Léčba zánětu sedacího svalu: Léky, lokální, režim a rehabilitace

V první řadě se volí konzervativní terapie. Využívá se farmakoterapie, režimová opatření a fyzioterapie – rehabilitace.

V případě jejího neúspěchu a podle vyvolávající příčiny se přistupuje k chirurgickému řešení.

Farmakoterapie zahrnuje využití: 

  • analgetik
  • myorelaxancií
  • nesteroidních antirevmatik
  • lokálních anestetik – gelů, mastí
  • kortikosteroidů
  • antikonvulziv
  • antidepresiv
  • a léků podporujících regeneraci nervů 
    • vitaminy
    • pulzní magnetoterapie

Ostatní prvky konzervativní léčby jsou například masáže, akupunktura, akupresura či hydroterapie, elektroléčba, magnetoterapie, ultrazvuk, fototerapie. V první fázi mohou pomoci spíše studené obklady, později naopak teplé (nahřívání fénem, hřejivé náplasti, překrytí dekou).

Do režimových opatření dále patří klid na lůžku a vyhýbání se fyzické zátěži. Důležitá je správná poloha a dobrá matrace.

Fyzioterapie zahrnuje také různá cvičení (například McKenzie technika a jiné), trakční léčbu. Pomoci může i lepení pružné bavlněné pásky (tejpu).

Domácí léčbu a vhodnou pohybovou aktivitu je nejlépe konzultovat s odborníkem, protože podle základní příčiny se určují i vhodné cviky. Samozřejmě záleží také na tělesných a kondičních dispozicích každého člověka.

Konzultaci poskytne neurolog, fyzioterapeut nebo trenér znalý dané problematiky. Vhodná je i lázeňská léčba.

Konzervativní léčba má většinou vysokou míru úspěchu. V případě, že selhává, se volí chirurgická operační léčba. V takovém případě samozřejmě záleží také na nálezu.

Indikací k chirurgickému řešení je například syndrom caudae equinae (syndrom kaudy) a jiné závažné kořenové syndromy. Cílem je uvolnění útlaku nervových kořenů.

Odborný garant MUDr. Andrea Bullová doplňuje: Ke konzervativní terapii patří vitamíny zejména vitamíny skupiny B i s obsahem B12, z léků plus opioidy ve formě kombinovaných preparátů (například kombinace tramadol a paracetamol), intramuskulární injekce (tramal) nebo náplasti (fentanyl). Z nefarmakologické terapie i ozonoterapie, která má velmi dobrý efekt.

Prevence je důležitá...

Prevence, prevence, a ještě jednou prevence. Vždy je lepší předcházet problému než ho řešit. Hlavně co se týče zdraví.

Páteř potřebuje dostatek přiměřeného pohybu (plavání, cyklistika, cvičení s vlastní váhou, jóga, rehabilitační cviky). V případě zdravotních komplikací postačí chůze. Následně jsou důležité správné držení těla a postoj.

Stejně důležitá je správná poloha během spánku a dobrá matrace.

V případě sedavého zaměstnání a kancelářské práce je nutné myslet na vhodné pracovní prostředí, židli, stůl a polohu během sezení.

Nezbytné jsou pravidelné přestávky při práci v sedě či v jedné poloze.

Během větrných nebo chladných dnů je nutné myslet na přiměřené oblečení a předcházení prochladnutí pohybového aparátu. Při nadváze nebo obezitě je vhodná redukce hmotnosti a samozřejmě i ostatní prvky zdravé životosprávy.

fsdílet na Facebooku