10 hlavních příčin způsobujících bolest v boku: Znáte je?

10 hlavních příčin způsobujících bolest v boku: Znáte je?
Zdroj fotografie: Getty images

Tupá, bodavá či palčivá bolest v boku je častým problémem obrovského množství lidí. Tak jako je každá bolest odlišná a specifická, tak i její původ je rozmanitý. Pojďme se spolu podívat na 10 nejčastějších důvodů bolestí v boku.

Trápí vás bolest v boku, vzadu dole v kříži či spíše v nadbřišku a pod žebry?
Vlevo či vpravo?
Setkat se s ní mohou i ženy během těhotenství.

Pátrání po příčině bolesti ztěžuje zejména množství orgánů a soustav. Jde nejen o trávicí či vylučovací systém, ale i třeba o pohybový aparát.

Bolesti se často překrývají. Mnohokrát bolest pramení z jiného místa než z toho, kde ji pociťujeme. Některé bolesti jsou nepříjemné, ale neškodné. Jiné naznačují určitou poruchu, onemocnění.

1. Bolest v boku při běhání nebo jiné fyzické námaze

Bolest v boku píchavého až řezavého charakteru se často vyskytuje například při běhu. Objevuje se zejména u lidí, kteří nejsou příliš zvyklí na tuto fyzickou aktivitu.

Při běhu se játra a slezina prokrvují ve větším množství. To způsobuje napnutí jejich obalů, což vede k bolesti.

Další příčinou může být i křeč bránice. Bránice je plochý sval, který tvoří předěl mezi hrudní a břišní dutinou. Je na ni připojeno několik orgánů břišní dutiny. Ty ji následkem otřesů, způsobených během, táhnou dolů. Bránice však musí plnit i důležitou funkci dýchání a s výdechem se pohybuje směrem nahoru.

Taková práce bránice může zejména u netrénovaných lidí způsobovat zmíněné křeče a ostrou bolest v boku. Velký vliv zde má i správná technika dýchání.

Tato bolest není projevem onemocnění. Při ukončení námahy ustupuje. Vyhnout se této nepříjemnosti můžete, pokud hodinu před během nebudete jíst ani pít a během aktivity se budete snažit správně dýchat.

2. Bolest při ovulaci

Tento fenomén pociťuje zhruba každá pátá žena. Píchavou nebo řezavou bolest popisují některé ženy v oblasti levého nebo pravého podbřišku. Ta se může šířit do celého boku, až k páteři.

Způsobuje ji uvolnění vajíčka z vaječníků, které následně putuje do vejcovodu. Tam čeká na své oplodnění. Mluvíme o ovulaci. Proto se vyskytuje přibližně ve středu menstruačního cyklu během takzvaných plodných dnů.

Ani tato bolest nepředstavuje žádnou poruchu. K jejímu zmírnění pomáhají klid a teplé obklady.

Pokud je však bolest intenzivní nebo máte pochybnosti, konzultujte tento stav s lékařem.

Jiné gynekologické příčiny bolesti v oblasti podbřišku:

Přečtěte si také článek: Bolest při ovulaci

3. Zánět slepého střeva

Častou příčinou bolesti v oblasti pravého boku je i zánět červovitého přívěsku slepého střeva. Apendix vermiformis, jak se odborně nazývá, se nachází v oblasti pravého podbřišku.

Tento trubicový útvar je přibližně 6–10 centimetrů dlouhý a 7 milimetrů široký. Je to vlastně výběžek tlustého střeva, který má volný konec. To je důvod jeho ne vždy bezproblémového diagnostikování. Snadno totiž může změnit svoji polohu. Tím se mění i typické příznaky onemocnění nebo bolest putuje do jiných oblastí břicha či boku.

Funkce apendixu není dosud zcela jasná.
Některé teorie tvrdí, že jde o zásobárnu prospěšných bakterií.
Jiné, že jde jen o jakýsi zakrslý pozůstatek z časů našeho vývoje.

Mezi typické příznaky zánětu slepého střeva patří nevolnost, zvracení, bolest v oblasti pravého podbřišku a zvýšená teplota.

