Keratin a jeho vliv na zdraví. Jaký je jeho význam pro vlasy?

Keratin a jeho vliv na zdraví. Jaký je jeho význam pro vlasy?
Zdroj fotografie: Getty images

Keratin je v oblasti kosmetiky a zdraví vlasů poměrně známý pojem. Jedná se o bílkovinu, která se nachází především ve struktuře vlasů. Jaké všechny účinky má keratin a proč je pro tělo důležitý? Je skutečně účinný ve vlasové kosmetice?

Keratin je bílkovina, která tvoří základní stavební prvek lidských vlasů. Je zodpovědný za jejich pevnost, sílu, pružnost, růst a celkovou kvalitu. Je obsažen také v dalších tkáních lidského těla.

Keratin je poměrně oblíbenou složkou kosmetických přípravků a vlasových doplňků.

Jeho funkce v těle, zdroje v potravinách, úbytek, účinnost výživových a kosmetických doplňků a mnoho dalších zajímavých informací se dozvíte v článku.

Co je keratin?

Keratin je druh bílkoviny (makromolekulární bílkovina), která tvoří základní stavební kámen vlasů. Kromě člověka se vyskytuje také v tkáních savců, ptáků a plazů.

U člověka se keratin nachází ve vlasech, kůži, nehtech a v menší míře ve tkáních vnitřních orgánů a žláz.

Keratin se v lidském těle tvoří z různých aminokyselin (např. L-cysteinu). Keratin pak tvoří řetězce a složitá vlákna, která jsou součástí struktury vlasů. Tato vlákna ve vlasech mají spirálovitý tvar a vytvářejí pevné vazby, díky nimž jsou vlasy pevné a odolné.

Jakou funkci má keratin v těle?

Lidské vlasy se skládají až z 95 % z keratinu, 5–10 % z vody, lipidů (tuků), pigmentů a malého množství různých kovů a minerálů.

Hlavní úlohou keratinu v těle je budování struktury vlasu. Je zodpovědný za jejich pevnost, pevnost, růst, tvar a kvalitu.

Ovlivňuje tvar vlasů podle rovnoměrného rozložení keratinu. To má za následek kudrnaté, vlnité nebo rovné vlasy.

U rovných vlasů je keratin rozložen rovnoměrně, u kudrnatých vlasů je rozložen střídavě a nerovnoměrně.

Protože keratin je základní stavební jednotkou našich vlasů, používají ho kosmetické přípravky i doplňky stravy jako složku k posílení celkové kvality vlasů.

Keratin používaný v kosmetických přípravcích se získává z vnějších tkání zvířat (peří, vlna atd.). Lze jej ale získat i z rostlinných zdrojů. Díky tomu jsou některé kosmetické přípravky vhodné i pro vegetariány a vegany.

Díky svým vlastnostem je keratin důležitým prvkem pro zdraví našich vlasů. Kromě toho, že jim dodává pevnost a pružnost, poskytuje vlasům vnější ochranu proti nízkým a vysokým teplotám, vlhkosti, elektrizování a krepatění.

Shrnutí účinků keratinu na vlasy:

 • Vytváří strukturu a strukturu vlasů
 • Podporuje zdraví a kvalitu vlasů
 • Zvyšuje pružnost a odolnost vlasů
 • Působí proti krepatění a elektrizování vlasů
 • Působí jako regenerační a vyživující prostředek
 • Dodává vlasům tvar a směr
 • Chrání vlasy před nepříznivými vnějšími vlivy
Vizualizace filament a šroubovic proteinu keratinu
Vizualizace filament a šroubovic proteinu keratinu. Zdroj: Getty Images

Ztráta a úbytek keratinu

Dokud je keratin ve vlasech dostatečný a neporušený, je pružný, nerozpustný ve vodě a plní svou ochrannou funkci.

K narušení a rozpadu keratinu může docházet postupně v důsledku vyššího věku, stárnutí, různých onemocnění, hormonálních změn a vnějších vlivů.

Mezi vnější nepříznivé vlivy patří mechanické, tepelné a chemické poškození.

Keratin je do jisté míry odolný vůči teplu z fénů, kulm a žehliček. Pokud se ale používají pravidelně, často a bez předchozího ošetření vlasů, může dojít k postupnému narušení vlasového keratinu.

Vnitřní a vnější negativní vlivy poškozují keratinové řetězce. Následně může dojít k vymývání keratinu z našich vlasů.

Důležitou roli při tvorbě keratinu hraje zdravá, pravidelná, vyvážená a plnohodnotná strava plná vitamínů, minerálů a zejména bílkovin.

Přírodní zdroje podporující tvorbu keratinu

"Hotový" keratin nelze získat z potravin. Můžeme však konzumovat potraviny, které svým složením přispívají k jeho syntéze (tvorbě).

Některé vitaminy, minerální látky a složky potravin pomáhají vytvářet keratin, a tím zlepšovat stav vlasů, nehtů a pokožky.

Biotin (vitamin B7), vitamin B6, aminokyselina L-cystein, glycin, zinek, vitamin C a vitamín A a také řada různých minerálních látek podporují proliferaci keratinocytů a buněk, které je v našem těle produkují.

Keratin se v našem těle vytváří za přítomnosti výše uvedených důležitých mikroprvků. Ty jsou obsaženy především v bílkovinách – mase, rybách, mléčných výrobcích, sóji a dalších potravinách, jako je zelenina, ořechy a luštěniny.

