20. týden těhotenství: Jaká vyšetření vás čekají v tomto týdnu?

20. týden těhotenství: Jaká vyšetření vás čekají v tomto týdnu?
Zdroj fotografie: Getty images

20. týden těhotenství je tady. Ranní nevolnosti vás již pravděpodobně netrápí. Můžete si užívat příjemné období těhotenství s rostoucím bříškem, které vás ještě neomezuje.

20. týden těhotenství, jste v pátém měsíci a přesně v polovině těhotenství.

Jak se vyvíjí vaše miminko v bříšku?

Vaše děťátko rychle roste a už mohlo dosáhnout délky 25 cm a váhy přibližně 300 g.

Každým dnem stále více roste a sílí.

Plod většinu dne prospí, ale když je vzhůru, dává o sobě vědět. Stále má dostatek prostoru na kopání, kotrmelce a akrobatické kousky v bříšku.

Jeho svalstvo se postupně vyvíjí a miminko začíná ovládat své pohyby.

Už je to hotový malý človíček, ještě trošku vývoje a za pár týdnů ho už budete držet v náručí.

Počet nervových buněk plodu je již stejný jako u dospělého člověka.

Všechny vrstvy kůže má již vytvořené, stejně jako vlasové folikuly. Na jeho hlavičce začínají růst první vlásky.

Na pokožce se nadále vytváří vernix caseosa (mázek). To je bílá voskovitá vrstva mazu, která chrání plod před promočením v plodové vodě.

Vytváří se mu už i potní žlázy.

Začínají se objevovat prsní žlázy a jsou slabě viditelné bradavky.

Jeho kosti postupně tvrdnou ukládáním vápníku získaného od matky.

Žlučník produkuje žluč, čímž pomáhá s trávením živin.

Jeho plíce se nadále vyvíjejí.

Do tohoto týdne se již vytvořil v uchu takzvaný hlemýžď (sluchový orgán) a dosáhl stejné velikosti jako u dospělého člověka.

Odteď už vaše děťátko bude reagovat na všechny zvuky nacházející se mimo dělohu.

Začínají se vyvíjet zoubky.

V děloze se děťátko stále pohybuje a vkládá si prstík do úst, cucá si ho. Procvičuje tak sací reflex, který bude potřebovat po narození, aby umělo přijímat mateřské mléko.

Reprodukční systém se mu výrazně vyvinul.

Pokud čekáte holčičku, její děloha je již v tomto období vytvořena a začíná vývoj vaginálního kanálu. V malých vaječnících se již nachází přibližně 6–7 milionů primitivních vajíček. Po narození jejich počet klesne na 1 až 2 miliony a bude klesat během celého života ženy.

Pokud očekáváte chlapce, jeho varlata se nacházejí v břišní dutině. Postupně začnou klesat do šourku, který ještě dorůstá.

Jak se cítí žena ve 20. týdnu těhotenství?

Vaše bříško se zvětšuje i formuje, a už jej nepřehlédne ani vaše okolí.

Děloha sahá po pupek. Na vaší pokožce od stydké kosti po pupek se může objevit tmavé zbarvení v podobě čáry.

Pohyby děťátka jste už možná pocítila v předchozím týdnu. Pokud ne, tak tento týden je s největší pravděpodobností začnete vnímat. Jeho kopání můžete cítit jako malé lechtání v bříšku nebo jako pohybující se bublinku.

Pokud jste pohyby ještě nepocítila, nemusíte se obávat. První citelné pohyby mohou přijít kdykoli až do 22. týdne těhotenství.

Věděli jste, že první pohyby plodu u matky začínají vyvolávat pocit uvědomění si těhotenství a vývoj nového života v děloze? To vyvolává u matky ještě větší citovou vazbu k děťátku.

Prvorodičky pociťují pohyby plodu nejčastěji ve 20. týdnu těhotenství, druho- a vícerodičky už umí pohyby plodu často identifikovat od 18. týdne.

Vaše hmotnost se postupně zvyšuje. To není příznakem zvýšené konzumace jídla, ale i děťátko nabírá na váze. Také děloha, placenta, plodová voda, zvýšený objem krve a prsní tkáň mají svoji váhu.

Ranní nevolností a nechutenstvím jste si už prošla. Nyní se vaše chuť k jídlu zvýšila a k ní přibylo i míchání chutí. Dáte si zmrzlinu, ani ji nedojíte, a už byste si dala plátek sýru. Ano, je to vtipné, ale zcela normální v těhotenství. Některé těhotné ženy samy nechápou, že začaly mít chuť na jídlo, které by předtím nesnědly, nebo na neobvyklé kombinace jídel. Ale jste těhotná a vaše tělo ví, co chce. Jen opatrně, ať si nevyvoláte žaludeční potíže.

