První menstruace: Jaké základní informace bychom měli znát? Dítě/dívka, žena, matka a jejich společná příprava

První menstruace: Jaké základní informace bychom měli znát? Dítě/dívka, žena, matka a jejich společná příprava
Zdroj fotografie: Getty images

První menstruace s sebou přináší odpovědnost a určité otázky, na které by dívky a ženy měly znát odpovědi. Seznamte se s nejdůležitějšími informacemi o tomto důležitém okamžiku každé mladé dívky (a ještě dítěte).

Menstruace je periodické fyziologické krvácení z ženských pohlavních orgánů. Od menarché (první menstruace) se krvácení cyklicky opakuje přibližně každých 28 dní. Jak menstruační cyklus probíhá a k čemu slouží?

Menstruace = menstruace.
Menarché = první menstruace.

Přehled ženských pohlavních orgánů

Ženské pohlavní orgány se dělí na vnější a vnitřní, které se nacházejí v oblasti malé pánve. Mezi vnitřní orgány patří vaječníky, vejcovody a děloha, která vychází ven poševní trubicí. Mezi vnější orgány patří přední část pochvy, malé a velké stydké pysky a klitoris.

Ženské pohlavní orgány zajišťují produkci vajíček a vytvářejí vhodné prostředí pro oplodnění a vývoj nové lidské bytosti.

Anatomie ženských pohlavních orgánů
Anatomie ženských pohlavních orgánů (ovary - vaječník, uterine tube - vejcovod, uterus - děloha, endomentrium - děložní sliznice, myometrium - děložní svalovina, cervix - děložní čípek, vagina - pochva). Zdroj: Getty Images

Co je menstruace?

Menstruační cyklus především umožňuje ženě otěhotnět.

Během menstruačního cyklu dozrává ve vaječnících vajíčko (ženská pohlavní buňka), které je pak vejcovodem dopraveno do dělohy.

Pokud není vajíčko během své cesty do dělohy oplodněno spermií (mužskou pohlavní buňkou), je spolu s odloučenou částí děložní sliznice vyloučeno z těla ven v podobě menstruační krve.

Menstruace je krátká fáze menstruačního cyklu. Nastává poté, co vajíčko (ženská pohlavní buňka) nebylo oplodněno.

Během menstruačních dnů se tělo zbavuje přebytečných částí děložní sliznice ve formě krve. Z dělohy krev prochází úzkým otvorem děložního hrdla do poševní trubice a poté odchází z těla ven pochvou.

Během menstruace a po ní se odloučená děložní sliznice začíná obnovovat a znovu připravovat prostředí pro další potenciální těhotenství.

Menstruační cyklus a jeho fáze

Menstruační cyklus ženy slouží k přípravě na potenciální těhotenství a reprodukci. Délka cyklu se počítá na 28 dní. Začíná prvním dnem menstruace a končí prvním dnem následující menstruace.

Během cyklu se mění hladiny pohlavních hormonů (estrogen, progesteron), čímž se mění průběh a jednotlivé fáze cyklu. V průběhu cyklu jsou v důsledku změn hormonů přítomny různé fyzické a psychické projevy ženy.

Fyziologická délka cyklu je stanovena na 24–35 dní.

Během prvních let menstruace a v období dospívání se délka a pravidelnost cyklu mají tendenci měnit a upravovat.

Rovněž se vyrovnává intenzita krvácení a zmírňují se příznaky PMS (premenstruačního syndromu).

Jednotlivé části menstruačního cyklu se dělí do 4 základních fází:

 • Menstruační fáze
 • Folikulární fáze
 • Ovulační fáze
 • Luteální (luteinizační) fáze

1. Menstruační fáze (1.–5. den cyklu)

Tato fáze obvykle trvá 3 až 7 dní. Intenzita krvácení je individuální. Během těchto dnů tělo ženy vyplavuje neoplozené vajíčko a přebytečnou děložní výstelku ve formě krve.

Během menstruace žena fyziologicky ztratí asi 50 až 80 mililitrů krve.

Typickým projevem je mírná bolest v podbřišku způsobená děložními stahy. Možná je přítomnost zvýšené únavy, náladovosti, zadržování vody a dalších projevů PMS – premenstruačního syndromu.

Tento jev je důsledkem poklesu hladiny pohlavních hormonů.

Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom označuje fyzické a psychické projevy, které se objevují před menstruací a v prvních dnech menstruace.

Příznaky PMS pociťuje více než polovina žen.

Více informací naleznete v článku:
Co je premenstruační syndrom a jak se projevuje?

Určité příznaky patří k ženskému cyklu, ale pokud je jejich intenzita příliš velká, je nutná konzultace s gynekologem.

