Onemocnění ledvin: Od zánětu přes kameny až po selhání? A jejich příznaky

Onemocnění ledvin: Od zánětu přes kameny až po selhání? A jejich příznaky
Zdroj fotografie: Getty images

Ledviny jsou stejně jako ostatní orgány lidského těla velmi důležité pro jeho fungování. Co to však způsobí, když se jejich funkčnost naruší? V článku si povíme něco o jejich roli a nejčastějších chorobách, kterými mohou být postiženy.

Ledvinová onemocnění od zánětu, přes kameny až po selhání jejich funkce. Co je jejich základem? Jak se projevují a na jaké příznaky si dát pozor?

Často vás zajímá:
Kde bolí ledviny, případně jak bolí pouze jedna ledvina?
Jak je posílit, pročistit a zregenerovat?
Jaké příznaky má selhání ledvin?
+ Základní informace o funkci ledvin v organismu.

Mnozí si ani neuvědomují, jak jsou ledviny pro náš organismus důležité. Pokud se naruší jejich správné fungování, může to mít pro tělo špatné následky.

Ledviny a jejich funkce v organismu

Ledvina je párový orgán. To znamená, že jich máme v organizmu jeden pár. Nachází se po stranách bederní páteře v zadní části břišní dutiny.

Má fazolový tvar a velikost přibližně 12 cm na výšku a 6 cm na šířku. Její tloušťka je asi 3 cm. Pravá ledvina bývá menší a níže uložená než levá.

Skládá se ze dvou vrstev. Ze dřeně a kůry. Dřeň tvoří vnitřní část ledviny a kůra je kolem ní. Vše je to obaleno pouzdrem ledviny. Na něm je ještě tuková vrstva, která ji chrání.

Funkce ledvin a jak to funguje?

Slouží k filtraci krve a regulaci množství vody a soli v lidském těle. Jejich neméně důležitou funkcí je eliminace, tedy odstraňování nežádoucích produktů metabolismu z těla. Podílejí se na usměrňování krevního tlaku, acidobazické rovnováhy a tvorbě krve v organismu.

Acidobazická rovnováha je poměr mezi přívodem a vylučováním kyselin a zásad v lidském těle.

Více o acidobazické rovnováze se dočtete v našem magazínovém článku.

Když selhávají ledviny: Jaké příznaky má jejich selhání?

Selhání ledvin je ztráta schopnosti ledvin vylučovat z těla odpadní látky. Rovněž tehdy nemají schopnost udržovat stálost vnitřního prostředí. Filtrace krve je tehdy nedostatečná, přestává se tvořit moč a v těle se hromadí zplodiny metabolismu. Organismus se začíná převodňovat a může to mít pro něj až fatální následky.

Selhávání ledvin je život ohrožující stav. Rozeznává se akutní a chronické selhání ledvin.

Akutní selhání ledvin

Je to náhlé a rychlé selhání, které může mít fatální následky do několika dní. Příčinami takového selhání bývají nejčastěji:

 • dehydratace
 • intoxikace různými látkami včetně léků
 • nedokrvení ledvin (způsobené úrazem nebo onemocněním)
 • akutní zánět ledvin
 • neodtékání moči vlivem překážky

Příznaky typické pro akutní selhání ledvin jsou zástava tvorby moči (takzvaná anurie), otoky celého těla, nevolnost až zvracení, bolesti hlavy, poruchy vědomí.

Léčba musí být okamžitá. Spočívá v odstranění příčiny nebo její léčbě. Je přitom třeba udržovat hydrataci organismu na přiměřené úrovni. Stejně tak je důležité i udržování stálosti vnitřního prostředí organismu.

Ledviny jsou schopny vrátit se do normální funkce během několika dní. Pokud by se jim to nepodařilo, je nutná hemodialýza. Jedná se o umělou filtraci krve pacienta.

Chronické selhání ledvin

Jedná se v podstatě o postupné a dlouhodobé selhávání. Může trvat i několik let. Ve většině případů chronické selhávání ledvin způsobuje:

 • chronický zánět
 • sekundární jiná onemocnění, například cukrovka nebo vysoký krevní tlak
 • vrozená onemocnění
 • systémová onemocnění pojiva

Příznaky bývají mnohdy méně výrazné. Proto je člověk může ze začátku přehlížet. Může se jednat o unavitelnost nebo celkovou slabost. Projevuje se také příznaky absence hormonů, které se tvoří v ledvinách. Například erytropoetin, který stimuluje tvorbu červených krvinek.

Chronickým selháním ledvin trpí v průměru každý desátý obyvatel naší planety.