Může vás potrápit pálení žáhy nebo poruchy trávení. Snažte se vyhnout přejídání a těžké stravě. Raději se stravujte častěji, v menších dávkách snáze stravitelným jídlem, abyste byla dostatečně vyživená vy i vaše děťátko, které potřebuje ke svému růstu dostatečný příjem živin.

Bolest podbřišku je v těhotenství poměrně častá. Více se můžete dočíst v článku: Jste těhotná a trápí vás bolest v podbřišku? Na toto si dejte pozor

Zvýšená únava, slabost a nespavost. Vaše tělo pracuje více než před těhotenstvím, proto se spíše unavíte. Některé ženy trápí i nespavost. Je často spojena s přílišným přemýšlením a strachem, co bude, jak bude probíhat celé těhotenství, jaké to bude, když se děťátko narodí. Promluvte si o svých pocitech s někým blízkým, kdo vás vyslechne. A hlavně se netrapte maličkostmi, vy jako matka to zvládnete.

Strie se mohou začít objevovat v oblasti prsů a boků z náhlého přibrání v těchto oblastech. Promašťováním a jemnou masáží pokožky se jim můžete částečně vyhnout.

Často se u těhotných vyskytuje otok dásní a při čištění zubů můžete zpozorovat i krvácení z nich. Také vás kdykoli během dne může překvapit i krvácení z nosu, což je způsobeno zvýšeným prokrvením sliznic.

Nadýmání, plynatost a zácpa někdy provázejí i křeče v břiše a bolesti v oblasti střev. Mohou za to hormony, zvětšující se děloha, která tlačí na střeva, ale také omezení pohybu zvětšujícím se bříškem.

Vaše prsa se zvětšují a mohou být citlivější.

Můžete pociťovat návaly horka, které jsou způsobeny zvýšenými hodnotami hormonů.

Točení hlavy a závratě je způsobeno hormonem progesteronem, který má za úkol zvýšit průtok krve k plodu. Tím se sníží váš krevní tlak a průtok krve do mozku, a právě to způsobuje závratě.

Bolest hlavy vás může občas potrápit hlavně v teplém prostředí, z přehřátí nebo v nedostatečně větraných prostorách. Sáhnout po pilulce také není nejlepší řešení. Důvodem bolesti hlavy jsou pravděpodobně těhotenské hormony, nedostatek spánku, zvýšený hlad, nízká hladina cukru v krvi, ale také stres.

Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, informujte o tom svého lékaře. Může to být příčinou zvýšeného krevního tlaku a příznakem preeklampsie. Na uvolnění od bolesti má vliv i dostatek tekutin. Pokud jste během dne vypila málo vody, může se to ukázat právě v této podobě. Pokud bolest nepřestává, zkuste si lehnout do tmavé, tiché místnosti a použít ledový obklad na čelo nebo krk.

Více o bolesti hlavy se dočtete v článku: Bolest hlavy v těhotenství: Jaké má příčiny a co na bolest?

Křeče v lýtkách a nohou vás mohou vzbudit během spánku. Často začínají v druhém trimestru a pokračují až do konce těhotenství.

Křeče v nohou mohou být způsobeny nedostatkem iontů, jako je fosfor, vápník nebo magnézium, ale také z těhotenské únavy, ze zvýšené hmotnosti z nošení těhotenského bříška, ale i z těhotenských hormonů.

Jak se vyhnout křečím v těhotenství?

Vyzkoušejte protahovací cviky na nohy před spánkem, během dne se snažte odpočívat, vyložte si nohy na polštář a stravujte se vyváženou stravou s dostatkem vitamínů a minerálů.

Pokud máte křeče, nohy narovnejte a prsty na nohou tahejte k sobě, postavte se na studenou podlahu, případně vyzkoušejte studený obklad.

Otok kotníků a nohou vám brání obout si vaše oblíbené boty, neboť se do nich vaše noha nevejde. Mírný otok nohou se častěji vyskytuje večer nebo v teplém prostředí. Pro zmírnění otoku nohou se vyhýbejte dlouhému sezení nebo stání. Procházky a odpočinek s vyloženýma nohama jsou nejlepší řešení.

Pokud vás trápí otok nohou nebo rukou, konzultujte to se svým lékařem. Právě otok může být jedním z příznaků preeklampsie.

Oteče-li vám jen jedna noha, navštivte nemocnici. Může se jednat o vytvoření krevní sraženiny v žíle.

