Bolest břicha a žaludku po jídle – jaké má příčiny?

Bolest břicha a žaludku po jídle – jaké má příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Bolestí se projevuje většina onemocnění. V případě bolesti po jídle je to podobné. Nejčastěji se jí projevuje nějaké onemocnění. Může to být funkční onemocnění trávicího traktu, ale například i alergie na potraviny. V některých případech může značit vážnější nemoc. Někdy je příčina v přejedení se.

Bolest břicha po jídle může, ale také nemusí signalizovat problém či onemocnění trávicí soustavy nebo jiných vnitřních orgánů.

Někdy může jít pouze o problém samotného jídla.

Někdy je kromě bolesti břicha přítomné i pálení žáhy, pocit na zvracení, případně průjem nebo naopak zácpa. Časté je také nafouknuté břicho, zvýšená plynatost, ale i pocit plnosti.

Známé jsou i stavy zvýšené citlivosti na nějakou složku potravy. A to může být lepek, laktóza. Problémová bývá i histaminová intolerance.

Strava a způsob její konzumace

Mnohdy je problém i v tom, co člověk zkonzumuje. Problém může být také v tom, jak člověk potravu zpracovává v ústech, zda má čas ji dobře rozžvýkat, aby se dala snadněji strávit.

Stává se, že se bolest vyskytne po snědení velké porce jídla.

Muž sedí za stolem, na talíři má vysoký hamburger, megaporce
Velká porce, nevhodná strava a také nedostatečné žvýkání sousta může být příčinou bolesti. Zdroj: Getty images

Mnohdy bolesti, ať už těsně po jídle, nebo až za několik hodin, zapříčiňuje málo přežvýkaná potrava.

Člověk hltá velká sousta bez dostatečného rozžvýkání, což je příprava na trávení. Pak není divu, že žaludek i střeva mají s takovou potravou problém.

Nevyvážená strava, složená z mastných nebo sladkých jídel, neobsahuje vlákninu. To se může projevit na trávení a bolestech trávicí soustavy.

I z toho důvodu je zapotřebí racionální strava s vyváženým zastoupením složek.

Málo žaludeční kyseliny může způsobit, že se všechno jídlo nenatráví. V takovém případě dělá potíže, případně způsobuje pálení žáhy. Řešení těchto problémů bývá sice jednoduché, ale ne pro každého i jednoduše realizovatelné.

A to je změna jídelníčku a způsobu jedení. Velmi důležitý je klid během jídla. Také se nemá spěchat a do jídelníčku je nutno zařadit i ovoce a dostatek zeleniny, což pomáhá trávení. Chyba, kterou dělá mnoho lidí, je také zapíjení soust velkým množstvím nápojů.

Onemocnění a bolest břicha po jídle

Někdy mohou bolesti břicha po jídle znamenat i horší problémy. Samozřejmě i zde je občas třeba hledat souvislost s přijatou potravou. Hlavně pokud se vyskytují po jídle a zkonzumovaná strava byla nevhodná, jako například při porušení diety.

Příčina v žaludku

Bolest přítomná pravidelně po jídle, s výskytem mezi oblouky žeber pod dolním okrajem hrudní kosti, může značit vředovou chorobu. Bolest je intenzivnější po kyselém, kořeněném nebo přepáleném jídle na oleji. Naopak po mléčných výrobcích se utlumuje.

Jinak se vředová choroba označuje i názvem peptický vřed. Nejčastěji je její příčinou Helicobacter pylori. Výskyt vředu je hlavně v oblasti žaludku, dvanáctníku. Ale může se vytvořit i v jícnu.

Bolest těsně po jídle, přibližně do jedné hodiny, vzniká při vředu lokalizovaném v žaludku. Pokud se vřed nachází v duodenu (dvanáctníku), vyskytuje se přibližně dvě hodiny po jídle. Následně je možné ji utišit jídlem.

A i toto jsou důvody, proč je přítomno hubnutí u lidí s vředem žaludku. Naopak přibírání je typické u lidí, kteří mají dvanáctníkový vřed. Toto ale ovšem není zaručená diagnostická metoda.

Vředová choroba není jediný případ, kdy se tento typ bolesti vyskytuje. Žaludeční sliznice může být narušena pouze povrchově. Tyto eroze vznikají na základě několika příčin.

