20. týden tehotenství (TT): Jaká vyšetrení vás cekají v tomto týdnu?

20. týden tehotenství (TT): Jaká vyšetrení vás cekají v tomto týdnu?
Zdroj fotografie: Getty images

20. týden tehotenství – ranní nevolnosti vás již pravdepodobne netrápí a mužete si užívat príjemné období tehotenství s rostoucím bríškem, které vás ješte neomezuje.

20. TT – týden tehotenství –, jste v pátém mesíci a presne v polovine tehotenství.

Jak se vyvíjí vaše miminko v bríšku?

Vaše detátko rychle roste a už mohlo dosáhnout délky 25 cm a váhy približne 300 g.

Každým dnem stále více roste a sílí.

Plod vetšinu dne prospí, ale když je vzhuru, dává o sobe vedet. Stále má dostatek prostoru na kopání, kotrmelce a akrobatické kousky v bríšku.

Jeho svalstvo se postupne vyvíjí a ono zacíná ovládat své pohyby.

Už je to hotový malý clovícek, ješte trošku vývoje a za pár týdnu ho už budete držet v nárucí.

Pocet nervových bunek plodu je již stejný jako u dospelého cloveka.

Všechny vrstvy kuže má již vytvorené, stejne jako vlasové folikuly. Na jeho hlavicce zacínají rust první vlásky.

Na pokožce se nadále vytvárí vernix caseosa (mázek), což je bílá voskovitá vrstva mazu, která chrání plod pred promocením v plodové vode.

Vytvárí se mu už i potní žlázy.

Zacínají se objevovat prsní žlázy a jsou slabe viditelné bradavky.

Jeho kosti postupne tvrdnou ukládáním vápníku získaného z matky.

Žlucník produkuje žluc, címž pomáhá s trávením živin.

Jeho plíce se nadále vyvíjejí.

Do tohoto týdne se již vytvoril v uchu takzvaný hlemýžd, který je sluchovým orgánem, a dosáhl stejné velikosti jako u dospelého cloveka.

Odted už vaše detátko bude reagovat na všechny zvuky nacházející se mimo delohu.

Zacínají se vyvíjet zoubky.

V deloze se detátko stále pohybuje a vkládá si prstík do úst, cucá si ho, címž si procvicuje sací reflex, který bude potrebovat po narození, aby umelo prijímat materské mléko.

Reprodukcní systém se mu výrazne vyvinul.

Pokud cekáte holcicku, její deloha je již v tomto období vytvorena a zacíná vývoj vaginálního kanálu. V malých vajecnících se již nachází približne 6–7 milionu primitivních vajícek, která po narození klesnou na pocet 1 až 2 miliony a budou klesat behem celého života ženy.

Pokud ocekáváte chlapce, jeho varlata se nacházejí v brišní dutine a postupne zacnou klesat do šourku, který ješte dorustá.

Jak se cítí žena a co muže pocitovat ve 20. týdnu tehotenství?

Vaše bríško se zvetšuje i formuje, a už jej neprehlédne ani vaše okolí.

Deloha sahá po pupek. Na vaší pokožce od stydké kosti po pupek se muže objevit tmavé zbarvení v podobe cáry.

Pohyby detátka jste už možná pocítila v predchozím týdnu, pokud ne, tak tento týden je s nejvetší pravdepodobností zacnete vnímat. Jeho kopání mužete cítit jako malé lechtání v bríšku nebo jako pohybující se bublinku.

Pokud jste pohyby ješte nepocítila, nemusíte se obávat. První citelné pohyby mohou prijít kdykoli až do 22. týdne tehotenství.

Vedeli jste, že první pohyby plodu u matky zacínají vyvolávat pocit uvedomení si tehotenství a vývoj nového života v deloze? Což vyvolává u matky ješte vetší citovou vazbu k detátku.

Prvorodicky pocitují pohyby plodu nejcasteji ve 20. týdnu tehotenství, druho a více rodicky už umí pohyby plodu casto identifikovat od 18. týdne.

Vaše hmotnost se postupne zvyšuje, což není príznakem zvýšené konzumace jídla, ale i detátko nabírá na váze, také deloha, placenta, plodová voda, zvýšený objem krve a prsní tkán mají svoji váhu.

Ranní nevolností a nechutenstvím jste si už prošla, a nyní se vaše chut k jídlu zvýšila a k ní pribylo i míchání chutí. Dáte si zmrzlinu, ani ji nedojíte, a už byste si dala plátek sýru. Ano, je to vtipné, ale zcela normální v tehotenství. Nekteré tehotné ženy samy nechápou, že zacaly mít chut na jídlo, které by predtím nesnedly, nebo by takovou kombinaci nikdy nezkusily. Ale jste tehotná a vaše telo si žádá, co chce, jen opatrne, at si nevyvoláte žaludecní potíže.

