Trápí vás bolestivé a těžké nohy, a to nejen po náročném dni? Poradíme vám, jak jim ulevit

Trápí vás bolestivé a těžké nohy, a to nejen po náročném dni? Poradíme vám, jak jim ulevit
Zdroj fotografie: Getty images

Pocit těžkých nohou není problémem jen starších lidí. Stále častěji trápí i mladší ročníky. Důvodů, proč nám naše nohy připadají jako z olova, je mnoho. Ulevte vašim těžkým nohám, dokud je čas.

Po dlouhém a náročném dni nepřijde nikomu zvláštní, že pociťuje těžké a bolavé nohy. Avšak projevy, jako jsou těžké, oteklé či bolestivé nohy, mohou v sobě ukrývat mnohem více.

Co je příčinou těžkých nohou?

Nejčastější příčinou těchto obtíží je problém s žilním systémem dolních končetin. V dnešní době představuje chronické žilní onemocněnížilní nedostatečnost novodobý civilizační problém.

Určité zkušenosti s nimi má polovina až dvě třetiny obyvatelstva. Souvisí to zejména se sedavým způsobem života a nedostatkem pohybu, čímž je dnešní doba charakteristická.

Nepříjemné pocity těžkých nohou, křeče nebo otoky mohou znamenat prvotní příznaky začínajícího žilního onemocnění. Při žilním onemocnění dochází k oslabení a ztrátě pružnosti žilní stěny. Krev se v cévách hromadí a dochází k poruše jejího okysličení.

Mezi příznaky, signalizující onemocnění žil, patří i barevné změny na kůži. Mohou to být viditelné křečové žíly nebo takzvané metličky. Bohužel v této fázi mnoho lidí považuje podobně potíže pouze za důsledek celodenního zatížení a kožní projevy pokládají pouze za estetický problém.

Potíže souvisejí s hromaděním krve v žilách dolních končetin. Vznikají tak na základě některých vyvolávajících faktorů. Ty mohou být ovlivnitelné i neovlivnitelné.

Mezi faktory, které nejsou ovlivnitelné, patří:

 • pohlaví
 • hormonální změny
 • těhotenství
 • rodinná predispozice
 • vliv léků a některých onemocnění

Faktory, které ovlivnit můžeme, jsou:

 • sedavý způsob života
 • málo pohybu
 • obezita a nadváha
 • strava
 • nevhodná obuv a oblečení
 • stres

Onemocnění týkající se cév se stále více vyskytuje i u mladších lidí. Proto jakékoli změny na kůži v oblasti dolních končetin není dobré považovat jen za estetický problém, ale i zdravotní. Přečtěte si náš článek: Metličkové žilky: Tento estetický problém trápí zejména ženy

Onemocnění sice patří mezi ta celoživotní, ale při brzkém podchycení a léčbě se však dá zpomalit a udržet v určité míře. Bez léčby se potíže velmi rychle zhoršují a rozvíjejí.

Zbystřit byste měli zejména, pokud pociťujete:

 • tíhu dolních končetin
 • otok dolních končetin
 • mravenčení, pálení či křeče
 • na nohou jsou viditelné žíly, metličky

Přečtěte si také článek o ateroskleróze a ischemické chorobě dolních končetin.

Ženy a potíže s žilami dolních končetin

S problémy se žilami dolních končetin se setkávají zejména ženy. Důvodem jsou hormonální vlivy, časté nošení bot na podpatku i těhotenství.

V těhotenství se zvyšuje hmotnost budoucí maminky i objem cirkulující krve v cévách. Zátěž pro dolní končetiny představuje i tlak, který je vyvíjen plodem.

Otékají vám v těhotenství nohy? Může se jednat o vážný problém.
Přečtěte si článek: Jak rozeznat preeklampsii v těhotenství.

Podpořte krevní oběh a žilní návrat

V těle se nacházejí cévy, kterými proudí krev. Tepnami prochází krev do celého těla. Žíly ji naopak vedou zpět do srdce.

Tento krevní návrat, zvláště z oblasti dolních končetin, ztěžuje gravitace. K tomu, aby krev bez problémů proudila i z dolních končetin, potřebuje určité mechanismy.

Jeden z nich tvoří žilní chlopně. Nacházejí se uvnitř cévy a brání zpětnému proudění krve.

Dalším mechanismem jsou svaly dolních končetin. Ty svou prací vyvíjejí určitý tlak na žíly a tím posouvají krev směrem k srdci. Mluvíme o takzvané svalové pumpě.

K vytlačování krve dopomáhá i uložení velkých žil. Nacházejí se totiž vedle velkých tepen, které se rytmicky stahují a uvolňují, což působí podobně jako pumpa.

Všechny tyto mechanismy fungují lépe, když máme dostatek pohybu. Pravidelný pohyb a sport podporuje svalovou pumpu a žilní návrat.

Aktivní životní styl, trénink či alespoň občasné procházky jsou účinnou prevencí nejen vůči těžkým nohám.

Ne každá sportovní aktivita je ovšem vhodná!

Chlopně v žilách mohou citlivě reagovat na zvedání těžkých břemen či posilování. Negativní vliv to může mít zejména při nesprávné technice posilování.

Naopak vhodnější jsou sporty, při kterých se rytmicky napínají svaly dolních končetin. Je to například plavání, jízda na kole, běh, tanec nebo chůze.

