Žlučník a bolest žlučníku: Jaké jsou nejčastější příčiny a onemocnění?

Žlučník a bolest žlučníku: Jaké jsou nejčastější příčiny a onemocnění?
Zdroj fotografie: Getty images

Žlučník je orgán, který má v procesu trávení důležitou funkci. Při poruchách funkce umí značně potrápit. Podívejme se spolu na jeho nejčastější onemocnění.

Žlučník (latinsky vesice biliaris nebo vesica fallea) je dutý orgán hruškovitého tvaru, který se nachází těsně pod játry, tedy v oblasti pravé části břicha pod žebry.

Jeho funkce není tvorba žluči, jak si mnozí myslí, ale její skladování a zahušťování. Žluč je vytvářena játry a do žlučníku přitéká žlučovody.

Typickým žlučníkovým bolestem se odborně říká i biliární kolika. Toto pojmenování je odvozeno od latinského názvu žlučníku (vesica biliaris).

Žluč je hustší žlutohnědá tekutina, která se podílí na trávení tuků. V případě potřeby je ze žlučníku vylučována do tenkého střeva. Děje se tak zhruba 30 minut po konzumaci jídla.

Tento spouštěcí mechanismus má na starosti hormon cholecystokinin. Ten dává povel ke stažení žlučníku, čímž dojde k vypuzení žluči, do tenkého střeva. Přesněji do jeho první části zvané dvanáctník. Tam už se žluč postará o správné trávení tuků.

Žluč se skládá z různých látek. Je to například směs žlučových kyselin, žlučová barviva, cholesterol, bílkoviny, soli, mastné kyseliny a podobně.

Její žlutohnědé zbarvení je zapříčiněno žlutým barvivem zvaným bilirubin. Je to vlastně odpadní produkt metabolismu červeného krevního barviva, které je produkováno játry ze zaniklých červených krvinek.

Pociťujete nespecifické bolesti v oblasti levého či pravého boku? Přečtěte si také náš článek: 10 hlavních příčin způsobujících bolest v boku

Nejčastější potíže se žlučníkem

Poruchy žlučníku a jeho funkce se projevují zejména bolestí a trávicími potížemi. V některých případech je nutné jeho chirurgické odstranění.

Jelikož žlučník není pro život nezbytný, lze žít i bez něj. Vyžaduje to však určitá omezení a zásady.

Žluč se v takovém případě nehromadí ve žlučníku, ale odtéká z jater přímo do dvanáctníku. Při zvýšeném příjmu tučné stravy je tak žluči nedostatek a tuky jsou stráveny pouze částečně. Rozkládají se až následně v tlustém střevě. To bývá doprovázeno plynatostí, nadýmáním nebo i průjmem.

Bez žlučníku se zažívací potíže vyskytují zejména po přijetí většího množství tučnějšího jídla, na které je třeba větší množství žluči.

Pokud míváte bolest v oblasti pravého boku či nespecifické potíže s trávením, možná i vás trápí právě tento orgán. Přibližme si spolu nejčastější onemocnění žlučníku.

Žlučníkové kameny – cholelitiáza

Odborný název cholecystolitiáza je pojmenování pro tvorbu konkrementů (kamenů) ve žlučníku. Choledocholitiáza je označení pro přítomnost kamenů ve žlučových cestách.

Žlučníkové kameny se tvoří vysrážením žlučových složek, jako jsou vápenaté soli, bilirubin nebo cholesterol. Příčinou bývá i porucha nebo zpomalení odtoku žluči.

Mezi rizikové faktory tvorby žlučníkových kamenů patří:

  • strava s vysokým obsahem cholesterolu a nenasycených mastných kyselin
  • věk nad 40 let
  • obezita
  • těhotenství
  • některé nemoci
  • vynechávání snídaně
  • porucha metabolismu tuků

Tyto kameny mohou ucpat žlučové cesty, což se projeví silnými pulzujícími bolestmi v oblasti pod pravým žeberním obloukem. Často vyzařují do zad či oblasti břicha.

Popisují se také jako žlučníkový záchvat nebo biliární kolika. Způsobuje ji práce žlučníku a žlučových cest, které se snaží vypudit žluč a překonat překážku ve žlučových cestách.

Tyto bolesti přicházejí zejména po požití mastného jídla, kdy se žluč vylučuje ve větším množství. Takový záchvat může trvat i několik dní. Tehdy se neváhejte obrátit na odbornou pomoc.

Léčba v tomto akutním stavu spočívá zejména ve zklidnění žlučníku a zmírnění bolesti. Pacientům se podávají léky na uvolnění svaloviny žlučníku. Dodržovat se musí dietní opatření. Teprve později se může zvážit operace žlučníku.