Muže vás potrápit pálení žáhy nebo poruchy trávení. Snažte se vyhnout prejídání a težké strave. Radeji se stravujte casteji, v menších dávkách snáze stravitelným jídlem, abyste byla dostatecne vyživená vy i vaše detátko, které potrebuje ke svému rustu dostatecný príjem živin.

Bolest podbrišku je v tehotenství pomerne castá. Více se mužete docíst v clánku: Jste tehotná a trápí vás bolest v podbrišku? Na toto si dejte pozor

Zvýšená únava, slabost a nespavost. Vaše telo pracuje více než pred tehotenstvím, proto se spíše unavíte. Nekteré ženy trápí i nespavost, která je casto spojena s prílišným premýšlením a strachem, co bude, jak bude probíhat celé tehotenství, jaké to bude, když se detátko narodí. Promluvte si o svých pocitech s nekým blízkým, kdo vás vyslechne. A hlavne se nezamýšlejte nad malickostmi, vy jako matka to zvládnete.

Strie se mohou zacít objevovat v oblasti prsu a boku z náhlého pribrání v techto oblastech. Promaštováním a jemnou masáží pokožky se jim mužete cástecne vyhnout.

Casto se vyskytuje u tehotných otok dásní a pri cištení zubu mužete zpozorovat i krvácení z nich. Také vás kdykoli behem dne muže prekvapit i krvácení z nosu, což je zpusobeno zvýšeným prokrvením sliznic.

Nadýmání, plynatost a zácpa nekdy provázejí i krece v briše a bolesti v oblasti strev. Mohou za to hormony, zvetšující se deloha, která tlací na streva, ale také omezení pohybu zvetšujícím se bríškem.

Vaše prsa se zvetšují a mohou být citlivejší.

Mužete pocitovat návaly horka, které jsou zpusobeny zvýšenými hodnotami hormonu.

Tocení hlavy a závrate je zpusobeno hormonem progesteron, který má za úkol zvýšit prutok krve do plodu, címž se sníží váš krevní tlak a prutok krve do mozku, a práve to zpusobuje závrate.

Bolest hlavy vás muže obcas potrápit hlavne v teplém prostredí, z prehrátí, nebo v nedostatecne vetraných prostorách. Sáhnout po pilulce také není nejlepší rešení. Duvodem bolesti hlavy jsou pravdepodobne tehotenské hormony, nedostatek spánku, zvýšený hlad, nízká hladina cukru v krvi, ale také stres.

Pokud trpíte castými bolestmi hlavy, informujte o tom svého lékare. Muže to být prícinou zvýšeného krevního tlaku a príznakem preeklampsie. Na uvolnení od bolesti má vliv i dostatek tekutin, pokud jste vypila málo vody behem dne, muže se to ukázat práve v této podobe. Pokud bolest neprestává, zkuste si lehnout do tmavé, tiché místnosti a použít ledový obklad na celo, nebo krk.

Více o bolesti hlavy se doctete v clánku: Bolest hlavy v tehotenství: Jaké má príciny a co na bolest?

Krece v lýtkách a nohou vás mohou vzbudit behem spánku. Casto zacínají v druhém trimestru a pokracují až do konce tehotenství.

Krece v nohou mohou být zpusobeny nedostatkem iontu, jako je fosfor, vápník nebo magnézium, ale také z tehotenské únavy, ze zvýšené hmotnosti z nošení tehotenského bríška, ale i z tehotenských hormonu.

Jak se vyhnout krecím v tehotenství?

Vyzkoušejte protahovací cviky na nohy pred spánkem, behem dne se snažte odpocívat, vyložte si nohy na polštár a stravujte se vyváženou stravou s dostatkem vitamínu a minerálu.

Pokud máte krece, nohy narovnejte a prsty na nohou tahejte k sobe, postavte se na studenou podlahu, prípadne vyzkoušejte studený obklad.

Otok kotníku a nohou vám brání obout si vaše oblíbené boty, nebot se do nich vaše noha nevejde. Mírný otok nohou se casteji vyskytuje vecer nebo v teplém prostredí. Pro zmírnení otoku nohou se vyhýbejte dlouhému sezení nebo stání. Procházky a odpocinek s vyloženýma nohama jsou nejlepší rešení.

Pokud vás trápí otok nohou, prípadne rukou, konzultujte to se svým lékarem, protože práve otok muže být jedním z príznaku preeklampsie.

Otece-li vám jen jedna noha, navštivte nemocnici, protože se muže jednat o vytvorení krevní sraženiny v žíle.