Pro zpomalení postupu chronického selhávání ledvin je třeba dodržovat dietu, správnou životosprávu a léčbu, kterou naordinuje lékař. Při zhoršování stavu až do krajního stadia je nutná dialýza až transplantace ledvin.

Hemodialýza

Je odstraňování nadměrného množství vody, odpadních látek a minerálů z krve postiženého. Provádí se filtrací krve přes polopropustnou membránu ve speciálním přístroji. Provádí se akutně nebo pravidelně u pacientů s chronickým selháním ledvin. Provádí se v dialyzačním centru.

V tabulce uvádíme funkce ledvin a rizikové faktory, které mají vliv na jejich selhávání

Funkce ledvin Rizikové faktory
 • filtrace krve
 • regulace vody a minerálů
 • řízení krevního tlaku
 • vliv na tvorbu červených krvinek
 • udržování acidobazické rovnováhy
 • udržování hladiny vápníku v krvi a kostech
 • nedostatečně léčený vysoký krevní tlak
 • cukrovka
 • nebakteriální zánět ledvin, občas způsobený nadměrným užíváním léků proti bolesti
 • bakteriální zánět ledvin, občas způsobený ledvinovými kameny
 • ateroskleróza (tj. kornatění tepen)
 • dědičná onemocnění, například polycystické ledviny

Z pohledu rizikových faktorů je třeba se zaměřit na jejich prevenci. Tu můžeme rozdělit na primární a sekundární. Při primární prevenci se jedná o odstranění nebo eliminaci rizik, která mohou vyvolat onemocnění ledvin. Při sekundární prevenci se jedná o působení na faktory, které mohou již vzniklá onemocnění ledvin zhoršovat.

K zajištění funkcí, které plní v organismu ledviny, stačí v krajních případech i jedna ledvina.

Onemocnění ledvin a jejich vznik

Ledviny bolí v oblasti kříže v zádech. Jde o úsek nad křížovou kostí a pod hrudním košem. Právě pro tuto lokalitu mohou imitovat (předstírat) bolest zad.

Mohou bolet oboustranně, ale také pouze na jedné straně. Příkladem příčné bolesti ledviny na jedné straně je zánět nebo ledvinový kámen.

Příčin potíží je mnoho...

Některé z nich, jako například etnické zařazení, věk, pohlaví nebo dědičnost, se ovlivnit nedají. Ostatní, jako jsou špatná životospráva, kouření, pití alkoholu, nadváha, se však ovlivnit dají.

Onemocnění ledvin mohou být zánětlivá nebo nezánětlivá.

Zánětlivá bývají infekční nebo neinfekční. Infekční onemocnění jsou způsobena mikroorganismy, jako jsou viry, nebo bakterie. Neinfekční jsou způsobena například imunologicky nebo chemikáliemi, mezi něž patří i léky. Zejména nadměrné množství analgetik, což jsou léky proti bolesti.

Nezánětlivá onemocnění jsou způsobena různými následky úrazů a vnějších poškození nebo tvorbou ledvinových kamenů.

I onemocnění ledvin se dělí na akutní a chronická.

Akutní vznikají rychle. Zpravidla se jedná o několik hodin až dní. Často bývají způsobena postupem onemocnění močových cest, zánětem močového měchýře, prostaty a podobně. Nebo se jedná o takzvané renální koliky způsobené ledvinovými kameny.

Chronická jsou ta, která mají trvání déle než 3 měsíce. Může se jednat o prodloužení akutních onemocnění. V některých případech jsou to onemocnění, která se jevila jako chronická již od začátku jejich vzniku. Bývají to například chronické záněty nebo metabolické choroby.

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny (nefrolitiáza) jsou onemocnění, při kterém se v močovodech tvoří krystalické shluky (kameny) nebo jsou do nich doplaveny z ledvin. Vznikají z minerálů nacházejících se v moči. Mohou sestoupit i níže až do močového měchýře.

Ledvinové kameny jsou obvykle vyplaveny z těla močí. Přitom nezpůsobují žádné potíže.

Renální kolika

Je to více či méně symptom, který upozorní na přítomnost ledvinových kamenů v močovodu. Pokud se ty zvětšily natolik, že nejsou schopny přejít do močového měchýře, a ucpou močovod.

Ten se začne natahovat a vzniknou křeče močovodu a ledvinné pánvičky. To je část ledviny, kde se soustřeďuje moč před vstupem do močovodu. Protože se pak snaží pohnout kamenem, vznikají křeče.

To způsobuje bolest lokalizovanou hlavně v boku, v podbřišku a v oblasti třísla. Přidružit se může pocit na zvracení nebo samotné zvracení. V některých případech se může vyskytovat také krev v moči z poškození močových cest kamenem. Často však bývá zjistitelná jen mikroskopicky.