Nejpreferovanější je takzvaná laparoskopická operace. Jedná se o menší zákrok, který vyžaduje kratší dobu zotavení. Pro pacienta i operační tým představuje menší zátěž. Místo klasické operační rány se provádějí obvykle jen 4 malé řezy. Přes tyto řezy jsou vedeny speciální operační nástroje, za jejichž pomoci se provede operace.

Zánět žlučníku – cholecystitida

Zánětlivé onemocnění žlučníku může mít několik příčin, ale až 90 % je způsobeno v souvislosti se žlučníkovými kameny.

Zánět je reakce organismu na určité poškození. Vzniká v důsledku působení imunitních buněk i látek uvolňovaných z postižené tkáně. Vyvolat jej mohou i některé mikroorganismy.

Při zánětu žlučníku odlišujeme akutní nebo chronickou formu. Akutní (náhlá) se projevuje rychle vzniklou bolestí v oblasti pod pravým žeberním obloukem. Často bývá doprovázena horečkou. Bolest se zvyšuje při pohybu nebo nádechu. Většinou trvá i několik dní.

Chronický průběh je zdlouhavý a nenápadný. Pacienti popisují pouze nespecifické příznaky, jako například mírný tlak v oblasti pravého boku nebo zažívací potíže či nevolnost.

Další dělení zánětu žlučníku se odvíjí od přítomnosti žlučníkových kamenů. Ve většině případů zánětu žlučníku jsou kameny přítomny. Ty se mohou snadno přemístit do žlučníkového vývodu a způsobit hromadění žluči, žlučníkové koliky a jiné komplikace spojené s touto chorobou.

Vedle žlučníkových kamenů a poruch odtoku žluči se z dvanáctníku do žlučníku snadno dostávají bakterie, které zánět vyvolávají.

10 % zánětů žlučníku nemá souvislost se žlučníkovými kameny. Může jít například o vliv různých jedovatých látek nebo stavy po úrazech či operacích.

Při zánětu žlučníku, zvláště při tom neléčeném, hrozí různé komplikace. Zánět se může šířit na okolní tkáně, případně mohou vznikat i takzvané srůsty. Jedná se o abnormální spojení mezi žlučníkem a okolními tkáněmi či orgány, které vzniká na základě zánětlivých procesů.

Vážnou komplikací rozsáhlého zánětu žlučníku je protržení stěny žlučníku a vylití jeho obsahu. Důsledkem je náhlý a rozsáhlý zánět, který je nutno akutně řešit. Představuje totiž ohrožení na životě.

Léčba spočívá v klidovém režimu, hladovce a podávání léků proti bolesti. Časem se přechází na žlučníkovou dietu, jejímž základem je omezení tuků. Ve vážnějších případech se přistupuje k operačnímu řešení, tedy chirurgickému odstranění žlučníku.

Nádorové onemocnění žlučníku

Karcinom žlučníku je poměrně časté nádorové onemocnění trávicí soustavy. Je tvořen buňkami, které jsou součástí vnitřní stěny žlučového měchýře. Často prorůstá do okolních struktur, které narušuje. V pozdějších stadiích nemoci se nádor šíří do jater, střeva, slinivky břišní a pobřišnice.

Prvotní příznaky jsou nenápadné a nespecifické. Pacienti mohou pociťovat mírné zažívací potíže. Později se většinou objevují bolesti v oblasti pravého boku, pod žebry. Doprovázet toto onemocnění může i zánět žlučníku. Později se objevuje nechutenství, zvracení, hubnutí a žloutenka.

Rozbor krve může poukázat na hromadění žluči či zvýšení bilirubinu – žlutého barviva.

Diagnóza se stanovuje zejména na základě zobrazovacích metod. Ty mohou odhalit zvětšení jater i přítomné útvary.

Mezi přesnější vyšetřovací metody patří zobrazovací metoda – CT nebo takzvané ERCP. Jedná se o vyšetření, při kterém se zavede speciální hadice s kamerou přes ústa pacienta až do žlučových cest.

Využívá se při tom i kontrastní látka, která následně na RTG snímku poukáže na žlučové cesty, případně překážky či různé útvary ve žlučových cestách.

Pomocí vyšetření ERCP se může i odebrat vzorek tkáně, který se následně vyšetří pod mikroskopem. Takovému odebrání vzorku se odborně říká biopsie.

Při časném zjištění nemoci se často přistupuje k chirurgickému odstranění žlučníku a podle potřeby i k odstranění postižené jaterní tkáně či lymfatických uzlin.

Léčba často zahrnuje i ozařování a chemoterapie. Záleží to samozřejmě na individuálním stavu. Prognóza, tedy předpoklad dalšího vývoje onemocnění, závisí zejména na brzkém zjištění nemoci.

Přečtěte si také náš zajímavý článek: Je nádor a rakovina totéž?

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • akv.sk - Ambulance klinické výživy – Žlučové kameny
  • nemocnicapp.sk - Cholecystektomie – chirurgické odstranění žlučníku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.