Infekční a parazitární onemocnění

Pod Infekční a parazitární onemocnění patří

Absces mozku: Co je to a jak se projevuje? Proč vzniká infekce mozku?

Absces mozku

Absces je hnisem vyplněná dutinka ve tkáni. Projevuje ohraničeným a opouzdřeným zánětem. Mezi nejčastější bakterie, které tvoří abscesy, patří stafylokoky a streptokoky.

Adenovirová infekce: Co je adenovirus, jaký je jeho přenos a příznaky?

Adenovirová infekce

Adenoviry způsobují u člověka zejména akutní respirační onemocnění. Mohou však napadnout různé soustavy organismu. Co je to adenovirus a jak se onemocnění přenáší? Jaká je vhodná léčba a preventivní opatření?

Angína, zánět mandlí: jaké má příčiny a příznaky?

Angína zánět mandlí

Angína je infekční onemocnění charakterizované zánětem mandlí, převážně patrových. Zánět doprovází zduření jejich struktur a bolest v krku. Angína se vyskytuje především u dětí. Je jednou z nejčastějších příčin návštěv lékaře. Jaké jsou její příznaky? Jak ji můžeme odlišit od jiných onemocnění horních cest dýchacích?

Balantidióza: Jaké má příčiny a příznaky toto střevní onemocnění?

Balantidióza

Balantidióza je vzácné infekční onemocnění tlustého střeva a trávicího traktu člověka. Co balantidiózu způsobuje, jaké jsou její první příznaky a možnosti léčby?

Cholera: Co je, proč vzniká, přenos a příznaky? + Máme očkování?

Cholera

Cholera je střevní infekční onemocnění. Vyvolává ji bakterie. I když její léčba je jednoduchá, je hrozbou pro člověka, jeho zdraví a život.

Co je to chřipka? Proč vzniká, jaké má projevy, průběh a léčbu?

Chřipka

Chřipka je vysoce infekční onemocnění, které postihuje hlavně dýchací ústrojí. Probíhá mírně, někdy se však vážně komplikuje. V nejtěžších případech může způsobit smrt.

Co je vzteklina? Jak se šíří a projevuje u člověka? + Očkování

Vzteklina

Ve středověku se mělo za to, že jde o posedlost démonem nebo o nemoc způsobenou kosmickými jevy. Co je vzteklina, jak se šíří, projevuje a léčí?

Co všechno je třeba vědět o leptospiróze? Nebezpečí pro lidi a zvířata?

Leptospiróza

Leptospiróza je infekční onemocnění způsobené bakteriemi, které postihuje lidi i zvířata. Nemoc se přenáší z infikovaného zvířete na člověka močí. Je rozšířena po celém světě, zejména ve venkovských oblastech.

Cytomegalovirová infekce: co to je, příčiny, příznaky a CMV u dětí

Cytomegalovirová infekce

Cytomegalovirus je pro mnohé neznámý virus. Mnoho žen se o něm dozví až v těhotenství. Čím je nebezpečný?

Ebola: Jaké jsou příznaky?

Ebola

Ebola je jednou z nejnebezpečnějších nemocí na světě. Vyznačuje se vysokou úmrtností. Odkud pochází virus ebola a jak se toto závažné infekční onemocnění přenáší?

Infekční mononukleóza: Co je, jak se přenáší, jaké má příznaky?

Infekční mononukleóza

Infekční mononukleóza je celosvětově rozšířené virové onemocnění doprovázené zejména vysokou horečkou, angínou a zvětšením lymfatických uzlin. Virus je šířen mezilidským kontaktem. Onemocnění je přenášeno zejména slinami, a proto je přezdíváno také jako "líbací nemoc". Jaké jsou příznaky infekční mononukleózy, dostupné možnosti léčby a prevence?

Klíšťová encefalitida: Jaké má příznaky? Očkování jako prevence

Klíšťová encefalitida

Klíště patří mezi přenašeče infekčních onemocnění. Mezi jedno z nich patří i klíšťová encefalitida.

Koronavirus – covid-19

Koronavirus – covid-19

Co je to koronavirus a co covid-19? Virus, který vyvolává akutní onemocnění dýchacích cest.

Lymská borelióza: Jak dochází k přenosu a jak se projevuje? + Léčba

Lymská borelióza

Lymská borelióza postihuje organismus v celém rozsahu. Vzniká, když člověka nakazí hmyz. Chronická forma se léčí dlouhodobě.

Opičí neštovice: Příznaky a přenos + Proč vznikají?

Opičí neštovice - Monkeypox

Opičí neštovice jsou infekční virové onemocnění. Světová zdravotnická organizace je řadí mezi možná pandemická onemocnění.

Pásový opar: Přenos herpetu zoster, příznaky, léčba a komplikace?

Pásový opar

Pásový opar je virové infekční onemocnění, které se projevuje nepříjemnými obtížemi v podobě bolesti a kožní vyrážky. Má stejného původce jako plané neštovice, avšak ve většině případů se vyskytuje v dospělosti a stáří.

Teniáza – tasemnice: Jak se přenáší a jaké má příznaky?

Teniáza

Teniáza je parazitární střevní onemocnění způsobené tasemnicí. Celosvětově se jedná o jedno z nejrozšířenějších parazitárních onemocnění.

Tuberkulóza plic: Jaké jsou příznaky, příčiny a nakažlivost TBC?

Tuberkulóza plic – TBC

Tuberkulóza je jednou z nejobávanějších infekčních chorob. Postihuje především plíce. Jak se projevuje? Jaké jsou její příčiny? Jaká je nakažlivost tuberkulózy a jak se přenáší?

Tuberkulózní meningitida: Co to je a jaké má příznaky?

Tuberkulózní meningitida

Tuberkulóza je infekční onemocnění. I dnes patří mezi časté příčiny úmrtí, a to zejména v rozvojových zemích světa. Běžná je ale i ve vyspělých zemích.