MSM: Co to je? Jaké jsou jeho účinky na zdraví a pohybový aparát?

MSM: Co to je? Jaké jsou jeho účinky na zdraví a pohybový aparát?
Zdroj fotografie: Getty images

Methylsulfonylmethan je organická látka známá pod zkratkou MSM. Obsahuje síru a má řadu příznivých účinků na organismus, zejména na pohybový aparát. Jaké všechny příznivé účinky MSM má? Pro koho je a naopak není vhodný?

MSM (methylsulfonylmethan) je často používaná látka, která se nachází v řadě doplňků stravy. Jedná se o sloučeninu prospěšnou pro zdraví kloubů, svalů, chrupavek a imunitního systému.

Přírodní zdroje MSM, zdravotní účinky, vedlejší účinky, dávkování, doplňky stravy a mnoho dalších zajímavých informací najdete v tomto článku.

Co je MSM?

Methylsulfonylmethan je organická sloučenina obsahující síru. Přirozeně se vyskytuje v potravinách, zvířatech a lidském těle. MSM však může být vytvořen také synteticky jako doplněk stravy ve formě kapslí nebo prášku k zalití.

Síra je velmi důležitý minerál pro správné fungování několika vnitřních procesů v lidském těle.

MSM se používá ke zmírnění zánětů, snížení bolesti kloubů, podpoře chrupavek, regeneraci pohybového aparátu a také k podpoře imunitního systému a imunity.

Je pravděpodobné, že MSM konzumujete i ve své běžné stravě. Nachází se v kravském mléce, mase, rybách nebo vejcích. Koncentrován je v různých druzích zeleniny, zejména v zelí a kapustě.

Přirozeně se vyskytuje také v rajčatech, kukuřici, jablkách, malinách, kávě a dokonce i v pivu.

Koncentrace MSM v přírodních zdrojích je však poměrně nízká. Proto se syntetická forma MSM stala oblíbeným doplňkem stravy u sportovců i běžných lidí.

Přírodně syntetická sloučenina MSM se vyrábí chemickou syntézou elementární síry. Je velmi častou složkou léků a doplňků stravy prospěšných při onemocněních pohybového aparátu, jako je osteoartritida, osteoporóza a revmatoidní artritida.

Příznivé účinky MSM na lidské zdraví

Pro klouby, chrupavky, protizánětlivé účinky, imunitu a další...

Podpora zdraví kloubů a chrupavek

Jedním z nejdůležitějších účinků MSM je přirozená pomoc při snižování bolesti kloubů a pohybového aparátu.

V různých studiích bylo prokázáno, že MSM je prospěšný pro osoby s degenerací kloubů, artritidou. Degenerativní proces kloubů negativně ovlivňuje kvalitu každodenního života a celkovou pohyblivost jedince.

MSM podporuje zdraví chrupavek, brzdí rozpad elastické chrupavčité tkáně a chrání konce kostí. Podporuje tvorbu kloubních buněk.

Studie, v nichž jedinci užívali MSM, prokázaly zmírnění subjektivní bolesti, objektivní odstranění zánětu i otoku kloubů. Jeden výzkum zjistil, že kombinace MSM s glukosaminem a chondroitinem byla účinná při snižování bolesti a ztuhlosti kloubů.

Protizánětlivý účinek

Mnoho studií prokázalo, že MSM výrazně snižuje zánět v těle. Naznačují, že MSM inhibuje proteinový komplex, který se podílí na zánětlivých reakcích v těle.

Snižuje také produkci zánětlivých cytokinů, což jsou signální proteiny spojené se systémovým zánětem v těle. Kromě toho MSM zvyšuje hladinu antioxidantu glutathionu. MSM tak podporuje eliminaci zánětu v kloubech.

Pomoc při artritidě

Artritida je zánětlivé onemocnění, které způsobuje bolest, ztuhlost a omezený rozsah pohybu v kloubech. Protože MSM má silné protizánětlivé vlastnosti, často se používá jako přírodní pomoc při léčbě artritidy.

MSM může zvýšit účinnost dalších doplňků a složek používaných k léčbě onemocnění pohybového aparátu (glukosamin sulfát, chondroitin sulfát...).

MSM tak pomáhá při revmatoidní artritidě, osteoartritidě, osteoporóze, burzitidě, tendonitidě (zánětu šlach), otocích, bolestech pohybového aparátu a svalových křečích.

Podpora regenerace pohybového aparátu

Při nadměrné fyzické zátěži dochází k fyziologickému poškození svalů. To má často za následek bolesti svalů, křeče, tvorbu laktátu a nepohodlí.

MSM pomáhá přirozeně urychlit regeneraci svalů po cvičení tím, že snižuje zánětlivý proces a oxidační stres. Studie provedená na sportovcích ukázala výrazné urychlení svalové regenerace.

MSM je proto oblíbeným doplňkem stravy mezi profesionálními i rekreačními sportovci.

MSM tak může působit jako přírodní analgetikum při bolestech svalů, otocích a zánětech pohybového aparátu.

Podpora imunitního systému

Sloučeniny síry, jako je MSM, hrají důležitou roli ve zdraví imunitního systému a obranyschopnosti. Má silný protizánětlivý a antioxidační účinek. Je proto účinný při snižování oxidačního stresu a zánětu, které mohou oslabovat imunitu.

Studie prokázaly, že MSM účinně stimuluje hladinu antioxidantu glutathionu. Ten má příznivý vliv na funkci imunitního systému. Síra má také zklidňující vlastnosti a pomáhá lépe zvládat oxidační stres.

