Celer – jeho účinky, obsah, použití a pěstování

Celer – jeho účinky, obsah, použití a pěstování
Zdroj fotografie: Getty images

Celer je kořenová zelenina s nezaměnitelnou chutí a vůní. Někteří lidé ho milují, jiní ho nemají rádi. Znáte zdravotní výhody celeru?

Vlastnosti

V posledních letech nastal "boom" v pití celerové šťávy a konzumaci celerových stonků, zejména s cílem zhubnout, celkově pročistit organismus nebo podpořit celkové zdraví a vitalitu organismu. Ale má pro nás opravdu tak zázračné účinky?

A má vůbec celer pro náš organismus nějaký přínos?

Celer a jeho složky

Celer obsahuje mnoho účinných látek, včetně antioxidantů, které jsou zároveň protizánětlivými látkami.

V následující tabulce jsou uvedeny nutriční hodnoty na 100 g syrového celeru

Energetická hodnota 14 kcal
Sacharidy 2,97 g
Vláknina 1,6 g
Tuky 0,17 g
Bílkoviny 0,69 g

V tabulce jsou uvedeny hodnoty vitamínů a minerálních látek na 100 g syrového celeru

Vitamin A 449 IU Draslík 260 mg
Vitamin B1 0,021 mg Hořčík 11 mg
Vitamin B2 0,057 mg Vápník 40 mg
Vitamin B3 0,32 mg Železo 0,2 mg
Vitamin B5 0,246 mg Zinek 0,13 mg
Vitamin B6 0,074 mg Fosfor 24 mg
Vitamin B9 36 mcg Měď 0,035 mg
Vitamin C 3,1 mg Sodík 80 mg
Vitamin E 0,27 mg Selen 0,4 mcg
Vitamin K 29,3 mcg Fluor 4 mcg

Vnitřní použití

Pití celerové šťávy

Celerová šťáva se nejlépe připravuje odšťavněním stonků.

Celerová šťáva
Celerová šťáva. Zdroj fotografií: Getty Images

Pití celerové šťávy má údajně pro náš organismus několik příznivých účinků:

  • zlepšuje trávení a podporuje zdraví střev
  • má pozitivní vliv na naši pleť
  • podporuje hubnutí
  • působí protizánětlivě

Někteří lidé se však domnívají, že pití celerové šťávy může pomoci také při akné, problémech se štítnou žlázou, jaterních onemocněních nebo při léčbě cukrovky či rakoviny. Neexistují však žádné studie, které by tato tvrzení potvrzovaly.

Celer a jeho účinky na hubnutí

Mnoho lidí pije celerovou šťávu za účelem hubnutí. Pro podporu hubnutí se doporučuje vypít 475 ml čerstvé šťávy, a to ráno - ideálně na lačný žaludek.

Zastánci této "metody" hubnutí věří, že celerová šťáva pomáhá rozpouštět tukové buňky v játrech. Pro tuto teorii však chybí jakékoliv vědecké důkazy.

Co je však při hubnutí důležité, je kalorický deficit. To znamená, že výdej energie během dne musí být vyšší než její příjem.

Čistá celerová šťáva je proto pro hubnutí ideální, protože necelý půllitr šťávy (přesněji 475 ml) obsahuje v průměru pouze 85 kalorií.

Pokud se tedy rozhodnete nahradit pití slazené kávy, čaje nebo slazených nápojů celerovou šťávou, může vám to pomoci snížit denní příjem kalorií.

Pokud si chcete doma vyrobit vlastní celerovou šťávu, budete potřebovat asi 9 stonků celeru. Ty můžete přímo odšťavnit. Pokud nemáte odšťavňovač, můžete je rozmixovat a poté přecedit přes jemné síto. Je možné také použít gázu, kterou několikrát přeložíte a položíte na síto a poté přecedíte.

Je však třeba mít na paměti, že pokud odšťavníte celer, ztratíte téměř veškerou obsaženou vlákninu. Vláknina je pro naše tělo velmi prospěšná a podporuje také naše trávení. Vláknina zároveň dokáže "zaplnit" náš trávicí systém, takže jídlo se tráví déle a vy se cítíte plnější a déle.

