Je váš předškolák často nemocný? Jak posílit imunitu dětí?

Je váš předškolák často nemocný? Jak posílit imunitu dětí?
Zdroj fotografie: Getty images

Nástup dítěte do školky bývá začátkem časté nemocnosti. Proč tomu tak je a jak tomu lze zabránit?

Funkce imunity je udržení homeostázy živého organismu. Znamená to udržení stálosti vnitřního prostředí. S tím souvisí i ochrana před patogenními mikroorganismy. K tomu slouží mechanismy vrozené a získané imunity.

Obě tyto složky imunity působí jako ochrana před infekcí, přestože mají odlišné funkce. Vrozený imunitní systém rychle reaguje při napadení těla mikroorganismy.

Získaný imunitní systém má zase takzvanou imunologickou paměť. Díky ní si pamatuje, pokud se v minulosti s určitým mikroorganismem setkal. Při dalším kontaktu tak reaguje rychleji.

Člověka od narození ovlivňují různé mikroorganismy. Díky imunitě, která se postupně vyvíjí, je před nimi organismus chráněn.

Již v období před narozením se formují buňky imunitní reakce. Dětství je období, kdy dozrávají. V období puberty či dospělosti dosahují plné funkce.

Jak posílit imunitní systém před další vlnou nového koronaviru?

Faktory ovlivňující dětskou imunitu:

 • kojení
 • vyvážená a plnohodnotná strava
 • pitný režim
 • hygiena
 • dostatek spánku
 • strach, úzkost

Imunita předškoláka

Nemocnost dítěte bývá výrazně větší po nástupu do kolektivu. Tento jev je poměrně běžný. Dítě se totiž poprvé dostává do bližšího kontaktu s různými infekcemi, které dosud jeho imunita neznala. Dětský imunitní systém, který se stále ještě vyvíjí, tak snadno podlehne.

Toto období je však většinou přechodné.

Tento stav trvá, dokud nedojde k takzvané imunitní paměti. Pokud však máte jakékoli pochybnosti, poraďte se se svým lékařem.

V kolektivu nastává vzájemná výměna virů a bakterií, což vede k větší nemocnosti dítěte.

Nejčastějším onemocněním v tomto období je zánět sliznice horních cest dýchacích. Často ho doprovází pokašlávání, ucpaný nos i zvýšená teplota.

Mezi ostatní častá onemocnění patří záněty vedlejších nosních dutinstředního uchanosohltanu, průdušek či plic.

Přečtěte si také naše magazínové články:

Původci jsou nejčastěji viry, které se šíří kapénkovou infekcí. Tedy kašláním, kýcháním a smrkáním. Takto se škodlivé a choroboplodné zárodky v kolektivu dětí velmi snadno přenášejí.

Imunita dítěte je úzce spojena s nervovým systémem. Proto stres způsobený nástupem do školky a odloučení od matky výrazně ovlivňuje nemocnost v tomto období.

Přečtěte si také náš magazínový článek s podobnou tématikou: Vši a jiní paraziti a nemoci ve školách a školkách

Jak na předškolácké nemoci?

Na prvním místě je prevence. Je to však věc dlouhodobějšího charakteru. Správná životospráva či vyvážená strava by měly být součástí každodenního života. Nejen otázkou několika dní před nástupem do školky.

Vhodná strava

Po narození dítěte je mateřské mléko nejideálnější pro nastartování jeho imunity. Kromě živin a jiných pro dítě důležitých složek obsahuje mateřské mléko množství protilátek.

Tyto protilátky získané od matky se postupem času spotřebují a dítě si buduje svou imunitu samo. Imunita dítěte se rozvíjí i na základě kontaktu s bakteriemi, viry či plísněmi. Postupně se učí proti nim bránit.

Výrazné rozvinutí imunitního systému nastává už kolem roku dítěte. Plné imunity však docílí až někdy v období puberty.

Většina imunitních buněk se nachází ve střevech. Proto má strava na imunitní systém velký vliv. Důležitý je celý komplex minerálů, vitamínů, enzymů i probiotik.

Přečtěte si také zajímavé články:

Pestrá a vyvážená strava je pro podporu imunity důležitá. Měla by obsahovat dostatek ovoce, zeleniny, ryb, obilovin, luštěnin, ale i masa, vajec a mléčných výrobků.

Dítě potřebuje spoustu vitamínů, minerálů a méně tučných a sladkých jídel. I správný pitný režim je mimořádně důležitý.

Strava prospěšná a naopak nevhodná pro podporu imunity

Strava pro podporu imunity Strava, které se raději vyhněte
zelenina a ovoce umělá barviva
mořské ryby konzervanty
vejce sladká jídla
luštěniny bílá mouka
ořechy rafinovaný cukr
kefír smažená jídla
zázvor

Doplnění složek potřebných pro správnou imunitu nedosáhnete za týden. Je to věc životního stylu. Nikdy však není pozdě. Nastavte si domácnost a zvyky tak, aby strava dítěte odpovídala jeho potřebám. Ke zdravé výživě veďte i dítě samé.

Nechte se inspirovat článkem: Jak vést děti ke zdravému životnímu stylu

Pitný režim

Dostatek tekutin a správný pitný režim se týká všech věkových skupin. Děti a starší lidé nepociťují žízeň tak jako dospělí. Nabízejte proto dětem tekutiny, i když je samy nevyžadují.

