Svědění a bolest bradavek: jaké jsou všechny možné příčiny?

Svědění a bolest bradavek: jaké jsou všechny možné příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Pocit svědění bradavek je často brán na lehkou váhu. Pokud však trvá delší dobu, je nespecifický nebo přechází v bolest, je vhodné kontaktovat lékaře a zjistit příčinu.

Příčiny svědění a bolesti kolem bradavek jsou různé. Od alergické reakce na kosmetický přípravek, přes hormonální změny v cyklu až po závažnější onemocnění prsu. Jaké jsou všechny příčiny, možnosti léčby a další zajímavé informace se dozvíte v článku.

Prsní bradavky v kostce

Prsní bradavka (odborně papilla mammae) je kožní útvar savců nacházející se uprostřed pigmentovaného prsního dvorce (areola mammae).

Bradavka spolu s prsním dvorcem tvoří vývod mléčné žlázy – mlékovodu. Má kónický tvar pro sání mateřského mléka. U žen slouží bradavka ke kojení (krmení) novorozence během laktace.

Do bradavky se mohou promítat různé patologické změny a poruchy. Patologickým projevem bradavky je svědění, pálení, změna textury, změna pigmentace, bolest nebo nespecifický výtok z bradavky.

Příčiny svědění a bolesti bradavek

Etiologie nepříjemného pocitu v okolí bradavek je různá. V mnoha případech nesouvisí s ničím závažným a je důsledkem vnějšího faktoru, jako je alergická reakce na kosmetiku, nesprávný výběr podprsenky, fyzická aktivita nebo cyklické hormonální změny.

Oblast bradavek však může být také postižena onemocněním prsu, ať už benigního (nezhoubného), nebo maligního (zhoubného) charakteru. Může se také jednat o kožní onemocnění spadající do oblasti dermatovenerologie.

V případě dlouhodobého, nespecifického nebo nejasného problému v okolí bradavek je vhodné poradit se s lékařem, který určí přesnou příčinu a vyloučí onemocnění prsu.

Nejčastější faktory svědění/bolesti bradavek:

 • Alergická kožní reakce na přípravek
 • Nevhodný mycí prostředek
 • Nevhodně zvolený materiál podprsenky
 • Hormonální změny v cyklu
 • Kožní onemocnění (ekzém, dermatitida...)
 • Období těhotenství
 • Období kojení a kojení
 • Nezhoubné onemocnění prsu
 • Zhoubné onemocnění prsu

Alergická reakce na kosmetický přípravek

Podráždění pokožky nevhodnou látkou může způsobit svědění a případné mírné pálení bradavek a oblasti bradavek. Nejčastějším důvodem alergické reakce jsou nevhodně zvolené kosmetické přípravky – sprchové gely, mýdla, tělová mýdla apod.

Některé kosmetické přípravky obsahují dráždivé a parfémované látky, které mohou přispět ke kožním problémům, zejména u žen s příliš citlivou pokožkou.

Někdy však mohou nevhodně zvolené prací prostředky a změkčovadla způsobit svědění prsou a bradavek. Pokud se navíc v oblasti prsou potíte, může být podráždění pokožky ještě výraznější.

Alergická reakce pokožky na nevhodný přípravek má za následek zarudlou pokožku, která svědí a někdy i štípe nebo pálí.

Pokud by toto mohlo být příčinou nepříjemných pocitů v okolí bradavek, je vhodné změnit kosmetiku a mycí prostředek.

Je vhodné používat hypoalergenní, neparfémované výrobky nebo přírodní produkty pro citlivou pokožku.

Nevhodná podprsenka a oblečení

Prvním faktorem pro správný výběr podprsenky je materiál. Spodní prádlo z příliš velkého množství syntetických vláken může způsobit nepříjemnou kožní reakci – svědění a škrábání v oblasti prsou a bradavek.

Spolu s pocením v oblasti prsou se nepříjemné pocity umocňují.

Druhým faktorem pro vhodný výběr podprsenky je její velikost. Pokud je podprsenka příliš těsná, malá nebo push-up, dochází k dlouhodobému zvýšenému tlaku na oblast prsou.

