Cordyceps: Co je to a jaké jsou jeho účinky na zdraví? Podporuje libido?

Cordyceps: Co je to a jaké jsou jeho účinky na zdraví? Podporuje libido?
Zdroj fotografie: Getty images

Cordyceps je dobře známá houba díky svým blahodárným účinkům na lidský organismus. Je to houba tradiční čínské medicíny posilující imunitní systém, energii, vitalitu a libido. Jaké jsou všechny její zdravotní účinky? Kdo by naopak měl být ostražitý?

Cordyceps je v různých kulturách považován za léčivou houbu. Pochází z Číny a Tibetu, kde se pro své účinky používá již více než tisíc let.

Tato parazitická houba prospívá imunitnímu systému, kardiovaskulárnímu systému, ledvinám, dodává tělu energii a v neposlední řadě podporuje sexualitu.

Složení a obsah, zdravotní a nežádoucí účinky, použití, doplňky stravy a mnoho dalších zajímavých informací najdete v článku.

Co je cordyceps?

Cordyceps je druh parazitické cizopasné houby, která roste na larvách hmyzu. Je známá také jako housenice čínská nebo Cordyceps china. Vyskytuje se ve vysokohorských oblastech Nepálu, Tibetu, Indie a Číny.

Je to jedna z nejoblíbenějších čínských hub, která si na Západě získala silnou pozornost.

Její způsob existence je zcela zvláštní. V létě se vyskytuje jako houba, která šíří své výtrusy do okolí, a začíná tak parazitovat na larvách hmyzu (motýlů).

Když houba napadne svého hostitele, přirozeně nahradí jeho tkáň. Vypučí charakteristické dlouhé, štíhlé stonky. Podhoubí postupně prorůstá a na jaře opět vyrůstá jako houba.

Parazitické houby jsou zajímavé i pro vědeckou komunitu, protože mohou bojovat proti nemocem imunitního systému a mají protirakovinný potenciál. Využívají se zejména dva druhy, a to Cordyceps sinesis a Cordyceps militaris.

Kromě samotné houby existuje řada doplňků stravy obsahujících cordyceps v různých formách – extrakt v kapsli/tabletě, mletý prášek, tinktura nebo sušená směs.

Obsah a složení cordycepsu

Cordyceps lze považovat za jednu z nejdůležitějších hub obohacenou o řadu různých živin se silnou výživovou hodnotou. V současné době je cordyceps jedním z pilířů tradiční čínské medicíny.

V houbě jsou přítomny bioaktivní složky, jako jsou bílkoviny, tuky, polysacharidy, esenciální aminokyseliny, esenciální oleje, fenoly, flavonoidy, steroly, nukleosidy, minerální látky a vitaminy.

Cordyceps obsahuje nukleosidovou látku zvanou cordycepin (3-deoxyadenosin) s aktivními biologickými účinky. V cordycepsu lze nalézt silné zastoupení komplexních bílkovin, nukleových kyselin a velké množství mastných kyselin.

Z vitaminů můžeme zmínit skupiny B1, B2, B12, D, E a K. Z minerálních látek zejména sodík, vápník, železo, mangan, zinek, selen, hořčík a další.

Houba Cordyceps militaris
Houba Cordyceps militaris rostoucí ve volné přírodě. Zdroj: Getty Images

Příznivé účinky na organismus

Cordyceps má příznivé účinky na lidské zdraví, a to především díky obsahu polysacharidů, adenosinu, sterolů, flavonoidů, vitaminů a minerálních látek.

Posílení imunitního systému a imunity

Díky obsahu polysacharidů, nukleosidů a flavonoidů má cordyceps silný vliv na imunitní systém. Je protizánětlivý a působí jako přírodní antibiotikum. Bojuje proti celé řadě bakterií a virů.

Výzkumy prokázaly, že cordyceps zmírňuje příznaky několika zánětlivých onemocnění. Platí to i pro respirační onemocnění, jako je například nový covid-19.

Výzkumy ukazují, že houba prospívá imunitnímu systému a podporuje naše tělo na buněčné úrovni. Má významné antioxidační účinky, bojuje proti oxidačnímu stresu, volným radikálům a předčasnému stárnutí tělesných buněk.

Podporuje energii a vitalitu

Cordyceps působí jako přírodní zdroj energie. V čínské medicíně se používá jako prostředek pro rychlé zotavení a regeneraci organismu. Cordyceps zlepšuje celkové prokrvení a okysličení organismu, což následně zvyšuje jeho schopnost odolávat únavě.

Pomáhá svalům efektivněji využívat kyslík při fyzické aktivitě a tím podporuje celkové prokrvení organismu. Podporuje vytrvalost, sílu, výkonnost a je vhodný i pro profesionální sportovce.

Podporuje ledviny a detoxikaci organismu

Účinné látky v houbě působí na metabolismus buněk a podporují energetický metabolismus. Díky polysacharidům pomáhá cordcyceps odstraňovat z těla toxické odpadní látky.

