6. týden těhotenství: Začínají vás trápit ranní nevolnosti?

6. týden těhotenství: Začínají vás trápit ranní nevolnosti?
Zdroj fotografie: Getty images

Vaše děťátko roste bleskovou rychlostí, jeho vývoj je velmi rychlý. V tomto období se vyvíjejí a formují části těla a jejich systémy, proto je obzvláště velmi citlivé na nepříznivé vlivy prostředí.

Jste v 6. týdnu, 2. měsíci a 1. trimestru těhotenství.

Uběhlo 6 týdnů od poslední menstruace a 4 týdny od oplodnění.

Pravděpodobně jste se teprve před pár dny dozvěděla radostnou novinku, že jste těhotná. Je to pro vás nové období, plné očekávání a emocí. Možná se u vás již objevily první těhotenské příznaky, které mohou být někdy až nepříjemné.

Jak se vyvíjí děťátko v 6. týdnu těhotenství?

Vaše děťátko je ještě velmi malé, ale už se formuje a vyvíjejí se všechny důležité systémy.

Plod roste rychle a jeho velikost se od minulého týdne zdvojnásobila. I tento týden to tak bude.

Od tohoto týdne je sonograficky viditelný žloutkový váček. Od 6,5 týdne lze u plodu změřit CRL vzdálenost od temene ke kostrči.

Velikost embrya od začátku po konec 6. týdne se pohybuje přibližně od 3 do 6 mm.

Více o velikosti plodu se můžete dočíst v našem článku: Ultrazvuk v těhotenství: Velikost plodu, co je to fetální biometrie?

Embryo má zatím tvar písmene C a začínají být rozeznatelné části těla.

Embryo v 6. týdnu těhotenství. Zdroj foto: Getty Images
Embryo v 6. týdnu těhotenství má tvar písmene C. Jsou již rozeznatelné části těla, hlava, horní i dolní končetiny, které jsou nadále ve vývoji. Zdroj: Getty Images

Má velkou hlavičku a na konci hýždí má ocásek, který se postupně vyvine do páteře.

Jeho hlava se formuje a už nabývá tvaru. Spolu s ní se začíná formovat i brada, tváře a čelist.

Na obou stranách hlavy se vytvořily prohlubně jako základ zvukovodů a uší, které jsou ve vývoji.

Malé tečky na tváři se za pár týdnů změní na oči.

Nervová trubice, která byla dosud otevřená, se v tomto týdnu zcela uzavře.

Vyvíjí se mozek a mícha.

Tělo embrya pokrývá tenká vrstva kůže.

Začínají růst ruce a nohy.

Z hrudních obratlů začínají vycházet žebra, která budou chránit srdce a plíce. Žebra jsou nejprve velmi jemná, jako vlásek. Později začnou nabývat pevnost.

Srdíčko už začalo bít přibližně koncem 5. týdne nebo až začátkem 6. týdne. Zatím je ještě velmi jednoduché, ale už pumpuje krev do těla. Jeho srdeční frekvence je přibližně 110–150 úderů za minutu.

Tento týden se začínají formovat i orgány jako játra, ledviny, plíce. Začíná vývoj mozku a pohybového aparátu.

Trávicí, reprodukční a močový systém se začínají vyvíjet.

Pupeční šňůra spojuje plod s placentou, čímž se zajišťuje jeho výživa a okysličení.

Období vývoje plodu je obzvláště rizikové a velmi citlivé zejména na nepříznivé vlivy prostředí. Proto se snažte dodržovat správnou životosprávu, nepít alkohol, nekouřit, neužívat léky, které nemusíte. Vyhýbejte se chemikáliím a infekcím. Nepříznivé vlivy prostředí mohou ohrozit vývoj plodu a způsobit vývojové vrozené anomálie, dokonce i vyvolat potrat.

Jak se cítí žena v 6. týdnu těhotenství?

Navenek se zatím neměníte, ale ve vaší děloze a ve vašem těle se děje spousta nových věcí. Je to obrovská změna pro váš organismus.

