Léčba anémie: Jak se léčí a jaké léky se používají + vitamíny

Léčba anémie závisí na příčině jejího vzniku.

Terapie anémie z nedostatku železa zahrnuje identifikaci a odstranění krevních ztrát a nahrazování železa ve formě doplňků stravy, ať už v tabletách, nebo intravenózních přípravcích.

Úvodní akutní léčba je 150–200 mg železa denně. Později se může přejít na nižší dávkování 100 mg denně. Velmi vhodnou kombinací je suplementace železa spolu s folátem a pyridoxinem – vitamínem B6.

Léčba je dlouhodobá a trvá minimálně 3–6 měsíců.

Anémie z nedostatku vitamínů B12 a folátů se léčí substitucí daných živin a zařazením vhodných potravin bohatých na vitamín B12 a folátů podle doporučení uvedeného v části o příčinách.

Substituce vitamínu B12 může probíhat i ve formě podávání intramuskulárních injekcí, které se podávají každý druhý den.

Anémie při chronických chorobách je průvodním znakem jiného základního onemocnění. Léčbou primární nemoci by se měla zvládnout i chudokrevnost.

Pokud je anémie závažná, akutní léčbou je krevní transfúze nebo podávání injekcí syntetického hormonu, který se v přirozené formě syntetizuje v ledvinách. Jedná se o erytropoetin – hormon stimulující krvetvorbu.

Aplastická anémie způsobená expozicí chemickým a toxickým látkám se vyléčí po vynechání vyvolávajícího faktoru. Při autoimunitní příčině se zahajuje imunosupresivní léčba.

V ostatních případech je po splnění indikačních kritérií pacient připraven k transplantaci kostní dřeně.

Léčba srpkovité anémie zahrnuje inhalaci kyslíku, léky tlumící bolest a prevenci komplikací. V některých případech mohou být zapotřebí krevní transfúze. Esenciální je suplementace kyseliny listové.

U talasemie se ve většině případů jedná o lehkou anémii, která nevyžaduje léčbu. U závažnějších forem se léčí podobně jako ostatní typy anémii, avšak někdy je zapotřebí operačního odstranění sleziny nebo transplantace kmenových buněk krve či kostní dřeně.

fsdílet na Facebooku