Když se o slovo hlásí žlučníkové kameny: Jaké jsou příčiny a příznaky?

Když se o slovo hlásí žlučníkové kameny: Jaké jsou příčiny a příznaky?
Zdroj fotografie: Getty images

Onemocnění žlučníku se nejčastěji objevují v souvislosti se žlučníkovými kameny. Proč se tyto konkrementy tvoří? Jak se jim vyhnout nebo jak s nimi žít, se dočtete v našem článku.

Žlučníkové kameny představují nejčastější problém v oblasti žlučníkových chorob. Mnoho lidí nemusí pociťovat žádné příznaky a o jejich přítomnosti ani netuší. Když však dají o sobě vědět, způsobují výrazné potíže i bolest.

Cholecystolitiáza = žlučový kámen (konkrement) ve žlučníku.
Choledocholitiáza = konkrement ve žlučovodu.

Žlučník a žlučové cesty

Žlučník je dutý orgán, jehož tvar připomíná hrušku. Nachází se pod pravým lalokem jater, tedy v oblasti pod pravým žeberním obloukem. Jeho funkce je shromažďování a zahušťování žluči.

Tato žlutozelená tekutina je potřebná ke správnému trávení tuků a tvoří ji jaterní buňky. Z jater se do žlučníku dostává žlučovodem.

Po přijetí potravy dostává žlučník signál a žluč vypudí do tenkého střeva. Zde napomáhá ke správnému trávení tuků.

Žlučníkové kameny se mohou nacházet v samotném žlučníku nebo ve žlučových cestách.

Proč se tvoří žlučníkové kameny?

Žlučníkové kameny se mohou v jednotlivých případech od sebe lišit. Rozdíly mohou spočívat v jejich složení nebo i velikosti.

Rozlišujeme dva základní druhy žlučníkových kamenů (tabulka)

Pigmentové žlučníkové kameny tmavší a menší obsahují většinou bilirubin, sůl vápníku
Cholesterolové žlučníkové kameny světlejší, žlutozelené útvary tvořeno zejména důsledkem vysoké hladiny cholesterolu

Tvorba žlučníkových kamenů přímo souvisí se špatnou životosprávou a nevhodnými stravovacími návyky. Až 80 % případů žlučníkových kamenů tvoří cholesterolové kameny.

Tyto konkrementy se tvoří na základě několika změn a poruch. Jedná se zejména o:

 • přesycení žluči cholesterolem
 • tvorba cholesterolových krystalů ve žluči
 • porucha odtoku žluči
 • zánět sliznice žlučníku

Nejčastější příčinou jejich tvorby je zvýšená hladina cholesterolu nebo bilirubinu v krvi. Přečtěte si také článek o zvýšeném cholesterolu.

Faktory, které přispívají k tvorbě kamenů

Riziko vzniku žlučníkových kamenů stoupá s věkem. Toto onemocnění patří mezi dědičná a v průměru postihuje více ženy než muže. Za pravděpodobnou příčinu se považuje zvýšená hladina estrogenů – ženských pohlavních hormonů.

Na tvorbu kamenů má vliv:

 • strava s vysokým obsahem cholesterolu a nasycených mastných kyselin
 • poruchy trávení tuků
 • obezita
 • těhotenství
 • špatná životospráva
 • cukrovka
 • cirhóza jater
 • dědičné predispozice

Mohou vás také zajímat články s tématem nadváhy:

Jak se projevují žlučníkové kameny?

Příznaky přítomnosti žlučníkových kamenů jsou zpočátku nespecifické. Někteří lidé žijí se žlučníkovými kameny i delší dobu, bez výraznějších obtíží.

Mezi počáteční příznaky patří:

 • zažívací potíže
 • nadýmání
 • plynatost
 • nevolnost
 • bolest v horní části břicha
 • bolest v pravém boku nebo křížové oblasti

Biliární kolika

Žlučníkový záchvat (biliární kolika) představuje bolest, která je způsobena křečovitým stahováním svalstva v žlučových cestách. Střídavým stahováním a uvolňováním svalstva se žlučové cesty snaží překážku vypudit a uvolnit tak cestu pro odtok žluči.

Taková překážka, v podobě žlučového kamene, představuje původce silných křečovitých a pulzujících bolestí. Ty se nejčastěji vyskytují v oblasti pod pravým žeberním obloukem. Vyzařovat mohou až do oblasti kříže, pod pravou lopatku, ale i do celého břicha.

Stav je často doprovázen zvracením, horečkou a pocením. Objevuje se několik hodin po nevhodném jídle. Nejčastější výskyt je ve večerních a nočních hodinách.

Pociťujete často podobné bolesti a nevíte, co mohou znamenat? Odpověď možná naleznete v článku: 10 hlavních příčin způsobujících bolest v boku.

Jak léčit žlučové kameny

Život se žlučníkovými kameny s sebou přináší určitá omezení. Každá produkce a následný odtok žluči způsobuje potíže. Zpočátku jsou příznaky nespecifické, později se objevují typické bolesti a zažívací potíže.

