10. týden těhotenství: Vaše děťátko se již stává plodem?

10. týden těhotenství: Vaše děťátko se již stává plodem?
Zdroj fotografie: Getty images

Vaše děťátko je ještě malinké, ale už má vytvořené téměř všechny orgány. Od tohoto týdne se na něj už nedíváme jako na embryo. Už se ale stává plodem, který bude růst a zdokonalovat se až do porodu.

Jste v 10. týdnu těhotenství, ve 3. měsíci a v 1. trimestru.

Tímto týdnem těhotenství končí u vašeho děťátka období embryogeneze. Začíná fetální období, kdy se embryo již stává plodem.

Má již vytvořené skoro všechny životně důležité orgány, které začínají fungovat.

Odteď bude u plodu nastupovat období růstu a zdokonalování se.

Jak se vyvíjí vaše děťátko v bříšku?

Růst plodu v tomto období je velmi rychlý.

Vaše děťátko v 10. týdnu těhotenství měří přibližně 37–44 mm a váží 2–4 g.

Více o velikosti plodu se můžete dočíst v článku: Ultrazvuk v těhotenství: Velikost plodu, co je to fetální biometrie?

Těhotná žena drží fotku ze sonografického vyšetření svého děťátka. Zdroj: Getty Images
Těhotná žena drží fotku ze sonografického vyšetření svého děťátka. Zdroj: Getty Images

Jeho hlavička je ve srovnání s tělem stále větší. Tvářička se mu už pěkně formuje a nabývá vzhled miminka.

Mozek se nadále rychle vyvíjí a dává signály k funkci orgánů.

Očka má napůl zavřená. Oční víčka nadále rostou a zavírají se, aby chránila oko před plodovou vodou. Vaše děťátko už může reagovat na světlo.

Uši se formují a přesouvají na své místo na hlavičce.

Malý nosík má viditelné dvě nosní nozdry.

Hluboko v dásních se začínají vytvářet zárodky mléčných zubů.

Srdíčko přečerpává krev v malém tělíčku a bije rychlostí přibližně 160–180 úderů za minutu.

Krátký ocásek na konci páteře se pomalu úplně ztrácí.

Kostru tvoří chrupavky a v paži se začínají tvořit první kosterní buňky.

Kosti, chrupavky, kolena a kotníky se formují.

Klouby na rukou a nohou má již funkční. Děťátko dokáže ohýbat ruce i nohy v kloubech.

Prsty na rukou a nohou se prodlužují.

Pokožka plodu je ještě velmi tenká až průsvitná a je přes ni ještě viditelná páteř.

Játra začala s výrobou červených krvinek.

Žaludek již produkuje trávicí šťávy.

Vaše děťátko začíná polykat plodovou vodu. Pomocí ledvin, které již produkují moč, ji vymočí.

Plod je v neustálém pohybu, hýbe se, kope, pohybuje rukama a nohama.

Vy ještě jeho pohyby necítíte, neboť je ještě příliš maličké. Už za pár týdnů ale nabere dostatečnou velikost i sílu, a vy ucítíte jeho pohyby.

Jak se cítí žena v 10. týdnu těhotenství?

Vaše bříško se začíná vyklenovat navenek. Pravděpodobně už budete mít problém se zapnutím kalhot, které jste předtím bez problémů nosila.

Prsa vám rostou a jsou citlivá na dotek. Okolí bradavky začíná tmavnout. Na prsou mohou být viditelné žilky, které prokrvují prsa.

Během těhotenství se objem krve v krevním řečišti zvýší o něco méně než 50 %. Objem žil se zvyšuje a mohou být více viditelné žilky nejen na prsou, ale i na vašem těle. Nejprve si toho můžete všimnout na svých rukou. Žíly jsou tlustší a více vyduté.

Vaše váha se pomalu zvyšuje. Pokud netrpíte silnými nevolnostmi, tak jste již pravděpodobně přibrala pár kilo.

Jaký by měl být přírůstek hmotnosti v těhotenství, se můžete dočíst v článku: Kolik přibrat během těhotenství? Na čem to závisí a na co dát pozor?

Únava. Pravděpodobně se cítíte stále unavená během dne a ranní vstávání je stále náročnější. Za měsíc byste se měla cítit lépe s přísunem energie. Únava by měla odeznívat, jakmile placenta převezme naplno svůj úkol a bude vyživovat vaše děťátko.