Častým řešením je jeho chirurgické odstranění. Záleží na tom, zda bolest pochází jen z jeho podráždění, nebo opravdového zánětlivého procesu.

Více se dočtete v článku: Jak rozeznat zánět slepého střeva

4. Žlučníkové kameny

Mezi bolesti vzniklé se souvislostí s trávením patří i takzvaný žlučníkový záchvat. Žlučník je dutý orgán, který slouží ke shromáždění a zahuštění žluči.

Mnozí se mylně domnívají, že žluč se tvoří ve žlučníku.
Pravdou však je, že zde je jen uskladněna.
Žluč se tvoří v játrech.  

Žluč je tekutina potřebná při procesu trávení přijaté potravy. Žlučník ji tedy v případě potřeby vypudí do tenkého střeva.

Pokud se však ve žlučových cestách nachází žlučníkový kámen, tvoří zde překážku. Žlučové cesty jsou blokovány, což způsobuje intenzivní pulzující bolesti. Tyto bolesti často vyrážejí i do zad, pod pravou lopatku či do oblasti žaludku.

Vyvolávajícím faktorem jsou zejména mastná, těžká či smažená jídla. Bolest se po jídle může projevit už po půl hodině, ale i později.

Pokud máte potíže se žlučníkem, vyhýbejte se tučným a smaženým jídlům. Dbejte na dostatečný příjem tekutin. Jezte častěji, ale menší porce jídla.

Alkohol, káva a kouření také určitě neprospějí, stejně tak jako stres. Během záchvatu mohou ulevit léky uvolňující křeče, bylinkový čaj a teplé obklady.

Přečtěte si také článek o žlučníkových kamenech a článek o zánětu žlučníku.

5. Ledvinové kameny

S podobnou záležitostí jako u žlučníkových kamenů se setkáváme i v souvislosti s ledvinovými kameny. I v tomto případě způsobuje bolest překážka v podobě kamene.

Tyto se mohou nacházet v ledvině, močovodu i močovém měchýři. Vytváří se z molekul minerálů, solí a jiných látek, které jsou za normálních okolností rozpuštěny.

Způsobují bolest v oblasti boku či zad, která často vyzařuje do třísel a močového měchýře. Průvodním příznakem bývá i horečka, krev v moči a samozřejmě bolest při močení.

Vyhnout se tvorbě močových kamenů se můžete zejména dostatečným a správným pitným režimem.

Možná vás zaujme i článek: Zánět močových cest trápí v létě zejména něžné pohlaví

6. Vředové onemocnění

Vředy žaludku či dvanáctníku představují podráždění a poškození jejich vnitřní strany sliznice.

Vznik má úzký souvislost s nepoměrem mezi kyselými žaludečními šťávami a nízkou ochrannou schopností sliznice. V podstatě jde o takzvané samonatrávení povrchu stěny, vlastními šťávami.

Potíže způsobené vředem na žaludku se vyznačují tím, že vznikají krátce po jídle. Naopak duodenální vředy se projeví bolestí na lačno.

Bolest má tupý, hlodavý charakter a nejčastěji se vyskytuje v oblasti žaludku. Vyzařovat může pod levý žeberní oblouk (vřed žaludku) nebo pravý žeberní oblouk (duodenální vřed).

Mnozí lidé nemají žádné výrazné potíže a ani nemusí vědět o tom, že vřed mají.
Typický je jeho sezónní výskyt.
Pacienti mají výraznější potíže většinou na jaře a podzim.

Přečtěte si také článek: Žaludeční vředy a dieta

7. Slinivka

Slinivka břišní (pankreas) je žláza produkující pankreatické šťávy, ale i hormony.

Díky těmto šťávám, které ústí do tenkého střeva, se podílí na trávení potravy. Hormony inzulín a glukagon se starají o správnou hladinu cukru v krvi.

