Onemocnění trávicí soustavy

Pod Onemocnění trávicí soustavy patří

Vyberte podkategorii
Alergie na mléko a intolerance laktózy: rozdíl a příznaky

Laktózová intolerance

Konzumace mléka a laktózy může způsobovat zdravotní potíže, a to zejména ty trávicí. Jaký je rozdíl mezi alergií na mléko a intolerancí laktózy? Jaké jsou příznaky nesnášenlivosti mléčných výrobků?

Askarióza, hlístice, škrkavka dětská: Jaké má příčiny a příznaky?

Askarióza – hlístice, škrkavka dětská

Škrkavka dětská nebo hlístice patří mezi parazitární onemocnění. Onemocnění je vyvolané konkrétně parazitem hlístice, který se dostal do organismu nejčastěji požitím kontaminované potravy.

Břišní tyfus: Co je to tyfus a jak se projevuje? Pomůže očkování?

Břišní tyfus

Břišní tyfus je infekční horečnaté onemocnění. Označuje se také jako střevní horečka. Postihuje tenké střevo. Infekce atakuje pouze člověka. Vyskytuje se převážně v oblastech s nízkým hygienickým standardem, v chudých zemích a oblastech s vysokou koncentrací obyvatel.

Celiakie: Jak začíná, jaké má příčiny, příznaky? Jak se zjišťuje? Neléčená = problém!

Celiakie – intolerance lepku

Celiakie je celoživotní onemocnění, které vyžaduje absolutní absenci lepku ve stravě. Ptáte se: Proč? A jaké následky může mít ignorování diety a neléčené onemocnění?

Co je dyspepsie: Jaké příznaky a průběh má porucha trávení?

Dyspepsie

Dyspepsie označuje poruchu trávení. Ta může být součástí různých gastrointestinálních onemocnění. Příkladem potíží jsou nepříjemné pocity v oblasti břicha, bolest břicha i plynatost.

Co je kýla, břišní kýla, hernie? Jaké má příčiny, příznaky, léčbu?

Kýla

Kýla patří mezi častá onemocnění. Vyskytuje se u novorozenců, dětí, mužů, žen či seniorů. Základem problému je oslabená břišní stěna.

Co je portální hypertenze, proč vzniká a jaké má příznaky?

Portální hypertenze

Portální hypertenze je závažná z několika důvodů. Za prvé jde o příčiny, které ji vyvolávají, a za druhé o komplikace, které z ní vyplývají.

Co je žlutá zimnice a jaké jsou její příznaky? Přenos + očkování

Žlutá zimnice

Žlutá zimnice je hemoragická infekční horečka. Nejčastěji se vyskytuje v oblastech Afriky a Jižní Ameriky, kde často způsobuje epidemie a četná úmrtí. Nemoc je prakticky nevyléčitelná. Jedinou prevencí je očkování, které je při návštěvě těchto zemí povinné.

Divertikulóza a divertikulitida: Jaké má příčiny a příznaky? + Léčba

Divertikulóza

Divertikulóza a divertikulitida patří mezi často se vyskytující onemocnění, a to hlavně ve vyspělých zemích. V 40. roce života postihuje přibližně 10 % lidí, ve věku nad 60 let 50 % a v 80. roce života je její výskyt bezmála 100procentní. Zasahuje převážně tlusté střevo a jeho esovitou část.

Gastritida: Co vyvolává zánět žaludku a jak se projevuje? + Léčba

Gastritida

Gastritida (zánět žaludku) je zánětlivé onemocnění žaludeční sliznice. Vyskytuje se poměrně často. Může probíhat buď akutně, nebo chronicky. Akutní formu vyvolává alkohol, stres či špatná životospráva. Častá je chronická forma, která zanechává na sliznici žaludku dlouhodobé změny.

Hemochromatóza a problém se železem? Proč vzniká a jaké má příznaky?

Hemochromatóza

Hemochromatóza označuje poruchu nadměrného vstřebávání železa v lidském těle. Jak toto onemocnění vzniká a jaké jsou jeho první příznaky?

Ileus: Co je to střevní neprůchodnost a jaké jsou její příznaky a příčiny?

Ileus – střevní obstrukce

Ileus je zdravotní problém související s trávicím traktem. Je při něm narušena střevní průchodnost. Řadí se mezi tzv. náhlé příhody břišní. V některých případech je ileus život ohrožující stav a vyžaduje včasný lékařský zásah. Jaké jsou jeho hlavní příčiny a jak rozpoznat jeho charakteristické příznaky?

Nadýmání: Co způsobuje plynatost a jak se jí zbavit? + Příznaky

Nadýmání

Nadýmání, nafouklé břicho nebo také plynatost je problém vznikající ve střevě. Nadměrně se při něm tvoří plyny. Často je za ním nesprávné stravování, potraviny, ale i jiná organická příčina či dokonce stres.

Nespecifické střevní záněty, IBD: Jaké jsou typy a příznaky?

Nespecifické střevní záněty - IBD

Nespecifické střevní záněty postihují převážně mladé lidi ve věku od 20 do 35 let. Výskyt tohoto onemocnění se neustále zvyšuje. Hlavními představiteli IBD jsou Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Proč zánět vzniká a jak se projevuje?

Rakovina dutiny ústní: Jaké jsou její příčiny a projevy? (Rtů i jazyka)

Rakovina ústní dutiny

Rakovina ústní dutiny je závažné nádorové onemocnění. Kvůli pozdní diagnóze v pokročilém stádiu má vysokou úmrtnost. Jaké jsou její první projevy, prevence a možnosti léčby?

Rakovina jater: Proč vzniká a jak se projevuje? + Léčba

Rakovina jater

Rakovina jater, tedy zhoubný nádor jater, patří mezi nejčastější onkologická onemocnění ve světě. Jsou známé různé typy rakoviny. Asi nejznámějším je hepatocelulární karcinom. Rizikovým faktorem jeho vzniku je dlouhodobé onemocnění jater, jako je například i cirhóza.