Ranní nevolnosti nebo nevolnosti během dne u vás pravděpodobně přetrvávají. Hladiny těhotenského hormonu HCG, který dosáhl svého vrcholu v předchozím týdnu, začínají ale pomalu klesat. Ranní nevolnosti by měly ustoupit přechodem do druhého trimestru.

Častá návštěva toalety je způsobena tlakem rostoucí dělohy na močový měchýř.

Pálení žáhy je příznakem, který často přetrvává po celou dobu těhotenství. Vaše trávení je zpomaleno vlivem těhotenských hormonů.

Zpomalené trávení a jeho následky jako pocit nadýmání, plynatost a časté říhání jsou pro vás nepříjemné, ale pro vaše děťátko prospěšné. Právě zpomalené trávení umožňuje lepší vstřebávání živin do krve a jejich přesun přes placentu k plodu.

Výkyvy nálad v těhotenství jsou běžné. Možná se budete sama nad sebou divit. V jednu chvíli vám něco přijde směšné a vzápětí začnete plakat, ani nebudete vědět proč.

Zvýšené libido je způsobeno zvýšeným prokrvením v pánevní oblasti a těhotenskými hormony. Některé ženy během těhotenství mnohem intenzivněji prožívají sex.

Je sex v těhotenství bezpečný? Můžete se dočíst v článku: Sex v těhotenství: Na co si dát pozor a jaké změny s sebou přináší?

Bolesti hlavy jsou způsobeny nejen vlivem hormonů, ale jejich spouštěčem může být hlad, žízeň i únava.

Na bolest hlavy vyzkoušejte studený obklad na krk nebo obličej, lehněte si do tmavé místnosti a větrejte. Pobyt na čerstvém vzduchu vám může také pomoci při bolesti hlavy.

Léky k tlumení bolesti se nedoporučují v 1. trimestru těhotenství.

Použití jakéhokoliv léku je nejlepší prokonzultovat se svým gynekologem nebo lékárníkem a zjistit si jeho možnost užívání během těhotenství. Ne každý lék je vhodný během těhotenství a v každém trimestru. Některé léky mohou ohrozit vývoj plodu a průběh těhotenství.

V 1. a 2. trimestru je možné podat paracetamol, ale ve 3. trimestru je zakázán.

Léky s obsahem ibuprofenu lze užít jen v nezbytných případech po konzultaci s lékařem v 1. a 2. trimestru.

Některé léky užívané během těhotenství mohou poškodit vývoj plodu. Zdroj: Getty Images
Ne každý lék je vhodné užívat během těhotenství, proto buďte opatrná a každý lék v případě nutnosti užití konzultujte s gynekologem nebo lékárníkem. Některé léky mohou poškodit vývoj plodu. Zdroj: Getty Images

Slabost a pocity závratě mohou být způsobeny zvýšeným množstvím krve, která koluje ve vašem těle. Při změně polohy buďte opatrná, zejména při vstávání z lehu. Nejprve si sedněte a až po chvilce vstaňte, abyste předešla pocitu na omdlení.

Za pocitem závratě se může skrývat i nedostatek cukru v krvi. Proto u sebe vždy noste něco malého a sladkého, co si můžete hned dát v případě pocitu závratě.

Těhotenské choutky na jídlo a odpor k jídlu. Tyto pocity jsou vám pravděpodobně známé, obrovskou chuť k jídlu najednou vystřídá pocit odporu až zvracení.

Zvýšená chuť k jídlu a náhlá averze k jídlu jsou běžným příznakem těhotenství. Zdroj: Getty Images
Zvýšená chuť k jídlu a náhlá averze k jídlu jsou běžným příznakem těhotenství. Zdroj: Getty Images

Zácpa často doprovází budoucí maminku během celého těhotenství. Abyste se jí vyhnula, přidávejte do stravy vlákninu s dostatečným příjmem tekutin. Vyhýbejte se výrobkům z bílé mouky, rýži. Přidejte celozrnné výrobky, dostatek ovoce, zeleniny a velmi dobrou volbou proti zácpě je sušené ovoce.

Zvýšený výtok mléčné barvy. Vaše pánevní oblast je více prokrvena vlivem hormonu estrogen a to má za výsledek zvýšenou produkci výtoku.

Více o výtoku se můžete dočíst v článku: Výtok v těhotenství. Co je považováno za normální výtok? A jak se projevuje infekce?