Otok nohou v těhotenství, zdroj: Getty Images
Otok a vyskytující se křeče v lýtku v těhotenství jsou časté. Zdroj: Getty Images

V těhotenství se častěji může vyskytnout zánět močových cest a vaginální infekce. Pokud zaznamenáte změnu barvy výtoku nebo jeho zápach, svědění v oblasti genitálií, může se jednat o vaginální infekci.

Zánět močových cest doprovází neustálý pocit na močení s pocitem pálení, štípání při a po močení. V takových případech navštivte lékaře, ať vám předepíše co nejšetrnější léky pro vás a vaše děťátko.

Čeho si můžete všimnout?

Vaše nehty jsou pevnější a vlasy vám začaly růst rychleji, jsou hustší a vyživené díky těhotenským hormonům, které zvýšeným oběhem dodávají dostatečnou výživu buňkám vlasů a nehtům.

Chloasma, tmavé těhotenské skvrny, se vám mohou začít tvořit na tváři. Omezte pobyt na slunci a používejte krémy na pleť s vysokým ochranným faktorem. Do stravy přidejte pravidelný příjem vitamínu C, který má dobré účinky nejen na organismus, ale i na pleť a snižuje tvorbu tmavých skvrn.

Vaše pokožka může být mastnější.

Změny nálad.

Jednu minutu se cítíte dobře s úsměvem na tváři, najednou vám je do pláče a vzápětí začnete být nervózní. Tyto výkyvy nálad jsou v těhotenství normální. Některé ženy si jich ani nevšimnout, jiné by o svých výkyvech nálad mohly vyprávět, stejně jako jejich partneři. Zbývá jen vydržet, než se hormony ustálí. Po pár měsících se tomu s partnerem budete jen smát.

Zvýšená přecitlivělost díky těhotenským hormonům s vámi dokáže řádně zamávat. Uvidíte nějaký obrázek nebo úryvek z filmu, a hned se vám po tváři začínají kutálet slzy. Rozpláče vás i pláč dítěte na hřišti nebo změněný tón hlasu partnera.

přecitlivělost a změny nálad v těhotenství. Zdroj: Getty Images
Zvýšená přecitlivělost, plačtivost a změny nálad v těhotenství mají na svědomí těhotenské hormony. Zdroj: Getty Images

Jaká vyšetření vás čekají ve 20. týdnu těhotenství?

V prenatální poradně vám sestřička změří vaši váhu, krevní tlak, zkontroluje moč rychlým testem, zda se v ní nenacházejí bílkoviny. Váš lékař se ptá na otoky, na vaše příznaky a obtíže, které vás provázejí během těhotenství.

Pokud trpíte bolestmi hlavy, otoky, pocitem tvrdnutí břicha, nepříjemným pocitem v oblasti genitálií, informujte o tom svého gynekologa.

Lékař vám prohmatá břicho. Zjišťuje velikost dělohy a její tvrdost. Může ho také přeměřit od stydké kosti po horní část dělohy, která se ve 20. týdnu nachází v rovině pupku.

Zeptá se vás, jestli jste už pocítila první pohyby děťátka, a zaznačí to do těhotenské karty.

Ve 20. týdnu se provádí druhé podrobné sonografické vyšetření plodu, nazývané morfologický ultrazvuk. Kontrolují se při něm odchylky od normálu. Sleduje se rychlost vývoje plodu, jeho vzhled těla a orgánů, jeho aktivita, pupeční šňůra, množství plodové vody a uložení placenty v děloze.

V tabulce jsou znázorněny přibližné míry plodu ve 20. týdnu zaměřené pomocí sonografu

Celková délka CRL 
Vzdálenost od temene ke kostrči
Hmotnost HC Obvod hlavičky BPD 
Příčný průměr hlavičky
AC 
Obvod břicha
FL 
Délka stehenní kosti
25–27 cm 16,4 cm 300 g 172,5 mm 48,4 mm 147,7 mm 31,3 mm

Více o velikosti plodu se dočtete v článku: 
Ultrazvuk v těhotenství: Velikost plodu, co je fetální biometrie?

ultrasonografické vyšetření plodu ve 20. týdnu těhotenství. Zdroj: Getty Images
Podrobné ultrasonografické vyšetření plodu ve 20. týdnu těhotenství je zaměřeno na kontrolu vývojových odchylek plodu. Zdroj: Getty Images

Pokud se vyskytly nějaké odchylky ve vývoji plodu, lékař vám může doporučit amniocentézu.