Aktivním životním stylem a dostatkem pohybu nejen že pomůžete cévám lépe fungovat, ale docílíte i celkové kondice, vitality i pozitivního myšlení.

Krevní oběh a žilní návrat podpoříte i sprchováním nohou, konkrétně střídavě teplou a studenou sprchou.

Pamatujte, že naše cévy mají raději studenou než teplou vodu.

Chladná voda může mít pro váš organismus mnohem více pozitiv, než si myslíte.
Přečtěte si náš magazínový článek: Otužování - začněte s ním v létě.

Nedovolte vašim nohám těžknout

Nechcete mít pocit, že jsou vaše nohy těžké, bolavé či oteklé? Pokuste se vyhnout situacím, které ztěžují žilní návrat.

Určitými zásadami a triky se nejen vyhnete nepříjemným pocitům, ale i předejdete různým poruchám a nemocem žil.

Dlouhodobé stání a sezení

Pokud jste nuceni stát na jednom místě delší dobu, střídavě napínejte lýtkové svaly nebo jednoduše přešlapujte. Podpoříte tím svalovou pumpu dolních končetin a zlepšíte krevní oběh. Při zvednuté noze s ní můžete i kroužit v kotníku.

Když sedíte, tak si nedávejte jednu nohu přes druhou. Ztěžujete tím žilní návrat a proudění krve.

Při dlouhém cestování autem si snažte dělat dostatečně časté přestávky. Ty můžete využít k občerstvení a malé procházce. Při cestování vlakem či letadlem se také občas postavte a v rámci možností rozhýbejte své tělo.

Nenechte si znepříjemnit dovolenou potížemi s bolestivýma nohama.
Přečtěte si náš článek: Trombóza cestovatelů.

Cévám vyhovuje chlad

Vyhýbejte se teplému prostředí, dlouhodobému opalování či sauně.

Teplo cévy rozšiřuje. Proudění krve se zpomaluje, čímž se zhoršuje celý žilní návrat.

Na teplo reagují naše cévy komplexně.
Přečtěte si i článek o kolapsu, který může vzniknout v horkém prostředí.

Obuv, oděv a naše bolavé nohy

Říká se, že pro krásu se trpí. Chápeme, že mnohé profese i společenská etiketa vyžadují určitý standard v oblékání.

Je však třeba myslet na to, že například dlouhodobé nošení bot na podpatku vysokém 3–4 centimetry je jedním z nejvýraznějších faktorů vzniku křečových žil.

Proto by měly dámy preferovat zejména pohodlnou obuv a dlouhodobému nošení vysokých lodiček se raději vyhnout.

Noste volnější a pohodlné oblečení, které nebude omezovat vás ani překážet vašemu cévnímu systému.

Příliš těsné oblečení negativně ovlivňuje cévní systém dolních končetin. Těsné džíny, korzety či příliš obtažené minisukně ztěžují žilní návrat. V nohou se tak hromadí krev a ty jsou pak bolavé a těžké.

Pitný režim a strava

To, jak jsou tekutiny pro organismus nesmírně důležité, slyšet na každém kroku. I v tomto směru mají svůj význam. Při nedostatku vody a tekutin v těle se naše krev stává hustší. Její proudění v cévách je tak ztížené – stejně jako i práce chlopní.

Strava by měla obsahovat dostatek vlákniny a co nejméně nasycených tuků.

Možná vás zaujme i článek: Vláknina jako prevence i lék. Kolik jí denně potřebujeme?

Ulevte bolavým nohám

Nejen po náročném dni či delším stání si dopřejte odpočinek s podloženýma nohama. Ve zvýšené poloze se tak dolní končetiny odkrví a ulevíte si od bolesti i otoku.

Vhodná je i masáž. Podpoříte tak krevní oběh a žilní návrat. Velice oblíbená je i lymfodrenáž. Jedná se i takzvanou lymfatickou masáž, při které se podporuje žilní i lymfatický oběh.

Jako prevence může být také účinné chození naboso. Chůze po povrchu, jako je písek či trávník, je nejen příjemná, ale mimo jiné také stimuluje nervová zakončení na chodidle a dává do pohybu celý oběhový systém.

Pomoc z lékárny pro těžké nohy

Na trhu je několik volně dostupných léků, které podporují pevnost a pružnost cév.

Některé masti, krémy či gely zase mají schopnost podporovat proudění krve, zmírňovat bolest i otok.

Existují i pomůcky, jako například různé kompresivní punčochy. Ty představují účinnou prevenci i léčbu chronické žilní nedostatečnosti.

Stlačením povrchových žil dochází ke zrychlení proudu krve v hlubokých žilách. Při jejich výběru se však nechte vést vyškoleným personálem.

Kdy je třeba jít k lékaři?

Přestože se zdá, že bolest nohou, pocit otoku či občasné křeče neznamenají vážný problém, nemusí to být tak. Tyto signály není vhodné ignorovat.

Příznaky se bez řešení obvykle stupňují a stav lehce sklouzne do stadia, ze kterého už jen velmi těžko vede cesta zpět.

Pokročilý stupeň žilní nedostatečnosti může vést až k diagnózám, jako jsou: křečové žíly, zánět žil, žilní trombóza či bércové vředy.

Proto se neváhejte poradit s lékařem při jakýchkoli pochybnostech.

Další zajímavé zdroje

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.