Onemocnění střev
Pod Onemocnění střev patří
- Onemocnění tenkého střeva
- Onemocnění tlustého střeva
- Onemocnění slepého střeva
- Hledaná kategorie nebyla nalezena. Zkuste prosím jinou.
- List is empty.
Laktózová intolerance
Konzumace mléka a laktózy může způsobovat zdravotní potíže, a to zejména ty trávicí. Jaký je rozdíl mezi alergií na mléko a intolerancí laktózy? Jaké jsou příznaky nesnášenlivosti mléčných výrobků?
Askarióza – hlístice, škrkavka dětská
Škrkavka dětská nebo hlístice patří mezi parazitární onemocnění. Onemocnění je vyvolané konkrétně parazitem hlístice, který se dostal do organismu nejčastěji požitím kontaminované potravy.
Břišní tyfus
Břišní tyfus je infekční horečnaté onemocnění. Označuje se také jako střevní horečka. Postihuje tenké střevo. Infekce atakuje pouze člověka. Vyskytuje se převážně v oblastech s nízkým hygienickým standardem, v chudých zemích a oblastech s vysokou koncentrací obyvatel.
Celiakie – intolerance lepku
Celiakie je celoživotní onemocnění, které vyžaduje absolutní absenci lepku ve stravě. Ptáte se: Proč? A jaké následky může mít ignorování diety a neléčené onemocnění?
Crohnova choroba - Morbus Crohn
Crohnova choroba je zánětlivé střevní onemocnění. Způsobuje řadu potíží. Proč vzniká a jak se projevuje?
Divertikulóza
Divertikulóza a divertikulitida patří mezi často se vyskytující onemocnění, a to hlavně ve vyspělých zemích. V 40. roce života postihuje přibližně 10 % lidí, ve věku nad 60 let 50 % a v 80. roce života je její výskyt bezmála 100procentní. Zasahuje převážně tlusté střevo a jeho esovitou část.
Ileus – střevní obstrukce
Ileus je zdravotní problém související s trávicím traktem. Je při něm narušena střevní průchodnost. Řadí se mezi tzv. náhlé příhody břišní. V některých případech je ileus život ohrožující stav a vyžaduje včasný lékařský zásah. Jaké jsou jeho hlavní příčiny a jak rozpoznat jeho charakteristické příznaky?
Nadýmání
Nadýmání, nafouklé břicho nebo také plynatost je problém vznikající ve střevě. Nadměrně se při něm tvoří plyny. Často je za ním nesprávné stravování, potraviny, ale i jiná organická příčina či dokonce stres.
Nespecifické střevní záněty - IBD
Nespecifické střevní záněty postihují převážně mladé lidi ve věku od 20 do 35 let. Výskyt tohoto onemocnění se neustále zvyšuje. Hlavními představiteli IBD jsou Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Proč zánět vzniká a jak se projevuje?
Rakovina tlustého střeva
Rakovina tlustého střeva (kolorektální karcinom) je zhoubný nádor vycházející z vnitřní stěny tlustého střeva nebo konečníku.
Salmonelóza
Salmonelóza postihuje trávicí trakt. Patří k nejčastějším průjmovým onemocněním dětí i dospělých.
SIBO – syndrom bakteriálního přerůstání střeva
Přerůstání bakterií v tenkém střevě (zkráceně SIBO) je syndrom charakterizovaný zvýšeným nebo abnormálním typem bakterií v tenkém střevě. Způsobuje především problémy s trávením a vstřebáváním. Co je příčinou SIBO a jak se toto onemocnění projevuje?
Syndrom dráždivého tračníku
Syndrom dráždivého tračníku je funkční, nikoli organické onemocnění trávicího traktu. Je způsoben kombinací různých rizikových faktorů, jako je například stres. Je charakterizován bolestmi břicha, nadýmáním a problematickým vyprazdňováním. Léčba může, ale nemusí být jednoduchá.
Teniáza
Teniáza je parazitární střevní onemocnění způsobené tasemnicí. Celosvětově se jedná o jedno z nejrozšířenějších parazitárních onemocnění.
Toxoplazmóza
Toxoplazmóza je považována za jedno z nejčastěji se vyskytujících parazitárních onemocnění u lidí.
Ulcerózní kolitida
Ulcerózní kolitida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění koncové části tlustého střeva, s možným rozšířením i na jeho celou část. Tento autoimunitní zánět se vyznačuje krvácením, hnisáním a tvorbou vředů ve sliznici střeva. Jeho příčina není objasněna. Vyznačuje se střídáním období klidu a nástupem obtíží jako bolest, průjem a krvácení při stolici.
Zácpa
Zácpa, odborně nazývaná obstipace, je zdravotní problém spojený s vyprazdňováním. Jak toto onemocnění vzniká a jak ho správně léčit?
Apendicitida
Apendicitida je označení častého onemocnění, které postihuje hlavně dětský a mladší věk. Odborně jde o zánět červovitého přívěsku, apendixu.