Nejčastějšími projevy premenstruačního syndromu jsou:

2. Folikulární fáze (5.–13. den cyklu)

Folikulární fáze začíná současně s menstruací. Po menstruaci nabývá na intenzitě a trvá přibližně do 14. dne cyklu. Během této fáze dochází k obnově děložní sliznice. Zvyšuje se hladina estrogenu, FSH (folikuly stimulujícího hormonu) a LH (luteinizačního hormonu).

V důsledku vysoké hladiny FSH dochází ke zrání folikulu – vajíčka ve vaječníku. Folikul produkuje estrogeny, které zahušťují sliznici dělohy a připravují ji na možné těhotenství.

3. Fáze ovulace (14. den)

Ovulační fáze začíná 12. den cyklu. Je to krátké období, kdy zralé vajíčko putuje vejcovodem do dělohy. Během této krátké fáze je ženské tělo nejplodnější.

Hlen děložního hrdla je nejtenčí, aby se mužské spermie mohly snadněji dostat do dělohy.

Ovulace (nejplodnější den cyklu) nastává 14. den cyklu, ale plodné okno (nejplodnější dny) je přibližně mezi 12. a 16. dnem cyklu.

Zajímavé informace v článku:
Informace o ovulaci, výpočet plodných a neplodných dnů. Jak plánovat těhotenství?
Těhotenská kalkulačka a výpočty: Plodné a neplodné dny? Termín porodu

Ovariální (vaječníkový) nebo ovulační cyklus je jev, který se vyskytuje střídavě v jednom z vaječníků během menstruačního cyklu.

Každý z vaječníků obsahuje ještě před narozením určitý počet nezralých vajíček, která v průběhu života ženy postupně dozrávají. Při menstruaci dozrává vajíčko v jednom z vaječníků a je připraveno spojit se s mužskou spermií.

Luteální fáze (15.–28. den)

Luteální neboli luteinizační fáze následuje hned po ovulaci. Z folikulu vajíčka se stává žluté tělísko. Žluté tělísko folikulu produkuje hormon estrogen i progesteron.

Sliznice dělohy je připravena na uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze díky zvyšujícímu se obsahu hormonu progesteronu.

Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělísko přestane existovat a cyklus ženy se uzavře. Následuje opět menstruační fáze, kdy je neoplozené vajíčko a sliznice vyloučena z těla ženy.

Jednotlivé fáze menstruačního cyklu ženy zobrazené v 28 dnech
Jednotlivé fáze menstruačního cyklu ženy zobrazené v 28 dnech (menstruace, folikulární fáze, ovulace, luteální fáze). Zdroj: Getty Images

Kdy dochází k první menstruaci? / Kdy nastává menarché?

Nejčastější věk ženy při první menstruaci je 12–13 let.

Není to však pravidlem pro všechny dívky stejného věku. První menstruační krvácení je možné dostat o několik let dříve i později.

Obvykle se však objevuje 2 roky poté, co si všimnete rozvoje ženských pohlavních znaků, jako je růst prsou, svěšení boků a růst ochlupení.

Kdy je vhodné navštívit lékaře?

 • Pokud dívka dostala menstruaci před 8. rokem věku
 • Pokud dívka nedostala menstruaci po 15. roce věku
 • Pokud dívka neměla menstruaci po dobu 3 let poté, co jí začaly růst prsa
 • Při nejasnostech a neobvyklých příznacích menstruačního cyklu

Jak dlouho trvá menstruace u ženy?

Ženy mají aktivní menstruační cyklus přibližně 40 let. Většina žen menstruuje až do menopauzy (klimakteria), lidově nazývané přechod.

Klimakterium = menopauza = přechod.

Menopauza nastává individuálně mezi 45. a 55.rokem života. Dochází k zániku funkce tvorby vajíček a schopnosti otěhotnět. Jedná se o individuální fyziologický proces v těle ženy v závislosti na věku.

Menstruační pomůcky

Během menstruace je vhodné používat menstruační hygienické prostředky. V dnešní době je na výběr velké množství intimních pomůcek s důrazem na komfort i ekologii.

V dnešní době se používají především menstruační jednorázové a látkové vložky, tampony, menstruační kalíšky a menstruační kalhotky.

Hygienické pomůcky je vhodné vybírat podle intenzity krvácení, panenství, citlivosti, zdravotního stavu, fyzické aktivity a prostředí. Doporučuje se používat přírodní materiály bez parfemace a chemických látek.

Mezi nejdůležitější aspekty používání menstruačních pomůcek patří jejich pravidelná výměna. Menstruační pomůcku je nutné měnit ideálně alespoň každé 4 hodiny. Platí to zejména v prvních dnech menstruace, kdy je intenzita krvácení vyšší.