V neposlední řadě MSM podporuje tvorbu vitaminu C, H (biotin, vitamin B7), B5 (kyselina pantotenová) a B13 (kyselina lipoová). Tyto vitaminy jsou nezbytné pro správnou funkci imunitního a nervového systému a energetický metabolismus.

Podpora zdraví pokožky

Keratin je bílkovina, která působí jako hlavní složka vlasů, kůže a nehtů. Obsahuje poměrně vysoké množství cysteinu, aminokyseliny obsahující síru. Obsah síry hraje aktivní roli při tvorbě kolagenu i keratinu. MSM tak může být prospěšný i pro zdraví pokožky a vlasů.

Podle jedné studie může MSM zmírnit příznaky problematických kožních onemocnění, jako je zarudnutí, svědění, růžovka, podráždění nebo zánět samotné pokožky.

Pomoc při alergických projevech

Alergická reakce způsobuje nepříjemné stavy, jako je kýchání, svědění, slzení, dýchací obtíže a další. Alergen způsobuje uvolňování zánětlivých cytokinů, což má MSM zmírnit. Studie prokázaly účinek zejména na alergickou rýmu.

MSM pomáhá obnovovat střevní sliznici a tím snižovat zánětlivé alergické reakce na potravinové alergie. Zlepšuje propustnost a absorpční kapacitu střevního traktu. Podporuje tonus svalstva trávicí soustavy.

Protinádorový potenciál

Jedna z nejnovějších studií se zabývala vlivem MSM v boji proti rakovinným buňkám. Přestože výzkumů není mnoho, současné výsledky mají potenciál.

MSM by měl pomáhat brzdit růst a množení rakovinných buněk, zejména v orgánech trávicího traktu – žaludku, jícnu, játrech, tlustém střevě. Dále byl zkoumán účinek MSM na rakovinu prsu, kůže nebo močového měchýře.

Shrnutí možných účinků MSM:

 • Protizánětlivý účinek
 • Antioxidační účinek
 • Podpora zdraví kloubů
 • Snížení bolesti svalů
 • Podpora fyzické výkonnosti
 • Snížení otoků a zánětů
 • Podpora funkčnosti chrupavek
 • Podpora regenerace pohybového aparátu
 • Podpora imunitního systému a imunity
 • Podpora tvorby vitaminu C
 • Podpora tvorby kolagenu a keratinu
 • Podpora zdraví kůže, nehtů a vlasů
 • Snížení alergických projevů
 • Podpora trávicího systému
 • Alternativní pomoc při chrápání
 • Podpora metabolismu bílkovin a aminokyselin
 • Podpora hormonální rovnováhy
 • Podpora přirozené detoxikace organismu

MSM: bezpečnost a vedlejší účinky

MSM je obecně považován za bezpečný. Je dobře snášen s minimálními vedlejšími účinky. Při nedodržení dávkování může způsobit nevolnost, nadýmání, zažívací a střevní potíže. Ve vzácných případech se může objevit alergická reakce.

Alergická reakce se projeví běžnými alergickými příznaky, jako je kožní vyrážka, svědění nebo dýchací obtíže. V takovém případě vyhledejte pomoc alergologa.

MSM je při běžném dávkování bezpečným doplňkem stravy a nemá žádné oficiální negativní vedlejší účinky.

Těhotné a kojící matky by se však o užívání a dávkování MSM měly poradit se svým gynekologem.

V současné době nejsou k dispozici žádné studie, které by potvrzovaly bezpečnost MSM pro těhotné ženy. Proto je vhodné se tomuto doplňku během těhotenství vyhnout.

MSM by se neměl kombinovat a míchat s alkoholickými nápoji. Užívání není vhodné ani pro osoby s farmakoterapií na ředění krve nebo s poškozením (onemocněním) jater.

Doplňky stravy a dávkování MSM

Doplňky stravy s MSM k vnitřnímu užití jsou v současné době dostupné především ve formě kapslí nebo rozpustného prášku. Může se prodávat jako samostatná složka, ale také jako součást komplexů pro podporu pohybového aparátu.

MSM je častou složkou léčivých přípravků a přírodních doplňků stravy pro prevenci zdraví kloubů a onemocnění, jako je osteoartritida, osteoporóza a artritida.

MSM je možné zakoupit také ve formě krémů a gelů pro vnější lokální použití. Mast se nanáší na kůži postiženého místa nebo kloubu či svalu.

Denní dávka MSM pro vnitřní užití se v jednotlivých studiích a zdrojích poměrně liší. Pohybuje se od 1 000 do 6 000 mg. Záleží na tom, zda je cílem užívání prevence, nebo léčba konkrétního onemocnění pod odborným dohledem lékaře.

Dávka do 3 000 mg je podle některých zdrojů považována za bezpečnou pro běžnou populaci.

Je však nutné dodržovat dávkování uvedené na obalu konkrétního přípravku.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • solen.cz - Osteoartróza a její ovlivnění přírodními látkami používanými v doplňcích stravy. Solen. PharmDr. Richard Richter, CSc.
 • solen.cz - Přírodní látky v doplňcích stravy a jejich role u osteoartrózy. Solen. PharmDr. Richard Richter, CSc.
 • medicalnewstoday.com - Health benefits and possible side effects of MSM (methylsulfonylmethane). Medical News Today. llian Kubala, MS, RD
 • healthline.com - 8 Science-Backed Benefits of MSM Supplements. Healthline. Jillian Kubala, MS, RD
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.