Vyvážená, kompletní strava je tedy nezbytná.

Níže jsou uvedeny příklady různých potravin obsahujících složky, které podporují tvorbu (syntézu) keratinu:

 • Vejce jsou silným zdrojem biotinu, bílkoviny a podporují tvorbu keratinu. Obsahují minerál selen a vitaminy skupiny A i B.
 • Cibule i česnek mají vysoký obsah N-acetylcysteinu, rostlinného antioxidantu, který tělo přeměňuje na keratinotvorný L-cystein. Pomáhají chránit keratinocytární buňky.
 • Mrkev je zdrojem biotinu, vitaminu A, vitaminu C, draslíku a vitaminu K. Podporuje syntézu keratinu i kolagenu.
 • Losos je ryba plná bílkovin a zdroj biotinu, nezbytné živiny pro podporu tvorby keratinu. Má také vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které podporují růst a kvalitu vlasů.
 • Maso (zejména hovězí) je koncentrovaným zdrojem biotinu, vitaminu A a velkého množství bílkovin.
 • Sladké brambory obsahují vitaminy A, B a C. Karotenoidy a vitamin A podporují syntézu keratinu.
 • Slunečnicová semínka obsahují biotin, vitamin E, minerály selen, měď a kyselinu pantotenovou. Podporují tvorbu keratinu a mají dostatek bílkovin.

Keratin v kosmetických přípravcích

Na trhu je dnes mnoho kosmetických přípravků na vlasy s obsahem keratinu – šampony, kondicionéry, masky a různá vlasová séra. Jejich hlavní funkcí je posilovat keratinové struktury, a tím udržovat vlasy zdravé.

Slouží k hydrataci, výživě a lesku vlasů.

Pomáhají v boji proti roztřepeným konečkům a suchým nepoddajným vlasům.

Keratin se do kosmetických přípravků přidává v hydrolyzované formě. Většinou se získává z ptačího peří nebo ovčí vlny, ale k dispozici jsou i veganské varianty.

Některé výrobky obsahují soubor aminokyselin, stavebních kamenů keratinu, namísto samotného keratinového proteinu.

Je důležité sáhnout po osvědčených kvalitních značkách, které mají za sebou výsledky, recenze a studie. Je také vhodné poradit se s odborníkem (kadeřníkem, dermatologem), který vám poradí, jaký výrobek je vhodný pro váš typ vlasů.

Poměrně známá je také brazilská keratinová kúra. Jedná se o metodu prováděnou kadeřníky, při níž se do vlasů zevně dodává přípravek na bázi keratinu.

Proces zahrnuje aplikaci speciálního krému na vlasy, fénování a tepelné nastavení. Cílem je narovnat a vyživit vlasové struktury v průběhu několika měsíců. Metodu by měl provádět odborník, aby nedošlo k poškození a spálení vlasů v domácích podmínkách.

Otázka zní, zda keratinové kosmetické přípravky skutečně fungují.

Odpověď zní: ano, fungují, ale nelze od nich očekávat zázraky.

Kvalitní přípravek obsahující keratin může mít po pravidelném používání pozitivní vliv na vzhled, lesk a celkovou kvalitu vašich vlasů.

Se stárnutím, postupujícím věkem, hormonálními změnami, nezdravou stravou, nedostatečným příjmem vitaminů, minerálů, proteinů a pravidelnými škodlivými vnějšími vlivy však může keratin z vlasů ubývat. Nezabrání tomu ani kosmetické přípravky, které ho obsahují.

Keratin a doplňky stravy

Trh nabízí celou řadu keratinových doplňků, a to jak samostatně, tak jako součást výživových komplexů na podporu zdraví vlasů, nehtů nebo pokožky. Keratinové doplňky stravy se dodávají ve formě kapslí, tablet, sypkých prášků nebo tekutin.

Ve většině případů jsou výživové komplexy pro zdraví vlasů, nehtů a pokožky poměrně prospěšné, protože obsahují různé skupiny vitamínů a minerálů nebo bylinné výtažky.

Keratin, stejně jako kolagen nebo jakákoli jiná bílkovina, by se měl po konzumaci v trávicím traktu rozložit na aminokyseliny. Z nich se pak tvoří nové bílkoviny.

Účinek keratinu v doplňku stravy se tedy může zaměřit nejen na vlasy, ale i na další tělesné struktury. V každém případě je však z hlediska příjmu bílkovin výhodný.

Neexistuje žádná oficiální denní dávka keratinu, a proto je třeba dodržovat maximální denní dávku doporučenou výrobcem.

Těhotné a kojící ženy by měly užívání přípravku s keratinem konzultovat se svým gynekologem.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • KUKLOVÁ, Ivana, HERLE, Petr, ed. Dermatovenerologie pro všeobecné praktické lékaře. Praha: Raabe, c2011. Ediční řada pro všeobecné praktické lékaře. ISBN 978-80-87553-28-2
 • solen.cz - Diagnostika a léčba nejčastějších chorob vlasů. Solen. MUDr. Helena Michalíková
 • healthline.com - What Is Keratin? Healthline. Christina Chun, MPH
 • medicalnewstoday.com - What to know about keratin hair treatments. Medical News Today. Zia Sherrell, MPH
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.