Příznaky spojené s pohlavní soustavou a orgány
Svědění pochvy
Nepříjemným příznakem pro ženu je svědění pochvy nebo jejího okolí. Často je znakem nezávažného onemocnění, infekce. Nebo je způsobeno jen špatným poměrem tělu vlastních bakterií. Za ten mohou i hormonální změny. Gynekologické vyšetření je důležité. Za svěděním mohou být i závažnější onemocnění.
Poruchy menstruačního cyklu
Jejich příčiny jsou různorodé. Způsobují je onemocnění endokrinního systému, jater, ledvin. Příčina je samozřejmě i v pohlavní soustavě. Někdy jsou příčinou cysty, záněty nebo pohlavně přenosné nemoci.
Páchnoucí výtok z pochvy
Páchnoucí výtok z pochvy znamená vždy určitý patologický proces ženských reprodukčních orgánů. Většinou signalizuje přítomnost nějakého více či méně závažného onemocnění. Může být i projevem nejen infekčních, ale i jiných onemocnění nebo patologických procesů (onkologické onemocnění, přítomnost cizího tělesa v pochvě atd...). Při některých onemocněních je právě zápach z pochvy důležitým indikátorem s významnou diagnostickou...
Poruchy erekce
Sexuální potřeba člověka je důležitá i pro reprodukci (rozmnožování). Ale to není její jediná úloha. K jejímu naplnění je třeba v případě mužského rodu erekci. Její porucha znamená problém, který může mít kořeny ve více onemocněních.
Zvětšení prsu u mužů – Gynekomastie
Jak vypadá gynekomastie a jaké jsou příčiny zvětšení prsu u mužů?
Bulka v prsu
Našli jste si bulku v prsu? Nezapomeňte! Strach by neměl zastínit důležitost vyšetření. I když ne každá bulka v prsu znamená rakovinu prsou.
Zarudlý penis
Zarudlý penis je poměrně častým problémem, který postihuje muže a chlapce. Většinou jde o nezávažný stav, avšak příčina může být i závažnější.
Vaginální výtok
Výtok z pochvy je individuálně rozdílný, co se týká každé ženy. V některých situacích se mění jeho barva, zápach, množství nebo celková konzistence. Někdy je příčina v hormonální změně, jindy v onemocnění.
Snížení libida
Psychika, stres, onemocnění, menopauza a jiné faktory negativně ovlivňují libido. Libido je chuť na sex, sexuální touha. A v první řadě nám má zajistit páření, tedy rozmnožování, ale i potřebu dosažení slasti.
Dlouhé menstruační krvácení
Dlouhé menstruační krvácení řadíme mezi poruchy menstruačního cyklu. Je těžké ho popsat jako samostatnou kapitolu. Oobvykle bývá současně spojené se silným krvácením, přičemž se vyskytují i jiné projevy (bolest, slabost, anémie). Dlouhá menstruace se projevuje prodloužením menstruačního cyklu (krvácením). Častokrát zesiluje i jeho intenzita. V praxi to znamená, že trvání menstruace se prodlužuje minimálně o...
Krvácení po pohlavním styku
Krvácení po sexu se vyskytuje v případě prvního pohlavního styku, když se naruší panenská blána. Někdy i po nešetrném nebo násilném sexuálním aktu a po sexuálním zneužití. V některých případech je příčinou onemocnění, zánět, pohlavně přenosná choroba či nádor.
Bolest při ovulaci
Ovulaci žena buď cítí, nebo také ne. Některé ženy si na bolesti břicha stěžují a ani nevědí, že jde o bolest při ovulaci. Je třeba sledovat hlavně opakování a čas výskytu bolesti. Ovulaci někdy provázejí i jiné potíže. V některých případech se může přidružit i onemocnění.
Bílý výtok z pochvy
Výtok z pochvy má i za normálních okolností bělavou barvu. Kromě toho k bělavému výtoku přispívají hormonální změny, jako například během těhotenství. Pokud se ale k bílému výtoku přidruží i jiné potíže, je třeba myslet na onemocnění, jako je například infekce.
Pohlavní soustava a orgány slouží k reprodukci člověka a jde v podstatě o soubor orgánů sloužících k rozmnožování, čili plození potomků. Rozmnožovací soustava u člověka je rozdílná podle pohlaví. Tvoří ji pohlavní žlázy, z nichž vznikají pohlavní buňky a kde se tvoří pohlavní hormony. K systému rozmnožování patří i odvodní pohlavní cesty a vnější pohlavní orgány, přičemž pohlavní soustava je rozdělena podle uložení na vnitřní a vnější.