Vývod slinivky břišní ústí do dvanáctníku, spolu se žlučníkovým vývodem. Častým onemocněním slinivky břišní je zánět, který může mít několik příčin. Často se vyskytuje spolu se zánětem žlučníku, v souvislosti se žlučníkovými kameny. Dalším častým vyvolávajícím aspektem je alkohol.

Bolest zapříčiněná pankreatitidou (zánětem slinivky břišní) se objevuje zejména v oblasti horní části břicha. Může vyzařovat do zad a mezi lopatky. Je intenzivní a obvykle doprovázená nevolností a zvracením.

Projevy se odvíjejí od toho, zda se jedná o akutní (náhlou), nebo chronickou (dlouhodobou) pankreatitidu.

Více se dozvíte v článku o zánětu slinivky břišní

8. Cirhóza jater

Toto onemocnění je známo pod hovorovým názvem tvrdnutí jater. Jedná se o přestavbu jaterních buněk na tuhou vazivovou tkáň. Tím dochází k poruchám funkce a postupnému odumření jaterní tkáně.

Příčinou nemusí být jen alkohol. Je zde i mnoho jiných faktorů, jako například léky či opakované záněty jater.

Tlaková bolest v oblasti pod pravým žeberním obloukem je příznak, který se objevuje až v poměrně pokročilém stadiu onemocnění. V této fázi bývá často doprovázena nevolností, žlutou pokožkou nebo i vodou v břiše - ascitem.

Možná vás zaujme i článek: Víte, jak ovlivňuje alkoholismus zdraví?

9. Střevní potíže

Nepříjemné bolesti mohou vznikat i z důvodu nadměrné plynatosti. Vzduch procházející střevními kličkami může řádně potrápit, zejména v oblasti blízko sleziny nebo jater.

Nejčastější příčinou je nevhodná strava, stres, ale i různé funkční poruchy trávení. Bolest mají na svědomí plyny, které roztahují střevo. Způsobují potíže různého charakteru.

Více o nadměrné plynatosti i jejích příčinách se dozvíte v článku o nadýmání.

Nejzávažnějším stavem a komplikací, která může při poruchách orgánů v břišní dutině nastat, je takzvaná náhlá břišní příhoda.
Jde o život ohrožující stav, který vyžaduje akutní zásah.
Nejčastějšími příčinami může být úraz, zánět slepého střeva, komplikace vředového onemocnění nebo jiné poruchy střev či žaludku.

Stručný přehled možné příčiny bolesti dle její lokality:

levá strana pravá strana celý podbřišek nebo libovolná strana podbřišku
zánět sleziny zánět slepého střeva hernie (kýla)
zánět slinivky  zánět žlučníku mimoděložní těhotenství
divertikulitida žlučníkové kameny cysty na vaječnících
zánět žaludku zánět jater ovulace
vředové onemocnění cirhóza jater ledvinová kolika

10. Pohybový aparát

Bolest v oblasti pravého či levého boku může pramenit i z páteře, svalů či jiných struktur pohybového aparátu. Několik poruch a potíží tohoto druhu se projevuje bolestí vyzařující i do oblastí jednoho nebo obou boků.

Vertebrogenní algický syndrom je pojem, který zahrnuje několik onemocnění týkajících se páteře. Všechna jsou doprovázena její bolestí.

Může jít o funkční poruchy, strukturální změny, natažení, přetížení svalů a vazů, vyklenutí ploténky a podobně.

Snad nejčastější poruchou zejména u mladších jedinců je takzvaná blokáda zad – odborně zvané lumbago. Tato náhle vzniklá bolest pramení z křečovitého stažení svalů a šlach, které obepínají páteř.

Bolest je intenzivní, nepříjemná a často výrazně znemožňuje pohyb. Může vystřelovat nejen do stran a končetin, ale dokonce i do hrudníku.

Více nejen o tomto problému páteří se dočtete v článku: Vertebrogenní algický syndrom.

Mezi jiné příčiny bolestí v boku pocházející z pohybového aparátu patří například i přetížení, úraz či zánět sedacího nervu.

Přečtěte si i o jiných možných příčinách v článku: Bolest v boku

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.