Točení hlavy v těhotenství: Na začátku i jako příznak, co jiného značí?

Točení hlavy v těhotenství: Na začátku i jako příznak, co jiného značí?
Zdroj fotografie: Getty images

Každá nastávající maminka si musí projít řadou nepříjemných změn. Kromě nevolnosti a únavy si často těhotné ženy stěžují i na točení hlavy. Tento častý příznak může mít několik příčin. Některé není dobře brát na lehkou váhu.

Točení hlavy v těhotenství otevírá některé otázky, jako například:
Může být na začátku projevem těhotenství?
Jaké jiné příčiny se za ním skrývají?
Jak může tento příznak ohrozit miminko?
Co dělat, když se vám zatočí hlava?

Během těhotenství nastává v těle ženy obrovské množství nových pocitů a změn. Těhotné se musí popasovat zejména s působením hormonů, ale i se zvýšenými nároky na kyslík, živiny a vitamíny.

Tomu se přizpůsobuje nejen srdečně-cévní a dýchací systém, ale celý organismus. Pro každé období těhotenství jsou typické určité přirozené a fyziologické změny.

Co se děje s tělem ženy během těhotenství

Čekání na příchod vytouženého miminka je spojeno s množstvím změn v těle. Ty zapříčiňují mnoho nových pocitů, ale i nepříjemných potíží.

Z počátku vlivem hormonů, později vlivem rostoucího miminka, se děloha natahuje a zvětšuje svůj objem. Hormony mají na svědomí i rozšiřování cév.

Zvýšený metabolismus matky i dítěte způsobuje zvýšený nárok na kyslík. Dochází k rychlejšímu pulsu a zvětšení srdečního výdeje.

Hodnoty krevního tlaku se mění během celého těhotenství. V průběhu druhého trimestru někdy dochází k jeho poklesu. To může často způsobovat pocit slabosti a točení hlavy. Obvykle se v posledním trimestru dostávají hodnoty do normálu, nebo jsou často naopak vysoké.

U těhotné ženy se zvyšuje objem krve o 1000 až 1500 ml.

Hormony mají také na svědomí zvýšené prokrvení sliznic v dýchacích cestách. Za následek to může mít časté ucpávání nosu hlenem, častější krvácení. Potíže s dýcháním způsobuje samozřejmě i tlak dělohy na bránici a hrudní koš.

Je to jen zlomek toho, čím prochází tělo ženy během těhotenství. Tyto změny představují určitou zátěž. Důsledkem je často vyčerpání, slabost i točení hlavy.

Těhotenství vás vyvede z rovnováhy

V průběhu těhotenství se viditelně mění tvar těla. Jde nejen o rostoucí bříško. V důsledku tělesných změn dochází ke změně umístění centra rovnováhy v těle. Ten se přesouvá níže k dolním končetinám. Mění se držení těla, chůze i držení rovnováhy. I na to si musí budoucí maminka zvyknout.

Točení hlavy na začátku těhotenství

Mírné závratě často patří mezi první příznaky těhotenství. Možná o tom ještě ani netušíte a ve vašem těle roste nový život. Cirkulační systém se rozrůstá. Tělo však nemusí zpočátku stíhat do narůstajícího objemu vytvářet dostatek krve. Důsledkem může být slabost a mírné závratě.

Točení hlavy se vyvarujete, pokud nebudete vstávat příliš rychle a vyhnete se příliš dlouhému stání. Krev se totiž může přesunout do nižších částí těla, krevní tlak klesá a odkrvený mozek způsobí závratě. Samozřejmostí je i dostatek odpočinku.

V těhotenství nepodceňujte význam správné životosprávy, pestré stravy a dostatek odpočinku.

Jste těhotná? Neležte na pravém boku

Říkají vám, že v těhotenství nemůžete ležet na pravém boku? Zní to podobně jako babské řeči typu pálení žáhy v těhotenství znamená, že budete mít vlasaté dítě. Avšak tato rada o vyvarování se určité polohy vleže má jisté opodstatnění.

Zejména v druhé polovině těhotenství může docházet k náhlému poklesu tlaku krve v ležící poloze. Způsobeno to je tlakem, který děloha vyvíjí na dolní dutou žílu.

Dolní dutá žíla je céva, která přivádí odkysličenou krev z těla zpět do srdce. Tlakem, který na ni vyvíjí plod, se zhoršuje tento takzvaný žilní návrat. Důsledkem může být slabost, točení hlavy až pocit na omdlení. Řešením, ale také preventivním opatřením, je upřednostňovat polohu na levém boku.

Pijete v těhotenství dostatek tekutin?

V těhotenství dochází ke zvýšeným nárokům i z hlediska přísunu tekutin. Během těhotenství se zvětšuje objem krve, zvětšují prsa a samozřejmě roste plod + placenta. To vše způsobuje také zvýšenou potřebu tekutin.

Přestože vás mohou obtěžovat časté návštěvy toalety, dostatek tekutin je pro bezproblémový průběh těhotenství nutností. Vyhnete se tak množství nepříjemných potíží.