Pokud vám samotný celer nechutná, ale rádi byste ho zařadili do svého jídelníčku, můžete celerovou šťávu smíchat sešťávami z jiného ovoce nebo zeleniny.

Jako zdroj bílkovin můžete do smoothie přidat jogurt nebo proteinový prášek. Pro doplnění tuků můžete použít různá ořechová másla nebo přidat avokádo. Přidáním bílkovin a tuků získáte zdravý a vyvážený ranní nápoj, který je skvělým startem do nového dne.

Celer a jeho protizánětlivé účinky

Celer obsahuje velké množství rostlinných sloučenin fytonutrientů. To jsou látky, které se běžně vyskytují v rostlinách a slouží k jejich ochraně. Mezi fytonutrienty patří mnoho látek.

Patří mezi ně např.:

  • rostlinná barviva
    • karotenoidy - ty jsou zodpovědné za červené, oranžové nebo žluté zbarvení rostlin
    • chlorofyl
  • aromatické látky
    • v cibuli a česneku
  • saponiny, terpeny, flavonoidy a další

Flavonoidy tvoří hlavní složku fytonutrientů v celeru. Flavonoidy působí jako antioxidanty. Pomáhají snižovat oxidační stres. K oxidačnímu stresu dochází, když se v těle hromadí nestabilní molekuly, tzv. volné radikály. Volné radikály přispívají ke vzniku mnoha chronických onemocnění.

Zvýšený příjem flavonoidů přináší několik výhod, především nižší riziko vzniku, výskytu a rozvoje:

  • srdečních onemocnění
  • výskytu cukrovky
  • obezity
  • rakoviny

Flavonoidy mohou také přispívat ke zdravější pokožce, ale mají i mnoho dalších výhod:

  • posilují imunitu
  • mají antivirové a antimikrobiální účinky
  • chrání játra

Celer a jeho vliv na krevní tlak

Celer obsahuje relativně vyšší koncentraci dusičnanů. Díky tomu podporuje zdraví srdce a také pomáhá snižovat krevní tlak.

Dusičnany obsažené v celeru se liší od dusičnanů (a dusitanů), které se používají jako konzervační látky. Tento typ dusičnanů nebo dusitanů má opačný účinek na krevní tlak.

Také již zmíněné flavonoidy přispívají k ochraně srdce a cév.

Celer a jeho účinek na snižování cholesterolu

Některé studie na zvířecích modelech naznačují, že celer může také snižovat hladinu cholesterolu. U lidí však tento účinek zatím nebyl potvrzen.

Celer a celková detoxikace organismu

Mnoho lidí pije celer v určité formě za účelem "celkové detoxikace organismu". Neměli bychom však zapomínat na to, že naše tělo se dokáže zbavit škodlivých látek úplně samo. Na detoxikaci se podílí zejména orgány:

  • játra
  • ledviny
  • plíce
  • střeva

I když pití celerové šťávy má mnoho zdravotních přínosů, rozhodně nemůže "detoxikovat tělo".

Celer a jeho účinky na akné

Mnoho lidí je zastánci názoru, že celer pomáhá také při léčbě akné, a to díky vysokému obsahu soli. Tato tvrzení jsou velmi zjednodušená a nejsou podložena žádným výzkumem.

Je však možné, že pokud přidáte do svého jídelníčku celerovou šťávu, zaznamenáte zlepšení stavu akné.

Výzkumy naznačují, že výskyt a závažnost akné je větší při konzumaci stravy bohaté na jednoduché cukry. Vzhledem k tomu, že celerová šťáva obsahuje málo cukru, může její pití při akné pomoci. Zvláště pokud celerovou šťávou nahradíte jiné, slazené nápoje.

Při akné se obecně doporučuje zařadit do jídelníčku potraviny, které příliš rychle nezvyšují hladinu cukru v krvi. Jsou to zejména potraviny bohaté na vlákninu - zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, luštěniny.