Otok nohou v tehotenství, zdroj: Getty Images
Otok a vyskytující se krece v lýtku v tehotenství jsou casté. Zdroj: Getty Images

V tehotenství se casteji muže vyskytnout zánet mocových cest a vaginální infekce. Pokud zaznamenáte zmenu barvy výtoku nebo jeho zápach, svedení v oblasti genitálií, muže se jednat o vaginální infekci.

Zánet mocových cest doprovází neustálý pocit na mocení s pocitem pálení, štípání pri a po mocení. V takových prípadech navštivte lékare, at vám predepíše co nejšetrnejší léky pro vás a vaše detátko.

Co mužete postrehnout?

Vaše nehty jsou pevnejší a vlasy vám zacaly rust rychleji, jsou hustší a vyživené díky tehotenským hormonum, které zvýšeným obehem dodávají dostatecnou výživu bunkám vlasu a nehtum.

Chloasma, tmavé tehotenské skvrny, se vám mohou zacít tvorit na tvári. Omezte pobyt na slunci, používejte krémy na plet s vysokým ochranným faktorem a do stravy pridejte pravidelný príjem vitamínu C, který má dobré úcinky nejen na organismus, ale i na plet, pricemž snižuje tvorbu tmavých skvrn.

Vaše pokožka muže být mastnejší.

Zmeny nálad.

Jednu minutu se cítíte dobre s úsmevem na tvári, najednou vám je do pláce a vzápetí zacnete být nervózní. Tyto výkyvy nálad jsou v tehotenství normální. Nekteré ženy si ani nevšimnou vlivu nálad, jiné by o svých výkyvech nálad mohly vyprávet, stejne jako jejich partneri. Už jen vydržet, než se hormony ustálí, a po pár mesících se tomu s partnerem budete jen smát.

Zvýšená precitlivelost díky tehotenským hormonum s vámi dokáže rádne zamávat. Uvidíte nejaký obrázek nebo úryvek z filmu, a hned se vám po tvári zacínají kutálet slzy. Rozpláce vás i plác dítete na hrišti nebo zmenený tón hlasu partnera.

precitlivelost a zmeny nálad v tehotenství. Zdroj: Getty Images
Zvýšená precitlivelost, plactivost a zmeny nálad v tehotenství mají na svedomí tehotenské hormony. Zdroj: Getty Images

Jaká vyšetrení vás cekají ve 20. týdnu tehotenství?

V prenatální poradne vám sestricka zmerí vaši váhu, krevní tlak, zkontroluje moc rychlým testem, zda se v ní nenacházejí bílkoviny. Váš lékar se ptá na otoky, na vaše príznaky a obtíže, které vás provázejí behem tehotenství.

Pokud trpíte bolestmi hlavy, otoky, pocitem tvrdnutí bricha, nepríjemným pocitem v oblasti genitálií, informujte o tom svého gynekologa.

Lékar vám prohmatá bricho, pricemž zjištuje velikost delohy a její tvrdost. Muže ho také premerit od stydké kosti po horní cást delohy, která se ve 20. týdnu nachází v rovine pupku.

Zjištuje od vás, jestli jste už pocítila první pohyby detátka, a zaznací to do tehotenské karty.

Ve 20. týdnu se provádí druhé podrobné sonografické vyšetrení plodu, nazývané morfologický ultrazvuk, kdy se kontrolují odchylky od normálu. Sleduje se rychlost vývoje plodu, jeho vzhled tela a orgánu, jeho aktivita, pupecní šnura, množství plodové vody a uložení placenty v deloze.

V tabulce jsou znázorneny približné míry plodu ve 20. týdnu zamerené pomocí sonografu

Celková délka CRL 
Vzdálenost od temene ke kostrci
Hmotnost HC Obvod hlavicky BPD 
Prícný prumer hlavicky
AC 
Obvod bricha
FL 
Délka stehenní kosti
25–27 cm 16,4 cm 300 g 172,5 mm 48,4 mm 147,7 mm 31,3 mm

Více o velikosti plodu se doctete v clánku: 
Ultrazvuk v tehotenství: Velikost plodu, co je fetální biometrie?

ultrasonografické vyšetrení plodu ve 20. týdnu tehotenství. Zdroj: Getty Images
Podrobné ultrasonografické vyšetrení plodu ve 20. týdnu tehotenství je zamereno na kontrolu vývojových odchylek plodu. Zdroj: Getty Images

Pokud se vyskytly nejaké odchylky ve vývoji plodu, lékar vám muže doporucit amniocentézu.