To může mít za následek nepříjemné pnutí a mírnou bolest prsou. Ve spojení s nevhodným materiálem může dámské spodní prádlo způsobit nežádoucí kožní reakce.

Je vhodné sáhnout po podprsenkách z přírodnějších, vzdušných materiálů, které jsou příjemné na dotek.

Spolu se správným výběrem správné velikosti je tak možné eliminovat nepříjemné pocity v oblasti prsou a bradavek.

Kožní onemocnění

Další možnou příčinou svědění bradavek nebo samotných prsou je kožní onemocnění. Dermatitida, ekzém, lupénka a mnoho dalších kožních onemocnění se může projevit v oblasti hrudníku, prsou a v okolí samotných prsních dvorců.

Kožní onemocnění se často projevují mimo jiné výskytem různých skvrn, suchostí, zarudnutím, vyrážkami, změnou pigmentace nebo olupováním kůže.

Při výskytu podobných příznaků je vhodné vyhledat odbornou pomoc dermatologa, dermatovenerologa, který přesně určí onemocnění a upraví léčbu. Ve většině případů se jedná o lokální farmakologickou léčbu ve formě krémů, mastí a hygienických režimů.

Hormonální změny v ženském cyklu

Během menstruačního cyklu dochází ke střídavému vzestupu a poklesu hladiny pohlavních hormonů (estrogen, progesteron, prolaktin...).

Před menstruací a na začátku menstruace dochází v důsledku poklesu hormonů k projevům PMS - premenstruačního syndromu. V rámci fyzických projevů PMS je možné pociťovat zvýšenou napětí a citlivost v prsou.

V některých případech je také možné pociťovat mírné svědění kolem bradavek. Podobný stav se může objevit také během plodných dnů a období ovulace.

Pokud ženský cyklus přestane fungovat s ohledem na vyšší věk a období menopauzy, může žena pociťovat různé fyzické a psychické změny. Náhlé návaly horka, bolesti hlavy, únava, nespavost a další.

Úbytek hormonů způsobuje také vymizení funkce mléčné žlázy. Mléčná žláza je postupně nahrazována tukem. Může se tedy objevit i zvýšená citlivost prsů a mírná citlivost prsů nebo atrofické změny mléčné žlázy.

Těhotenství a kojení

Kromě hormonálních změn dochází v těhotenství také k nárůstu objemu prsů. Během laktace a přípravy prsní tkáně na produkci mléka a kojení může být pociťováno mírné svědění a zvýšená citlivost bradavek nebo samotných prsů.

Kojení může být doprovázeno svěděním bradavek v důsledku jejich narušení, popraskání nebo krvácení.

Svědění bradavek během kojení je způsobeno především zbytky mléka v mlékovodech, ucpanými mlékovody v důsledku hustého mateřského mléka nebo zánětlivým procesem samotné prsní tkáně. Vždy je nutná návštěva gynekologa.

Během kojení může být svědění způsobeno také kvasinkovými infekcemi, které mohou vzniknout na bradavkách. Důležitá je proto důkladná hygiena prsou před kojením i po něm.

V případě nejasností a nespecifických projevů je vždy nutné vyhledat odbornou pomoc gynekologa.

Nezhoubné (benigní) onemocnění prsu

Během života si žena může v prsu nahmatat bulku nebo zatvrdlou část. Ve většině případů se jedná o nezhoubný benigní útvar prsní tkáně. Může se jednat o cystu, papilom, lipom, fibroadenom nebo absces v prsní tkáni.

Přítomnost bulky může být spojena s bolestí a citlivostí v oblasti prsu a bradavky. Při onemocnění je možná také přítomnost patologického krvavého výtoku z bradavky.

Vzhledem k bolestivosti a možnému výskytu širokého spektra útvarů prsní tkáně je nutná diagnostika odborným gynekologem.

Zhoubné (maligní) onemocnění prsu

Bolest prsní tkáně a bradavek je jedním z možných příznaků rakoviny prsu.