Doporučený přísun tekutin v těhotenství je přibližně 30–45 ml na 1 kg tělesné hmotnosti.

Pokud pociťujete slabost, únavu a pocit na omdlení, možná vám chybí železo. Přečtěte si náš magazínový článek: V těhotenství si dejte pozor na chudokrevnost.

Horká voda a těhotenství

Možná jste se setkali s názory, že horká koupel není v těhotenství vhodná. Samozřejmě je to velmi individuální. Každopádně horká voda způsobuje roztahování cév a pokles tlaku.

Již v samotném těhotenství se cévy rozšiřují vlivem hormonů. Důvodem je zajistit větší průtok, pro větší objem krve. Proto těhotné mnohem citlivěji reagují na vliv teplé vody, která může způsobit náhlý pokles tlaku a omdlení. Totéž platí i působením horkého prostředí nebo teplého počasí.

V těhotenství nepodceňujte dostatečný příjem jídla

Během těhotenství organismus velmi citlivě reaguje na přísun jídla a energie. Je časté, že těhotné ženy, které delší dobu nejedly, pociťují slabost, pocit na zvracení a závratě. Příčinou je pokles hladiny cukru v krvi.

Proto se doporučuje v těhotenství přimět menší porce jídla, ale častěji. Těhotné ženy by měly mít vždy po ruce například kousek sušenky nebo tyčinky, pro malé zasycení a doplnění energie.

Nezapomínejte, že strava ženy v těhotenství má být pestrá a vyvážená. Možná vás zaujme i článek: S kyselinou listovou k vytouženému miminku i ke zdravým cévám.

Vysoký krevní tlak v těhotenství

Vysoký krevní tlak v těhotenství je častým, trápí přibližně každou pátou ženu. Vyskytuje se také u žen, které nikdy před tím žádné potíže s tlakem neměly. V pozoru je třeba být, zejména pokud se současně vyskytnou i bolesti hlavy či rozmazané vidění. Může to mít souvislost s poměrně nebezpečnou poruchou zvanou preeklampsie.

Více o této nemoci se dočtete v článku: Jak rozpoznat preeklampsii v těhotenství.

Jak se můžete vyhnout točení hlavy v těhotenství:

 • z postele nebo ze židle vstávejte pomalu
 • nestůjte dlouho na jednom místě
 • vyhýbejte se vydýchaným prostorám
 • vyhýbejte se příliš horké sprše a koupeli
 • jezte pravidelně v menších množstvích
 • pijte dostatek tekutin
 • vyhýbejte se dlouhému pobytu na slunci a nevyvětraným prostorům

Mohou závratě ohrozit miminko v bříšku?

Slabost, malátnost či pocit na omdlívání určitě znepokojí každou budoucí maminku. Ve většině případů však nejde o závažný stav a nepředstavuje ohrožení pro rostoucí miminko v bříšku. Pokud však pociťujete závratě příliš často, nebo máte jakékoli pochybnosti, kontaktujte svého lékaře.

Lékaře určitě navštivte, pokud je točení hlavy spojeno s rozmazaným viděním, bolestí hlavy, či poruchami vědomí.

Přehled potíží a možného řešení

příznaky pravděpodobná příčina možné řešení
slabost, malátnost, únava
 • první projevy těhotenství
 • nedostatek železa
 • chudokrevnost
pestrá vyvážená strava, dostatek odpočinku, dostatek tekutin, vitamíny a doplňky stravy pro těhotné
točení hlavy v poloze v leže
 • tlak dělohy na dolní dutou žílu
nelehat na pravý bok
točení hlavy ve stoje
 • pokles krevního tlaku
 • nízký průtok krve mozkem
poloha vleže, vyložené nohy
závratě, bolest hlavy, poruchy vidění, křeče, otoky
 • preeklampsie
 • eklampsie
 • HELLP syndrom
potřebná lékařská pomoc

Co dělat, když se vám zatočí hlava?

Pokud pocítíte slabost a máte pocit na omdlívání, lehněte si. Ideální je, pokud si podložíte nohy, například na židli či polštář. Podpoříte tak prokrvení mozku, což je nejčastější příčina točení hlavy.

Pokud jste v šestém nebo vyšším měsíci těhotenství, je vhodné, lehnete-li si na levý bok. Uvolní se tím proudění krve přes dolní dutou žílu a potíže se závratěmi většinou ustoupí.

Nejčastější příčinou točení hlavy je snížený průtok krve mozkem. Tento stav se většinou rychle upraví a nepředstavuje žádné vážné riziko pro dítě. Důležité je, abyste si při nepříjemném pocitu slabosti sedly nebo lehly. Předejdete tak případnému pádu a poranění při nárazu na zem.

Další zajímavé zdroje:

 • ruvzbj.sk - článek o správné životosprávě v těhotenství
 • solen.sk - Duševní zdraví během těhotenství a po pôrode, MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., Psychiatrická klinika LF UK a UNB, Bratislava
 • solen.cz - vysoký krevní tlak a těhotenství
fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.