Léčba TBC mozku: léky, antibiotika

Současné pokyny Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučují léčbu čtyřmi antibiotiky:

  • isoniazidem 10–15 mg/kg/den
  • rifampicin 10–20 mg/kg/den
  • pyrazinamid 30–40 mg/kg/den
  • etambutol 15–25 mg/kg/den

Všechna se užívají v kombinaci po dobu 2 měsíců. Poté následuje režim dalších dvou léků, isoniazidu a rifampicinu. Tento dvojkombinační režim se podává po dobu 10 měsíců.

Celková délka léčby je tedy 12 měsíců.

Během tohoto období je třeba sledovat jaterní funkce, zejména na začátku léčby.

V rozvojových zemích může být problémem nedostatek účinných antibiotik. Ale i v moderních zemích je účinná léčba tuberkulózní meningitidy ohrožena.

Problémem je rezistence mykobakterií vůči některým lékům. Nazývá se také multirezistence (MDR).

Při podezření na multirezistenci (MDR) je lékem volby chinolon a cykloserin nebo terizadon.

Je třeba vyvinout velké úsilí k získání vzorku bakterií přímo z likvoru, aby bylo možné přímo otestovat citlivost patogenu na daná antibiotika.

Kortikosteroidy se doporučují zejména pro léčbu dětí s tuberkulózní meningitidou kvůli výrazným příznakům ze zvýšeného nitrolebního tlaku, který glukokortikoidy snižují.

Podávají se v denní dávce 2 mg/kg. Například prednison (max. 60 mg/den) se užívá první měsíc léčby. Jeho dávka se pak postupně snižuje.

Kortikosteroidy mimo jiné zlepšují integritu hematoencefalické bariéry, která je poškozena zánětem a pronikajícími bakteriemi.

Poměrně častá komplikace tuberkulózní meningitidy je hydrocefalus. Hydrocefalus se léčí chirurgicky. Operace je vhodná u pacientů s nekomunikujícím hydrocefalem, kteří jsou v bezprostředním ohrožení života v důsledku mozečkové herniace (vybíhání mozečku dolním mozkovým otvorem).

I při správné antituberkulózní léčbě mohou opakovaná CT a MRI často prokázat progresivní zánětlivé změny mozku. Vznikají nové granulomy a infarkty, které jsou pravděpodobně zprostředkované imunitou.

Dobře reagují na kortikosteroidy a chemoterapeutický lék thalidomid. Thalidomid je účinný i v prevenci slepoty v důsledku progresivní optochymatózní arachnoiditidy, která je komplikací tuberkulózní meningitidy.

fsdílet na Facebooku