Co je krabičková dieta (strava): Princip, výhody a nevýhody?

Co je krabičková dieta (strava): Princip, výhody a nevýhody?
Zdroj fotografie: Getty images

V souvislosti s životním stylem často hledáme různé způsoby, jak se stravovat zdravěji a výživněji. Jednou z možností je krabičková dieta sestavená podle individuálního cíle. Jaké výhody a nevýhody s sebou přináší?

Krabičková dieta je způsob stravování, který má pravidelnost a přesnou výživovou hodnotu. Může vám pomoci splnit si své cíle. Ve většině případů je krabičková strava obstarávána externími dodavateli a dodávána přímo zákazníkovi.

Princip stravování, výhody, nevýhody, účinnost krabičkové diety a mnoho dalších zajímavých informací se dozvíte v tomto článku.

Co je krabičková dieta?

Krabičková dieta je založena na principu pravidelného stravování, kontroly velikosti porcí a znalosti přesného obsahu kalorií. Nemusí jít primárně o hubnutí.

Na druhou stranu může být krabičková dieta také o přibírání na váze a budování svalové hmoty. Záleží na tom, co od ní očekáváte.

Dieta se skládá ze 4–5 porcí jídla denně.

Krabičkovou dietu navrhuje výživový poradce (konzultant).

Krabičková dieta se individuálně upravuje podle:

 • cíle spotřebitele (hubnutí, budování svalové hmoty...)
 • věku, pohlaví
 • výšky, hmotnosti
 • denního energetického výdeje
 • potravinové intolerance
 • preferovaných chutí a potravin

Krabičkovou dietu lze také přizpůsobit různým potravinovým intolerancím a alergiím (laktóza, mléčná bílkovina, histamin, lepek).

V současné době trh krabičkových diet nabízí také jídla pro diabetiky nebo celiaky. Na své si přijdou i vegetariáni nebo vegani.

Základní princip krabičkových diet je založen na pravidelném stravování a profesionálně sestaveném jídelníčku.

Výhody krabičkové diety

Odborníky připravená a přímo do domu zákazníka dodaná strava s sebou přináší mnoho výhod. Ať už v souvislosti s redukcí hmotnosti, nabíráním svalové hmoty, nebo speciální dietou při potravinových alergiích.

Odbornost jídelníčku

Jednou z největších výhod krabičkové diety je právě jídelníček sestavený na míru zákazníkovi. Jídla sestavují odborníci na výživu a experti. Spotřebitel díky tomu nemusí přemýšlet o množství, obsahu a velikosti jednotlivých porcí.

Jídlo je rozpočítáno do 5 porcí na přesné množství potřebných kalorií a makroživin (bílkovin, sacharidů a tuků). Jedinec se tak nemusí obávat o dostatek vitamínů, minerálů, živin a nedostatek či nadbytek kalorií ve stravě.

Kalkulačka: denní příjem kalorií TDEE - energetická potřeba + výpočet

Odborností je myšlena také možnost sestavit jídelníček podle individuálních intolerancí – bezlepková dieta, bezlaktózová dieta nebo veganská a vegetariánská dieta.

Jednoduchost a bezstarostnost

Zákazník se nemusí starat o nákup potravin a neztrácí čas přípravou a vařením jídla. Krabičková dieta je proto bezstarostná. Díky předem připraveným potravinám se ušetří čas na jiné starosti.

V jednorázových speciálních krabičkách je přímo spotřebiteli na uvedenou adresu doručeno 4–5 jídel různých velikostí. Krabičky se po snědení jídla vyhodí. Odpadá tedy i starost s mytím nádobí.

Hotová jídla jsou dodávána v přenosných obalech, takže je bezpečné vzít krabičku naprosto kamkoli.

Pravidelnost

Krabičková dieta je založena především na principu pravidelného stravování. Doporučený kalorický příjem je rozdělen do přibližně 5 jídel denně.

