- mayoclinic.org - Fecal incontinence
- verywellhealth.com - What Is Fecal Incontinence?
- healthline.com - What You Need To Know About Fecal Incontinence
- nhs.uk - Bowel Incontinence
- my.clevelandclinic.org - Fecal (Bowel) Incontinence
Neschopnost udržet stolici: fekální inkontinence a její hlavní příčiny

Fekální inkontinence je poměrně častý problém, který se vyskytuje hlavně u starších lidí. Stává se při některých onemocněních, ale rizikovým faktorem je i vyšší věk.
Při fekální inkontinenci (neschopnosti udržet stolici - incontinentio alvi) není možné udržet stolici pod kontrolou.
Ačkoli střevní peristaltika není ovládaná vůlí, břišní lis i činnost zevního svěrače jsou.
Stolice při inkontinenci (insuficienci) prochází konečníkem bez varování. Opouští tělo, aniž by byla zadržena.
Někdy se inkontinence stolice nazývá také střevní insuficience.
Může být mírná, při níž z těla odcházejí větry (flatulence), nebo těžká. V takovém případě odchází z těla stolice bez kontroly svěračů.
Mezi doprovodné jevy inkontinence stolice patří průjem, zácpa, plynatost nebo poškození nervů v dané lokalitě. Potíže se mohou objevit v každém věku, nejčastěji u starších osob.
K poškození nervů může dojít úrazem v oblasti malé pánve nebo při porodu. Oslabení nervové pleteně inervující konečník (rektum) však obecně souvisí s věkem.
Obecně je nedostatečné udržení stolice citlivé téma. Pacienti se často stydí o svých obtížích říci i svému lékaři. Léčba je však účinná, proto je důležité sebrat odvahu. Nové terapeutické přístupy zlepšují kvalitu života těchto pacientů.
Fekální inkontinence se často vyskytuje při těžkých průjmech. U některých lidí se však vyskytuje mnohem častěji.
Existují tři typy fekální inkontinence:
- Urgentní
- Pasivní
- Kombinovaná
Jedná se někdy o urgentní (náhlou) inkontinenci. Pacienti nemají čas dojít na toaletu, obtíže se objeví náhle. Jakékoli nucení na stolici vede k jejímu rychlému uvolnění z konečníku ven.

Naproti tomu pasivní inkontinence je jev, kdy si pacient neuvědomuje, že potřebuje jít na stolici.
Kombinovaná inkontinence stolice je souhrou obou výše uvedených.
Mezi rizikové faktory fekální inkontinence patří např.:
- Věk - Může se vyskytnout v každém věku, ale nejčastěji se vyskytuje u lidí starších 65 let.
- Ženské pohlaví - Porod a menopauza jsou spojeny s inkontinencí stolice.
- Poškození nervů - Některá onemocnění mohou vést k poškození nervů, díky nimž pacient udrží stolici. Jedná se například o cukrovku (diabetes mellitus), úraz nervového systému nebo sklerózu multiplex.
- Demence - K inkontinenci stolice dochází často u pacientů trpících Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence.
- Fyzická neschopnost (postižení) - Může vést k neschopnosti rychle dojít na toaletu.
Mezi komplikace fekální inkontinence patří emocionální strádání (ztráta sociálních kontaktů, neschopnost být kdekoli na veřejnosti atd.) a také podráždění kůže (např. vznik kožních vředů v anální oblasti).
Jaké jsou hlavní příčiny?
Mezi hlavní příčiny inkontinence stolice patří:
- Poškození svalu - Poranění svalu, který obklopuje konečník (svěrač), může vést k inkontinenci. Potíže mohou nastat např. při porodu, ale také při nehodě s vnější příčinou.
- Poškození nervů - Nervy v okolí konečníku mohou být poškozeny např. při porodu (vyšší hmotnost plodu), opakovaném tlačení na břicho, dlouhotrvající zácpě, poranění míchy, mozkové mrtvici, cukrovce nebo sclerosis multiplex (roztroušené skleróze).
- Zácpa - Tvrdá stolice a její neprůchodnost střevem a konečníkem může vést k insuficienci a poškození nervů v oblasti konečníku způsobené úporným vyprazdňováním.
- Průjem - Tvrdá stolice se v konečníku udrží snadněji než stolice volná. Při průjmu snadněji uniká a dochází k inkontinenci.
- Hemoroidy - Jedná se o zanícené zduřelé žíly v oblasti konečníku. Někdy se kvůli nim nemůže konečník správně uzavřít a dochází k samovolnému odtoku stolice (zejména při průjmu).
- Ztráta zásobní kapacity konečníku - Při některých onemocněních(Crohnova choroba, ulcerózní kolitida) může dojít k poškození a poranění konečníku, což vede k jeho menší kapacitě. Stolice se v něm nemůže hromadit a samovolně vytéká konečníkem. K tomu také někdy dochází po operaci nebo ozařování.
- Chirurgický zá krok - Chirurgický zákrok např. u hemoroidů může vést k lokálnímu poškození nervů nebo svalů, což vede k inkontinenci stolice.
- Prolaps konečníku (výhřez konečníku) - Když se konečník propadne do řitního otvoru, může dojít k inkontinenci stolice.
- Rektokéla - U žen může dojít k výhřezu konečníku do pochvy.
- Zánět konečníku může také způsobit tyto potíže.