Ledvinové kameny lze potvrdit radiologickým vyšetřením, například pomocí ultrasonografu.

Více se o léčbě ledvinových kamenů dočtete v našem článku.

Glomerulonefritida

Je pojmenování pro zánět glomerulů. Jsou to hlavní formace cév v ledvinách, soustředěné do shluků, ve kterých probíhá filtrace krve a tvorba moči.

Záněty glomerulů jsou primární nebo sekundární. Primárně vznikají přímým postižením glomerulů. Sekundární vznikají jako komplikace jiného onemocnění.

Příznaky bývají různé:

 • subjektivně popisovaná tupá bolest v křížové oblasti
 • snížený objem moči, který může být i s obsahem krve
 • slabost a nechutenství
 • otoky bérce a tváře

Způsobovat ji mohou bakterie, viry, chemické látky nebo fyzikální vlivy.

Léčba trvá zpravidla do tří týdnů. Je zapotřebí klid na lůžku a dieta. Příjem tekutin je závislý na vyloučeném množství. Při bakteriálních zánětech se nasazují antibiotika.

Pyelonefritida

Je zánět ledvinné pánvičky nebo ledvinového parenchymu. Je to místo, kde se spojuje ledvina s močovodem. Parenchym je vlastně tkáň samotné ledviny.

Většinou jsou spouštěčem bakterie, které se šíří krevní cestou. Jindy může zánět vzniknout sekundárně například po zánětu močového měchýře.

Klinické projevy záleží na věku pacienta. Zejména u mladších dětí mohou méně charakteristické. Obvykle se pyelonefritida projevuje:

 • bolestí v lumbální (bederní) oblasti zad, oboustranně nebo jednostranně
 • bolest přecházející do podbřišku nebo třísel
 • zvýšená tělesná teplota
 • bolesti hlavy
 • zvracení
 • zakalená moč
 • krev v moči

Na diagnostiku pyelonefritidy se nemusí vyskytnout všechny tyto příznaky.

Léčba probíhá klidem na lůžku, užíváním antibiotik a dostatečným příjmem tekutin.

Polycystické ledviny

Jedná se o onemocnění, kdy se v parenchymu ledviny nacházejí cysty. Jejich výskytem ve tkáni ledviny dochází k úbytku funkčního parenchymu. Tím dochází ke snížení její funkce až selhání.

Jedná se o vrozené onemocnění, jehož příznaky se objevují v podobě:

 • bolesti břicha
 • bolesti v bederní oblasti
 • krví v moči
 • ledvinovými kameny
 • vysokým krevním tlakem
 • infekce močových cest
 • postupným zhoršováním funkce ledvin

V podstatě na něj neexistuje léčba příčiny, která je způsobuje. Prakticky se léčí její příznaky jako vysoký krevní tlak, infekce močových cest nebo selhávání ledvin. Samotné onemocnění je indikací k transplantaci ledvin.

Ischemická nefropatie

Je to onemocnění ledvin, při kterém dochází k zúžení tepen ledviny. Tím se nedostává do ledviny dostatečné množství krve a dochází k nedokrvení ledviny, tedy k její ischemizaci = infarkt ledviny.

Nejčastěji ji způsobuje ateroskleróza. Projevuje se obtížně upravitelným vysokým krevním tlakem. Postupně se rozvíjí zhoršená funkce ledvin, která vede až k jejich selhávání.

Selhávání ledvin nebo jejich nedostatečná funkce na podkladě tohoto onemocnění je jedno z mála, které lze zvrátit. Provádí se to zavedením takzvaného stentu. Ten nově rozšíří zúženou ledvinovou tepnu a krev může přes ni znovu plnohodnotně protékat.

A to, jak o svoje ledviny zodpovědně pečovat a chránit si je, se dozvíte v článku: 
Péče o ledviny: Jak je zregenerovat a posílit

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • solen.sk - Současné možnosti farmakoterapie a prevence infekcí dolních močových cest, PharmDr. Eva Kráľová, PhD, Katedra Farmakológie a toxikológie, FaF UK, Bratislava, PharmDr. Ivana Granatierová, Lekáreň Longital, Bratislava
 • solen.cz - Management ošetřovatelské péče při IMC u dětí, PhDr. Iveta Ondriová, PhD., MUDr. Anna Sinaiová
 • solen.sk - Infekce močových cest u dětí
 • fmed.uniba.sk - VŠEOBECNÁ UROLOGIE PRO MEDIKY, Juraj Filloa Ján Breza ml.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.