Zároveň může celerová šťáva díky svému obsahu snižovat zánět a tím také napomáhat ke zlepšení stavu akné.

Celer a naše pleť

Celer může také pomoci "omladit" naši pokožku. Díky obsahu vitaminu C podporuje syntézu kolagenu. Zinek zase podporuje hojení ran. Díky vysokému obsahu antioxidantů celer celkově chrání naši pokožku a pomáhá jí rychleji regenerovat.

Je třeba také připomenout, že strava s vysokým obsahem cukru vede k rychlejšímu stárnutí pokožky. Jde o proces, při kterém cukry interagují s kolagenovými a elastinovými vlákny.

Při této interakci vznikají takzvané produkty AGE (advanced glycation end products), které snižují pružnost a strukturu pokožky. Výběr nápojů s nízkým obsahem cukru (například celerové šťávy) může pomoci zpomalit stárnutí pokožky.

Celer jako afrodiziakum

Afrodiziaka jsou potraviny nebo přípravky, které stimulují a zvyšují sexuální touhu. Mezi afrodiziaka patří feromony - chemické nebo přírodní hormony, které působí mimo tělo a zvyšují sexuální přitažlivost.

Některé zdroje tvrdí, že celer působí jako afrodiziakum a může u mužů zvýšit sexuální touhu. Tato tvrzení vycházejí ze skutečnosti, že celer obsahuje hormon androsteron. Ten vede ke zvýšení testosteronu u mužů, což má mimo jiné za následek zvýšení sexuální touhy.

Androsteron se v malém množství nachází také v potu a je klasifikován jako feromon.

Ačkoli některé studie poukazují na obsah androsteronu v celeru, neexistují žádné důkazy o tom, že by jeho konzumace nebo pití celerové šťávy zvyšovalo sexuální apetit nebo atraktivitu mužů.

Sběr a skladování

Celer a jeho pěstování

Celer nebo jen jeho jednotlivé stonky lze dnes koupit téměř v každém obchodě s potravinami. Prodává se dokonce v bio kvalitě.

Zeler
Zdroj fotografií: Getty Images

Pokud si však chcete celer vypěstovat sami, je důležité si předem rozmyslet, kterou část celeru chcete pěstovat a následně použít. Podle toho si vyberte semena.

Na výběr je mnoho odrůd:

  • Celer bulvový
    • Celer bulvový je na pěstování poměrně náročnější rostlina. Vyhovuje mu hlinitá až hlinitopísčitá půda. Ideální je vysazovat ho v lednu nebo únoru do květináčů umístěných v interiéru. Teplota by měla být stabilní mezi 15 a 20 °C. Sazenice se na záhon venku vysazují kolem poloviny května. Od výsevu trvá 140 až 240 dní, než je možné celer sklízet.
  • Celer řapíkatý
    • Celer řapíkatý se pěstuje podobně jako celer bulvový. U tohoto druhu se konzumuje stonek. Je důležité ke konci sezóny stonky přikrýt zeminou, slámou nebo lepenkou, aby byly bílé.
  • Celer listový
    • Sazenice se vysazují v polovině května a listy se sklízejí buď po jednom, nebo po celé růžici v říjnu nebo listopadu.

Nežádoucí účinky celeru

Jedním z nežádoucích účinků může být nadměrný příjem sodíku, zejména při zvýšené konzumaci celerové šťávy.

Doporučuje se vypít ráno 475 ml celerové šťávy. Ačkoli celer neobsahuje nadměrné množství sodíku, toto množství šťávy může obsahovat až 288 mg sodíku.

Denní dávka sodíku by neměla překročit více než 2 300 mg.

Pokud tedy během dne přijmete velké množství soli v jiných potravinách, můžete nakonec i díky celerové šťávě tento denní limit překročit.

Lidé, kteří mají problémy s krevním tlakem, by si proto měli dávat pozor na pití celerové šťávy a s ní spojený příjem sodíku. Nadměrné množství sodíku může přispět ke zvýšení krevního tlaku.