Pocit žízně je opožděný příznak, který by se při správném pitném režimu neměl vyskytnout.

Přibližná potřeba tekutin na den podle věku dítěte

kojenec 150 ml/kg/den
1 rok 120 ml/kg/den
6 let 90 ml/kg/den
10 let 70 ml/kg/den
18 let 40 ml/kg/den

Dostatek vody představuje důležitou součást podpory imunity. Děti často inklinují ke sladkým vodám. Ty dětem ale nezajistí dostatečnou hydrataci, a navíc přispívají i ke vzniku různých onemocnění. Nejvhodnější je pro ně, tak jako u dospělých, čistá voda.

Stručný přehled vhodných a nevhodných tekutin pro děti

vhodné tekutiny nevhodné tekutiny
čistá voda sladké vody
bylinkové a ovocné čaje ochucené minerálky
ovocný džus limonády
minerální vody – neperlivé, s omezeným množstvím minerálů silné čaje, káva, energetické nápoje

Přečtěte si také články:

Přípravky na podporu imunity

Doplňky stravy a různé přípravky na posílení imunity nenahradí pestrou a vyváženou stravu. Nejlepším způsobem dodání potřebných látek je podávání v jejich přirozené formě.

Jsou však situace, kdy je doplnění látek pro podporu imunity ve formě doplňků vhodné. Je to například:

 • období chřipek
 • nástup do kolektivu
 • oslabená imunita v důsledku nemoci

Pokud čeká vaše dítě nástup do školy či školky a chcete posílit jeho imunitu různými doplňky, je vhodné učinit tak dostatečně předem. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, kteří vám pomohou s výběrem produktu i správným postupem.

Hygiena

Pěstování správných hygienických návyků je důležité nejen ve společenské oblasti, ale i z hlediska zdraví. Dítě si v tomto věku osvojuje spoustu dovedností. Správnou technikou mytí rukou a dodržováním hygieny eliminujeme množství patogenů i jejich šíření.

Hygiena a její návyky jsou důležitou součástí dětského věku. Je třeba si však uvědomit, že hygiena jako taková imunitu u dítěte neposílí. Jde spíše o zamezení šíření různých choroboplodných mikroorganismů.

Odborníci tvrdí, že nadměrná a přehnaná snaha o dokonalou čistotu vede k ještě větší nemocnosti či dokonce alergiím.

Spánek a odpočinek

Dostatek kvalitního spánku je také výrazným faktorem ovlivňujícím sílu imunity. Dítě by mělo mít dostatek spánku.

Děti přicházejí do škol či školek zejména po prázdninách nevyspané a unavené. Příčinou je prázdninový režim, který dovolil dětem pozdní spánek i pozdní ranní buzení.

Posuňte tedy režim spánku již několik dní před koncem prázdnin. Tělo si tak snáze zvykne a ranní vstávání nebude tak náročné.

Sledování televize či trávení času za počítačem těsně před spaním způsobují zejména u dětí potíže při usínání a méně hodnotný spánek. V souvislosti s kvalitou spánku se doporučuje i to, aby dítě před spaním nejedlo těžká nebo tučná jídla.

Pohyb na vzduchu i slunci

Pobyt na čerstvém vzduchu, i v chladnějším a sychravém počasí, je pro děti určitá forma otužování.

Čas trávený venku je třeba samozřejmě přizpůsobit povětrnostním podmínkám. Stejně jako i oblečení. Doporučuje se místo jedné tlusté vrstvy obléct dítěti více vrstev tenčího oblečení. Takové vrstvení při oblékání zajistí lepší izolaci (udržení tělesné teploty) a snazší odpařování potu.

Slunce a jeho paprsky zabezpečují pro náš organismus vitamín D. Ten se vytváří v kůži působením slunečního záření. Vitamin D je mimo jiné důležitou součástí imunity.

Dostatek slunce je důležitá zejména v zimních měsících, kdy je slunečných dní méně. V létě je třeba být zase opatrní a nezpůsobit popálení či úpal

Funkce vitamínu D:

 • vstřebávání a využití vápníku v těle
 • stavba kostí
 • podpora imunitního systému
 • ochrana před rozvojem zánětu
 • ochrana před onkologickými onemocněními
 • správné dělení buněk
 • správná sekrece inzulínu
 • regulace krevního tlaku

Přečtěte si více v článku: Vitamin D, jaro, léto a slunce. Naše zdraví, pevné kosti či silná imunita.

Faktory, které negativně působí na imunitu dítěte

Jsou vlivy, které imunitu posilují. Jsou ale i takové, které ji lehce oslabí. Kromě nedostatku vhodné stravy či vody to mohou být faktory jako například stres, strach nebo špatná rodinná atmosféra.

Na imunitě se negativně podepíše i zmíněný nedostatek slunce, čerstvého vzduchu nebo kouření v domácnosti.

Během chřipkového období se pokud možno vyhýbejte přeplněným nákupním střediskům a podobným zařízením plným lidí. Na nákup jděte raději bez dětí nebo požádejte partnera.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • amedi.sk - Vývoj imunitního systému dětí a možnosti jeho ovlivnění
 • solen.sk - Pitný režim u dětí
 • solen.sk - Vitamin D - hormon, který nám chybí
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.