Onemocnění střev

Pod Onemocnění střev patří

Vyberte podkategorii
Alergie na mléko a intolerance laktózy: rozdíl a příznaky

Laktózová intolerance

Konzumace mléka a laktózy může způsobovat zdravotní potíže, a to zejména ty trávicí. Jaký je rozdíl mezi alergií na mléko a intolerancí laktózy? Jaké jsou příznaky nesnášenlivosti mléčných výrobků?

Askarióza, hlístice, škrkavka dětská: Jaké má příčiny a příznaky?

Askarióza – hlístice, škrkavka dětská

Škrkavka dětská nebo hlístice patří mezi parazitární onemocnění. Onemocnění je vyvolané konkrétně parazitem hlístice, který se dostal do organismu nejčastěji požitím kontaminované potravy.

Břišní tyfus: Co je to tyfus a jak se projevuje? Pomůže očkování?

Břišní tyfus

Břišní tyfus je infekční horečnaté onemocnění. Označuje se také jako střevní horečka. Postihuje tenké střevo. Infekce atakuje pouze člověka. Vyskytuje se převážně v oblastech s nízkým hygienickým standardem, v chudých zemích a oblastech s vysokou koncentrací obyvatel.

Celiakie: Jak začíná, jaké má příčiny, příznaky? Jak se zjišťuje? Neléčená = problém!

Celiakie – intolerance lepku

Celiakie je celoživotní onemocnění, které vyžaduje absolutní absenci lepku ve stravě. Ptáte se: Proč? A jaké následky může mít ignorování diety a neléčené onemocnění?

Divertikulóza a divertikulitida: Jaké má příčiny a příznaky? + Léčba

Divertikulóza

Divertikulóza a divertikulitida patří mezi často se vyskytující onemocnění, a to hlavně ve vyspělých zemích. V 40. roce života postihuje přibližně 10 % lidí, ve věku nad 60 let 50 % a v 80. roce života je její výskyt bezmála 100procentní. Zasahuje převážně tlusté střevo a jeho esovitou část.

Ileus: Co je to střevní neprůchodnost a jaké jsou její příznaky a příčiny?

Ileus – střevní obstrukce

Ileus je zdravotní problém související s trávicím traktem. Je při něm narušena střevní průchodnost. Řadí se mezi tzv. náhlé příhody břišní. V některých případech je ileus život ohrožující stav a vyžaduje včasný lékařský zásah. Jaké jsou jeho hlavní příčiny a jak rozpoznat jeho charakteristické příznaky?

Nadýmání: Co způsobuje plynatost a jak se jí zbavit? + Příznaky

Nadýmání

Nadýmání, nafouklé břicho nebo také plynatost je problém vznikající ve střevě. Nadměrně se při něm tvoří plyny. Často je za ním nesprávné stravování, potraviny, ale i jiná organická příčina či dokonce stres.

Nespecifické střevní záněty, IBD: Jaké jsou typy a příznaky?

Nespecifické střevní záněty - IBD

Nespecifické střevní záněty postihují převážně mladé lidi ve věku od 20 do 35 let. Výskyt tohoto onemocnění se neustále zvyšuje. Hlavními představiteli IBD jsou Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Proč zánět vzniká a jak se projevuje?

Rakovina tlustého střeva: Je možná prevence? Ano! Jaké má příznaky?

Rakovina tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva (kolorektální karcinom) je zhoubný nádor vycházející z vnitřní stěny tlustého střeva nebo konečníku.

Salmonelóza: Proč vzniká a jak se přenáší? Jaké má příznaky?

Salmonelóza

Salmonelóza postihuje trávicí trakt. Patří k nejčastějším průjmovým onemocněním dětí i dospělých.

SIBO: Co je syndrom bakteriálního přerůstání střev? Příznaky...

SIBO – syndrom bakteriálního přerůstání střeva

Přerůstání bakterií v tenkém střevě (zkráceně SIBO) je syndrom charakterizovaný zvýšeným nebo abnormálním typem bakterií v tenkém střevě. Způsobuje především problémy s trávením a vstřebáváním. Co je příčinou SIBO a jak se toto onemocnění projevuje?

Syndrom dráždivého tračníku: Co to je a jaké jsou příznaky, příčiny IBS?

Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku je funkční, nikoli organické onemocnění trávicího traktu. Je způsoben kombinací různých rizikových faktorů, jako je například stres. Je charakterizován bolestmi břicha, nadýmáním a problematickým vyprazdňováním. Léčba může, ale nemusí být jednoduchá.

Teniáza – tasemnice: Jak se přenáší a jaké má příznaky?

Teniáza

Teniáza je parazitární střevní onemocnění způsobené tasemnicí. Celosvětově se jedná o jedno z nejrozšířenějších parazitárních onemocnění.

Toxoplazmóza: Co je to, příznaky a šíření? Jaké jsou její příznaky a jak ovlivňuje těhotenství?

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza je považována za jedno z nejčastěji se vyskytujících parazitárních onemocnění u lidí.

Ulcerózní kolitida: Proč vzniká, jak se projevuje? Co pomůže léčbě?

Ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění koncové části tlustého střeva, s možným rozšířením i na jeho celou část. Tento autoimunitní zánět se vyznačuje krvácením, hnisáním a tvorbou vředů ve sliznici střeva. Jeho příčina není objasněna. Vyznačuje se střídáním období klidu a nástupem obtíží jako bolest, průjem a krvácení při stolici.

Zácpa: Jaké jsou příčiny a příznaky? + Prevence, u dětí, v těhotenství

Zácpa

Zácpa, odborně nazývaná obstipace, je zdravotní problém spojený s vyprazdňováním. Jak toto onemocnění vzniká a jak ho správně léčit?

Zánět slepého střeva: Příčiny a typické příznaky apendicitidy? + Léčba

Apendicitida

Apendicitida je označení častého onemocnění, které postihuje hlavně dětský a mladší věk. Odborně jde o zánět červovitého přívěsku, apendixu.