Výtok z pochvy je individuálně rozdílný, co se týká každé ženy. V některých situacích se mění jeho barva, zápach, množství nebo celková konzistence. Někdy je příčina v hormonální změně, jindy v onemocnění.
Vaginální výtok, zvaný také fluor, zažije alespoň jednou během svého života téměř každá žena. Ne vždy jde o příznak nějaké vážné nemoci. Například bělejší výtok bez jiných příznaků ještě nemusí znamenat nic vážného.
Horší je však, pokud ho provázejí například bolesti, případně je-li hrudkovitý, má zelenou, žlutou nebo bílou barvu s tvarohovou konzistencí. Případně pokud zapáchá nebo je hnisavý. Základem ovšem je, aby žena dokonale dbala na hygienu, čímž tomu může zabránit. Pokud jsou příznaky vážné a výtok neustoupil, je třeba co nejdříve navštívit lékaře.
Onemocnění pohlavního ústrojí
Zánět zevních rodidel a pochvy má nejčastěji na svědomí narušená funkce ochranného mechanismu.
Rizikové faktory pro vznik:
stres
psychické poruchy
alergická reakce (například na kosmetiku, textil, latex)
změny pH (po použití spermicidů, voda v bazénu, po výplachu pochvy)
hormonální vliv, změny v pubertě, těhotenství, menopauze
Hnisavý poševní výtok může být příznakem zánětu dělohy. Typickým doprovodným příznakem je zejména bolest v podbřišku a bolest při močení. Někdy má žena také zvýšenou tělesnou teplotu.
Zánět se může v děloze nacházet na více místech. Nejčastěji jsou postiženy hrdlo, sliznice těla a svalovina těla dělohy. Nejčastěji je zánět dělohy bakteriálního charakteru.
Páchnoucí vaginální výtok je typický zase pro zánět vaječníků a vejcovodů. Jde o infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae (kapavka). Tyto bakterie nakazí člověka nejčastěji pohlavní cestou při pohlavním styku.
Velmi typickým onemocněním s fluorem je i kvasinková infekce pochvy, která postihne jednou za život skoro 75 procent žen. Nepříjemné výtoky z pochvy provází zejména intenzivní svědění a přítomen je páchnoucí a bělavý poševní výtok.
Toto onemocnění způsobuje nejčastěji konkrétní druh kvasinky, a to Candida albicans. Chce-li žena předejít této infekci, měla by dbát hlavně na správnou hygienu a také na bezpečný pohlavní styk. Protože i při něm dochází k přenosu.
Tyto záněty může doprovázet i:
bolest nebo křeče v podbřišku
bolest při pohlavním styku
krvácení mimo menstruační cyklus
Může jít o zhoubný nebo nezhoubný nádor
Bílý vaginální výtok je přítomen i při rakovině děložního čípku. To je velmi nebezpečné nádorové onemocnění. Ne vždy však jde o pravou rakovinu. Někdy se na děloze vyskytují i nezhoubné nádory.
Typické jsou i bolesti při močení a při pohlavním styku. Někdy ženy mohou pociťovat i pálení při močení a časté je krvácení i mimo běžný menstruační cyklus. Velmi důležité je ale nepodcenit hlavně přítomnost těchto příznaků a co nejdříve navštívit gynekologa.
Výtok z pochvy během těhotenství
Hormonální výkyv během těhotenství může způsobit změnu v množství a také v barvě výtoku. Neznačí to hned problém. V některých situacích je nicméně třeba vyšetření, aby se předešlo komplikacím během těhotenství.
Změna barvy a zápachu může být ukazatelem zánětu či pohlavní choroby. Hlavně pokud je zbarvení výtoku šedé, bílé, žluté, zelené a zápach je nepříjemný. Objevit se mohou i jiné příznaky, například bolest v podbřišku, po pohlavním styku, při močení, ale také svědění a pálení.
I při zánětu močových cest
Výtok z pochvy může být symptom i pro zánět močových cest. Ten je způsoben nejčastěji bakteriální infekcí. Bakterie Escherichia coli žije běžně v trávicím traktu člověka, ale dostane-li se do močových cest, způsobí zánět.
Ženy mají tuto infekci častěji než muži. A typicky ji provázejí bolesti v podbřišku, časté močení a bolesti či pocit pálení při močení. Vaginální výtok se při tomto zánětu objevuje ale až v pokročilém stádiu.
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.