Prichází období chripek: Jste pripraveni? Posilte si imunitu

Prichází období chripek: Jste pripraveni? Posilte si imunitu
Zdroj fotografie: Getty images

Zima je tady a s ní každorocní potíže s chripkou ci nachlazením. Nenechte se zlomit nemocí a posilte svou obranyschopnost vcas.

Sezóna castejších chorob nastala. Studené, sychravé pocasí a málo slunce, bývají spojeny s výrazy jako bolesti v krku, rýma, nachlazení ci chripka.

Infekcní onemocnení, které má na svedomí radu obtíží je práve chripka. Odborne se nazývá influenza a casto se spojuje s mnoha komplikacemi. Postižený bývá zejména dýchací systém.

Virus chripky se šírí vzduchem, casto prostrednictvím kašlání ci kýchání. Mluvíme o takzvané kapénkové infekci, která se velmi dobre šírí v kolektivu lidí ci uzavrených prostorách. Tento virus má schopnost mutovat a rekombinovat. Díky této vlastnosti muže po napadení bunky casem zmenit vlastnosti.

Z historie jsou nejznámejší chripkové epidemie jako napríklad španelská chripka, asijská chripka, ale i hongkongská chripka. Španelské chripce podlehlo více lidí než behem první svetové války.

Nejcastejší komplikace chripky jsou zánety:

 • prudušek
 • stredního ucha
 • vedlejších nosních dutin
 • plic

Více informací se doctete i v clánku: Chripka

Sezóna chripek a podobných onemocnení

Období, kdy se darí ruzným chorobám a nachlazením, nastává zejména v zimních mesících. Chripkové epidemie se vyskytují vždy 6 mesícu po období maximálního slunecního zárení.

Lidé se v zimních mesících méne pohybují venku. Vetšinu casu tráví v interiérech. Navzájem jsou v bližším kontaktu, což usnadnuje šírení mnoha choroboplodných mikroorganismu. Negativním faktorem je i skutecnost, že chladné prostredí oslabuje imunitu cloveka.

Pokud vás premohla chripka, do práce ci školy radeji nechodte. Nemoc rádne vyležte doma. Sobe pomužete a ostatní neohrozíte šírením nákazy.

Každá polokoule má zimu v jiném období. Proto Svetová zdravotnická organizace podporuje každý rok výrobu dvou vakcín proti chripce. Jednu pro jižní, druhou pro severní polokouli.

U nás, na severní polokouli, trvá chripková sezóna od ríjna do konce dubna. Státní zdravotní ústav Ceské republiky neustále monitoruje a vyhodnocuje aktuální situaci i výskyt chripkových onemocnení.

Na stránce Ministerstva zdravotnictví jsou pravidelne zverejnovány informace o výskytu respiracních a chripkových onemocnení v Ceské republice.
Jak posílit imunitní systém pred další vlnou nového koronaviru?

Co je to imunita

Imunita znamená schopnost živého organismu reagovat a bránit se vuci puvodcum nemoci, jedu nebo urcité látce. Její duležitou soucástí je lymfatická soustava. V tele tvorí systém podobný cévnímu.

V lymfatické soustave však neproudí krev, ale lymfa. Ta se spolu s lymfatickými uzlinami, lymfatickými orgány a bílými krvinkami výrazne podílí na imunitní reakci organismu.

Lymfatické uzliny plní v tele funkci jakýchsi filtru. Proto bývají pri onemocnení casto zdurelé. Jsou rozptýleny podél lymfatických cév v celém tele. Tvorí se v nich i imunitní bunky.

Imunitu známe vrozenou a získanou. Získaná imunita se vytvárí napríklad ockováním. Za prirozenou metodu posílení imunity je považována napríklad úspešná obrana proti infekcím. Tedy prodelání vetšiny detských nemocí.

Prectete si také náš magazínový clánek o castých chorobách našich predškoláku.

Jak podporit imunitu

Ubránit se chripce ci jiným onemocnením, nejen behem chripkové sezóny, mužete i na základe posílení imunity. Tu byste meli budovat dlouhodobe. Zásady pro posílení imunity je dobré si osvojit tak, aby se staly trvalou soucástí vašeho života. Jen tak docílíte opravdu silné obranyschopnosti vašeho organismu.