Díky optimálnímu rozložení kalorií a porcí během dne nedochází k přejídání ani k vlčímu hladu. Pokud chceme udržet metabolismus a trávicí systém v rovnováze, musíme jíst pravidelně.

Krabičková dieta učí zákazníka jíst pravidelně a zároveň kontrolovat, kolik a čeho během dne zkonzumuje.

Žádná improvizace

Když nemáme připravené jídlo a přepadne nás silný hlad, často sáhneme po prvním jídle, které uvidíme. Předem připraveným jídlem si jedinec zajistí, že ve chvílích hladu nepodlehne nezdravým pochutinám. Nedochází tak k žádné improvizaci.

Nevýhody krabičkové diety

Přestože nevýhod krabičkové diety není tolik, je třeba si některé připomenout. Jsou důvodem, proč zákazníci nepoužívají krabičkovou dietu nepřetržitě nebo příliš dlouhou dobu.

Nemám chuť na jídlo, které jsem si objednal/a

U tohoto typu diety je třeba vybírat si jídla s určitým časovým předstihem (alespoň 1 den). Proto se může stát, že v danou chvíli nebudete mít chuť na jídlo, které jste si objednali několik dní předem.

Finanční hledisko

Nevýhodou je také finanční hledisko. Krabičková jídla jsou sice levnější než stravování v restauracích, ale často nejsou levnější než domácí vaření.

Při nákupu krabičkové diety zákazník neplatí pouze za samotné jídlo, ale v ceně je zahrnuta i práce spojená s přípravou jídla a jeho doručením. U některých diet je také možné platit stravenkami, které mohou cenu poněkud snížit.

Dostupnost služby

Hlavní nevýhodou krabičkových jídel je jejich dostupnost. Zatímco ve velkých městech si zákazníci mohou vybírat z mnoha různých nabídek a dodavatelů, v menších městech je nabídka omezenější – na vesnicích dokonce žádná.

Dlouhodobost

Krabičková dieta je pro mnoho lidí cenově nedostupná na příliš dlouhou dobu. V ceně jsou zahrnuty nejen suroviny, ale i příprava jídla a rozvoz. U některých dodavatelů je také možné, že se výběr jídel bude po určité době opakovat.

Krabičková dieta tedy slouží především ke splnění určitého cíle, k poučení o jídle, porcích a pravidelnosti. Není však určena k celoživotnímu způsobu stravování.

Shrnutí přínosů:

 • Pravidelnost stravování
 • Kompletní vyvážená strava
 • Pestrost a výběr jídel
 • Úleva od nákupu surovin
 • Úleva od přípravy a vaření jídel
 • Jídelníčky sestavené na míru podle cíle
 • Respektování alergií a intolerancí
 • Více času na jiné zájmy a aktivity

Shrnutí nevýhod:

 • Finanční stránka
 • Neznalost původu surovin
 • Opakovaný výběr potravin
 • Konzumace jídla, na které zrovna nemáte chuť

Funguje krabičková dieta při hubnutí?

Základem hubnutí je kalorický deficit. Abyste zhubli, musí být energetický výdej vyšší než energetický příjem.

Klíčem k udržitelnému efektivnímu hubnutí je proto mírný kalorický deficit, plnohodnotná strava a pravidelná fyzická aktivita. Na principu kalorického deficitu je založena i krabičková dieta.

Na základě pohlaví, věku, výšky, hmotnosti, fyzické aktivity a dalších parametrů dietolog nastaví zákazníkovi jídelníček s určitým počtem kalorií (energie). Dieta bude sestavena tak, aby se jednalo o kalorický deficit, a přesto byla strava plnohodnotná a chutná.

Každému klientovi je stanoven energetický příjem včetně vhodného poměru makronutrientů. Jako bonus jsou jídla často vhodně kombinována, aby se usnadnilo trávení a vstřebávání potřebných živin.

Pravidelný jídelníček je také spojen s efektivnějším úspěchem při hubnutí.

