Onemocnění jater

Pod Onemocnění jater patří

Co je portální hypertenze, proč vzniká a jaké má příznaky?

Portální hypertenze

Portální hypertenze je závažná z několika důvodů. Za prvé jde o příčiny, které ji vyvolávají, a za druhé o komplikace, které z ní vyplývají.

Co je žlutá zimnice a jaké jsou její příznaky? Přenos + očkování

Žlutá zimnice

Žlutá zimnice je hemoragická infekční horečka. Nejčastěji se vyskytuje v oblastech Afriky a Jižní Ameriky, kde často způsobuje epidemie a četná úmrtí. Nemoc je prakticky nevyléčitelná. Jedinou prevencí je očkování, které je při návštěvě těchto zemí povinné.

Cytomegalovirová infekce: co to je, příčiny, příznaky a CMV u dětí

Cytomegalovirová infekce

Cytomegalovirus je pro mnohé neznámý virus. Mnoho žen se o něm dozví až v těhotenství. Čím je nebezpečný?

Hemochromatóza a problém se železem? Proč vzniká a jaké má příznaky?

Hemochromatóza

Hemochromatóza označuje poruchu nadměrného vstřebávání železa v lidském těle. Jak toto onemocnění vzniká a jaké jsou jeho první příznaky?

Rakovina jater: Proč vzniká a jak se projevuje? + Léčba

Rakovina jater

Rakovina jater, tedy zhoubný nádor jater, patří mezi nejčastější onkologická onemocnění ve světě. Jsou známé různé typy rakoviny. Asi nejznámějším je hepatocelulární karcinom. Rizikovým faktorem jeho vzniku je dlouhodobé onemocnění jater, jako je například i cirhóza.

Selhání jater: Co to je a jaké má příznaky?

Selhání jater

Selhání jater znamená, že játra dostatečně neplní své funkce. Jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou léčbu.

Steatóza jater: Co je to, proč vzniká a jak se projevuje? Jak léčit játra?

Steatóza jater

Steatóza jater je poměrně častá metabolická choroba. Pojem steatóza označuje zvýšený stav hromadění tuku. Velmi často se spojuje s alkoholem. Ten není jedinou příčinou ztučnění jater. Nahromadění tuku má za následek poruchu funkce tohoto důležitého orgánu.

Žloutenka - příznak nejen hepatitidy. Co to je a co ji způsobuje?

Žloutenka

Žloutenka (ikterus) je nažloutlé zbarvení tkání. Je způsobená zvýšenou koncentrací bilirubinu – žlučového barviva. Malé zvýšení (subicterus) lze pozorovat na očním bělmu a na měkkém patře. Žloutenka sama o sobě není nemocí. Žloutenka je příznakem nemoci.