Amniocentéza

Je vyšetrení, pri kterém se odebírá malé množství plodové vody pres brišní dutinu tenkou jehlou, pricemž se ultrazvukem sleduje uložení placenty a plodu. Celý výkon trvá pár minut a není výrazne bolestivý.

Amniocentéza se provádí mezi 15. a 22. týdnem tehotenství.

Vyšetrení se provádí:

 • pri vývojových odchylkách zjištených ultrazvukem
 • pri vyšším veku rodicky, nad 35 let
 • pri genetických poruchách jednoho z rodicu nebo genetické poruše vyskytující se v rodine
 • pokud již máte díte, které je postiženo genetickou poruchou
 • pri odchylkách provedených pri krevních prenatálních screeningových vyšetreních, kde hrozí zvýšené riziko otevrených rozštepu, Downova nebo jiného syndromu

Spolehlivost vyšetrení je vysoká. Na výsledek se ceká od 3 dnu do 2–3 týdnu, podle druhu vyšetrení.

Amniocentéza. Zdroj: Getty Images
Amniocentéza. Odber plodové vody k vyšetrení. Zdroj: Getty Images

Volba zjištení pohlaví je na vás, jak se rozhodnete, zda chcete vedet pohlaví detátka, nebo chcete být v ocekávání prekvapení.

Pokud nechcete cekat do porodu, abyste se dozvedela, zda se ve vašem bríšku skrývá chlapecek, nebo holcicka, mužete požádat svého gynekologa, který behem sonografického vyšetrení v tomto týdnu umí s urcitostí ríci pohlaví detátka. Samozrejme pouze tehdy, pokud se vaše detátko nerozhodne, že se bude krýt nožkami, tocit se a neukáže se, jestli je to kluk, nebo holka.

Co vám doporucujeme?

 • Pravidelne se stravujte, zamerte se na zdravou stravu, pridávejte do jídelnícku dostatek ovoce, zeleniny a orechu, které mají vysoký podíl vitamínu
 • Omezte solení, mastná a smažená jídla
 • V lékárne je dostupné velké množství vitamínu, presne upravené požadavkum tehotných žen v daném trimestru, ve kterém se nacházíte. Tyto doplnky zabezpecují dostatecné množství vitamínu potrebných pro zdravý vývoj plodu
 • Procházky na cerstvém vzduchu vám prospejí a pomohou odstranit strach a nepríjemné obavy z tehotenství
 • Vyhýbejte se preplneným místnostem s teplým vzduchem, pokud pracujete, tak v místnosti otevrete okno a nasávejte cerstvý vzduch
 • Správné držení tela vám pomuže predejít bolestem hlavy a pátere. K tomu vám pomohou cviky na páter pro tehotné nebo tehotenská jóga, která zajistí pravidelným cvicením správné držení tela
 • Nezapomínejte na protahovací cviky na svaly hlavne v oblasti lýtek, abyste predešla krecím v nohou
 • Cvicte Kegelovy cviky k posílení pánevního dna
 • Doprejte si odpocinek behem dne a nepretežujte se. Behem dne si vyložte nohy na polštár a odpocívejte
 • Dobrý a kvalitní spánek, dostatek odpocinku vám pomuže nabrat síly
 • Vyvarujte se ležení na zádech. Zvetšující se deloha a její hmotnost muže tlacit na vaše orgány, páter, a hlavne dolní dutou žílu. Tlakem se omezí prutok krve do srdce a váš krevní tlak se sníží, což muže zpusobit pocit závrate. Snažte se spát na boku, abyste omezila tlak na dutou žílu a na krece v nohách, mužete použít klín nebo polštár
 • Vaše plet v tehotenství je mastnejší, a tím vyžaduje lepší péci
 • Pokožku tela pravidelne promaštujte a masírujte, abyste omezila vznik strií
 • Noste pohodlnou obuv
 • Nepoužívejte ponožky nebo puncochy, které vám stahují nohy, abyste nezabránila dostatecnému proudení krve do dolních koncetin
 • Behem úklidu se vyhýbejte silným a agresivním cistícím prostredkum, které mohou podráždit dýchací cesty a dostat se do vašeho obehu

Prectete si také další zajímavé clánky:

Ctete více o ostatních týdnech tehotenství v souhrnném clánku: Tehotenství po týdnech. Jak probíhá tehotenství a vývoj plodu?

Zdroje

V anglictine:

Galerie

Amniocentéza, zdroj: Getty Images
Otoky nohou v těhotenství, zdroj: Getty Images
Přecitlivělost a změny nálad v těhotenství, zdroj: Getty Images
Ultrazvukové vyšetření plodu ve 20. týdnu těhotenství, zdroj: Getty Images
fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.