Není však jediným příznakem. Obvykle existují i další příznaky rakoviny – přítomnost bulky, zvětšené lymfatické uzliny v podpaží, zvýšená únava, úbytek hmotnosti a mnoho dalších.

Rakovina prsu je častou příčinou úmrtí mezi zhoubnými nádory u žen. Pokud je však onemocnění diagnostikováno v časném stádiu, existuje dobrá prognóza a možná šance na úplné vyléčení.

Základem prevence rakoviny prsu je pravidelné domácí samovyšetřování prsu a pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa.

Diagnostika a možnosti léčby změn na bradavkách

Diagnostika změn na prsu je založena na odborném vyšetření gynekologem. V případě kožního onemocnění na základě vyšetření dermatovenerologem.

Dermatovenerolog vyšetřuje postiženou oblast zkoumáním aspektů přes speciální lupu. Stanoví přesnou diagnózu a určí formu léčby. Ta obvykle zahrnuje lokální farmakologickou léčbu a úpravu hygienického životního stylu.

V rámci diagnostiky prsu gynekolog vyšetří prsní tkáň pohledem (inspekce) a pohmatem (palpace). Lékař odebere anamnézu a probere s pacientkou příznaky.

Ve většině případů použije povrchový ultrazvuk (ultrasonografii), aby získal důkladnější pohled na vnitřní měkké struktury prsní tkáně ženy.

V případě nejasností může gynekolog předepsat další ultrazvukové vyšetření nebo mamografické vyšetření prsů. Může také provést palpační vyšetření per vaginam jako při běžné preventivní prohlídce.

Možnosti léčby svědění a bolesti bradavek závisí zcela na stanovené diagnóze.

Jakmile lékař zjistí příčinu, může být zahájena léčba. Ta sahá od úpravy životního stylu, hygienických opatření, výběru vhodné podprsenky a oblečení, farmakologické léčby kožního onemocnění až po sledování a specifickou léčbu nezhoubných nebo zhoubných útvarů prsní tkáně.

Základem prevence zdraví prsu je domácí samovyšetření, pravidelné odborné vyšetření gynekologem a neodkladná návštěva lékaře při zjištění určité nespecifické změny nebo bolesti prsu.

Palpační vyšetření prsou
Palpace prsů. Zdroj: Getty Images

Svědění a bolest bradavek u mužů

Tento příznak je u mužského pohlaví méně častý, ale i muži mohou pociťovat nepříjemné pocity v oblasti bradavek a prsou.

Může se jednat o alergickou kožní reakci na kosmetický přípravek nebo nevhodný materiál oblečení ve spojení s fyzickou aktivitou a pocením.

V některých případech se může jednat o alergickou reakci nebo kožní onemocnění, které se projevuje svěděním (dermatitida, ekzém atd.). Je nutné odborné vyšetření a léčba dermatovenerologem.

Mezi problémy, se kterými se mohou muži setkat v souvislosti s hormonálním systémem, patří i gynekomastie.

Jedná se o problém s mužskou mléčnou žlázou, který může vzniknout v důsledku nadbytku ženských hormonů. Projevem je zduření prsní tkáně, ale také zvýšená citlivost prsů a oblasti bradavek.

Nejzávažnější vzácnou příčinou bolesti a změn v oblasti prsou a bradavek je zhoubné onemocnění. Zhoubné onemocnění může být doprovázeno řadou dalších příznaků, jako je přítomnost bulky, ztluštělá prsní tkáň, únava, slabost a mnoho dalších.

V případě jakýchkoli nejasností a změn je nutné navštívit lékaře pro odbornou pomoc.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2
 • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Evaluation and management of breast pain. Robin L Smith, Sandhya Pruthi, Lorraine A Fitzpatrick
 • medicalnewstoday.com - Everything you need to know about itchy nipples. Lori Smith, MSN, BSN, WHNP-BC
 • healthline.com - Why Are My Nipples Itchy? Healthline. Rachel Nall, MSN, CRNA and Crystal Raypole
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.