píchání.

Zvýšená péče o pokožku je nutná, aby se zabránilo jejímu vysušení a následným komplikacím. Příkladem těchto komplikací může být i praskání a zánět kůže.

Důležitá je častá hydratace, krémování. Je třeba myslet i na dostatečný pitný režim.

Vysoušení kůže při onemocněních

Suchá pokožka může být symptomem onemocnění. Nejčastěji se suchá kůže vyskytuje při kožních chorobách. Ale jako příznak se projevuje i při onemocnění jiných tělesných systémů.

Jednou z příčin je lupénka

Při lupénce je suchá kůže hlavní známkou nemoci. Lupénka je neinfekční kožní onemocnění, které je vrozené. Člověk tak nemůže ovlivnit jeho vznik. Odborně se nazývá psoriáza.

Při lupénce se vytváří na kůži suchý a šupinatý povrch. Dochází k tomu zejména tam, kde se kůže neobnovuje tak pravidelně jako na jiných částech těla. Příkladem je suchá kůže v okolí kloubů, loktů, zad, často i ve vlasaté části hlavy. O lupénce se dočtete více v samostatném článku.

Lupy

Onemocněním kůže jsou i lupy, což jsou vlastně odumřelé šupinky kůže. Vyskytují se na těle běžně, ale u lupů je jejich množství vysoké a viditelné. Nejčastěji lupy trápí lidi ve vlasech, a to dokonce i v případě příliš mastné kůže.

Plísňová onemocnění kůže

Suchá kůže na noze, patě či mezi prsty při plísňovém zánětu pokožky
Plísňovými onemocněními často trpí pokožka nohou. Foto: Thinkstock photos

Kožním onemocněním, které je typické suchou kůží, svěděním a zarudnutím kůže, je mykóza. Jedná se o houbové onemocnění způsobené plísněmi. Mezi známá onemocnění patří například Pityriasis versicolor.

Mykózou trpí nejčastěji partie, které jsou vystaveny nadměrné vlhkosti, jako je tomu například v pracovní obuvi. Mykóza a vysušení kůže se vyskytuje na nohou a na pokožce mezi prsty, ale také na patě.

Příkladem jiných onemocnění kůže je například seboreická dermatitida. Nejčastěji se vyskytuje ve vlasové části pokožky, ale také v oblastech nosu, v podpaží a někdy i na hrudi. Jedná se o zánětlivé onemocnění.

Ostatní onemocnění, která se projevují suchou kůží

I některá onemocnění imunitního systému se projevují na pokožce, například ekzém. Je to například atopický ekzém. Jedná se o onemocnění imunitního charakteru, které vznikne genetickou odchylkou a projevuje se i svěděním kůže.

Někdy může být příznakem dráždění nebo zánětu nervu. Projevem je suchá pokožka, která je zároveň hladká. Vlasy a nehty jsou při tomto nervovém onemocnění extrémně lámavé.

Kondice pokožky odráží i funkci ledvin. Při onemocněních ledvin je projevem také suchá kůže. Dochází k tomu zvláště při alkoholové neuritidě způsobené nadměrnou konzumací alkoholu. Negativně kůži ovlivňuje kouření.

Problém se suchou kůží mají i lidé trpící cukrovkou. Způsobuje ji i diabetická neuropatie. Jedná se o postižení nervů při cukrovce, konkrétně jejich struktury a také funkce.

Jelikož je kůže velmi závislá i na krevním oběhu, ovlivňuje ji několik onemocnění žil a cévního systému. Například je suchá pokožka typická pro ischemickou chorobu dolních končetin, kdy dochází k nedokrvení nohou a kůže je suchá a ztrácí i ochlupení.

Z důvodů poruch žil nebo tepen vznikají i tzv. bércové vředy. Dochází k chronickému defektu kůže, následným odumřením této tkáně a v posledním stadiu i k jejímu rozkladu.

Nedostatek hormonů v těle, například při hypotyreóze (poruše štítné žlázy), se projevuje také na pokožce. Ta je nejprve suchá jen částečně. Pokud onemocnění postupuje dále, suchá kůže se ale dokonce odlupuje a může být nažloutlá.

Suchá kůže je přítomna také při hypertyreóze. Hypertyreóza je vlastně stav, kdy štítná žláza tvoří nadbytek hormonů. Přítomny jsou příznaky jako suchá kůže, a to i na hlavě, lámavé a křehké vlasy, zhrubnutí pokožky na nohou a chodidlech. Kromě toho se může projevit onemocnění štítné žlázy i na váze, a to buď nárůstem, nebo naopak úbytkem.

Suchou a drsnou pokožkou se projevuje také metabolická nemoc zvaná fenylketonurie. Jedná se o dědičné onemocnění způsobené poruchou metabolismu aromatických kyselin, kdy nedochází k přeměně aminokyselin.

Suchá kůže souvisí také s dehydratací a nadměrným výdejem tekutin z organismu. K tomu dochází při průjmu a při zvracení. Vyskytuje se například při zánětech střeva, které provázejí průjmy a zvracení.

Kůže může být suchá i při nedostatku výživy a živin nebo při nevhodném stravování. To je časté zejména při poruchách výživy, např. při anorexii. Anorexie je duševní onemocnění a porucha příjmu potravy. Člověk odmítá jídlo, a tak se připravuje o důležité živiny či vitamíny pro pokožku.

Podobně je tomu i při bulimii. Dochází k tomuto jevu a také k dehydrataci. Při tomto onemocnění se střídají záchvaty nadměrného jídla s vyvoláváním zvracení či průjmů.

Suchá kůže u dětí

Suchá kůže na noze novorozence, kojence
Kůže u novorozenců a kojenců není ještě vyvinuta, je třeba jí věnovat zvýšenou péči. Foto: Thinkstock photos

U novorozenců a u kojenců je pokožka suchá, neboť ještě nemá vyvinutou vlastnost vázat vodu. Mazové žlázy neplní svůj úkol naplno. Ochranná funkce se musí dostatečně vyvinout a do té doby je potřebná zvýšená péče.

Pokožka u dětí je citlivá, a to více než u dospělého. Proto se doporučuje pečlivý výběr hygienických potřeb, pomůcek. Rovněž je důležitá dostatečná ochrana pokožkys ohledem na počasí.

Dehydratace u dětí vzniká rychle. Suchá pokožka, vysušené rty mohou být jejím prvním projevem. Pitný režim je třeba dodržovat, při zátěži a zvýšené ztrátě tekutin zvýšit. K vyšším ztrátám tekutin dochází ve vedrech, při horečce, zvracení nebo průjmu.

Ale i v dětském období je třeba myslet na ostatní příčiny. Odborné vyšetření je potřebné, pokud potíže přetrvávají, zhoršují se, přidruží se komplikace nebo celkové příznaky.

Video o nejčastějších příčinách suché kůže

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.