Proč vznikají bílé skvrny na kůži?

Proč vznikají bílé skvrny na kůži?
Zdroj fotografie: Getty images

Kůže nás chrání před vlivem vnějšího prostředí. Je naším ochranným obalem. Změny na jejím povrchu jsou ihned viditelné. Ztráta pigmentu, ale i jiné změny barvy nás upozorňují, že něco není v pořádku. Kromě onemocnění týkajících se jí samotné upozorňuje i na jiná onemocnění, která mohou mít kožní projevy.

Bílé skvrny na kůži se označují také jako depigmentace. Projevují se na pokožce člověka kdekoliv na těle. Plošná změna barvy kůže se odborně nazývá i makula. Její vznik podmiňuje změna prokrvení nebo pigmentu.

Nejčastěji se vyskytují na rukou, obličeji, ale i na zádech. Jde o jasně odlišitelné a ohraničené světlejší fleky a skvrny. Tyto fleky mohou, ale nemusí značit vážnější onemocnění.

Tyto skvrny vznikají destrukcí pigmentových buněk v dané části kůže, což způsobuje depigmentaci trvalého charakteru. Původcem může být podle teorií například autoimunitní reakce, případně zánik pigmentových buněk z důvodu účinku neurochemických mediátorů.

Existuje několik onemocnění, která se projevují bílými a bledými skvrnami na kůži. Patří mezi ně například vitiligo, pityriasis versicolor, hypertyreóza nebo jiné nemoci endokrinního systému.

Mnohdy bývají důsledkem nějakého zranění, případně očkování. Pokud se vyskytnou bez zjevné předchozí a externí příčiny, jde o symptom nějaké nemoci. Důležité je sledovat, zda se kromě ztráty pigmentace neobjevují i ​​jiné doprovodné příznaky.

Vitiligo

Velmi častým onemocněním s projevem bílých skvrn je vitiligo. Vyznačuje se výskytem množství bílých skvrn zejména na obličeji, horních končetinách, případně na pokožce vlasů.

Jde o menší skvrny, které mohou být buď specificky lokalizované, generalizované, univerzální nebo smíšené. Onemocnění postihuje muže a ženy. Jeho rozvoj začíná již poměrně brzy, kolem 20. roku života.

Onemocnění je způsobeno zánikem melanocytů a je nepřenosné. Během letního období by se člověk s tímto onemocněním neměl vystavovat slunečnímu záření. Bílé skvrny na kůži po opalování svědí.

Nemoc se dá vyléčit, ale výsledky jsou velmi variabilní. Využívá se léčba glukokortikoidy, lokální PUVA terapie, moderní laserová terapie nebo aplikace lokálních přípravků. V případě, že žádná jiná léčba nezabere, je možné řešení i formou mikrochirurgického zákroku ve formě štěpů do pokožky.

Pityriasis versicolor

Dalším z onemocnění je pityriasis versicolor. Toto onemocnění je plísňového původu a bledé fleky způsobuje plíseň Malassezia furfur. Onemocnění se projevuje formou šedých a bílých skvrn na zádech nebo krku, někdy i jako bílé tečky na kůži.

mykóza vyvolávající pityriasis versicolor
Plíseň Malassezia furfur. Zdroj: Getty Images

Ke vzniku onemocnění přispívají součinně tyto faktory:

  • mastná pokožka
  • zvýšené pocení
  • snížená obranyschopnost organismu
  • vysoká teplota prostředí
  • vysoká vlhkost prostředí

Onemocnění je částečně přenosné. Jeho léčení spočívá v aplikací protiplísňových prostředků. Léčba je však stanovena specialistou, dermatologem, který určí nejlepší možný způsob, jak odstranit tyto skvrny a fleky.

Bílé skvrny při hypertyreóze

Hypertyreóza je onemocnění, které je charakteristické nadměrnou produkcí hormonu ve štítné žláze. Je autoimunitní poruchou organismu. Jedním ze symptomů onemocnění je i existence bílých a bledých fleků na pokožce v důsledku selhání pigmentových buněk a jejich nefunkčnosti. 

Albinismus

mladý muž albín, bílé vlasy, v saku
Mladý muž s albinismem. Zdroj: Getty images

Albinismus je vzácné dědičné onemocnění, které může mít vícero forem. Jednou je totální (okulokutánní) albinismus, kdy postihuje kůži, vlasy i oči. Oční forma postihuje barvu očí.

Třetí formou je částečný neboli parciální albinismus. Ten se vyznačuje tím, že depigmentace postihuje jen některé části těla. Depigmentaci způsobuje defekt enzymu tyrosinázy.

Totální albinismus se vyznačuje následovně:

  • bílá kůže i vlasy
  • světle modré až červené oči
  • citlivost na UV záření
  • vyšší riziko vzniku kožních onemocnění
  • rychlejší stárnutí kůže

Bílé fleky na kůži a jiná onemocnění

Kromě toho se skvrny podobného typu vyskytují i jako součást příznaků jiných onemocnění. Jejich příkladem je například cukrovka, perniciózní anémie nebo Addisonova choroba.

Jiným druhem ztráty pigmentu je leukodermie. Toto onemocnění zahrnuje ložiskovou ztrátu pigmentu. Na rozdíl od vitiliga nejsou skvrny s ohraničením.

Destrukce pigmentových struktur nastává následkem jiného onemocnění. Leukodermie vzniká při syfilis, psoriáze, ale také jako následek kožních infekcí či dokonce po vyhojení popálenin.

Příkladem jiných onemocnění je také lepra a vznik skvrn vzniká i při onemocněních jater, při poruše funkce ledvin či hypofýzy. Jiným příkladem je onemocnění lichen sclerosus, což je chronická dermatóza. Její příčina není přesně známa.

Bílé fleky na kůži u dětí

Bílé skvrny se u dětí mohou vyskytovat po úrazech, popáleninách. Ale také jako následek zánětů kůže a ostatních zmíněných onemocnění. Důležité je proto časné odborné vyšetření.

mladý chlapec sedí sám na lavičce, je smutný, prožívá negativní emoce, dětské hřiště, tráva, houpačka
Děti často prožívají negativní emoce. Zdroj: Getty images

Stejně jako u dospělých mohou poruchy pigmentu vznikat i u dětí. Jako vrozená porucha pigmentace se vyskytuje albinismus. I na výskytu vitiliga se podepisuje dědičná predispozice.

Odlišnost dětí si vybírá mnohokrát svou daň. Děti s poruchou pigmentace trpí sníženým sebevědomím i jinými emocionálními poruchami. Proto je ze strany rodičů a blízkých potřebná podpora.

Dítě s vitiligem se nemůže navždy skrývat a vyhýbat se kolektivu. Musí se zapojovat do aktivit v kolektivu. Potřebná je podpora a v případě výskytu psychických obtíží, jako je deprese a úzkost i odborné vyšetření.

Video poskytuje informace o vitiligu

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.