Odpověď tedy zní ano – správně kaloricky a nutričně upravená, dodržovaná krabičková dieta spolu s pravidelnou fyzickou aktivitou skutečně funguje při hubnutí.

Krabičková dieta s cílem redukce hmotnosti spočívá ve snížení počtu kalorií. Pro budování svalové hmoty je zase založena na zvýšeném příjmu bílkovin (proteinů).

Lidé často uvádějí, že krabičková dieta je jakýmsi spouštěčem, díky kterému se začali více zajímat o jídlo a zdravý životní styl. Díky krabičkové dietě získali kontrolu nad svým tělem. Nepoužívají ji však stále.

Krabičková dieta v domácím prostředí?

Krabičková dieta spočívá především v externím zajištění přípravy a dodání potravin přímo zákazníkovi. Krabičkové diety však lze provozovat i v domácí kuchyni.

Přestože soukromá krabičková dieta nebude bezpracná, stále bude založena na pravidelnosti, kontrole jídla a zdravém životním stylu.

Jejím principem je příprava jídla na celý následující den (nebo i na několik dní dopředu). Rozdělením uvařeného jídla do krabiček nebo potravinových boxů vznikne domácí krabičková dieta.

Je výhodné, když si můžeme připravit krabičku, která obsahuje potraviny, které nám chutnají, a navíc vyhovují našim aktuálním potřebám a životním cílům.

Krabičkování je pohodlný způsob, jak převzít kontrolu nad kvalitou, množstvím a složením naší každodenní stravy.

Je však nutné znát alespoň přibližný energetický (kalorický) příjem a výdej, abychom byli v mírném kalorickém deficitu a zároveň do těla dostali dostatek potřebných živin.

Při domácí přípravě krabiček se budou hodit zejména pevné plastové krabičky s nepropustným víkem.

Výhody domácí krabičkové diety:

 • Znalost původu a kvality potravin
 • Zvýšení kuchařských dovedností
 • Poznání složení, kalorií a hodnoty potravin
 • Kontrola nad denním příjmem
 • Finanční aspekt

Nevýhody domácích krabičkových jídel:

 • Čas strávený přípravou jídel
 • Čas strávený nákupem ingrediencí
 • Nutné základní znalosti o výživě a příjmu a výdeji energie
 • Riziko stereotypních jídel

Jak zhubnout doma a zdravě? Vhodná strava, cvičení a doplňky stravy

Domácí krabičková dieta
Domácí jídlo v krabičkách. Zdroj: Getty Images

Pět dní krabiček a dva dny na vlastní pěst?

I to je jedno z častých využití krabičkové diety. Mnoho firem nabízejících tuto stravovací službu pracuje od pondělí do pátku. To znamená, že zákazník je nucen si přes víkend vařit a připravovat jídlo sám.

Někteří tuto možnost volí dobrovolně, i když jejich dodavatel pracuje o víkendu. Tato volba dává spotřebitelům možnost vyzkoušet a připravit si vlastní jídlo podle svých představ. Jde o poznávání potravin, jejich hodnot, složení a kalorické hodnoty.

Zároveň jedinec zjistí, že nemusí držet drastické diety. Může jíst chutná a plnohodnotná jídla, aby dosáhl svého vytouženého cíle.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • ZLATOHLÁVEK, Lukáš. Klinická dietologie a výživa. Druhé rozšířené vydání. Praha: Current media, [2019]. Medicus. ISBN 978-80-88129-44-8
 • DOLEŽALOVÁ, Alena. Domácí krabičková dieta 7000 kJ: recepty a jídelníčky na 7000 kJ, a téměř bez vážení... České Budějovice: Dona, 2020. ISBN 978-80-7322-220-8
 • medicalnewstoday.com - A guide to low fat foods. Medical News Today. Rachel Nall, MSN, CRNA
 • medicalnewstoday.com - Food subscription boxes: 10 to consider. Medical News Today. Imashi Fernando, MS, RDN
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.