Imunita se muže obrátit proti vlastnímu telu a paradoxne mu svými ochrannými mechanismy škodit. Mluvíme o alergiích, astmatu ci ruzných jiných autoimunitních onemocneních.

Zvyšte príjem vitamínu

Pro obranyschopnost organismu jsou duležité všechny vitamíny. Celý komplex vitamínu si nejlépe doplníte konzumací dostatecného množství ovoce, zeleniny i obilovin.

Pokud je váš jídelnícek dostatecne pestrý, pravdepodobne získáváte potrebné množství techto duležitých látek. I tak existují situace, kdy príjem vitamínu je treba zvýšit.

Jsou to zejména:

 • ruzná onemocnení
 • dlouhodobé užívání léku, antikoncepce
 • stres
 • tehotenství, kojení
 • fyzické zatížení, sport
 • zimní období
 • chripková sezóna

V zimním období je prirozených zdroju vitamínu méne. Hlavne v zime si proto doprejte zejména dostatek vitaminu C.

Zdrave se stravujte

Sladká jídla potlacují tvorbu bunek potrebných pro imunitní systém. Na svedomí to má zejména bílý cukr, který utlumuje tvorbu imunitních bunek a jejich funkci. Proto ho radeji omezte.

Pestrá a vyvážená strava by mela obsahovat vitamíny, minerály, vlákninu, ale i probiotika a omega 3 mastné kyseliny.

O jejich duležitosti pro naše zdraví si prectete v našich magazínových cláncích:

Sportem k silné imunite

Zdravý pohyb a sport má neodmyslitelný prínos pro posílení imunitního systému. Nekteré studie poukazují na to, že cvicení snižuje riziko vzniku i takových onemocnení, jako je rakovina prsu ci prostaty.

Pohyb rozproudí a stimuluje cévní i lymfatický systém. Pravidelným pohybem se zbavíte i prebytecných tuku, které také ve velké míre ovlivnují imunitu.

Prectete si také zajímavé clánky: Vytvorte si vlastní tréninkový plánJak vést deti ke zdravému životnímu stylu

Otužujte se

To, že otužování zlepšuje imunitu, je všeobecne známo. Podporíte tak imunitní systém, ale i posílíte celkovou telesnou zdatnost a vitalitu.

Nemusíte pri tom hned skákat do zamrzlého jezera. Za otužování se pokládá i sprchování ve studené vode, saunování, ci sport v chladném pocasí.

Otužování má však svá pravidla. Aby vám prineslo užitek, držte se urcitých zásad. Více se doctete v našem clánku: Otužování – zacnete s ním v léte

Slunce a cerstvý vzduch

Pobyt na cerstvém vzduchu prospeje vašemu telu i mysli. Pravidelnými procházkami nacerpáte novou energii, spálíte prebytecné kalorie a posílíte organismus.

Slunecní paprsky vám dodají dostatek vitaminu D. Ten se vytvárí totiž v kuži, práve pomocí slunecního zárení. Je duležitý pro kosti, svaly, imunitu i mnoho jiných systému v našem tele. Dokonce pusobí i antikarcinogenne. Zcásti totiž zabranuje delení rakovinotvorných bunek.

Více o tomto duležitém vitamínu i o tom, jaké jsou jeho jiné zdroje, se doctete v clánku: Vitamin D, jaro, léto a slunce. Naše zdraví, pevné kosti ci silná imunita

Cerstvý vzduch posílí obranyschopnost. Uprednostnete procházky venku pred uzavrenými prostory nákupních center a vyhnete se tak množství choroboplodných mikroorganismu.

Hodne spánku, méne stresu

Nedostatek spánku, podobne jako stres, zvyšuje v tele hladinu kortizolu. Tento hormon je také znám pod pojmem stresový hormon. Je dobrým sluhou, ale špatným pánem. Pri jeho vetším množství oslabuje imunitní funkce.

Delejte to, co vás baví, relaxujte a usmívejte se. Psychika má na imunitu i celý organismus obrovský vliv.

Antioxidanty k posílení organismu

Vlivem ruzných metabolických procesu vznikají v našem organismu takzvané volné radikály. Jsou to malé cástice, které mají negativní vliv na lidské zdraví.

Napadají a poškozují membrány bunek. Jejich negativní úcinek se zvetšuje zejména špatnou životosprávou ci špatným životním prostredím.

