Máte problémy se zvedáním hlavy? Jaké jsou hlavní příčiny?

Máte problémy se zvedáním hlavy? Jaké jsou hlavní příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Problémy se zvedáním hlavy mají různé příčiny. Někdy jde o běžné nachlazení, jindy o závažné onemocnění.

Problémy se zvedáním hlavy se mohou objevit v každém věku. Souvisejí s neschopností provést typický pohyb hlavy dozadu z předklonu hlavy.

Brada je umístěna blízko hrudníku nebo na hrudníku a z různých důvodů ji nelze vůlí vrátit do přirozené (fyziologické) polohy.

Známe několik příčin těchto obtíží. Některé mohou souviset s průvanem, nachlazením, jiné vyžadují speciální diagnostiku.

Nově vznikající obtíže tohoto typu většinou souvisejí s neurologickým problémem, ale vyskytují se i posttraumaticky. Někdy problémy se zvedáním hlavy vznikají náhle (akutně), jindy se začnou objevovat postupně (dlouhodobě) nebo skrytě (latentně).

Často se tyto obtíže objevují při dlouhodobém nesprávném držení těla. To může vést k rozvoji charakteristického onemocnění krční páteře.

Může se však jednat i o autoimunitní onemocnění, které vede k tomuto příznaku.

Problémy se zvedáním hlavy
Zdroj fotografií: Getty Images

Příčiny

Mezi hlavní příčiny problémů se zvedáním hlavy patří:

  • Tortikolis (cervikální dystonie) - Může vzniknout z různých příčin (nachlazení, úraz, ...). Jedná se o stav, kdy je hlava na jedné straně nepřiměřeně stažená. Je asymetricky napjatá a nakloněná na jednu stranu. Napjaté jsou také týlní svaly. Typická je bolestivost a zhoršená pohyblivost.
  • Cervikokraniální syndrom - Bolesti hlavy souvisí s onemocněním krční páteře. Jsou spojeny s nemožností ohýbat se dopředu, dozadu nebo do stran. Může být přítomno brnění nebo píchání v zátylku a citlivost na pohmat.
  • Cefalea - Bolest hlavy z napětí nebo migrenózní bolest hlavy. Pacient hledá úlevovou polohu a křečovitě se brání jakékoli změně polohy hlavy.
  • Infekce - Většinou meningitida (zánět mozkových blan) nebo meningoencefalitida (zánět mozkových blan a mozku). Je způsobená patogeny, jako je Borrelia burgdorferi, virus klíšťové encefalitidy, herpetická meningitida, Clostridium tetani atd.
  • Neurologická onemocnění - Náhlá mozková příhoda (krvácení do mozku nebo krvácení), subarachnoidální krvácení, amyotrofická laterální skleróza, skleróza multiplex, nádory mozku a míchy.
  • Nehody - Tzv. kraniotraumata (úrazy hlavy) s krvácením pod mozkové pleny. Může dojít k poranění krční páteře při pádu atd.
  • Myasthenia gravis - Vzácné autoimunitní onemocnění postihující místo nervosvalového spojení. Projev se označuje jako syndrom upadlé hlavy.
  • Nádory - Nezhoubné a zhoubné nádory hlavy a krku.
Problémy se zvedáním hlavy
Zdroj fotografií: Getty Images

Zajímavá fakta

Klíšťová encefalitida nebo borrelióza jsou onemocnění, jejichž přenašečem je klíště obecné (Ixodes ricinus).

Při cervikokraniálním syndromu jsou často přítomny kostní výrůstky obratlů, které tlačí na krční nervy a způsobují bolest nebo pocit necitlivosti krční páteře. Mohou být přítomny i jiné degenerativní změny obratlů nebo posunuté meziobratlové ploténky.

U roztroušené sklerózy může mít pacient oslabené krční a zádové svaly, ale není to pravidlem.

Kromě základních krevních testů se k diagnostice onemocnění, která vedou k problémům se zvedáním hlavy, používá zobrazovací vyšetření nebo lumbální punkce.

Prevence a léčba

Aby se těmto obtížím předešlo, je nutné vyhnout se spaní v průvanu (noční průvan).

Pokud je to možné, doporučuje se pravidelné cvičení, chůze nebo plavání. Ty zlepšují držení těla a pomáhají předcházet potížím, zejména problémům s páteří.

Po náhlé mozkové příhodě mají pacienti k dispozici řadu cvičení, která zlepšují jejich motorické schopnosti a pomáhají jim vrátit se do běžného života.

Správná dechová cvičení vedou k optimálnímu držení hrudního koše nad bránicí. To vede také k posílení svalstva páteře.

Omezení kouření zlepšuje celkovou kondici a výkonnost a pomáhá předcházet vzniku rakoviny.

Zejména při poruchách páteře je důležité dodržovat vertebropatický režim. To znamená vyhýbat se zvedání těžkých břemen, vyvarovat se rotací v krční oblasti, všímat si bolestivosti a nejít při provádění pohybů proti bolesti.

Zejména pacienti, kteří prodělali infekci nervového systému nebo jiné neurologické onemocnění, jsou náchylnější k pádům. Zde jsou vhodná posilovací cvičení chůze, berle, chodítko nebo chůze s dopomocí.

Problémy se zvedáním hlavy
Zdroj fotografií: Getty Images

Z léků se používají ty, které se snaží pomoci odstranit hlavní příčinu. U meningitidy se používá antibiotická léčba, u jedné z forem mrtvice se používají léky na ředění krve.

U cervikální dystonie, ale také u bolestí hlavy krčně-míšního charakteru se používá reflexní léčba obstřikem do kůže.

Kromě analgetické léčby (která tiší bolest) se někdy podávají myorelaxancia (svalová relaxancia).

U myastenie gravis se podávají především imunosupresivní léky.

Někdy je nutná chirurgická léčba. Jedná se především o stavy po úrazech hlavy, kdy je nutný rychlý zásah k záchraně života pacienta.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.