Oteklé víčko: Doprovází alergie i různá nemocnění?

Oteklé víčko: Doprovází alergie i různá nemocnění?
Zdroj fotografie: Getty images

Oční víčka jsou citlivá na zánět. Kromě bolesti je snadno patrný i otok, jiný příznak může být zarudnutí. Místo očního víčka je citlivé a jeho onemocnění člověk citlivě také vnímá. Za otokem mohou být různé příčiny, nikoli jen zánět.

Oteklé víčko je obvykle příznakem zánětu, bakteriálního, virového nebo způsobeného jinými faktory. Velmi často se takový zánět projevuje nejen otokem, ale například i bolestivostí, zarudnutím, nadměrným slzením z oka a podobně.

Ptáte se:
Jaká onemocnění provází otok víčka?
Může se vyskytovat při alergii, společně se svěděním?
Pomůže krém, mast či kapky?

Onemocnění víčka

Nejčastěji je oteklé víčko způsobeno tzv. ječným zrnem, odborně hordeolum. Na horním nebo dolním víčku se vytvoří bolestivá bulka. Jako důsledek ucpání některé z povrchových žláz víčka.

Ucpání vyvolá zánět se svými typickými rysy, tedy otokem, zarudnutím, bolestivostí a někdy i rozostřeným viděním. Obvykle do 2 týdnů ječné zrno samo dozraje, praskne a zmizí.

Podobným onemocněním je i vlčí zrno. I zde vzniká bulka na víčku. Společně s ní se objevuje i bolestivé opuchnutí a okolí oka zčervená. Na rozdíl od ječného zrna není to vlčí infekčního původu.

žena má zanícené oči, červené a oteklé
Otok víčka doprovází při zánětu i zarudnutí. Zdroj foto: Getty images

Mezi hlavní příznaky onemocnění očního víčka patří:

  • bolest, řezání, pálení, svědění
  • pocit písku v očích
  • zčervenání, podráždění
  • otok víčka
  • slzení
  • výtok
  • odlupování kůže
  • vřídky na víčkách

Samo o sobě nebolí, spíše bolí okolí otoku. V tomto případě je však často onemocnění chronické, takže se i vrací. Mnohdy dochází k vytvoření abscesu. Vlčí zrno samo od sebe nepraskne, takže v tomto případě je vždy třeba navštívit lékaře.

Zanítit se mohou nejen žlázy víčka, ale i okraje očního víčka. Tehdy také dochází k otoku. Vyskytuje se několik druhů takových zánětů. Vzniká nadměrné prokrvení víčkového okraje. Tvoří se šupinky, někdy se tvoří i menší vřídky, které zaschnou.

Jsou i výjimečné případy, kdy dochází k vypadávání řas. Nebezpečné jsou i virové záněty víček. Způsobují je herpetické viry. Léčba sice není komplikovaná, ale otok je nepříjemný.

Při bakteriálním zánětu spojivek dochází také k otoku víčka. Kromě toho je pro onemocnění typické i zduření uzlin a hnisavá sekrece z postiženého oka.

Někdy je slzení natolik prudké, že až doslova slepuje víčko. Při chronických zánětech, které jsou nejčastěji způsobeny zlatým stafylokokem, dochází v rámci sekundárních vlivů i k zánětům samotného víčka. Přítomné je také svědění v oku a samozřejmě větší otok.

Otok vyvolává i ucpání slzného kanálku. A to hlavně při zánětu nosních dutin nebo vedlejších dutin. Tehdy je vysoké riziko zánětu slzného kanálku (místo hromadění slz).

Nádor na očním víčku může působit stejně jako otok. Nejčastěji se vyskytuje bazaliom. Ten často krvácí, hlavně při dotyku. Není bolestivý. Je potřeba odborné vyšetření.

Některé potíže přecházejí samovolně do několika dní. Ty, které přetrvávají, opakují se nebo probíhají s více projevy, je nicméně potřeba vyšetřit.

Pomoci mohou přípravky, které se dají zakoupit v lékárně a jsou určeny pro použití do oka. Patří mezi ně masti, gely či oční kapky. V jiných případech jsou nutná antibiotika a lokální přípravky na dezinfekci.

Nápomocné mohou být studené či teplé obklady, a to i v podobě různých přírodních preparátů. Nejlepší je nicméně nechat si poradit od odborníka.

