Lékořice: Znáte účinky lékořice na lidský organismus?

Lékořice: Znáte účinky lékořice na lidský organismus?
Zdroj fotografie: Getty images

Lékořice je kořen, který se získává z rostliny lékořice lysé. Používá se v lidovém léčitelství, ale i v moderní medicíně a kosmetice. Bylina obsahuje látku glycyrrhizin.

Vlastnosti

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) je vytrvalá bylina z čeledi Fabaceae. Kořen se sbírá a používá jako sladidlo, koření nebo jiným způsobem v lidovém léčitelství.

Rostlina má bohatou historii. Její používání sahá až do starověku. V Egyptě se připravoval lékořicový nápoj pro faraony. V tradiční čínské medicíně se lékořice používala k léčbě malárie, infekcí a nespavosti (insomnie).

Tato bylina má podobnou chuť jako anýz (Pimpinella anisum). Oobě rostliny jsou sladké a poněkud hořké. Řecký název glycyrrhiza znamená "sladký kořen". Název "lékořice" je odvozen od lignifikace tohoto kořene.

Lékořice pochází z Evropy a Blízkého východu. Vyskytuje se hlavně v oblasti kolem Středozemního moře a ojediněle i v USA. Je účinnou přísadou do léků proti kašli, sirupů a elixírů. Přidává se také jako dochucovadlo do tabáku a cukrovinek.

V lidovém léčitelství se lékořice odedávna používá k léčbě žaludečních vředů.

Kořeny jsou zemitým základem pro výrobu šťávy, která se z nich získává vařením. Z ní lze získat tzv. lékořicovou kaši nebo černý cukr.

Rostlina je vysoká asi 1 m a je bohatě větvená. Listy jsou složeny z několika lístků. Lékořice vytváří v paždí listů lusky, které jsou dlouhé 7-10 cm. Kořeny jsou dlouhé v průměru asi 1 m a silné 1 cm. Jsou jemné, vláknité a uvnitř žluté.

Sladkost této byliny je způsobena látkou zvanou glycyrrhizin. Přestože účinnou látku známe, nebylo s ní dosud provedeno mnoho přesvědčivých výzkumů.

Příliš častá nebo nadměrná konzumace může mít nepříjemné vedlejší účinky.

Mezi hlavní potíže, které lze pomocí lékořice léčit, patří ekzémy, bronchitida, zácpa, pálení žáhy, žaludeční vředy, menstruační křeče. Je užitečná také při menopauze a kašli.

Účinnými látkami lékořice jsou již zmíněný glycyrrhizin, glabridin, licochalcone A, licoricidin, licorisoflavan A.

Rostlina - Lékořice - list a květ
Rostlina - listy a květ. Zdroj fotografií: Getty Images

Účinky lékořice:

  • Bronchodilatační - Rozšiřuje průdušky, užitečné při léčbě astmatu a CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).
  • Antidyspeptické - Je prospěšná při funkční dyspepsii (zažívací potíže především horního typu), snížení bolesti.
  • Antiinflamatorní a analgetické - Studie zjistily, že při menstruačních potížích a v menopauze snižuje doprovodné příznaky bolesti, křeče nebo návaly horka.
  • Antiulcerózní - Studie zjistila, že snižuje výskyt peptických vředů. Platí to i pro ty vyvolané přítomností bakterie Helicobacter pylori, kterou lékořice dokázala eliminovat v 83 %. Snižuje také pálení žáhy při refluxní chorobě.
  • Antimykotické - Zjištěn účinek při likvidaci plísní Candida albicans.
  • Dermatologické - Příznivé účinky při léčbě atopického ekzému, ale také akné.
  • Lokální slizniční desinficiens - Snížení pooperačních bolestí v krku, snížení streptokokových infekcí krku (snížení tvorby abscesů - hnisavých dutin).
  • Antivirotické - Bojuje proti virovým infekcím.
  • Antikancerogenní - Zpomalení a prevence rakoviny tlustého střeva, konečníku, kůže a prsu. Kromě toho snižuje vedlejší účinky chemoterapie a radioterapie.

Vnitřní použití

Lékořici můžete v lékárně zakoupit v několika léčivých formách: žvýkací tablety, kapsle, extrakty, tinktury, balzámy na rty nebo prášky.