Žena může pociťovat různé příznaky podobné premenstruačnímu syndromu nebo již začínající ranní nevolnosti. Všechny tyto příznaky jsou normální. Vaše tělo vám tím dává najevo, že se produkují hormony ve správném čase a podporují růst děťátka.

Časté močení během dne, ale také probouzení v noci z důvodu potřeby na močení je mnohdy únavné. Děje se to i kvůli hormonu hCG, který prokrvuje oblast pánve, a tím i vaše ledviny více pracují. Děloha je také více prokrvená a tlačí na měchýř.

V druhém trimestru se děloha vysune výše a časté močení ustoupí.

Dalším časným těhotenským příznakem jsou citlivá prsa. Vaše prsa rostou, nabírají objem a bradavky začínají více vyčuhovat.

Únava často doprovází celé těhotenství. Těhotenské hormony, zvýšený objem krve, změny dějící se v organismu i všechny fyzické a emocionální změny mohou způsobovat zvýšenou únavu. Snažte se dostatečně spát, správně se stravovat a omezovat stres.

Nevolnost a zvracení. Ranní nevolnosti patří mezi časté těhotenské příznaky zejména od 6. týdne těhotenství. Zkuste jíst menší porce jídla. K snídani si dejte něco lehčího, jako celozrnné sušenky, jogurt – cokoliv, co váš žaludek nezatíží a co žaludek dokáže strávit.

Pocit nevolnosti a zvracení může na vás přijít kdykoli během dne, nejčastěji však ráno. Ale může se z ní stát odpolední, večerní, ale také i noční nevolnost. Některé ženy se naopak nemohou dočkat rána, kdy se cítí nejlépe.

Ranní nevolnosti v 1. trimestru těhotenství. Zdroj: Getty Images
Ranní, odpolední nebo noční nevolnosti potrápí nejednu budoucí maminku. Nejčastěji se nevolnosti objevují v začátcích těhotenství, v 1. trimestru, ale mohou být přítomny po celou dobu těhotenství. Zdroj: Getty Images

Pár možností, jak řešit nevolnost:

 • Jezte menší porce jídla a častěji během dne. Vaše trávení je pomalejší vlivem těhotenských hormonů.
 • K posteli si připravte sušenky a přibližně 15 minut před vstáváním si na nich pochutnejte.
 • V místnosti, kde spíte, nemějte moc teplo. Vyhýbejte se přehřátým a teplým místnostem. Teplo zvyšuje pocit nevolnosti.
 • Nechoďte si lehnout hned po najedení.
 • Mějte u sebe jídlo, které dobře trávíte, abyste si mohla kdykoli zakousnout.
 • Vyhněte se kořeněným a mastným jídlům, která zatěžují trávení.

Pokud trpíte častým zvracením, sdělte to svému gynekologovi. Pokud vynecháte jídlo během dne kvůli nevolnosti, nemusíte se obávat. Nijak tím neuškodíte rostoucímu plodu. Namísto jídla sáhněte po vodě, abyste zůstala dostatečně hydratovaná.

Nadýmání a zácpa. Vaše trávení je vlivem hormonu progesteron zpomaleno, a tím se začínají více hromadit plyny ve střevech a žaludku.

Dalšími příznaky těhotenství vlivem hormonů jsou:

Poruchy trávení a pálení žáhy. Vaše trávení v období těhotenství pracuje pomaleji vlivem hormonů, které jej zpomalují.

Některé ženy v počátcích těhotenství mohou také pociťovat kovovou chuť v ústech.

Výkyvy nálad i vás samotnou mohou překvapit. Rozpláčete se jen při pohledu na nějaký obrázek nebo vás může vytočit nějaká maličkost, kterou jste předtím absolutně neřešila. Také velká radost a pocit štěstí se mohou náhle změnit na smutek a plačtivost bez příčiny. Je to emočně náročné období.

Bolest hlavy se může objevit častěji. Její příčinou mohou být hormonální změny dějící se u těhotné ženy, únava, stres, vysoký krevní tlak, ale i začínající preeklampsie.

Zvýšený čich. Cítíte i to, co nechcete. Vůně vám mohou způsobovat nevolnost. Cítíte, co vařil soused, nemůžete projít okolo restaurace, aniž by vás nenaplnil pocit na zvracení nebo se vám nezačaly sbíhat na nějakou dobrotu.