Pocit křečí v břiše podobných menstruačním bolestem. Vaše děloha roste a to může způsobovat nepříjemné bolesti. Pokud se stávají křeče silnějšími, bolestivými nebo přicházejí v pravidelných intervalech, ihned navštivte svého lékaře nebo nejbližší nemocnici.

Problémy se spánkem. Váš spánek se stává méně kvalitním. Máte pocit, že během spánku jste jen bděla, často se budíte s pocitem na močení, ráno se budíte nevyspalá a během dne jste více unavená.

Divné sny. Vaše sny se vám mohou zdát zvláštní a živé.

Nekvalitní spánek, únava a ztížené ranní vstávání v těhotenství. Zdroj: Getty Images
Nekvalitní spánek, časté buzení ze snu, divné, živé sny, únava a ztížené ranní vstávání provází nejednu těhotnou ženu v těhotenství. Zdroj: Getty Images

Váš čich je zvýšený a citlivý na různé vůně a pachy, které vám mohou někdy znepříjemnit den.

Malé procento žen během těhotenství udává kovovou chuť v ústech.

Pokud jste dosud neabsolvovala žádné odběry krve, tak vás pravděpodobně v tomto týdnu budou čekat rutinní krevní vyšetření na stanovení krevní skupiny a Rh faktoru a vyšetří se váš krevní obraz. Provedou se i serologická vyšetření ke zjištění infekční hepatitidy B, syfilis, HIV, rubeoly a toxoplazmózy.

Dalším vyšetřením je odběr krve v 1. trimestru pro zjištění vrozených vad, tedy screening na Downův syndrom a jiné chromozomové odchylky.

V poradně se změří vaše hmotnost, tlak krve, vyšetří moč na přítomnost bílkovin. Podle rozhodnutí lékaře se zkontroluje plod, jeho délka, aktivita, srdeční činnost, uložení plodu a placenty.

Co vám doporučujeme a na co si dát pozor

 • Vaše bříško se zvětšuje. Už raději sáhněte po volnějším oblečení, které vás nebude tlačit v okolí bříška.
 • Podprsenka by měla být pohodlná, netlačit vás a příliš nestahovat prsa. Nejvhodnější jsou podprsenky z bavlny, sportovní nebo přímo vyrobené pro období těhotenství.
 • Vaše strava by měla být vydatná, lehce stravitelná a s dostatečným množstvím vitamínů.
 • Jezte hodně čerstvé zeleniny a ovoce.
 • Užívejte prenatální vitamíny, které pokryjí všechny požadavky potřebné pro vývoj plodu.
 • Pijte dostatek tekutin, nejvhodnější jsou neslazené nápoje a čaje. Při výběru čajů buďte opatrná, protože ne všechny čaje jsou vhodné pro těhotné ženy.
 • Vyhýbejte se alkoholu, nikotinu, chemikáliím a všem negativním vlivům, které by mohly ohrozit vývoj plodu.
 • Nekonzumujte nedostatečně tepelně upravené maso, vejce a nepasterizované mléčné výrobky.
 • Cítíte-li únavu, odpočiňte si, nepřetěžujte se a nenamáhejte.
 • Během dne si vyhraďte čas na procházku na čerstvém vzduchu, která vás nabije energií, přivede na lepší myšlenky a večer vám dopomůže k lepšímu spánku.
 • K udržení kondice jsou vhodné těhotenské cviky, které můžete cvičit v pohodlí domova.
 • Pečujte o svoji pokožku, která v těhotenství vyžaduje zvýšenou péči. Dostatečně ji hydratujte a masírujte, což má příznivý vliv proti vzniku strií.

Přečtěte si také zajímavé články:

Čtěte více o ostatních týdnech těhotenství v souhrnném článku: Těhotenství po týdnech: Jak probíhá těhotenství a vývoj plodu?

Galerie

Těhotná žena držící fotku ze sonografického vyšetření svého 10týdenního plodu. Zdroj: Getty Images
Některé léky užívané během těhotenství mohou poškodit vývoj plodu. Zdroj: Getty Images
Nekvalitní spánek, únava a ztížené ranní vstávání v těhotenství. Zdroj: Getty Images
Zvýšená chuť k jídlu a náhlá averze k jídlu jsou běžným příznakem těhotenství. Zdroj: Getty Images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.