Čaj z lékořice se připravuje v nádobě, do které nasypete čajový prášek z kořene rostliny. Poté jej zalijete horkou vodou a louhujete 5-7 minut.

Lékořici lze také požívat ve formě bonbónů nebo sirupu.

Vnější použití

Používá se jako rehydratační složka krémů v kosmetice, ale také při léčbě kožních onemocnění. Hlavní indikací je akné, ekzémy, stařecké skvrny a podrážděná, citlivá pleť.

Sběr a skladování

Lékořice dává přednost slunným stanovištím s dostatečně písčitou půdou. Je to teplomilná rostlina, která nesnáší silné mrazy. Kořen se sklízí jednou za 3 roky v říjnu a suší se při teplotě do 35 °C.

Jedná se o rostlinu náročnou na pěstování.

Sbírá se jeho kořen - kořen lékořice - Licorice
Kořen - lékořice po usušení. Zdroj fotografií: Getty Images

Správné skladování lékořice je závislé na chladném a suchém prostředí. Není vhodné ji vystavovat přímému slunečnímu záření.

Je důležité uchovávat lékořici mimo dosah dětí a domácích zvířat, aby se zabránilo jejímu nechtěnému požití. To může mít fatální následky.

Při nákupu lékořice v lékárně nebo jiném obchodním řetězci je vhodné sledovat datum spotřeby.

Další zajímavé informace

V lékárnách a na trhu lze nalézt i podobné náhražky lékořice, jako je kurkumin, mátový olej, zázvor a černý kohoš.

Kromě výše uvedených účinků byly u zvířat prokázány příznivé účinky na diabetes mellitus (cukrovku), hepatitidu C a hubnutí po pravidelné konzumaci lékořice.

Nežádoucí účinky

Ty závisí na délce užívání lékořice i na množství jednotlivých dávek.

Vysoké hladiny glycyrrhizinu v těle mohou vést ke zvýšení hladiny hormonu kortizolu. To může vést k narušení rovnováhy samotných iontů v těle. Někteří výrobci léků na bázi lékořice glycyrrhizin ze svých přípravků vyloučili, aby se této interakci vyhnuli.

Dlouhodobé užívání lékořice může vést k závažným nežádoucím účinkům, jako je zvýšení krevního tlaku (hypertenze) a snížení hladiny draslíku. Z tohoto důvodu je osobám s hypertenzí, onemocněním srdce nebo ledvin užívání lékořice zakázáno.

Ve vzácných případech se vyskytla také svalová slabost a srdeční arytmie (nepravidelný srdeční tep).

Po užívání lékořice se vzácně může vyskytnout také krvácení do mozku a mozková mrtvice (náhlá mozková příhoda) nebo předčasný porod u těhotné ženy.

Je proto důležité dodržovat určité zásady. Mezi ně patří to, že lékořice se nesmí užívat během těhotenství a kojení.

Děti mohou lékořici užívat, ale v nižších dávkách než dospělí.

Dávkování

Bylo zjištěno, že dávka 1-5 gramů lékořice denně je pro dospělé bezpečná. Snížení hladiny draslíku však bylo pozorováno i při dávkách nižších než 800 miligramů. Chybí studie, které by specifikovaly dávkování lékořice.

WHO doporučuje příjem glycyrrhizinu maximálně 100 mg denně.

V zásadě by se měly dodržovat pokyny v příbalových letácích léků obsahujících tuto bylinu. Je důležité nikdy nepřekračovat doporučenou dávku v nich uvedenou.

Používá se při výrobě cukrovinek - bonbonů z lékořice.
Rostlina (kořen) našla své využití i v cukrářství. Zdroj fotografií: Getty Images

Interakce

Lékořice a glycyrrhizin mohou interagovat s některými léky. Patří mezi ně ondasetron, omeprazol, diazepam, celekoxib, ibuprofen, digoxin, warfarin a léky ze skupiny sartanů.

Lékořice interaguje s léky proti hypertenzi, léky proti srážlivosti krve, statiny (snižujícími hladinu cholesterolu), diuretiky (močopudnými léky), NSAID (nesteroidními léky proti bolesti) a hormonální antikoncepcí.

Lékořice je léčivý kořen používaný v lékařství a farmacii. Má sladkou a mírně nahořklou chuť. Obsahuje látku glycyrrhizin, která je účinná při řadě onemocnění. Její použití má však své limity. O jejím použití se poraďte s odborníkem.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.