Zvýšený výtok z pochvy mléčné barvy je normální.

Více o výtoku v těhotenství se můžete dočíst v článku: Výtok v těhotenství. Co je považováno za normální výtok? A jak se projevuje infekce?

Prokrvením pánevní oblasti se vám pravděpodobně zvýšilo libido, máte více chuť na sex, který prožíváte mnohem intenzivněji. Sex v těhotenství je bezpečný a nijak neohrožuje vyvíjející plod.

Více se můžete dočíst v článku: Sex v těhotenství. Na co si dát pozor a jaké změny s sebou přináší?

V tomto týdnu pravděpodobně navštívíte svého gynekologa, aby potvrdil těhotenství.

Váš gynekolog vás pro potvrzení těhotenství vyšetří pomocí vaginální sondy. Na obrazovce sonografu uvidíte malou tečku již slyšitelným tlukotem srdíčka. Sleduje se i uhnízdění vajíčka v děloze.

Sonografický snímek embrya v 6. týdnu těhotenství.
Na obrazovce sonografu je viditelná malá tečka v bublině. Embryu lze již změřit délku CRL vzdálenost od temene ke kostrči. Zdroj: Getty Images

Po potvrzení těhotenství se váš gynekolog zeptá na váš zdravotní stav. Zapíše si všechny důležité údaje o vás, zda netrpíte nějakým onemocněním, alergií, jaké léky užíváte. Změří váš krevní tlak a zváží vás.

Naplánují se vám krevní testy na kontrolu krevního obrazu, krevní skupiny a Rh faktoru, vyšetří se hladiny hormonů, protilátky na toxoplazmózu, zarděnky, syfilis, HIV, chlamydie, vyšetří se moč na přítomnost bílkovin.

Co vám doporučujeme a na co si dejte pozor

 • Užívejte kyselinu listovou, která má příznivý vliv na zdravý vývoj plodu.
 • Prenatální vitamíny jsou nejvhodnějším doplňkem těhotných žen k doplnění všech vitamínů potřebných pro zdravý vývoj plodu.
 • Pokud pociťujete únavu, tak si lehněte a odpočiňte si. Odpolední spánek je pro vás jen prospěšný.
 • Cvičte mírné cviky během dne alespoň 30 minut. Cvičení vám pomůže zůstat v kondici.
 • Jděte na procházku. Pobyt na čerstvém vzduchu je prospěšný nejen pro imunitu, ale také fyzickou či psychickou kondici.
 • Zdravě se stravujte, přidejte do jídelníčku čerstvou zeleninu, ovoce, oříšky.
 • Vyhýbejte se nepasterizovaným mléčným výrobkům a syrovému masu.
 • Při konzumaci masa a vajec dejte pozor, zda jsou potraviny dostatečně převařené.
 • Vyhýbejte se alkoholu, tabáku a drogám.
 • Při užívání léků buďte opatrná a vždy se ujistěte, že je lék vhodný i pro těhotné ženy.
 • Pozor si dejte na čistící prostředky a chemikálie. Raději se jim vyhněte nebo při manipulaci s nimi používejte ochranné rukavice. Doporučují se spíše přírodní čistící prostředky než používání agresivních chemikálií. Chemikálie mohou pronikat do těla nejen kůží, ale i dýchacími cestami, a tím nepříznivě působit na vývoj plodu.

Čemu se vyhnout a na jakou stravu si dát pozor, se můžete dočíst v předchozím článku: 5. týden těhotenství: Bije už děťátku srdíčko?

Mohlo by vás zajímat:

Více o vývoji plodu se můžete dočíst v našem článku: Těhotenství po týdnech: Jak probíhá těhotenství a vývoj plodu?

Galerie

Embryo v 6. týdnu těhotenství. Zdroj foto: Getty Images
Sonografický snímek embrya v 6. týdnu těhotenství. Zdroj: Getty Images
Ranní nevolnosti v 1. trimestru těhotenství. Zdroj: Getty Images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.