Ženská pohlavní soustava je v rámci vnitřní části tvořená vaječníky, vejcovody a dělohou, v rámci vnější části jde o pochvu, která je zvenčí uzavřena malými a velkými pysky. U mužů vnitřní část tvoří varlata, nadvarlata, chámovody, semenné váčky, předstojná žláza, vnější tvoří šourek a pohlavní úd. U žen je možné zařadit mezi část pohlavní soustavy i prsy, které jsou velmi důležité pro zajištění výživy nově narozeného jedince.
Vnitřní části pohlavní soustavy jsou uloženy obvykle v pánvi nebo v místech pod břichem, a proto se i mnoho problémů, které s nimi mohou nastat, projevuje právě v těchto oblastech, například pobolíváním nebo nepříjemnými pocity. Při onemocněních a zdravotních potížích vnějších částí pohlavní soustavy se příznaky projevují mnohdy i viditelně a jelikož v mnohém jsou tyto části propojeny s močovou soustavou, několik příznaků může být společných.
Kromě samotných onemocnění pohlavních orgánů a žláz často napadají lidský organismus i pohlavně přenosná onemocnění. Většinou se jedná o infekční virové nebo bakteriální choroby, které se projevují bolestmi, svěděním nebo jinými nepříjemnými symptomy, přičemž mnohdy se rozšíří nejen na napadení samotného pohlavního ústrojí, ale i jiných systémů. Nejnebezpečnější jsou ty pohlavně přenosné choroby, které způsobí dlouhodobé zdravotní komplikace.
Příznaky v souvislosti s prsy
Velmi častým problémem u žen je nahmatání bulky v prsu. Samozřejmě jde o typický příklad nádoru v prsu, ale není třeba hned propadat panice, protože podobně se projevují i některé neškodné cysty, případně zduření nebo zánět prsní žlázy. Ten se projevuje někdy i výtokem z prsu, i když samotný výtok z prsní bradavky může značit i poruchy štítné žlázy, případně mastopatii, což je nezhoubné onemocnění prsu. Nejčastěji jde ale o problémy s mastitidou.
Zvětšení jednoho prsu u žen obvykle znamená karcinom, neboli rakovinu prsu, přičemž nejvíce rizikovou kategorií v tomto případě jsou ženy ve věku nad 40 let. V tomto případě jde o jednostranné zvětšení, ale někdy může být příznakem i abscesu u kojících žen. Pokud dojde k zvětšení prsu u mužů, může jít o gynekomastii, která je způsobena hormonální nerovnováhou. Ve výjimečných případech může být tento jev spojen s cirhózou jater.
Výtoky z pochvy
Pochva je tvořena vnitřní sliznicí, která je velmi zranitelná, a tak velmi často dochází k různým problémům zejména s výtokem z pochvy. Bílý výtok z pochvy například nemusí vždy být příznakem nějakého patologického děje, avšak pokud je abnormální a odchyluje se od běžného výtoku, jedná se o příznak kvasinkové infekce. Podobně je to i při hnisavém vaginálním výtoku, který je bělejší. Někdy může znamenat také zánět močových cest nebo rakovinu děložního čípku.
Pokud je výtok z pochvy hnisavý, dost často se jedná o zánět pochvy, způsobený herpetickým či papiloma virem. Také se takto projevují kapavka nebo trichomoniáza, která zase u mužů probíhá asymptomaticky. Pokud výtok z pochvy páchne, jde nejčastěji o infekční nebo zánětlivé onemocnění. Typickým příkladem je kvasinková infekce pochvy a také trichomoniáza. Může ale jít i o projev zánětlivých onemocnění ženských orgánů, ať už dělohy nebo vaječníků.
Problémy s krvácením
U žen bývají častokrát problémy s krvácením během nebo i mimo menstruaci. Například krvácení mimo menstruační cyklus může být spojeno například s menopauzou, což ještě nemusí být chorobný příznak, ale může jít i o zánět vaječníků, zánět dělohy, případně cysty na vaječnících nebo dokonce nádor na děloze, obvykle se totiž takto projevuje rakovina děložního čípku. Některé pohlavní choroby, jako kapavka, mohou mít podobný příznak.
Malé krvácení během menstruace obvykle bývá spojeno u mladých žen zejména s užíváním hormonální antikoncepce, která může způsobit neobvyklé hladiny hormonů, které zase ovlivňují množství krvácení během menstruace. Nastává ovšem například i při anorexii, ale také při výskytu cyst na vaječnících. Poměrně přirozené je u žen v přechodu a také u žen v poslední fázi dospívání. Pokud je krvácení přítomno i během pohlavního styku, je to již vážnější příznak.
Takto se obvykle projevují totiž jednak infekční choroby jako kapavka nebo chlamydiová infekce, ale také někdy i záněty vaječníků, vejcovodů nebo dělohy. Dlouhé menstruační krvácení je spojeno také s infekčními chorobami pohlavní soustavy u žen, například nastává při kvasinkové infekci. Zároveň však může jít i o příznak výskytu polypů nebo myomů v organismu, případně o příznak poruch štítné žlázy nebo jiných hormonálních poruch.