Pravidelná výměna menstruační pomůcky je prevencí proti přemnožení bakterií a nerovnováze hladiny pH v pochvě ženy.

Intimní hygiena

Během menstruace je zvýšené riziko infekce, a proto je vhodné věnovat pozornost každodenní hygieně. Vhodné je sprchování vodou nebo speciálními intimními gely (mýdly) bez parfemace, které pomáhají vyrovnávat hladinu pH v pochvě.

Během menstruace se nedoporučuje dlouhé koupání, návštěva veřejných bazénů, lázní a pohlavní styk.

Během menstruačního cyklu se hladina pH v pochvě přirozeně mění. Ochranu před patogenními mikroorganismy zajišťuje kyselé prostředí pH v pochvě. Během menstruace se tato hladina mění z kyselých hodnot na neutrální až zásadité.

Více se dozvíte v článku:
Menstruační hygiena: Jak vybrat menstruační pomůcku? Znejte rizika a zásady

Pozor na syndrom toxického šoku (TSS)

Syndrom toxického šoku je nebezpečná zdravotní situace, která vzniká přemnožením bakterií v ženské pochvě. Jedná se o infekci způsobenou bakterií Staphylococcus aureus.

Riziko TSS může být způsobeno nedostatečnou pravidelnou výměnou menstruačních přípravků. Zejména tamponů s vysokou absorpční schopností, protože se aplikují a absorbují krev přímo v poševní trubici ženy.

Mezi nejčastější příznaky TSS patří náhlá vysoká teplota, horečka, bolesti svalů, nevolnost, zvracení, průjem, kolaps, dezorientace, vyrážka a zarudnutí zevních genitálií.

Výběr menstruačních hygienických pomůcek
Výběr menstruačních hygienických pomůcek. Zdroj: Getty Images

Menstruace s sebou přináší odpovědnost

Přítomnost první menstruace znamená plodnost ženy – schopnost počít a porodit dítě.

Je proto důležité myslet na možnost otěhotnění, pokud je žena sexuálně aktivní.

Sexuální aktivita mezi ženou a mužem může vést k početí dítěte. Ochrana zabraňuje početí a v některých případech i vzniku sexuálně přenosných infekcí (STI).

Mezi pohlavně přenosné choroby patří všechna infekční onemocnění, která se šíří pohlavním stykem – přenosem slizničních sekretů, krve, slin nebo ejakulátu (spermatu) muže.

Mezi nejznámější nemoci patří např.:

Jaké je riziko střídání sexuálních partnerů? Sexuálně přenosné nemoci

HPV virus

HPV virus je lidský papilomavirus, který se přenáší přímým kontaktem a nejčastěji pohlavním stykem. Jedná se o celosvětově nejčastější pohlavně přenosné onemocnění.

V některých případech může virus sám vymizet nebo dlouho asymptomaticky přetrvávat v těle. Pokud se HPV neléčí, může se vyvinout v genitální bradavice nebo v nejhorších případech v rakovinu pohlavních orgánů (rakovinu děložního čípku).

Prevence a ochrana

Klíčem k prevenci pohlavně přenosných chorob a předcházení těhotenství je dobrá sexuální výchova, informovanost a používání dostupných moderních možností ochrany.

Nejjednodušší bariérou sexuální ochrany je kondom.

Hormonální antikoncepce chrání před početím dítěte, ale ne před samotným přenosem pohlavně přenosných chorob. Užívání antikoncepčních pilulek s sebou nese řadu zdravotních rizik, která posoudí gynekolog na základě individuálního zdravotního stavu ženy.

Hormonální antikoncepce nechrání před přenosem STI.

Existují i jiné formy ochrany, a proto je důležité poradit se s lékařem i partnerem o přesném typu a volbě sexuální ochrany.

Je důležité si uvědomit, že žádná ochrana není stoprocentní. Proto je vhodné přistupovat k případnému sexuálnímu životu zodpovědně.

Žádná ochrana neochrání stoprocentně.
Proto je třeba být zodpovědný při výběru sexuálního partnera = nestřídat sexuální partnery.

Sexuální ochrana. Kondom a hormonální antikoncepce
Sexuální ochrana. Kondom a hormonální antikoncepce. Zdroj: Getty Images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2
 • mojamenstruacia.sk - Čo je prirodzená, normálna a zdravá menštruácia?
 • nature.com - Menstrual cycle rhythmicity: metabolic patterns in healthy women
 • ncbi.nlm.nih.gov - Physiology, Menstrual Cycle. Dhanalakshmi K. Thiyagarajan; Hajira Basit; Rebecca Jeanmonod
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.