Amniocentéza

Amniocentéza je vyšetření, při kterém se odebírá malé množství plodové vody přes břišní dutinu tenkou jehlou. Ultrazvukem se sleduje uložení placenty a plodu. Celý výkon trvá pár minut a není výrazně bolestivý.

Amniocentéza se provádí mezi 15. a 22. týdnem těhotenství.

Vyšetření se provádí:

 • při vývojových odchylkách zjištěných ultrazvukem
 • při vyšším věku rodičky, nad 35 let
 • při genetických poruchách jednoho z rodičů nebo genetické poruše vyskytující se v rodině
 • pokud již máte dítě, které je postiženo genetickou poruchou
 • při odchylkách provedených při krevních prenatálních screeningových vyšetřeních, kdy hrozí zvýšené riziko otevřených rozštěpů, Downova nebo jiného syndromu

Spolehlivost vyšetření je vysoká. Na výsledek se čeká od 3 dnů do 2–3 týdnů, podle druhu vyšetření.

Amniocentéza. Zdroj: Getty Images
Amniocentéza. Odběr plodové vody k vyšetření. Zdroj: Getty Images

Je na vás, zda budete chtít vědět pohlaví děťátka, nebo se budete chtít nechat překvapit.

Pokud nechcete čekat do porodu, abyste se dozvěděla, zda se ve vašem bříšku skrývá chlapeček, nebo holčička, můžete požádat svého gynekologa. Lékař už v tomto týdnu během sonografického vyšetření umí s určitostí říci pohlaví děťátka. Samozřejmě pouze tehdy, pokud se vaše děťátko nerozhodne, že se bude krýt nožkami, točit se a neukáže se, jestli je to kluk, nebo holka.

Co vám doporučujeme?

 • Pravidelně se stravujte, zaměřte se na zdravou stravu. Přidejte do jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny a ořechů, které mají vysoký podíl vitamínů.
 • Omezte solení, mastná a smažená jídla.
 • V lékárně je dostupné velké množství vitamínů přesně upravených požadavkům těhotných žen v daném trimestru, ve kterém se nacházíte. Tyto doplňky zabezpečují dostatečné množství vitamínů potřebných pro zdravý vývoj plodu.
 • Procházky na čerstvém vzduchu vám prospějí a pomohou odstranit strach a nepříjemné obavy z těhotenství.
 • Vyhýbejte se přeplněným místnostem s teplým vzduchem. Při práci si v místnosti otevřete okno a nasávejte čerstvý vzduch.
 • Správné držení těla vám pomůže předejít bolestem hlavy a páteře. K tomu vám pomohou cviky na páteř pro těhotné nebo těhotenská jóga, která zajistí pravidelným cvičením správné držení těla.
 • Nezapomínejte na protahovací cviky na svaly hlavně v oblasti lýtek, abyste předešla křečím v nohou.
 • Cvičte Kegelovy cviky k posílení pánevního dna
 • Dopřejte si odpočinek během dne a nepřetěžujte se. Během dne si podložte nohy polštářem a odpočívejte.
 • Dobrý a kvalitní spánek, dostatek odpočinku vám pomůže nabrat síly.
 • Vyvarujte se ležení na zádech. Zvětšující se děloha a její hmotnost může tlačit na vaše orgány, páteř, a hlavně dolní dutou žílu. Tlakem se omezí průtok krve do srdce a váš krevní tlak se sníží, což může způsobit pocit závratě. Snažte se spát na boku, abyste omezila tlak na dutou žílu a na křeče v nohách. Můžete použít polštář.
 • Vaše pleť v těhotenství je mastnější a vyžaduje lepší péči.
 • Pokožku těla pravidelně promašťujte a masírujte, abyste omezila vznik strií.
 • Noste pohodlnou obuv.
 • Nepoužívejte ponožky nebo punčochy, které vám stahují nohy. Mohou zabránit dostatečnému proudění krve do dolních končetin.
 • Během úklidu se vyhýbejte silným a agresivním čistícím prostředkům, které mohou podráždit dýchací cesty a dostat se do vašeho oběhu.

Přečtěte si také další zajímavé články:

Čtěte více o ostatních týdnech těhotenství v souhrnném článku: Těhotenství po týdnech. Jak probíhá těhotenství a vývoj plodu?

Galerie

Amniocentéza, zdroj: Getty Images
Otok nohou v těhotenství, zdroj: Getty Images
Přecitlivělost a změny nálad v těhotenství, zdroj: Getty Images
Ultrasonografické vyšetření plodu ve 20. týdnu těhotenství, zdroj: Getty Images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.