Přečtěte si také: Neschopnost udržet moč - močová inkontinence. Jaké jsou její příčiny?
Zajímavá fakta
K inkontinenci stolice dochází také u uživatelů tabákových výrobků. Nikotin svou povahou způsobuje zrychlení průchodu trávicím traktem, což může vést až k neudržení stolice.
Diagnostika fekální inkontinence se opírá o laboratorní metody i o zobrazovací vyšetření. Obvykle je také nutné lékařské vyšetření prstem přes konečník.
Elektromyografie je přínosná při podezření na poškození análního svěrače (sfinkteru). Díky ní může lékař odhalit, zda je porucha vratná, nebo trvalá.
Prevence a léčba
Mezi hlavní metody prevence patří:
- omezení obstipace (zácpy) pitím velkého množství tekutin a přísunem vlákniny do stravy
- kontrola průjmu léčbou možné infekční příčiny
- nedoporučuje se dlouhodobé namáhání při vyprazdňování stolice, které může oslabit anální svěrač nebo poškodit rektální nervový plexus
Mezi dietní opatření patří omezení kofeinu, alkoholu, kořeněných jídel, přidaných sladidel nebo luštěnin. Naopak vhodnými potravinami v jídelníčku jsou banány, jablečný džus, arašídové máslo, těstoviny, brambory a sýry. Tyto pochutiny způsobují vhodnou konzistenci stolice.
Z léků se při průjmu podávají léky proti průjmu, při zácpě projímadla k uvolnění trávicího traktu.
Léčebně se osvědčily také Kegelovy cviky na posílení svalů pánevního dna včetně vnějšího análního svěrače.
Léčba biofeedbackem by mohla pacienta naučit, jak se správně vyprazdňovat (vypuzovat stolici).
Užitečnou metodou může být stimulace sakrálního nervu, která spočívá v cílené stimulaci nervů inervujících střevo.
Důležité je léčit příčinu. Kromě léků, např. při cukrovce, by se měla zvážit i chirurgická léčba (např. u píštělové formy Crohnovy choroby).
Dalším chirurgickým přístupem v léčbě je sfinkteroplastika. Zlepšuje inervaci análního svěrače. Často se provádí při obtížích po porodu u matky.
Mezi další chirurgické postupy patří transplantace jemného svalu (musculus gracilis), kolostomie nebo implantace dalšího svěrače.
Při těžké inkontinenci stolice musí pacienti sáhnout po prostředcích intimní hygieny, plenkách a kalhotkách, které díky moderním technologiím pomáhají maskovat nepříjemné pachy (zápachy).