V souvislosti s poškozením bunek nastávají zánetlivé procesy. Imunitní systém vuci tomuto zánetu bojuje a ten zustává oslaben.

Jako ochrana pred volnými radikály existují látky zvané antioxidanty. Neutralizují samotné radikály a chrání bunecné struktury. Antioxidanty lze rozdelit na prirozené a syntetické – umele vytvorené.

Prirozené antioxidanty se uprednostnují pro jejich absolutní neškodnost.

Mezi prirozené antioxidanty, nacházející se v potrave, patrí napríklad vitamíny A, E, C, nutricní prvek selen, nebo napríklad organická barviva – karotenoidy.

I zelený caj je silný antioxidant. V cínské medicíne se používá již nekolik tisíciletí. Nejen že chrání bunky, ale podporuje také spalování tuku a zvyšuje hladinu energie.

Jaká je pravda o prekyselení organismu?
Fakt, nebo jen bludy, které nás mají pripravit o peníze?

Nekteré potraviny prospešné pri posílení organismu:

 • zelí
 • brokolice
 • hlávkový salát
 • špenát
 • rukola
 • celer
 • cuketa
 • cesnek
 • mrkev
 • hrách
 • rajcata
 • citron
 • banán
 • avokádo

Doplnky stravy

Ruzné prípravky a produkty k posílení imunity by mely být jen jakousi pojistkou ci doplnením. Žádný umele vytvorený produkt nenahradí pestrou a vyváženou stravu.

Navíc, zatímco vitamíny v pilulkách pusobí izolovane, ty v ovoci ci v zelenine pusobí komplexne, s ostatními prírodními složkami. Jsou tak úcinnejší, snáze vstrebatelné a organismus je umí efektivneji využít.

Vyhnete se chripce a nachlazení

Jak jsme již zminovali, chripka i nachlazení se nejlépe šírí kapénkovou infekcí. Kýcháním, kašláním i smrkáním se choroboplodné zárodky šírí vzduchem i prostrednictvím predmetu. Proto se v období, kdy všude kolem zurí chripka, držte urcitých zásad.

Vyhýbejte se uzavreným prostorám s vetším poctem lidí

Uzavrené prostory s velkou koncentrací lidí jsou ideální pro šírení ruzných onemocnení. Riziko se zvyšuje zejména tehdy, jsou-li takové prostory slabe vetrané. Príkladem mohou být nákupní centra, obchody, kina, divadla, stadiony a podobne.

V dobe chripkové sezóny se proto pokuste vyhnout podobným zarízením. V obchodech travte jen nezbytný cas a doprejte si radeji více procházek na cerstvém vzduchu.

Dbejte na dukladné mytí rukou

Nákaza se muže šírit i prostrednictvím kontaminovaných predmetu. Na verejných prostranstvích to mohou být držáky, nákupní košíky a podobne. V domácnosti jsou to kliky dverí ci vodovodní kohoutky.

I podávání rukou je potencionální cesta šírení nákazy. Proto myslete na dukladné a casté mytí rukou. Používejte teplou vodu a mýdlo, poprípade použijte dezinfekcní gel. Ruce si omývejte nejen po návratu z venku, ale i po kýchnutí ci zakašlání.

Pravidelne vetrejte a uklízejte

Ideální je, pokud vyvetráte nárazove. Tedy otevrením okna dokorán, na pár minut. Delejte tak i vícekrát denne, at se vzduch v místnosti nekolikrát vymení.

Virus chripky prežije v prachu, pri pokojové teplote, nekolik dní. Proto krome pravidelného vetrání myslete i na cistotu. Pri úklidu používejte vlhký hadr. Vhodné jsou napríklad i dezinfekcní uterky k pretrení klik od dverí ci jiných casto dotýkaných predmetu.

Ockování proti chripce

Jednou z možností, jak zabojovat proti chripce, je i ockování. Svetová zdravotnická organizace každorocne urcuje složení vakcíny. Ta však obsahuje jen nejpravdepodobnejší kmeny viru.

Proto ockování proti chripce nemusí být stoprocentne efektivní. Navíc kvuli vysoké schopnosti viru zmutovat je vakcína úcinná približne jen jeden rok.

Po ockování si organismus vytvorí ochrannou hladinu protilátek. To trvá zhruba devet až ctrnáct dní. Ochrana trvá približne šest mesícu.

Další zajímavé zdroje:

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.