Jak se léčí spondylolistéza, posunutí obratle? Léky i operace

Léčba může být při akutním zhoršení farmakologická a zaměřená na tlumení bolesti. Podávají se analgetika či antiflogistika, myorelaxancia.

Konzervativní léčba může i nemusí mít úspěch. Záleží hlavně na zjištěných skutečnostech a detailech o posunu obratle.

Správný druh fyzioterapie a cvičení a jejich vhodná míra může samozřejmě dopomoci.

Existuje množství cviků, které dopomohou zpevnit svaly páteře a tělesného jádra (svalů potřebných pro postoj a držení těla). Účastní se zde svaly břicha, páteře, kyčle a svaly pánevního dna.

Při cvičení je důležité správné provedení, a to pod vedením odborníka.

Změna životního režimu, dostatečná pohybová aktivita, správné držení těla a trpělivost v součinnosti dopomáhají ke zlepšení stavu.

Při neúspěchu a progresi degenerace nicméně může být nezbytná chirurgická léčba.

Ta se indikuje v případě selhání konzervativní léčby, při výrazném neurologickém deficitu, ale i v případě, že je posun nad 50 %. V takovém případě je přítomno vysoké riziko zhoršení posunu. Stejně je tomu v případě omezení životních aktivit.

Operace může být vedena různými způsoby. Ten se zvolí na základě komplexního zhodnocení olistézy a přidružených obtíží. Příkladem je zadní dekomprese a stabilizace, zadní či přední intersomatická fúze, při spondyloptóze Gainesova operace.

Hlavním úkolem je stabilizace, repozice (navrácení do polohy) posunutého obratle a dekomprese (odstranění útlaku) nervu.

fsdílet na Facebooku