Nadměrné a silné menstruační krvácení, které v nejvyšší síle trvá více než 5 dní, by také mělo být důvodem pro odborné gynekologické vyšetření. Může být sice důsledkem i vyššího krevního tlaku, ale mnohdy jde o příznak například endometriózy, která by se měla co nejdříve řešit. Podobně se projevuje i výskyt cysty na vaječnících, ten ovšem samozřejmě i jinými příznaky. Tento symptom může souviset někdy i s poruchami srážení krve nebo krevních destiček.
Poruchy menstruace
Poruchy menstruačního cyklu jsou nejčastěji spojeny s onemocněními ženské pohlavní soustavy, například dělohy, která může být postižena rakovinou nebo jinými nádory. Také při výkyvu hormonů nastávají různé poruchy pravidelnosti nebo krvácení během menstruačního cyklu, například při hypotyreóze. I cysty na vaječnících mohou ovlivnit pravidelnost menstruace. Některé poruchy trávicí soustavy, například bulimie či cirhóza, menstruaci ovlivňují také.
Úplná nepřítomnost menstruace se nazývá amenorea a je typická pro období přechodu u žen, tedy při menopauze. To je obvykle ve věku nad 50 let, tedy pokud se tento příznak vyskytne v dřívějším věku, velmi často má patologickou příčinu. Může jí být například mimoděložní těhotenství, cysty na vaječnících, ale například i poruchy výživy jako anorexie či bulimie. Někdy nepřítomnost menstruace je jen dočasná, jindy bohužel trvalá.
Problémy s plodností
Problémy s plodností nastávají již při snížení libida. Tento příznak může trápit jak ženy, tak muže, avšak u obou pohlaví nastává v jiném čase. Typicky u žen přichází snížení sexuálního apetitu s hormonálními změnami, zejména během menopauzy. U mužů na tom mohou mít svůj podíl i psychické faktory, přepracování nebo deprese. Bez ohledu na pohlaví se snížením libida projevují například i cukrovka nebo Cushingův syndrom spojený s nadprodukcí kortizolu.
Neplodnost je již ztráta schopnosti zplodit potomka, a to i během ročního snažení a během nechráněného pohlavního styku. Může jít buď o problémy přímo v pohlavní soustavě, ať už s potencí u mužů nebo s nekvalitními spermiemi, případně u žen na základě endometriózy nebo při cystách na vaječníky. I některá dědičná onemocnění bohužel provází neplodnost, případně infekční choroby, jako například chlamydiová infekce, a to v případě zanedbání léčby.
Pálení a svědění pohlavních orgánů
Pálení pohlavních orgánů trápí jak muže, tak ženy. Nejčastěji jde o různé záněty, močových cest nebo močové trubice, případně někdy i o močové kameny, které narušují vnitřní výstelku a sliznici pohlavního orgánu. Velmi často se takto projevují i různé pohlavně přenosné choroby a infekce, ať už kvasinková infekce, kapavka nebo chlamydiová infekce. U žen však může jít i o zánět pochvy nebo ve vážnějším případě přímo zánět dělohy.
Svědění pochvy u žen znamená také nejčastěji nějakou infekci nebo zánět, obvykle ji způsobují kvasinky nebo o chlamydiová infekce, přičemž obě patří i mezi pohlavně přenosné choroby. Zánět však může postihnout i dělohu, kdy se již projeví i bolestmi a také problémy s krvácením i mimo běžný menstruační cyklus. V případě výskytu i výtoku z pochvy je nutné co nejdříve navštívit lékaře a nasadit antibiotickou léčbu.
Typicky mužské problémy
Mezi typicky mužské problémy patří zejména poruchy erekce. V tomto případě nemusí vždy jít o vážnější nemoc, někdy může být příčina například z nadměrného psychického stresu nebo fyzického vyčerpání. Někdy však je mužská impotence způsobena neurologickým nebo častěji cévním problémem. Také se poruchami erekce projevují i některá onemocnění nesouvisející s pohlavní soustavou, například adenom hypofýzy nebo hemochromatóza.
Problémy s penisem trápí muže také velmi často a typickým příznakem je jeho zarudnutí. Může jít buď o kapavku, což je pohlavně přenosné onemocnění, nebo přímo o nemoc pohlavního údu, ať už o balanitidu nebo balanopostitidu. Kapavka i chlamydiová infekce se také projevují otokem varlat, ale při tomto příznaku je třeba si dávat větší pozor, protože může jít i o zánět varlat, torzi varlat nebo začínající nádor na varlatech.