Příčinou jsou většinou žlučníkové kameny, ale podobné potíže může vyvolat i zánět žlučníku či nádorová onemocnění žlučníku. Přečtěte si také náš článek: Žlučník a jeho nejčastější onemocnění

Samozřejmostí je takzvaná žlučníková dieta. Jedná se o lehkou stravu s omezením tuků. Jídlo by mělo být lehce stravitelné, ale zároveň pestré a plnohodnotné.

V současné době neexistují léky, které by žlučníkové kameny odstranily. Podávají se pouze za účelem utlumení bolesti.

Odstranit kameny lze pouze operací, tedy chirurgickým zákrokem. Při něm se odstraní celý žlučník i se vzniklými kameny. V dnešní době se preferuje zejména takzvaná laparoskopická operace žlučníku.

Při této operaci se neprovádí klasický operační řez, ale pouze čtyři malé řezy. Přes ně se následně speciálními operačními pomůckami provádí celý zákrok. Výhodou je menší zásah do organismu, a tedy i rychlejší zotavení pacienta.

Jaké mohou nastat komplikace při operaci žlučníkových kamenů?

Přestože je laparoskopická operace považována za menší zásah a představuje menší zátěž pro organismus, i tak se mohou vyskytnout jisté komplikace. Mezi ně patří například krvácení, infekce spojená s hnisáním či tromboembolie.

Ta se může vyskytnout zejména u ležících pacientů, kuřáků a žen, které užívají hormonální antikoncepci. Je to stav, kdy se vytvoří krevní sraženina, která zapříčiní ucpání cévy a tím ohrožení na životě.

Více o této nemoci se dočtete v článku: Trombóza není onemocněním starých lidí. Ohrožuje i mladé!

Mezi jiné komplikace patří také:

 • tvorba srůstů v dutině břišní
 • poranění žlučových cest nebo jiných orgánů během operace
 • alergické reakce

Prevence vzniku žlučníkových kamenů

Vznik žlučníkových kamenů má na svědomí nemalé nepříjemnosti a komplikace. Proto má prevence před jejich vznikem své opodstatnění.

Buďte pohybově aktivní

Pravidelný sport nebo jiná fyzická aktivita významně snižuje riziko vzniku kamenů. Kromě toho si upevníte zdraví nebo zlepšíte fyzickou výkonnost a vitalitu.

Zařaďte tedy pohyb do svého života. Inspirovat se můžete i naším článkem: Vytvořte si vlastní tréninkový plán

Zdravě se stravujte

Dbejte na svůj jídelníček. Riziko tvorby kamenů snížíte, zvláště pokud do své stravy zařadíte dostatek vlákniny. Nezapomínejte i na správný pitný režim.

Přečtěte si články s touto tématikou:

Nepřejídejte se

Nezdravá strava ani přejídání se ještě nikomu na zdraví nepřidalo. To platí i pro tvorbu žlučníkových kamenů. Jezte raději častěji, ale v malých množstvích. Žlučník, ale i celé tělo vám za to poděkuje.

Nezapomínejte na snídani

Žluč je nejvíce zahuštěná mezi jednotlivými jídly. Je tak důležité tuto žluč vypudit, abychom zabránili jejímu zbytečnému hromadění a zahušťování. Proto si ráno, kdy je největší přestávka mezi přímým jídlem, dopřejte alespoň malou snídani. Tak správně nastartujete své trávení.

Snídaně, ale i pravidelné stravování zajistí vylučování žluči, která se tak zbytečně nehromadí a nepředstavuje takové riziko vzniku kamenů.

Co dělat, když dojde k žlučníkovému záchvatu?

Žlučníkové kameny snadno způsobí bolest, která se obvykle objevuje několik hodin po nevhodném jídle. Nejčastěji jde o smažený, slaný, tučný či kořeněný pokrm.

Ať už o svém žlučníkovém kameni víte, nebo ne, překvapit vás může náhlá, silná a nepříjemná pulzující bolest. Žlučníková kolika znemožňuje běžné činnosti. Přidružit se k ní může i zvracení či horečka.

Důležitý je klidový režim. Lehněte si, vypněte televizor a pokuste se najít úlevovou polohu.

V této době rozhodně nepřijímejte žádné jídlo. Pro trávicí systém bude momentálně největším přínosem hladovka.

Mírnou úlevu od křečí mohou přinést teplé obklady na místo bolesti. Teplo zlepšuje prokrvení, působí uklidňujícím dojmem a ulevuje od křečí.

Teplé obklady nikdy nepřikládejte na poraněnou pokožku. Vždy se ujistěte, že obklad není příliš teplý. Mohli byste snadno způsobit popálení nebo jiné podráždění pokožky.

Můžete užít léky na bolest s uvolňujícím účinkem – spasmolytika.

Bolest nepodceňujte a neváhejte kontaktovat lékaře, zejména trvá-li déle než jeden den. Rovněž vyhledejte pomoc, pokud jsou bolesti doprovázeny horečkou či zvracením.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • akv.sk - Žlučové kameny - cholelitiáza
 • nspskalica.sk - Žlučníkové kameny umí potrápit
 • nemocnicapp.sk - Chirurgické odstranění žlučníku - Cholecystektomie
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.