Celerová šťáva obsahuje také velké množství draslíku. 475 ml šťávy může obsahovat až 936 mg draslíku, což představuje 20 % celkového denního příjmu.

Draslík pomáhá snižovat krevní tlak a uvolňovat cévy. Při vyšším příjmu draslíku dochází k jeho nadbytku v těle, což může přispívat ke snižování krevního tlaku.

Pokud máte vyváženou stravu, která neobsahuje mnoho solí, a nepřekračujete denní příjem sodíku, může celerová šťáva napomáhat snižování krevního tlaku.

Jedním z dalších nežádoucích účinků může být průjem. Celer obsahuje vyšší množství manitolu (alkoholového cukru), který může zvýšit množství vody v našem trávicím traktu. Tento nežádoucí účinek by se měl časem snižovat, až nakonec zcela vymizí.

Pacienti, kteří mají problémy s trávením nebo trpí poruchami trávicího systému, jako je syndrom dráždivého tračníku, by však měli být opatrnější.

Neměli bychom zapomínat, že celerová šťáva obsahuje také vysoké množství vitaminu K. Vitamin K je důležitý zejména pro srážlivost krve. Pro většinu zdravých lidí nepředstavuje obsah vitaminu K v celeru problém. Problém představuje zejména pro lidi, kteří užívají léky na srážlivost krve (konkrétně warfarin).

Vitamin K snižuje účinek warfarinu na ředění krve. Jako důsledek se mohou ve větší míře tvořit sraženiny. Při užívání warfarinu není nutné zcela vyřadit potraviny obsahující vitamin K.

Podstatnější je udržovat jejich konzumaci každý den přibližně ve stejném množství. V takovém případě lze stanovit dávku warfarinu, která je potřebná k udržení konstantní hladiny srážlivosti krve.

Kromě již zmíněných látek obsahuje celer také psoralen. Tato látka může reagovat se slunečním zářením a způsobit tzv. fytofotodermatitidu.

Fytofotodermatitida je stav, při kterém kůže po vystavení slunečnímu záření zčervená a zanítí se. Někdy se na kůži mohou objevit i puchýře. Studie však ukazují, že tato dermatitida se častěji vyskytuje v oblastech, kde kůže přichází do kontaktu s celerem.

Pití nebo konzumace celeru nemá tendenci dermatitidu způsobovat.

Při pití celerové šťávy by měli být opatrní i lidé, kteří užívají léky:

  • se sedativním účinkem
    • klonazepam
  • na podporu funkce štítné žlázy
    • levotyroxin
  • k ředění krve
    • warfarin
    • aspirin
    • klopidogrel
    • a další
  • k léčbě vysokého krevního tlaku
    • furosemid
    • amlodipin
  • nesteroidní protizánětlivé léky
    • ibuprofen
    • naproxen

Závěr s tipem a doporučením..

Tip, jak zařadit celer do jídelníčku: Celer má svou specifickou chuť a vůni a ne každý ho má rád. Pokud byste však chtěli celer do svého jídelníčku zařadit, doporučujeme ho kombinovat s arašídovým máslem. Celerový stonek namočte do arašídového másla nebo ho jím potřete (pokud chcete, můžete ho lehce osolit). Lahodná kombinace chutí vás jistě překvapí. Případně můžete přidat i trochu sladké marmelády nebo sušené rozinky či brusinky. Získáte tak skvělou a vyváženou svačinu.

Celer a arašídové máslo
Celer a arašídové máslo. Zdroj fotografií: Getty Images

Pití celerové šťávy může být skvělým zdrojem mnoha vitaminů, minerálů a antioxidantů. Je však třeba mít na paměti, že je třeba ji kombinovat s vyváženou stravou. Samotné pití celerové šťávy může mít na naše zdraví více negativních účinků než přínosů.

Celer je zelenina se specifickou vůní a chutí, která není každému po chuti. Obsahuje však mnoho vitamínů, minerálů a antioxidantů. Proto byste ho rozhodně měli zařadit do svého jídelníčku.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.