Zlepšuje metabolismus v ledvinách a napomáhá fyziologickému vylučování močoviny. Podle tradiční medicíny účinně posiluje funkci ledvin, v nichž máme životní energii. Pozitivně působí také na játra, protože zvyšuje jejich detoxikační vlastnosti.

Podpora kardiovaskulárního systému

Adenosin ze skupiny nukleosidů zlepšuje využití kyslíku, podporuje kardiovaskulární systém a fyziologické prokrvení celého těla včetně srdce a mozku.

Má příznivý vliv na snižování krevního tlaku a hodnoty špatného LDL cholesterolu. Je tak přirozenou prevencí aterosklerózy. Rovněž reguluje a snižuje hladinu cukru v krvi.

Podporuje sexualitu a libido

Účinné látky obsažené v houbě podporují prokrvení těla, včetně pohlavních orgánů a pánevní oblasti. To má pozitivní vliv na zvýšení libida, plodnosti a sexuality.

Ve východních kulturách je proto jedním z oblíbených přírodních afrodiziak pro muže.

V asijských kulturách je cordyceps dokonce označován jako "himálajská viagra", protože v minulosti lidé tuto houbu používali ke zvýšení sexuální energie a vitality.

Některé studie poukazují na dlouhodobé užívání cordycepsu a podporu fyziologické funkce mužských varlat.

Protinádorový potenciál

Potenciál cordycepsu zpomalovat růst rakovinných buněk byl v posledních letech předmětem různých výzkumů a studií. V některých studiích bylo prokázáno, že houba cordyceps přirozeně inhibuje růst různých typů rakovinných buněk.

Podle jedné studie může cordyceps eliminovat vedlejší účinky spojené s léčbou rakoviny. Jedním z těchto účinků je leukopenie. Jde o stav, při kterém se snižuje počet bílých krvinek, což snižuje obranyschopnost organismu.

Výsledky naznačují, že houba cordyceps může pomoci snížit zdravotní komplikace spojené s některými formami rakoviny.

Shrnutí příznivých účinků houby cordyceps:

 • Posílení imunitního systému a obranyschopnosti
 • Protizánětlivý účinek
 • Antioxidační účinek
 • Zvýšení energie a vitality
 • Podpora fyzické výkonnosti a regenerace
 • Podpora zdraví dýchacích cest
 • Podpora zdraví kardiovaskulárního systému
 • Snížení LDL cholesterolu
 • Snížení hladiny cukru v krvi
 • Podpora funkce ledvin a jater
 • Podpora krevního oběhu a okysličování
 • Přírodní afrodiziakum a podpora libida
 • Podpora detoxikace a metabolismu
 • Protinádorový potenciál

Pro koho není cordyceps vhodný?

Cordyceps je považován za bezpečnou houbu, ale i přes své pozitivní účinky může občas způsobit nežádoucí problémy. To platí zejména pro osoby alergické na plísně, kvasinky a houby. Doporučujeme proto poradit se s alergologem.

Na pozoru se musí mít také lidé užívající farmakologickou léčbu při onemocnění diabetes mellitus (cukrovce). Užívání houby může vést k poklesu hladiny cukru v krvi a způsobit nežádoucí hypoglykemický stav.

Osoby s poruchami srážlivosti krve nebo osoby užívající léky na ředění krve se budou muset cordycepsu vyhnout kvůli riziku zvýšeného krvácení.

Houba také není vhodná při imunosupresivní léčbě (léčba potlačující imunitní systém) a pro pacienty s autoimunitními chorobami.

U některých konzumentů se mohou ojediněle vyskytnout mírné nežádoucí účinky, jako je bolest žaludku, nevolnost nebo průjem.

Pokud se u vás po užití cordycepsu objeví nepříjemné pocity, nepokračujte v konzumaci houby a kontaktujte svého lékaře.

V současné době není dostatek informací o škodlivosti v těhotenství ženy. Doporučuje se však vyvarovat se konzumace cordycepsu během těhotenství a kojení a v případě potřeby se poradit s gynekologem.

Doplňky stravy a dávkování

Cordyceps jako doplněk stravy je běžně dostupný ve formě celých sušených hub, kapslí, tablet nebo mletého prášku. Ze sušeného cordycepsu se často vyrábějí i další tinktury a různé tekuté extrakty.

V současné době neexistuje žádné oficiálně schválené a stanovené dávkování cordycepsu. Je proto nutné řídit se pokyny uvedenými na obalu konkrétního výrobku a výrobce. Houba neslouží jako náhrada pestré stravy.

Přečtěte si také: Co je reishi: "houba nesmrtelnosti"? Je opravdu tak zázračná?

Nepřekračujte maximální předepsanou dávku.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • VALÍČEK, Pavel. Houby a jejich léčivé účinky. Benešov: Start, 2011. ISBN 978-80-86231-54-9
 • JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Přírodní antibiotika a antivirotika v kuchyni: koření a hořčice, houby, med, léčivé octy a oleje: prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN 978-80-7281-552-4
 • healthline.com - 6 Benefits of Cordyceps, All Backed by Science. Healthline. Gavin Van De Walle, MS, RD
 • verywellhealth.com - What Is Cordyceps?  VeryWellHealth. Brittany Lubeck, RD
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.