V závažnějších případech je nutná odborná léčba. Pozor na její zbytečné zpoždění.

Onemocnění srdce a ledvin

Závažnější onemocnění, která vyvolávají otok víček, jsou srdečně-cévní onemocnění. Při selhávání srdce dochází nejdříve k otoku dolních končetin, a to hlavně v oblasti kotníků a lýtek.

Později se otok šíří na ostatní části těla, také oční víčka. Srdeční selhání může být akutní, ale i chronické. Nejzávažnější je otok plic.

Ledviny mají za úkol hospodaření s tekutinami v těle. Kromě filtrační a očistné úlohy se starají i o zadržování nebo vylučování tekutin.

Při selhávání ledvin dochází často k otoku obličeje, a hlavně očních víček. Proto při výskytu otoku a bez příznaku zánětu v místě víčka nebo okolí oka vyhledejte lékaře.

šedivý muž má ovázané oko, například po úraze, ošetřuje mu ho zdravotník
Po úraze oka a jeho okolí je přítomen i otok. Zdroj foto: Getty images

Otok víčka po úrazu

Častým následkem otoku víčka bývá úraz. Úrazy v oční oblasti jsou rizikem pro poškození oka a jeho funkce. Otok může být v takové míře, že není možné oko otevřít.

Otok způsobuje krvácení, které má za následek i změnu barvy kůže, tedy podlitinu. Jak se krev vstřebává, zbarvení se mění. Tento problém znáte i pod názvem monokl.

Jiné příčiny otoku víčka

Někdy může jít o alergickou reakci. Ta může být na pyl, prach, roztoče, ale i po požití stravy nebo léků. Kromě otoku se vyskytuje zarudnutí kůže, kopřivka. Vážnější je otok dýchacích cest.

Vyskytuje se při onemocnění štítné žlázy (hypotyreóze), kdy se neprodukuje dostatečné množství hormonů. Součástí symptomů je ojediněle oteklé víčko.

K otoku těla dochází i při onemocněních jater. Otok je patrný zejména na končetinách, břiše (ascites). Rovněž může být přítomen otok obličeje a otok víček. Otok víček může být následkem infekčního onemocnění nebo sexuálně přenosných nemocí.

A stát se může i to, že vám oční víčko opuchne z průvanu. Silný proud vzduchu, při špatné technice větrání, může způsobit více zdravotních problémů, jako je například i zalehnutí v uchu nebo píchání v uchu.

Při vyčerpání a únavě dochází rovněž k otoku a poklesu víčka. Kromě toho je možné při únavě cítit i těžká víčka. Zkušenost mají hlavně lidé pracující na počítači.

Otok se vyskytuje i jako důsledek nesprávné životosprávy. Nadměrný stres, potraviny s vysokým obsahem sodíku (slané potraviny).

Stejně se na otoku víček může podílet zvýšený příjem alkoholu. Dehydratace také může přispívat k tvorbě otoku očních víček.

Kosmetický problém zase trápí starší ženy. Do očních víček se nadměrně ukládá tuková tkáň. Tento problém řeší například blefaroplastika, což je kosmetická operace.

Co je příčina u dětí?

chlapec má oteklé jedno horní oční víčko
U dětí může být otok víčka komplikací rýmy. Zdroj foto: Getty images

U novorozenců jsou oteklá víčka častým stavem. Hlavní příčinou je ucpání slzných kanálků. Potrápí přibližně 60 % novorozenců. Nemají ještě dostatečně vyvinuté slzné cesty.

U dětí otoky očních víček vznikají na základě stejných onemocnění jako v dospělosti. Stěžují si kromě otoku víček na svědění, pálení, řezání, slzení. U menších dětí, které ještě neumějí mluvit, je třeba doprovodné příznaky sledovat.

Časté jsou otoky očních víček při rýmě, zánětu vedlejších nosních dutin. Ale je potřeba dát pozor i na jiná vážnější onemocnění, například ledvin. V tomto věku jsou časté úrazy.

Otok a typické zamodrání (monokl) následkem úrazu je lepší vyšetřit. Kromě otoku víček je při úrazech hlavy potřebné sledovat příznaky otřesu mozku nebo jiného poranění hlavy.

Video o příčinách otoku očních víček

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.