Láhev a sklenička tvrdého alkoholu, domácí pálenky
Narušení sliznice žaludku způsobí i tvrdý alkohol. Zdroj: Getty images

Příčina erozí není přesně objasněna, ale podmiňují ji tyto rizikové faktory:

  • alkohol
  • kouření
  • Helicobacter pylori
  • horká a kořeněná jídla
  • léky (nesteroidní antirevmatika, s obsahem kyseliny acetylsalicylové)
  • stres
  • psychické poruchy
  • podvýživa
  • břišní poranění
  • jiná onemocnění, jako jsou kardiovaskulární, respirační

Eroze může vést k vytvoření vředu. Proto je vždy lepší při dlouhodobých obtížích odborné vyšetření.

Jednou příčinou bolesti břicha po jídle může být i pylorospasmus nebo pylorostenózy. Dochází k zúžení, stažení přechodu žaludku do dvanáctníku (pyloru). Přítomné je také zvracení a hubnutí. Nejčastěji se vyskytuje při neurózách a při stresu.

Žlučníkové potíže

Mnohdy je problém možný i ve žlučníku, pankreatu nebo duodenu, což se projevuje také bolestí po jídle. Kolikovitá bolest je charakteristická pro problémy se žlučníkem. Jde o bolest hlavně po mastném jídle, někdy i s odstupem několika hodin. Žlučník hromadí žluč. Žluč rozkládá tuky.

Pokud má člověk žlučové kameny, dostaví se intenzivní bolest. Odborně cholelitiáza (žlučové kameny). Choledocholitiáza je odborný termín pro kámen lokalizovaný ve žlučových cestách. A cholecystolitiáza znamená kámen ve žlučníku.

Pankreas a bolesti

Slinivka břišní reaguje ostrou bolestí a většinou poměrně rychle po najedení. Bolesti jsou lokalizovány kolem pupku a vystřelují i nahoru. Příčinou může být zánět. A ten je buď akutní, nebo chronický. Mnohokrát je příčinou požití alkoholu. Případně také nádor.

Duodenum

Dvanáctník reaguje po jídle opožděně, obvykle i několik hodin. A to tehdy, kdy je už žaludek prázdný, a tak se do dvanáctníku dostává více kyseliny. To ho dráždí a způsobuje bolest. Organismus si tak žádá stravu, která by dvanáctník od těchto kyselin osvobodila. Proto se opět dostaví pocit hladu.

Ostatní příčiny

sklenička kravského mléka a různé pečivo
Potravinové alergie vyvolává často laktóza a lepek. Zdroj: Getty images

Kromě zmíněných příčin může být problém s přijatou stravou a její intolerancí. Častá je intolerance lepku nebo laktózy. Setkat se můžeme také s alergií na ořechy, semena (hořčičná), koření, papriku, ale i exotické ovoce.

I v případě Crohnovy choroby se mohou vyskytnout potíže po jídle. Fabryho choroba je metabolické onemocnění. Jeden z jejích příznaků může být právě bolest břicha po jídle.

Syndrom dráždivého tračníku může být také jednou z příčin. Jinak se nazývá také dolní funkční dyspepsie.

Jiným příkladem jsou infekční bolesti břicha. Zde uvádíme například yersiniózu, kterou vyvolává Yersinia enterocolitica. Přenos nastává z nakaženého vepřového masa. Známá je salmonelóza, kterou vyvolává bakterie Salmonella. Příčinou je přenos ze zkaženého masa, vajec, ale i ze špatně umytých rukou.

Celiakie

Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém vzniká nesnášenlivost lepku. Lepek je součástí obilí. Mezi příznaky jsou přetrvávající bolesti břicha, pocit na zvracení, průjmy, plynatost, zácpa.

Kromě břišních potíží se přidružují i ty mimo trávicí trakt. Jako je například únava, osteoporóza, anémie, záněty kloubů, poškození jater.

Intolerance laktózy

Laktóza je mléčný cukr, který je obsažen v kravském mléce. Intolerance tohoto typu je nejčastější alergií u dětí do tří let. V dnešní době se i v dětském věku nejčastěji odhalí.

Mezi její symptomy patří hlavně průjem, někdy i s příměsí krve, ale i hlenu. Vyskytuje se zvracení. Někdy může být přítomen otok. Na kůži se může projevit kopřivkou. Zřídka se přidruží anafylaxe.

Kojenecká kolika

Bolest břicha během kojení u kojených dětí, která má nejasnou příčinu. Trpí jí 1 z 10 kojenců. Nesouvisí s přirozenou nebo umělou výživou. Kolika je vázána na jídlo. Nejhorší je odpoledne a večer.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.